Czego szukasz?

Co robią maszyny? – książka pełna odkryć

Co robią maszyny? - książka pełna odkryć

Dawno nie było książki, która by wciągnęła nas jak Co robią maszyny? Z zainteresowaniem ogląda ją Mila, chętnie czyta ją Leo – świat maszyn może być dla dzieci pasjonujący, niezależnie od płci i wieku!

Co robią maszyny? – oto jest pytanie!

One są dosłownie wszędzie! Sprawiają, że nasze życie jest łatwiejsze lub bardziej przyjemne. Z wieloma maszynami obcujemy na codzień – w domu czy na spacerze. Inne są przeznaczone do specjalistycznego użytku przez wykwalifikowane osoby – jak weterynarze, filmowcy czy kolejarze. Wszystkie są potrzebne, mają różne nazwy i zastosowania – a lektura tej książki to podróż, w której razem z dzieckiem możesz odkryć kilkadziesiąt z nich.

Książka ma bardzo czytelny układ. Poznajemy 14 miejsc, w których pracują maszyny. Każde miejsce jest krótko opisane – jest to ciekawe wprowadzenie kontekstu, w którym poznamy maszyny pracujące w danym miejscu. Miejsca, do których zabiera nas autorka to m.in. gospodarstwo domowe, plac budowy, ale także mniej oczywiste – jak kopalnia, plan filmowy czy restauracja kuchenna. W każdym z nich dziecko pozna 8 maszyn. Są one przystępnie zilustrowane i opisane. Część z nich to dobrze znani “domowi pomocnicy” – jak odkurzacz, kosiarka do trawy czy suszarka bębnowa. Niektóre z nich zobaczycie pewnie po raz pierwszy – jak laparoskop, wykrawarka do metalu lub podbijarka torowa. Jedno jest pewne – wiele, naprawdę wiele z nich Was zaskoczy.

Książka dedykowana jest dzieciom w wieku 3-5 lat. Sądzę jednak, że to bardzo umowna granica, bo moje starsze dziecko z przyjemnością podłącza się do wspólnej lektury.

Nowa pozycja Wydawnictwa Kropka zachwyca. Jest kilka powodów, najważniejszym z nich jest moim zdaniem bardzo ciekawe ujęcie tematu. Małe dzieci są zainteresowane światem i chcą chłonąć o nim informacje. Interesują się zwierzętami i pojazdami, ale też kosmosem czy dinozaurami. Nie ma tematów nudnych lub zbyt dla dzieci skomplikowanych, są tylko nieumiejętnie przedstawiane. Mam wrażenie, że wiele książek tłumaczy różne zjawiska w sposób zbyt infantylny. Lub przeciwnie – wchodzi głęboko w detale, sprawiając, że dana pozycja jest nieprzystępna dla małych czytelników. Co robią maszyny? jest inna. To książka, w której zachowany jest balans – każde dziecko (i nie tylko!) znajdzie tam wiadomości, które je zaskoczą. A równocześnie opisy poszczególnych maszyn są dość krótkie i napisane prostym językiem. Wisienką na torcie są zabawne ilustracje, utrzymane w piktogramowym stylu.

Książkę dostępna jest tutaj: Co robią maszyny?

Polecane posty

Najlepsze seriale Netflix

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?

Ojciec moich dzieci nie pomaga mi w domu!

Najciekawsze gry dla 2 latków – TOP 10

Park rozrywki Playmobil – Dziecięca Mapa Świata

Mogą Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
WebKids
WebKids
6 miesięcy temu

Piękna książka :)

Marta
Marta
6 miesięcy temu

Genialna książka!!