Edukacja domowa formalności, prawa i obowiązki

edukacja domowa formalności to bardzo prosta sprawa!

Tak, uprzedzając pytania – edukacja domowa jest w Polsce legalna ;). Jeśli chodzi o formalności, zdecydowanie najtrudniejszą i najbardziej czasochłonną kwestią jest podjęcie decyzji. Później idzie już jak z płatka… oczywiście, jeśli wiecie jak się za to zabrać.

Decyzja o nauce w domu jest odwracalna – w każdej chwili możecie przerwać i zapisać dziecko do placówki. Ta myśl może być swoistym „wentylem bezpieczeństwa” dla tych, którzy nie mają pewności czy taka forma nauki sprawdzi się dla ich rodziny. Przejście na nauczanie domowe nie jest drogą w jedną stronę – zarówno dziecko, jak i Ty możecie dojść do wniosku, że lepiej Wam będzie służyła nauka realizowana w szkole. 

Kto może uczyć się w domu?

Naukę w trybie edukacji domowej może realizować każde dziecko w wieku od 6 do 18 lat. W praktyce oznacza to, że wszystkie etapy nauki mogą być zrealizowane w domu – od zerówki, przez szkołę podstawową, aż po szkołę średnią i przygotowanie do matury. 

EDUKACJA DOMOWA formalności – etap I – opinia z PPP

Jeśli podjęliście decyzję, najtrudniejszy etap już jest za Wami. Co dalej? Kolejnym krokiem jest zapisanie dziecka do poradni psychologiczno-pedagogicznej, aby uzyskać opinię psychologa odnośnie edukacji domowej. Wśród wielu rodziców owa wizyta rodzi niepotrzebne negatywne emocje. Zwykle jednak jest to trwające ok. 3 godzin spotkanie – rozmowa i szereg testów, w trakcie których specjalista zbiera informacje o dziecku. Ja nasłuchałam się od innych rodziców niezbyt pozytywnych opowieści i szłam w nastroju lekko bojowym. Tymczasem spotkanie przebiegało w miłej, spokojnej atmosferze, a Leon zapamiętał je jako przyjemne doświadczenie. 

W ciągu miesiąca od badania, psycholog wystawia opinię. Jeśli traficie na kompetentną osobę, opinia może być bardzo przydatna. Dowiecie się z niej, jakie są zdolności i potencjał ucznia, a nad czym warto się skupić, aby pomóc mu rozwinąć swój potencjał. 

EDUKACJA DOMOWA formalności – etap II – pozostałe dokumenty

Do uzyskanej opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej należy dołączyć: wniosek o zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Wzór takiego wniosku bez problemu znajdziesz w Internecie lub otrzymasz je od placówki, do której planujesz zapisać dziecko. 

Oprócz tego należy złożyć oświadczenie o zapewnieniu dziecku odpowiednich warunków do nauki oraz zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko do egzaminów klasyfikacyjnych. 

EDUKACJA DOMOWA formalności – etap III – złożenie dokumentów

Wszystkie wyżej wymienione dokumenty (opinia, wniosek, oświadczenie i zobowiązanie) należy złożyć do szkoły. Której szkoły? Teoretycznie każdej, nawet rejonowej. Jednak zgodnie z ustawą, to od decyzji dyrektora danej szkoły zależy czy dziecko będzie mogło uczyć się w domu. Ponieważ w wybranej placówce będziecie raz czy dwa razy w roku, ja rekomenduję zapisanie się do szkoły, która jest przyjazna edukacji domowej, nawet jeśli położona jest kawałek dalej od Waszego miejsca zamieszkania. Dyrektorzy takich szkół mają doświadczenie z rodzinami edukującymi domowo, wiedzą jak wygląda życie bez szkoły i akceptują takie rozwiązanie. Dodatkowo, co okaże się ważne na koniec każdego roku pozaszkolnego – mają również doświadczenie w organizowaniu egzaminów. 

EDUKACJA DOMOWA – obowiązki

Nikt nie ingeruje w sposób ani tempo nauki w ciągu roku. Jedynym obowiązkiem nałożonym odgórnie na rodziny edukujące bez szkoły jest zdawanie egzaminów klasyfikacyjnych. Na koniec każdego roku dyrektor szkoły, do której zapisane jest dziecko, w porozumieniu z rodzicami, wyznacza termin egzaminu. Jest to sposób na sprawdzenie czy dziecko przyswoiło sobie podstawę programową dla danego etapu edukacji i warunek uzyskania promocji do następnej klasy. Po zdaniu egzaminu dziecko otrzymuje świadectwo ukończenia danej klasy, jedyną różnicą jest brak oceny z zachowania. 

Z podstawą programową warto zapoznać się już na początku roku pozaszkolnego – choćby po to, aby rozplanować sobie pracę na kolejne miesiące. Pozwoli Ci to również ocenić, co dziecko już potrafi, a nad czym będziecie musili popracować. TUTAJ: znajdziecie post o edukacji domowej, w którym pisałam o platformie, z której korzystamy i którą mogę bardzo polecić. Nie dość, że dostajemy rozpisane gotowe tygodniowe plany, to jeszcze dzieci mają możliwość zapoznania uczących się w domu rówieśników.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mick
Mick
4 lat temu

Konkretnie, krótko i na temat. Pozdrawiam :)

Ola
Ola
3 lat temu

A jak wyglądają egzaminy? Już macie za sobą pewnie,

Piotr
Piotr
3 lat temu

Czymś pośrednim między edukacja domowa a szkołą systemową jest mikroszkoła. To dobre rozwiązanie dla tych którzy nie chcą wysyłać swoich dzieci do szkoły systemowej a nie mogą poświęcić tyle czasu co potrzeba na edukację domową. tu jest zapis mojej rozmowy z Dyrektorem Mikroszkoły. Jeżeli chcesz wiedzieć co to jest mikroszkoła i jaka może wnieść wartość dla twojej rodziny i życia dziecka zapraszam do wysłuchania.
https://www.nacel.pl/podcasty/05-mikroszkola-wersja-skrocona-i-ty-mozesz-zalozyc-szkole/
Pozdrawiam

Daga
Daga
3 lat temu

Witam, w ostatnich tygodniach natrafilam kilkakrotnie na informacje, ze w obecnej sytuacji nie jest wymagana opinia z PPP. Jak mozna to formalnie sprawdzic? Dziekuje serdecznie!

Lisa
Lisa
2 lat temu

Witam serdecznie)
Kto ma dzieciaków, czy macie do polecenia blogi edukacyjne takiego typu: https://www.matematykadladzieci.com/ ?
To jest ulubiony synka, jednak potrzebujemy jeszcze innych z większą ilością poruszanych tematów )

Anna
Anna
1 rok temu

Pochodzę z małej miejscowości, poszukuję rozwiązania dla 6 klasistki. Co robić??

Iza
Iza
1 rok temu

Myślę, że prawdziwy rozwój edukacji domowej dopiero przed nami. W przestrzeni publicznej jest również coraz bardziej żywa dyskusja w tym temacie. Moja koleżanka, nauczycielka z długim stażem zrobiła niedawno podyplomówkę edukator domowy na WSKZ i pracuje już z rodzicami właśnie w ramach nauczania w domu. Wiem, że odzywali się już do niej inni rodzice, także zainteresowanie jest duże.

Kasia
Kasia
Reply to  Iza
1 rok temu

Można prosić namiary do tej Pani, która jest “edukatorem domowym” ?
Jakiś email? Strona www ?