Weekendowa Zajawka, czyli co robić z dzieckiem w Warszawie 1-2 lipca

Lato. Możemy jeść lody, pić zimne napoje, wygrzewać się na plaży i…spędzić cały weekend na dworze! A jeśli dodatkowo mamy do dyspozycji Weekendową Zajawkę, to już w ogóle bajka! Bawcie się pięknie, Kochani :)

Spis treści:

SOBOTA, 1 lipca

💚30 edycja Festiwalu Sztuka Ulicy odbędzie się w Warszawie w dniach 30 czerwca – 2 lipca.
Na Festiwal wstęp wolny!!!
🎭🎪Do zobaczenia na Placu Zamkowym, w Parku Szczęśliwickim, na Rynku Nowego Miasta, w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, w Parku Pięciu Sióstr, w Ośrodku Kultury Ochoty – Galeria ” Pod Okiem” oraz w Piasecznie.
😍 Trzy dni święta sztuki ulicy, 17 pokazów, parada + ❤️ wystawa „Trzydzieści plakatów na 30. lecie”

🌺🌿🌼🌸 Zgodnie z dawnym zwyczajem słowiańskim zapraszamy mieszkańców do wspólnego świętowania przesilenia letniego. Już 1 lipca wśród pięknej zieleni Kępy Potockiej przygotowaliśmy wyjątkowe koncerty, warsztaty florystyczne i świętojański performance taneczny.
Od 16.00 do 18.00 zapraszamy na:
💐 warsztaty florystyczne plecenia wianków, zakończone uroczystym wodowaniem
🪡🧶 warsztaty makramy, naturalnej kosmetyki oraz tworzenia kadzideł
📸 zdjęcia w klimatycznej fotobudce
💃🕺 około 17.35 wystąpią tancerze Phoenix Movement w etiudzie „Midsommar Dance”.
💫⭐🎼 Koncerty:
➡ 18.00 Bluszcz
➡ 19.00 Bovska
➡ 20.30 Natalia Kukulska MTV Unplugged
🌭🍦🥤 W trakcie eventu skorzystacie ze strefy gastronomicznej.
Widzimy się 1 lipca. Wydarzenie startuje o godzinie 16:00. Zapraszamy do Parku Kępa Potocka (bielańska część parku), wejście od strony skrzyżowania ulic Podleśnej i Gwiaździstej.
🟣🟣 WSTĘP WOLNY 🟣🟣

Mamy zaszczyt zaprosić Was na uroczyste otwarcie Pawilonu Wolności, który przygotowujemy od kilu miesięcy w ramach specjalności A3 – Technologii i Struktury, Kontekstu i Znaczenia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej wraz z Muzeum Łazienki Królewskie.
📆 Otwarcie odbędzie się 1 lipca o godzinie 12:00, za budynkiem Ermitażu, przy Agrykoli – w miejscu, gdzie przez kolejne trzy miesiące letnie będzie stać nasza instalacja.

1.07 godz. 11:00 Park Kombatantów (start przy placu zabaw od strony ul. Obrońców Pokoju)
19.08 godz. 11.00 Park im. Marka Kotańskiego (start na placu zabaw)
20.08 godz. 11.00 Park ze Stawami Cietrzewia (start przy placu zabaw od ul. Pana Tadeusza)
WSTĘP WOLNY
Spotkaliście kiedyś Bzionka?
Bzionki to dobre duszki, które wedle dawnych, słowiańskich wierzeń żyją pod krzewami czarnego bzu i pomagają ludziom chroniąc ich gospodarstwa przed złymi mocami.
W dzisiejszych czasach, gdy w polu ludzie do pomocy mają maszyny, nikt już nie pamięta o Bzionkach i innych duszkach związanych z przyrodą, o których przychylność dbali nasi przodkowie. Ale one nadal tu są, tęsknią za czasami, gdy człowiek szanował naturę i potrafił żyć z nią w zgodzie respektując porządek wyznaczany przez pory roku.
Już niebawem spotkacie Bzionki w Parku Kombatantów, Parku im. Marka Kotańskiego oraz w Parku ze Stawami Cietrzewia. Zabiorą Was w podróż poprzez czas i przestrzeń, w której wspólnie z nimi – słowem, gestem i pieśnią przypomnicie sobie i odtworzycie słowiańskie legendy o powstaniu świata, roślin, drzew i ludzi.
“Teatralne spotkania z legendami słowiańskimi” mają formę interaktywnego spektaklu, podczas którego uczestników czekać będą zabawy teatralne, ruchowe, muzyczne oraz plastyczne. Spotkaniom towarzyszy muzyka na żywo grana na tradycyjnym, staropolskim instrumencie – suce biłgorajskiej.
WSTĘP WOLNY
projekt współfinansuje m.st. Warszawa, Dzielnica Włochy
Wydarzenie bez ograniczeń wiekowych.
Wydarzenie dostępne dla osób poruszających się na wózkach oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Możliwość wejścia z psem asystującym.
W razie pytań dotyczących szczegółów wydarzeń oraz ich dostosowania dla osób ze specjalnymi potrzebami prosimy o kontakt: niebanalnikontakt@gmail.com

