Dzielnica Filmowa – rodzinny park tematyczny w Zalesiu Górnym

Jeśli szukasz pomysłu na rodzinną jednodniową wycieczkę z Warszawy – mam coś dla Ciebie! Dzielnica Filmowa to miejsce, które wielokrotnie polecali mi Czytelnicy i które od dawna było na naszej liście. Spędziliśmy tam majowe, sobotnie popołudnie, dzieci nie chciały wychodzić, a ja zrobiłam mnóstwo zdjęć – brzmi jak dobra rekomendacja, prawda? Chodź, przekonaj się czy warto!

Wiosną 2023 odwiedziliśmy Dzielnicę Filmową po raz kolejny – z ekscytacją odwiedzaliśmy ulubione eksponaty i sprawdzaliśmy co zmieniło się na przestrzeni roku. Samochodów, rzeźb i figur jest w Zalesiu przeszło 600, tak więc za każdym razem mamy okazję odkryć coś nowego. Fajnie też patrzeć, jak zmieniają się zainteresowania dzieci – trochę inne atrakcje przyciągają ich uwagę, inne pojazdy budzą największy entuzjazm. A ja, tak zupełnie po dorosłemu, lubię patrzeć jak to miejsce z roku na rok rozkwita. Coraz to więcej, ładniej i ciekawiej. Są sympatie niezmienne – jak ludziki zbudowane z żołędzi, połów rybek czy mini-golf. Są też odkrycia – w tym roku naszym był to wieloryb aka dom Pinokia.

Daj się porwać w świat filmu!

Dzielnica Filmowa to miejsce, które narodziło się z pasji. Czuć ją tutaj na każdym kroku i widać, że to ona napędza właścicieli. Uwielbiam ludzi, którzy mają swoje zajawki i je realizują, jestem w stanie wybaczyć sporo niedociągnięć w imię tworzenia czegoś swojego i oryginalnego. Na początku powstał jeden model samochodu, po nim kolejny i kolejny. W tej chwili trudno się ich doliczyć :). Wszystkie zaparkowały w przepięknym sosnowym lesie w Zalesiu Górnym. Obecnie Dzielnica Filmowa to unikalne w skali kraju miejsce, w którym zgromadzono dziesiątki pojazdów, eksponatów i postaci nie tylko z filmów, ale również z wielu bajek. Rodzice będą się uśmiechać na widok motocykli z filmów akcji, amerykańskich monster-trucków czy aut, którymi jeździł Batman, chłopaki z Ghoust Busters czy Parku Jurajskiego. Serca dzieci podbiją – (w zależności od wieku) gigantyczne transformersy, Zygzak McQeen albo furgonetka ekipy ze ScoobyDoo.

Nie wszystkie pojazdy znaliśmy, więc super, że przy każdym eksponacie jest tabliczka z detalami. Można się z niej dowiedzieć, z jakiego filmu pochodzi dane auto i poznać związane z nim ciekawostki. W wielu miejscach zaaranżowane są scenki nawiązujące do produkcji, z których pochodzą samochody. Do większości pojazdów można wsiadać, co szczególnie dla dzieci, jest podniesieniem atrakcyjności do kwadratu. Niestety – ma to również swoje negatywne konsekwencje. Stan części eksponatów pozostawia trochę do życzenia, łagodnie mówiąc: zostały nadgryzione zębem czasu (i warunków atmosferycznych, wszak stoją pod chmurką). Jeśli szukasz idealnie wypielęgnowanego chodnika i miejsca, które lśni nowością – cóż, prawdopodobnie się tu nie odnajdziesz.

Ja jednak lubię dostrzegać jasne strony. Dlatego mimo kilku napotkanych niedoskonałości – w Dzielnicy Filmowej spędziliśmy bardzo dobry czas. Dzieciaki się wybiegały, my z Tomkiem mieliśmy trochę czas na spacery za rękę i niespieszne rozmowy. Urzekł nas zapach sosnowego lasu, przywiał wspomnienia i… nadzieję na piękne wakacje w tym roku!

Pozostałe atrakcje Dzielnicy Filmowej

Dzielnica Filmowa to nie tylko rodzinny park tematyczny. To także miejsce rozrywki dla dzieci w każdym wieku. Wielki entuzjazm budzą karuzele – wirujące filiżanki, samolot czy wyścigówka podbiły serca Leo i Mili. Wielki plus za to, że absolutnie atrakcje wliczone są w cenę biletu i można z nich korzystać bez ograniczeń. Z doświadczenia wiemy przecież, że kilka przejażdżek na karuzeli potrafi czasem uderzyć po kieszeni bardziej niż bilet wstępu do jakiegoś miejsca…

Mimo że w Dzielnicy Filmowej spędziliśmy kilka godzin, jestem pewna, że nie widzieliśmy wszystkiego. Z jednej strony – to naprawdę ogromny, leśny teren wypełniony większymi i mniejszymi atrakcjami. Z drugiej – lubię w takim miejscu oddać dzieciom “dowodzenie”. Jeśli chcą trzy razy iść na samochodziki, idziemy trzy razy. Albo pięć. W tych naszych wycieczkach bardzo lubię niespieszne tempo i ideę czerpania przyjemności z prostych rzeczy. Ot, możemy pół godziny jeść lody, śmiejąc się i rozmawiając. Widzę jak dobrze nam to robi, jak mocno jako rodzina tego potrzebujemy.

Oprócz modeli samochodów, w Dzielnicy Filmowej jest sala trampolin, mini-golf, są place zabaw, wodny stół do łowienia rybek (przy którym spędziliśmy dobre pół godziny), a nawet bajkowa ścieżka spacerowa. Co jeszcze? Wiele więcej. Ale przecież… nie mogę wszystkiego zdradzać! Mam nadzieję, że resztę odkryjesz samodzielnie, bawiąc się tam tak dobrze jak my.

Godziny otwarcia i dojazd do Dzielnicy Filmowej

Dojazd z Warszawy zajął nam ok. pół godziny, więc jest to idealna atrakcja na weekendowe, rodzinne wyjście. Jako że zdecydowana większość eksponatów znajduje się na powietrzu, raczej odradzam wizytę podczas deszczu.

Dzielnica Filmowa znajduje się w Zalesiu Górnym, przy. ul. Wczasowej 1.

Dla gości indywidualnych otwarta jest w weekendy, w godz. 10:00 – 18:00.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments