Czego szukasz?

Antykoncepcja po dzieciach – jak zapobiegać ciąży

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, być może nie zrozumiałeś tytułu wpisu ;). Czas jednak szybko płynie, kolki odchodzą w niepamięć, potrzeba bliskości w związku wraca. Jeśli jednak nie chcesz na razie słyszeć o powtórnym powiększeniu rodziny, antykoncepcja.

Antykoncepcja w Polsce

Wydaje się, że paleta możliwości zapobiegania niechcianej ciąży jest naprawdę szeroka. Uwielbiam być mamą i czasem świata poza swoimi dziećmi nie widzę. Wielokrotnie jednak podkreślałam, że macierzyństwo to skok na głęboką wodę. Na główkę. Bez rękawków ;) Nie wyobrażam sobie, aby ktoś mnie z zaskoczenia do tej wody wepchnął, stawiając mnie przed faktem. Zresztą większość z Was tutaj jest rodzicami i na pewno rozumie, że dobrze jest jeśli decyzja o powiększeniu rodziny jest świadoma i przemyślana.

Jakie zatem mamy sposoby zapobiegania ciąży?

 • prezerwatywy
 • stosunek przerywany
 • tabletki hormonalne (jedno- i dwuskładnikowe)
 • kalendarzyk małżeński
 • plastry antykoncepcyjne
 • pigułki „po”
 • zastrzyki antykoncepcyjne
 • globulki
 • implanty
 • kremy i żele plemnikobójcze
 • wkładki domaciczne

Z mojej perspektywy stosunek przerywany i kalendarzyk małżeński są taką metodą antykoncepcji jak urlop macierzyński jest urlopem. Czyli tak bardziej z nazwy. Nie rzuciłabym na szalę przyszłości swojej i całej rodziny licząc na szczęście i refleks partnera.

Stosowanie prezerwatywy to jedna z bardziej popularnych i łatwo dostępnych metoda zapobiegania ciąży. Jest dość skuteczna, jej dużym minusem jest jednak zmniejszenie intensywności doznań. To oczywiście kwestia indywidualna – dla niektórych będzie to uciążliwość nie do zniesienia, dla innych – przyzwoity kompromis.

Pigułka „po”, która niczym bumerang wraca w naszej debacie publicznej – traktowana jest jako środek do stosowania okazjonalnego (choć nie wiem czy to adekwatne słowo ;)). Trudno uznać ją za środek antykoncepcyjny, na którym oprzemy swoje życie seksualne.

Rozwiązaniem, które sprawdza się u kobiet w różnym wieku – zarówno u nastolatek, jak i tych dojrzałych, są tabletki antykoncepcyjne. Stosowałam je przez wiele lat i bardzo sobie chwaliłam. Niestety część kobiet nie toleruje antykoncepcji hormonalnej. Pojawiają się u nich działania niepożądane – jak bóle głowy, nudności, spadek libido i wzrost masy ciała (jakby nie mogło być odwrotnie! :P). W świetle pandemii koronawirusa jest jeszcze jeden istotny fakt. Stosowanie hormonalnej antykoncepcji podnosi ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ), która może być jednym z czynników zwiększających ryzyko zapalenia płuc wywołanego przez COVID-19.

Jeśli nie jestem w jakiejś dziedzinie ekspertem – często podążam za wyborami profesjonalistów. Nie jest przypadkiem, że większość dentystów używa szczoteczki elektrycznej (którą i ja od dłuższego czasu bardzo sobie chwalę). Wiesz, jaką metodę zapobiegania ciąży stosują najczęściej kobiety – ginekolodzy? Nowoczesną wkładkę domaciczną.

Antykoncepcja nowej generacji dla kobiet?

Najmniejsza na świecie wkładka IUB Ballerine ma zaledwie 15 mm i jest innowacyjną metodą antykoncepcji, która nie wymaga stosowania żadnych hormonów i wykazuje wysoką skuteczność przez okres nawet do 5 lat. Więcej zalet? Nie powoduje przyrostu ani wagi, spadku libido, ani osteoporozy, dodatkowo można stosować je podczas karmienia piersią. Świetnie brzmi też fakt, że podejmujesz decyzję, a później masz kilka lat spokoju. Jeśli zmienisz zdanie – wystarczy wyjąć wkładkę – płodność wraca od razu.

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujesz (czy też – zdecydujecie razem z parterem), pamiętaj, aby regularnie wpadać z wizytą do swojego ginekologa i na USG piersi. Jeśli zaniedbałaś ostatnio ten temat – umów się do lekarza np. w prezencie gwiazdkowym. Nie ma nic ważniejszego, serio.

Twoje życie bez Ciebie się nie uda!

Partnerem artykułu jest Exeltis Polska. Artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie zastąpi profesjonalnej konsultacji lekarskiej.

Polecane posty

Najlepsze seriale Netflix

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?

Ojciec moich dzieci nie pomaga mi w domu!

Najciekawsze gry dla 2 latków – TOP 10

Park rozrywki Playmobil – Dziecięca Mapa Świata

Mogą Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments