Tak, uprzedzając pytania – edukacja domowa jest w Polsce legalna ;). Jeśli chodzi o formalności, zdecydowanie najtrudniejszą i najbardziej czasochłonną kwestią jest podjęcie decyzji. Później idzie już jak z płatka… oczywiście, jeśli wiecie jak się za to zabrać.
Decyzja o nauce w domu jest odwracalna – w każdej chwili możecie przerwać i zapisać dziecko do placówki. Ta myśl może być swoistym „wentylem bezpieczeństwa” dla tych, którzy nie mają pewności czy taka forma nauki sprawdzi się dla ich rodziny. Przejście na nauczanie domowe nie jest drogą w jedną stronę – zarówno dziecko, jak i Ty możecie dojść do wniosku, że lepiej Wam będzie służyła nauka realizowana w szkole.
Spis treści:
Naukę w trybie edukacji domowej może realizować każde dziecko w wieku od 6 do 18 lat. W praktyce oznacza to, że wszystkie etapy nauki mogą być zrealizowane w domu – od zerówki, przez szkołę podstawową, aż po szkołę średnią i przygotowanie do matury.
Jeśli podjęliście decyzję, najtrudniejszy etap już jest za Wami. Co dalej? Kolejnym krokiem jest zapisanie dziecka do poradni psychologiczno-pedagogicznej, aby uzyskać opinię psychologa odnośnie edukacji domowej. Wśród wielu rodziców owa wizyta rodzi niepotrzebne negatywne emocje. Zwykle jednak jest to trwające ok. 3 godzin spotkanie – rozmowa i szereg testów, w trakcie których specjalista zbiera informacje o dziecku. Ja nasłuchałam się od innych rodziców niezbyt pozytywnych opowieści i szłam w nastroju lekko bojowym. Tymczasem spotkanie przebiegało w miłej, spokojnej atmosferze, a Leon zapamiętał je jako przyjemne doświadczenie.
W ciągu miesiąca od badania, psycholog wystawia opinię. Jeśli traficie na kompetentną osobę, opinia może być bardzo przydatna. Dowiecie się z niej, jakie są zdolności i potencjał ucznia, a nad czym warto się skupić, aby pomóc mu rozwinąć swój potencjał.
Do uzyskanej opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej należy dołączyć: wniosek o zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Wzór takiego wniosku bez problemu znajdziesz w Internecie lub otrzymasz je od placówki, do której planujesz zapisać dziecko.
Oprócz tego należy złożyć oświadczenie o zapewnieniu dziecku odpowiednich warunków do nauki oraz zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko do egzaminów klasyfikacyjnych.
Wszystkie wyżej wymienione dokumenty (opinia, wniosek, oświadczenie i zobowiązanie) należy złożyć do szkoły. Której szkoły? Teoretycznie każdej, nawet rejonowej. Jednak zgodnie z ustawą, to od decyzji dyrektora danej szkoły zależy czy dziecko będzie mogło uczyć się w domu. Ponieważ w wybranej placówce będziecie raz czy dwa razy w roku, ja rekomenduję zapisanie się do szkoły, która jest przyjazna edukacji domowej, nawet jeśli położona jest kawałek dalej od Waszego miejsca zamieszkania. Dyrektorzy takich szkół mają doświadczenie z rodzinami edukującymi domowo, wiedzą jak wygląda życie bez szkoły i akceptują takie rozwiązanie. Dodatkowo, co okaże się ważne na koniec każdego roku pozaszkolnego – mają również doświadczenie w organizowaniu egzaminów.
Nikt nie ingeruje w sposób ani tempo nauki w ciągu roku. Jedynym obowiązkiem nałożonym odgórnie na rodziny edukujące bez szkoły jest zdawanie egzaminów klasyfikacyjnych. Na koniec każdego roku dyrektor szkoły, do której zapisane jest dziecko, w porozumieniu z rodzicami, wyznacza termin egzaminu. Jest to sposób na sprawdzenie czy dziecko przyswoiło sobie podstawę programową dla danego etapu edukacji i warunek uzyskania promocji do następnej klasy. Po zdaniu egzaminu dziecko otrzymuje świadectwo ukończenia danej klasy, jedyną różnicą jest brak oceny z zachowania.
