Nowości wydawnicze na wiosnę 2020, czyli co warto przeczytać

Wielkimi krokami zbliża się majówka. W tym roku jednak zdecydowana większość z nas nie będzie wyjeżdżać – z wiadomych powodów. Dla wszystkich, którzy szukają inspiracji czy ciekawego zajęcia, zebrałam w jednym miejscu nowości wydawnicze tej wiosny. Pokazuję sporo perełek, zarówno dla dorosłych, średniaków, jak i najmłodszych. Jednym słowem – mam nadzieję, że absolutnie każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Żeby umilić okres #ZOSTAŃWDOMU, mam specjalnie dla Was promocję w Miłym Sklepie na wszystkie książki. Wystarczy wpisać kod CZYTAMY, a 20% zniżki naliczy się automatycznie (do najbliższej niedzieli).

Książki dla dorosłych

1. Dziennik 29. Przebudzenie – przewrotnie zestawienie nowości wydawniczych – rozpoczynam od najmniej “książkowej” propozycji. Wielbiciele zagadek i tropiciele faktów będą wniebowzięci. Do wielu godzin dobrej potrzebne będą (oprócz książki) wyłącznie ołówek i dostęp do Internetu. Uwaga: wciąga!

2. Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? – Janina Bąk – to propozycja dla wielbicieli Janiny, statystyki lub dobrego humoru. W książce znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań najwyższej wagi, m.in.: Ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nobla? Dlaczego koń i szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? Czy język angielski powoduje zawały serca, a masło przedłuża życie? Czego statystyka nauczyła się od martwego łososia? Sama rozumiesz, że warto!

3. Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii – Anders Hansen – wspaniała książka, którą powinien przeczytać każdy żyjący w XXI w. użytkownik smartfona. Napisane w przystępny sposób wyjaśnienie, dlaczego nasz mózg nie jest przystosowany do działania w obecnych czasach. Dla mnie najważniejsze wnioski dotyczą tego, jak mądrze korzystać z nowych technologii, by nie szkodzić swojemu zdrowiu. I przede wszystkim – jak (i dlaczego koniecznie trzeba to zrobić!) nauczyć tego nasze dzieci.

4. Czas porzucenia – Elena Ferrante – gratka dla fanów Genialnej Przyjaciółki (wzruszający, piękny i pełen nostalgii serial HBO na podstawie powieści Eleny Ferrante właśnie). Nowa powieść autorki uznanej za jedną z najwybitniejszych współczesnych twórców literatury. O macierzyństwie, poświęceniu, rezygnacji z marzeń i innych kosztach, jakie ponoszą kobiety. Jest gorzko, może nawet rozdzierająco, bohaterka odkrywa, że własne życie może być pułapka. Ku rozmyślaniom i ku przestrodze.

5. Osiecka. Tego o mnie nie wiecie – Beata Biały – Agnieszka Osiecka to jedna z kobiet totalnych. Jej historie (i legendy!) wciąż poruszają, mimo że ich bohaterki nie ma na świecie od tylu lat. Książka jest zbiorem opowieści bliskich jej osób, z których każdy – niczym lustro – odbił inną Agnieszkę.

6. Mama zawsze wraca – Agata Tuszyńska – niezwykły zbiór wspomnień dziewczynki ocalałej z Zagłady. Czyta się ze ściśniętym gardłem i kamieniem w żołądku. Jest o wielkiej miłości, która była w stanie kreować alternatywny świat. O dziecku, które żyło w warszawskim getcie, nie mając pojęcia o tym, co dzieje się dookoła. Jej mama wyczarowała dla niej w piwnicy świat pełen tego, co najpiękniejsze. Historia tak równocześnie trudna i piękna, że łzy są gwarantowane. Na dokładkę – przepiękne ilustracje Iwony Chmielewskiej.

7. Jak nie dać sobą manipulować – Christel Petitcollin – dla tych, którzy zbyt łatwo i często dają sobą manipulować. Aby nie dać się wykorzystywać, dobrze jest poznać język “wroga” i rozpracować jego sztuczki. To dobra pozycja na początek tej drogi.

Książki dla rodziców – nowości wydawnicze wiosny 2020

1. Nowe cyfrowe dzieciństwo – Jordan Shapiro – jeszcze ciepła i świeża nowość z Wydawnictwa Mamania. Świeże podejście do ogranego już tematu dzieci i elektroniki. Autor pokazuje, że nie uciekniemy przed technologią, a życie naszych dzieci toczy się i będzie się toczyć w cyfrowej rzeczywistości. Co więc zrobić, by nie wychować małych zombie? Towarzyszyć dzieciom bawiąc się z nimi. Jak? I dlaczego to takie ważne? O tym właśnie opowiada Shapiro.

2. Playful parenting Rodzicielstwo przez zabawę Lawrence J. Cohen – Rodzicielstwo przez zabawę to koncepcja budowania relacji z dzieckiem. Jak z (u)śmiechem przezwyciężyć trudności? Jak reagować na konflikty i kłótnie? Jak wspierać rodzeństwo? Jak przy tym nie oszaleć?! Jeśli szukasz odpowiedzi na jedno z powyższych pytań, spodoba Ci się ta książka.

3. Radość rodzicielstwa – Lisa W. Coyne, Amy R. Murrell – Jeśli czujesz się czasem złą matką, masz wyrzuty sumienia lub płakać z bezsilności w poduszkę – nie jesteś sama. Jest nas więcej, znacznie więcej, prawdopodobnie większość rodziców doświadcza takich myśli i uczuć. Radość rodzicielstwa wydaje się wtedy odległą, nieosiągalną planetą, na którą nie masz wstępu. Jak się tam dostać?

