Jest coś w stwierdzeniu, że najmniej znamy miejsca najbliższe. Tymczasem godzinę drogi od Warszawy znajduje się miasto idealne na rodzinne, jednodniowe wycieczki lub weekendowe wypady. Chodźcie, pokażemy Wam, że Łódź z dzieckiem może być fantastyczną przygodą!
Spis treści:
- 1 Rodzinny nocleg w Łodzi
- 2 Hotel Tobaco w Łodzi
- 3 Łódź z dzieckiem – najlepsze atrakcje
- 3.1 Muzeum Kinematografii
- 3.2 szlak spacerowy “Łódź Bajkowa”
- 3.3 Experymentarium
- 3.4 Planetarium EC1
- 3.5 Ogród zoologiczny
- 3.6 Pasaż Róży, czyli kamienica luster
- 3.7 muzeum kanału Dętka
- 3.8 Ogród Botaniczny
- 3.9 Pamiarnia Ogrodu Botanicznego
- 3.10 Centralne Muzeum Włókiennictwa, Biała Fabryka i Skansen
- 3.11 plac zabaw w parku na Zdrowiu
Rodzinny nocleg w Łodzi
My zdecydowaliśmy się na weekendowy pobyt – tak, żeby na spokojnie skorzystać z kilku atrakcji, mieć czas na spacery i długie rozmowy. Zatrzymaliśmy się w Hotelu Tobaco, w samym centrum miasta. Spodobała nam się nie tylko lokalizacja, ale też przeszłość tego miejsca. Pierwszy raz w życiu byliśmy (i spaliśmy!) w dawnej fabryce… tytoniu! Dla mnie to jest piękne w Łodzi – że powoli jej kamienice odzyskują dawny blask. Wiele jest jeszcze do zrobienia, jednak w ostatnich latach ruszył proces zmian. Fajnie być ich świadkiem.
Hotel Tobaco w Łodzi
Hotel Tobaco mieści się w przepięknie odrestaurowanym budynku, w którym jeszcze pod koniec XX wieku produkowano papierosy. Kojarzycie np. Popularne? Tam właśnie powstawały, o czym można przekonać się podziwiając fotografie i eksponaty z taśmy produkcyjnej. Dziś po fabryce nie ma śladu, wnętrza kamienicy zostały odnowione i urządzono w nich elegancki hotel. Patrząc na piękną, jasną fasadę budynku nigdy bym nie pomyślała, że ma on za sobą taką przeszłość.
Bardzo smakowały nam nie tylko śniadania, ale także wspaniałe obiady w restauracji “U Kretschmera”. Szef kuchni z wdziękiem łączy kuchnie czterech kultur: polskiej, niemieckiej, żydowskiej i rosyjskiej. Podobno zdjęcie mówi czasem więcej niż 1000 słów – zerknijcie tylko:
W hotelu można znaleźć wszystko, czego rodzinie z dzieckiem może być potrzeba: są łóżeczka, wanienki, krzesełka do karmienia. Mimo że nie ma oddzielnego, oficjalnego menu, to nie ma problemu, aby w restauracji przygotowano coś specjalnie dla najmłodszych. A na specjalną prośbę (chociaż nie testowaliśmy tej opcji) organizowane są również animacje dla dzieci.
Więcej informacji o Hotelu Tabaco znajdziecie TUTAJ.
Łódź z dzieckiem – najlepsze atrakcje
Muzeum Kinematografii
Na najwyższym piętrze w łódzkim Muzeum Kinematografii, dzieci mają swój kącik. Czekają tam na nie oryginalne postacie z polskich dobranocek, świetnie znane ich rodzicom. Myślę, że dobrym pomysłem przed zaplanowaną wizytą jest wspólne obejrzenie kilku odcinków Misia Uszatka, Porwania Baltazara Gąbki czy Reksia. Dla dorosłych będzie to przyjemna podróż sentymentalna do własnego dzieciństwa, dla najmłodszych – odkrycie zupełnie innego świata bajek.
Samo muzeum nie powala różnorodnością, jednak można spędzić tam miłą godzinę. Koniecznie obejrzyjcie też gigantyczne eksponaty stojące przed Muzeum!
szlak spacerowy “Łódź Bajkowa”
Experymentarium
Planetarium EC1
Ogród zoologiczny
Pasaż Róży, czyli kamienica luster
Przepięknie ozdobiona kamienica położona właściwie na samym początku ulicy Piotrkowskiej. Autorką lustrzanej mozaiki jest Joanna Rajkowska, świetnie znana Warszawiakom od czasu “zasadzenia” słynnej palmy przy rondzie de Gaulle’a. Spacer przez podwórze kamienicy obłożonej tysiącami kawałków luster robi wrażenie, o każdej porze dnia i przy każdej pogodzie. Podczas naszej wizyty niebo było stalowo-białe, widziałam jednak zdjęcia zrobione w tym miejscu podczas złotego zachodu słońca – miodzio!
muzeum kanału Dętka
Ogród Botaniczny
Pamiarnia Ogrodu Botanicznego
Tropiki w sercu Polski?! Ależ proszę! W łódzkiej Palmiarni można podziwiać nie tylko kilkumetrowe bambusy, orchidee i kaktusy, ale – co dla mnie było szokiem – owocujące, ogromne bananowce. Fajna lekcja biologii na żywo :). Dzieci oprócz podziwiania roślin mogą karmić rybki i żółwie (specjalną karmą, którą za 2 zł można kupić przed wejściem). Najmłodszym dużą radość sprawia wyszukiwanie ukrytych skrzyneczek z pieczątkami, które mają “poświadczać” odwiedzenie danego zakątka ogrodu.
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Biała Fabryka i Skansen
plac zabaw w parku na Zdrowiu
Jeśli chcesz poczytać o innych, wartych odwiedzenia miejscach w Polsce, zajrzyj do kategorii Dziecięca Mapa Polski. Na pewno znajdziesz tam coś ciekawego!