Z podstawą programową warto zapoznać się już na początku roku pozaszkolnego – choćby po to, aby rozplanować sobie pracę na kolejne miesiące. Pozwoli Ci to również ocenić, co dziecko już potrafi, a nad czym będziecie musili popracować. TUTAJ: znajdziecie post o edukacji domowej, w którym pisałam o platformie, z której korzystamy i którą mogę bardzo polecić. Nie dość, że dostajemy rozpisane gotowe tygodniowe plany, to jeszcze dzieci mają możliwość zapoznania uczących się w domu rówieśników.
Dawno minęły czasy, w których serial kojarzył się z brazylijskim tasiemcem lub polską kilkusetodcinkową produkcją, od której bolą oczy. Razem z pojawieniem się w Polsce serwisu Netflix, zyskaliśmy dostęp do wciągających produkcji na światowym poziomie. Z wieeeelu propozycji dostępnych na...
Życie dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej bywa bardzo trudne. Ono nie chce się złościć, wybuchać, przeszkadzać, krzyczeć, bić i gryźć, nie chce wpadać w histerię i przeszkadzać podczas lekcji. Bardzo chciałyby mieć przyjaciół i bawić się z innymi dziećmi. Nie...
Nie mogę dłużej milczeć, ani tego ukrywać. Jestem wkurzona i muszę to powiedzieć publicznie, niech wybrzmi raz na zawsze. Ojciec moich dzieci nie pomaga mi ani w ich wychowaniu, ani w żadnych pracach domowych. Związek partnerski - co to tak...
Zebrałam w jednym wpisie najciekawsze i najpiękniejsze gry dla 2-latków. Jeśli zastanawiasz się czy dwulatek jest w stanie grać w gry planszowe, odpowiedź jest prosta: TAK! Gra planszowa to świetny pomysł na prezent dla dziecka. Planszówki, nawet te dla najmłodszych...
Jeśli są jakieś krainy szczęśliwego dzieciństwa, to z pewnością jedną z nich jest niemiecki Playmobil FunPark. Jako dziecko bez wahania chciałabym tu zamieszkać, bo ilość i różnorodność atrakcji i możliwości spędzania czasu w tym miejscu jest praktycznie nieograniczona. park rozrywki...
Konkretnie, krótko i na temat. Pozdrawiam :)
A jak wyglądają egzaminy? Już macie za sobą pewnie,
Czymś pośrednim między edukacja domowa a szkołą systemową jest mikroszkoła. To dobre rozwiązanie dla tych którzy nie chcą wysyłać swoich dzieci do szkoły systemowej a nie mogą poświęcić tyle czasu co potrzeba na edukację domową. tu jest zapis mojej rozmowy z Dyrektorem Mikroszkoły. Jeżeli chcesz wiedzieć co to jest mikroszkoła i jaka może wnieść wartość dla twojej rodziny i życia dziecka zapraszam do wysłuchania.
https://www.nacel.pl/podcasty/05-mikroszkola-wersja-skrocona-i-ty-mozesz-zalozyc-szkole/
Pozdrawiam
Witam, w ostatnich tygodniach natrafilam kilkakrotnie na informacje, ze w obecnej sytuacji nie jest wymagana opinia z PPP. Jak mozna to formalnie sprawdzic? Dziekuje serdecznie!
Witam serdecznie)
Kto ma dzieciaków, czy macie do polecenia blogi edukacyjne takiego typu: https://www.matematykadladzieci.com/ ?
To jest ulubiony synka, jednak potrzebujemy jeszcze innych z większą ilością poruszanych tematów )
Pochodzę z małej miejscowości, poszukuję rozwiązania dla 6 klasistki. Co robić??
Zerknij na Szkołę w Chmurze – wydaje mi się, że to rozwiązanie, które mogłoby się sprawdzić w Waszym przypadku :)
Myślę, że prawdziwy rozwój edukacji domowej dopiero przed nami. W przestrzeni publicznej jest również coraz bardziej żywa dyskusja w tym temacie. Moja koleżanka, nauczycielka z długim stażem zrobiła niedawno podyplomówkę edukator domowy na WSKZ i pracuje już z rodzicami właśnie w ramach nauczania w domu. Wiem, że odzywali się już do niej inni rodzice, także zainteresowanie jest duże.