TUTAJ: przeczytasz moją recenzję książki “Radość rodzicielstwa” i dowiesz się o niej czegoś więcej.

4. Wypalona mama – co zrobić, kiedy masz zwyczajnie dość? – Sheryl Ziegler – Pojawienie się na świecie dziecka to rewolucja w życiu rodziny. Nie ma wiele przesady w stwierdzeniu, że – przynajmniej na jakiś czas – życie staje na głowie. Coraz częściej w przestrzeni publicznej poruszany jest temat poporodowej depresji i trudności pierwszych miesięcy z dzieckiem. Bywa jednak tak, że kłopoty zaczynają się dopiero po jakimś czasie. To propozycja dla wszystkich zmęczonych i zagubionych na rodzicielskiej ścieżce.

TUTAJ: przeczytasz moją recenzję książki “Wypalona mama” i dowiesz się o niej czegoś więcej.

Nowości wydawnicze dla młodszych dzieci

1. Odkrywcy PrzyrodyClover Robin – to, że nie możemy wyjść “w naturę”, nie musi oznaczać, że ona nie może przyjść do nas. Odkrywcy przyrody to zeszyt z naklejkami i zadaniami do wykonania dla każdego przyrodnika.

2. Literkowa książkaAlicja Krzanik, Anna Salamon – nauka literek w przepięknym, włóczkowym wydaniu.

3. Rycerz na zamku – Hector Dexet – Kojarzycie “Domki”? Albo “W drogę?” Rycerz na zamku to kolejna propozycja lubianego autora książeczek kartonowych. Sprytnie pomyślana książka sprawi radość młodszym czytelnikom.

4. Domki – Hector Dexet – a jeśli nie kojarzycie, to właśnie są “Domki”, po które zdecydowanie warto sięgnąć.

5. Akademia Kici Koci. Kolory – Głowińska Anita – na półkach księgarni pojawiła się właśnie pierwsza książeczka z nowego cyklu z Kicią Kocią. “Wiem, rozumiem” to seria, która ma pomóc małym dzieciom w nauce kolorów, emocji, kształtów czy przeciwieństw – wszystko oczywiście z lubianą, kocią bohaterką.

6. Dziecko Gruffalo – Donaldson Julia – druga część książki, która – całkiem zasłużenie – okrzyknięta została mianem kultowej.

7. Masza i Niedźwiedź. Najpiękniejsze opowieści Magda Stojicic, Renata Lis – no, Maszy to chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, prawda?

Książki dla starszaków

1. Którędy do Yellowstone? – Aleksandra i Daniel Mizielińscy – fascynująca podróż, dla dzieci i ciekawych świata dorosłych, przez różne parki narodowe naszej planety. Jeśli dodam, że “wycieczkę” organizują Mizielińscy, a całość wydały Dwie Siostry, to chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to propozycja wyjątkowa.

2. Atlas cudów świata – Ben Handicott – 31 najpiękniejszych miejsc na Ziemi, które warto obejrzeć. “Pakujcie się”, bo jest wiele przygód do przeżycia, będzie się działo, daję słowo!

3. Halo! Historia komunikowania się – Liliana Fabisińska – kiedyś były tam-tamy, znaki dymne, wiadomości przesyłane za pośrednictwem gołębi pocztowych. Fascynująca podróż przez wieki i odkrycia, a wszystko po to, by zrozumieć, że ludzie nie zawsze komunikowali się za pomocą e-maili i sms-ów.

4. Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci. – Martyna Broda – zbiór historii dla dzieci, które wspomagają odpoczynek i wejście w stan głębokiego relaksu. Do czytania przed snem albo w chwilach wyciszenia w ciągu dnia. Dodatkowo w książeczce zawarte są wskazówki dla rodziców i instrukcje.

„Wyobraź sobie, że leżysz na ciepłej, pachnącej trawie. Leżysz z zamkniętymi oczami i wyobrażasz sobie, że obok ciebie leżą, trzymając się za ręce, wszystkie bliskie ci osoby, które znasz lub lubisz, które są dla ciebie ważne. Trzymacie się mocno za ręce i nagle czujesz, jak zaczynacie powoli się unosić, unosicie się delikatnie w powietrzu, powoli się obracając”.

5. Mój pierwszy ogródek. Zeszyt z zadaniami i naklejkami – Christine Pym – znów propozycja, dzięki której natura przychodzi do nas do domu!

6. Samolot. Akademia mądrego dziecka. Pierwsze origami – Zbigniew Dmitroca – wprowadzenie do składania papierowych samolotów, chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby puszczać ich w powietrze.

7. Awantura o Basię – Kornel Makuszyński – książka-klasyk, większość z nas pamięta pewnie ze swojego dzieciństwa. W nowym wydaniu będzie śmieszyć i wzruszać kolejne pokolenie.

8. Zgadnij, co to? – Ed Emberley – spójrz na strony tej książki pod światło, żeby przekonać się, co tam się ukryło.

9. Historia kolorów – Clive Gifford – bardzo ciekawe opowieści, nie tylko dla dzieci, jestem pewna, że niejeden dorosły wciągnie się w odkrywanie historii kolorów!

Dlaczego cesarze rzymscy nosili purpurę? Który barwnik robi się z rozgniecionych chrząszczy? Dlaczego rzekę Chicago zabarwia się na zielono? Każdy odcień, od cynobru po grynszpan, opowiada własną historię.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments