17 Wrz

Domowy plac zabaw dla dzieci – czy warto?

Domowy plac zabaw to dawka ruchu i zabawy dla najmłodszych, nawet podczas niepogody!

Nikogo nie trzeba przekonywać, że ruch i zabawa odgrywają kluczową rolę dla rozwoju dziecka. Oczywiście najlepiej, kiedy szaleć można na dworze – nie ma nic lepszego niż świeże powietrze i kontakt z przyrodą. Co jednak robić, jeśli pogoda nie sprzyja/brakuje czasu/w domu zatrzymuje nas smog? Proste: zbudować domowy plac zabaw!

Domowy plac zabaw – co to i po co?

Domowym placem zabaw mogą być ręce czy kolana rodzica, po którym małe dziecko wspina się, kołysze i buja. Z czasem jednak maluch szuka nowych wrażeń, eksploruje otaczającą go przestrzeń. Warto w domu przygotować miejsce, w którym możemy dostarczyć roczniakowi czy ciut starszemu dziecku odpowiednią dawkę ruchu. 

Plac zabaw dla maluchów

Ten zestaw zagościł u nas kilka miesięcy temu i z pełną odpowiedzialnością mogę napisać, że jest jednym z częściej wykorzystywanym przez dzieci sprzętem. Drabinkę, zjeżdżalnię i bujak można zestawiać ze sobą w dowolnych konfiguracjach. Są estetycznie wykonane – na tyle, że ich obecność nie razi mnie nawet w domowych przestrzeniach wspólnych. Lubię rozwiązania, które mogą służyć przez kilka lat – tak jest w przypadku domowego placu zabaw od GOOD WOOD. Początkowo sam bujak może być wieszakiem do zabawek lub kołyską. Z czasem wystarczy dokupić do niego drabinkę, aby powstała kompaktowa zjeżdżalnia. U nas służy i siedmiolatkowi i czterolatce, przenosimy ją z kuchni do salonu, czasami zahacza o któryś z dziecinnych pokoi. Ten zestaw ma w sobie coś, co przyciąga dzieci – nie przejdą obojętnie, muszą chociaż raz zjechać, nim popędzą w swoją stronę. 

Wiem, że do bujaka można dokupić blat, tworząc w ten sposób stolik. To ważna informacja jeśli w mieszkaniu nie ma zbyt dużo przestrzeni. Łatwiej zdecydować się na zakup domowego placu zabaw jeśli jego elementy mogą pełnić też inne funkcje. 

Domowy plac zabaw – miejsce rodzinnych szaleństw

O ile wspomniany zestaw od GOOD WOOD jest, moim zdaniem, dedykowany głównie dzieciom w wieku 0-4 lata, to nasze drabinki gimnastyczne (i inne dodatki) ograniczeń wiekowych w zasadzie nie mają. Będą odpowiednie dla dzieci, które samodzielnie potrafią się wspinać lub wykazują chęć bujania się na huśtawce. My mamy zestaw drabinek ze sklepu Małpiszon, skonfigurowany przeze mnie.

Żyłam w przeświadczeniu, że nasz dom jest za mały na wewnętrzny plac zabaw. Chciałam z tym zaczekać aż będziemy kiedyś mieszkać w nowym miejscu. Jednak któregoś dnia dotarło do mnie, że nie wiem w sumie czy i kiedy to się zdarzy i że nie warto zwlekać. Pozostała, bagatela, kwestia wygospodarowania miejsca. Ponieważ Leo całym sercem wspierał koncepcję domowego placu zabaw – zawarliśmy umowę. Oddamy połowę (no, prawie) zabawek z jego pokoju, a w przestrzeni, którą dzięki temu uzyskamy – zamontujemy plac zabaw. Po kilku miesiącach mogę stwierdzić tylko, że pomysł był absolutnie genialny. Zarówno on, jak i Mila wspinają się, huśtają i fikają codziennie. 

Z czego składa się nasz domowy plac zabaw?

Są drabinki, siatka do wspinaczki, huśtawką, absolutnie rewelacyjny materac, którego elementy łączoną się ze sobą na rzepy. Oprócz tego – worek bokserski (z mini rękawicami, oczywiście), lina do wspinaczki i obręcze do podciągania się i przewrotów. To wystarcza do codziennych szaleństw, zwisów i przewrotów. Z opisaniem naszych urządzeń wstrzymałam się o kilka miesięcy – chciałam się upewnić, że początkowy entuzjazm nie opadnie i że sprzęty z czasem nie pokryją się kurzem. Absolutnie nie! Z wielkim przekonaniem mogę dziś napisać, że zarówno drewniana konstrukcja, jak i drabinki w pokoju Leo to jedne z najczęściej używanych sprzętów/zabawek w domu. Widzę też, jak dzieciaki robią postępy, każdy tydzień przynosi jakąś nową umiejętność, z której są dumne. A to uda się wejść o stopień wyżej na drabince, innym razem – skoczyć wyżej lub zrobić przewrót, jaki wcześniej nie wychodził. 

domowy plac zabaw pomaga wspierać zdrowy rozwój dzieci
Domowy plac zabaw - tu znajdzie się miejsce nawet na worek bokserski dla najmłodszych.
domowy plac zabaw - drabinki i linka niezmiennie zachwycają dzieci
domowy plac zabaw to świetna stymulacja sensoryczna dla młodych stóp
Domowy plac zabaw to ulubione miejsce dzieci w naszym domu. No, jedno z ulubionych.

Bardzo czekam na czasy, kiedy nasz ogród będzie na tyle duży, że stanie tam fajny, najchętniej drewniany, plac zabaw. Na długie dni i wieczory spędzane na świeżym powietrzu, rowerowe wycieczki i bujanie w hamaku w cieniu drzew. Póki co jednak – cieszę się, że czas oczekiwania na zmiany mija nam podczas harców na domowym placu zabaw! 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o