🌿 W ramach spotkań wokół Warszawy w kwiatach zapraszamy do Pawilonu Edukacyjnego Kamień na warsztaty “Dla każdego coś dobrego – jak urządzić na balkonie całodobową stołówkę dla zapylaczy”.
🌿 Warsztaty poprowadzi Marcin Mazurkiewicz, edukator Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Partnera konkursu Warszawa w kwiatach.
Zwierzęta/zapylacze, tak jak i ludzie, mają swoje gusta i preferencje. Są pokarmy, które lubią i takie, za którymi niezbyt przepadają. Zakładając ogródek stajemy się szefami kuchni, którzy otwierają stołówkę dla wszystkich zapylaczy w okolicy. Jakie rośliny przyciągną najwięcej gości? Co im zaoferować, żeby zostali z nami na stałe? Na te i inne pytania wspólnie znajdziemy odpowiedź podczas warsztatów.
🟢 ZGŁOSZENIA
Udział bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na warsztaty obowiązują ZAPISY!
Zgłoszenia przyjmujemy do 30.06.2023 do godz. 12:00 lub do wyczerpania miejsc.

📜Zin jest rodzajem publikacji, którą osoba autorska (lub zespół osób) tworzy niezależnie – bez udziału wydawnictwa. Zin może przybierać rozmaite formy – od prostej broszury powielanej na xero, po obszerny album profesjonalnie opracowany i powielany w drukarni. W tworzeniu zinów nie ma ograniczeń.
Ty decydujesz o formacie, technice i wykonaniu.
Podczas warsztatów każda uczestnicząca osoba zaprojektuje i wykona własnego, kilkustronicowego zina będącego odpowiedzią na postawione zadanie. Proces twórczy będzie pretekstem do zastanowienia się nad kwestiami takimi jak tożsamość/tożsamości, osobowość, metamorfoza, ekspresja, przynależność do grupy, społeczności. W naszych zinach będziemy opowiadać o Kim Lee, o jej niezwykłych strojach i bliskich jej miejscach. Będziemy również szukać sposobów, by za pomocą zina wyrazić siebie i swoje poglądy.
Oprócz tego na warsztatach będzie trochę o historii i rodzajach zinów, poznacie podstawowe informacje na temat składu oraz ciekawe inspiracje. Będziemy rysować, kleić, pisać, składać i xerować. Wszystko pod okiem osoby instruktorskiej Edyty Bystroń, która zrobiła w życiu dużo zinów i pracuje jako graficzka, ale na myśl o xerowaniu autorskich broszurek wciąż czuje ekscytację.

Warsztaty uważności i jogi dla dzieci!
Odsłona letnia – WAKACJE NA DACHU!
Spotykamy się w soboty o godz. 10:00 na jednym z warszawskich dachów.
24 czerwca, 1,8,15,22 lipca
Dach Towarzyski – ul. Foksal 3/5
Koszt zajęć – 40 zł
*zajęcia trwają 60 min
zabierz ze sobą osłonę przeciwsłoneczną na głowę i butelkę wody
jeżeli posiadasz swoją matę – weź ją ze sobą. Mamy na stanie kilka mat z których możesz skorzystać
zapisy: @FB, @instagram, info@swiadomedzieciaki.pl
Do zobaczenia na dachu 🙂
Kim są Świadome Dzieciaki?

Świadomy Dzieciak posiada super moce! M.in. zdolność zwracania uwagi na to, co w chwili obecnej dzieje się wokół niego oraz w nim samym. Dzięki tej umiejętności zauważa wiele niewidocznych dla innych rzeczy. Świadomy Dzieciak korzysta z wachlarza praktyk mindfulness.
Świadomy Dzieciak poznaje swoje ciało, jego możliwości, ograniczenia, a także staje się uważny, zauważa swoje myśli
i to jak można nimi kierować. Dostrzega, jaki wpływ ma wyciszenie, praca nad świadomością oddechu i ciała.
Świadomy Dzieciak m.in. potrafi się uspokoić, gdy jest rozzłoszczony, poirytowany lub odczuwa jakiekolwiek silne emocje oraz potrafi je nazwać! Swoje umiejętności uważności i wyciszenia przenosi z zajęć do domu, szkoły czy sportu.

🦀 🪸 ZACZAROWANA ZATOKA 🐡 🐠
Scenariusz napisany został w oparciu o bajkę polskiej pisarki, Haliny Auderskiej. Dwóch braci spędza wakacje nad morzem. Jeden z nich jest niegrzeczny, leniwy drugi miły, uczynny chętny do pomocy innym. Jednego z nich porywa zła Królewna Fala aby razem z nią zatapiał kutry rybakom i plątał im sieci. Brat postanawia go uwolnić. Aby to zrobić, musi odbyć niebezpieczną podróż do Króla Morza. Pomagają mu w tym Foka oraz wielki Krab – władca oceanu. Bajka sugeruje dzieciom, że prawdziwa przyjaźń pokona wszelkie trudności i może pozytywnie zmieniać ludzi.
Czarodziej to Teatr Lalek z prawie 70-letnią tradycją. Swoją działalność rozpoczął w 1947r. i od tamtego czasu nieprzerwanie bawią i uczą podbijając dziecięce (i nie tylko) serduszka.

Warsztat dla dzieci i ich rodziców pt. „Ponadczasowa rumuńska bluzka”
🏠Gdzie: Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20)
📅Kiedy: 1 lipca, o godzinie 13.00
🖍️🧵👚Podczas warsztatu zaprezentowane zostaną tradycyjne rumuńskie bluzki i ich wzornictwo. Pojawiające się na modelach wzory, będą następnie kolorowane przez dzieci oraz wyszywane na płótnie.
Prowadzenie: Ioana Corduneanu, inicjatorka projektu „Sewing Signs”, który otrzymał Nagrodę Europa Nostra 2022 za promowanie dziedzictwa niematerialnego, w sekcji „Edukacja, szkolenia i umiejętności”.Projekt pomaga w przekazywaniu umiejętności i wiedzy na temat tradycyjnej rumuńskiej bluzki „Ia” i jest głosem sprzeciwu wobec branży „szybkiej mody”.
📝Maksymalna liczba uczestników 20.
Warsztat po rumuńsku z tłumaczeniem na j. polski.
Zapisy na bezpłatny warsztat poprzez formularz: https://forms.gle/i6FzTk3gDoHbrmbR8

Potrzebujesz wychodnego ale nie masz z kim zostawić swoich pociech?
To nie problem, oboje zasłużyliście na czas dla siebie i w takiej sytuacji wychodzimy wam na przeciw 😉
Animacje odbywać się będą w godzinach:
12:00 – 16:00

Drodzy rodzice! Ukłon z Waszą stronę 🙂
Zapraszamy Was z pociechami na chill na leżaczku nad naszą piękną Wisłą! ❤
Animacje prowadzi wspaniała grupa animatorek ze Skakanki 🙂

Zapraszamy Cię na weekendowy kurs dla początkujących na SUP!
Kurs obejmuje 2 spotkania (w sobotę i niedzielę) zawierające zajęcia teoretyczne i praktyczne na wodzie, podczas których bezpiecznie wejdziesz w świat SUP.

Co to? Kółko 📀📀📀
Czarny krążek – przepustka do innego świata. Do czego służy?
Poszukamy rozwiązania tej zagadki. Naokoło. Przy okazji dowiemy się, co krążek ma wspólnego z rybą i do czego na pewno nie służy 🎶🎶🎶
Spektakl powstał z dziecięcej fascynacji formą czarnej płyty i z dorosłego zachwytu przedwojenną warszawską wytwórnią Syrena Record.
Występują: Anna Ługowska, Bartosz Ługowski (muzyka na żywo)
Konsultacja reżyserska – Izabela Zachowicz
Spektakl trwa ok. 30 minut + ok. 15 minut zabawy sensorycznej przy akompaniamencie płyt gramofonowych.
📆 1.07 | 11:00
📍Zielone OKO, Grójecka 75 (za budynkiem OKO)
❗️WSTĘP WOLNY ❗️

🚂Kąpiele leśne to spacery po lesie z przewodnikiem prowadzone według metody opracowanej w Japonii. Ich najważniejszym założeniem jest głębokie zanurzenie w przyrodę, które angażuje wszystkie zmysły – wzrok, słuch, węch, smak i dotyk. Kąpiele leśne rozwijają orientację w przestrzeni i świadomość własnego ciała. Dzięki wykorzystaniu technik mindfulness uczą elementów medytacji i wizualizacji, a także prawidłowego oddechu.
Pomysłodawcami kąpieli leśnych są Adam Markuszewski i Marta Ostrowska (Leśne Spacery Rozwojowe), którzy realizują i rozwijają tę formułę od prawie 10 lat.
Okazją do wypróbowania tej wyjątkowej formy spaceru będzie wystawa „Kolej na Pragę”. Wyruszymy pociągiem do wybranych podwarszawskich miejscowościach, by trochę na nowo i bardziej świadomie przeżyć doświadczenie małej podróży.

ℹ️INFORMACJE PRAKTYCZNE
🕰️Kiedy: 1.07 | 11:00 – 14:00
📍Gdzie: Spotykamy się o godz. 10.45 na peronie 5 Dworca Wschodniego (o 11:03 odjeżdża SKM w stronę Otwocka, warto być wcześniej)
👨Prowadzenie: Adam Markuszewski
🧍Limit osób: 25
🎟️Udział w wydarzeniu na podstawie biletu w cenie 10.00 PLN do kupienia w kasie Muzeum Warszawskiej Pragi i online.
❗Bilet na wydarzenie nie uwzględnia biletów na przejazd koleją. Zakup biletów na pociąg we własnym zakresie.
Bilety dostępne od 17.06 od godz. 11:00.
🔗bit.ly/42ThilJ

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić Was na niezwykłe Targi Plażowe współorganizowane z SophieMichael Candles, które odbędą się na plaży Wesoła w dniach 1 i 2 lipca, w godzinach 11:00-18:00.
Lokalni artyści i rękodzielnicy przygotowali wspaniałe rzeczy między innymi:
🕯️ Świece z naturalnego wosku sojowego, które nadadzą Twojemu domowi wyjątkowy klimat i relaksujący zapach. 🕯️
💐 Piękne kwiaty, które dodadzą koloru wnętrzom lub ogrodowi
🧸 Ręcznie szyte pluszaki, lalki, torby, poduszki i ozdoby
🌿 Ogrody w słoiku, które przyniosą do Twojego wnętrza kawałek natury i pozytywnej energii.
🍯 Naturalne miody i syropy
🍇 Zróżnicowane przetwory w słoikach takie jak dżemy, soki, pasty, zupy i marynaty
💍 Ogromny wybór biżuterii z koralików, kamieni i metali szlachetnych
🏺 Ceramikę i rzeźby w najróżniejszej postaci
Po targach zapraszamy Was na pyszną pizzę z grilla, orzeźwiającą lemoniadę lub kolorowego drinka. Będzie również dostępna aromatyczna kawa oraz pyszne lody, które umilą Ci czas spędzony na plaży. 🍕🍹🍦
Nie przegapcie tej wspaniałej okazji! Dołączcie do nas na Targach Plażowych i odkryjcie wiele niezwykłych przedmiotów i smaków. Czekamy na Was!🎉🌞

Wraz z powrotem Plażówki Ursus powróciły GORDONKI ❤ ❤ ❤
☀️☀️☀️W czerwcowe, lipcowe i sierpniowe soboty ponownie poprowadzimy cykl z Gordonkami w Plażówce Ursus
🎵🎵🎵Gordonki – zajęcia umuzykalniające oparte o teorię prof. E. E. Gordona. Ich głównym elementem są śpiew i ruch oraz nastawienie na kontakt z młodym odbiorcą i jego rodzicem.
🥁Urozmaiceniem zajęć są barwne akcesoria jak np.: bańki mydlane, chustki, szarfy,piórka czy piłki perkusjonalia. Wspaniała zabawa, rodzinnie spędzony czas i muzyczny rozwój dzieci i niemowląt.


Warsztaty architektoniczne “małe A”

Zajęcia o tematyce związanej z architekturą, przestrzenią i środowiskiem mają na celu wprowadzać najmłodszych w kulturę życia społecznego.
Formularz zapisowy: https://forms.gle/4urBjAN7gFeR7KLA6
・・・ ・・・ ・・・ ・・・ ・・・ ・・・ ・・・ ・・・ ・・・ ・
Główne założenia programu skupiają się wokół: nabywania przez dzieci świadomości otaczającej ich przestrzeni i barw, zrozumienia procesu projektowania i realizacji budowli oraz jej wpływu na otoczenie, a także docenienie tradycji architektonicznych, kulturowych oraz środowiska przyrodniczego.

Cykl spotkań dla dzieci z zakresu edukacji architektonicznej jest częścią Rodzinnych Sobót, w ramach IV Festiwalu Otwarty Jazdów.
Warsztaty dedykowane dla dzieci w wieku 5-10 lat
Czas trwania: 2 godziny
Wstęp wolny
Wydarzenie realizowane w ramach Festiwalu Otwarty Jazdów współfinansowanego przez m. st. Warszawa.

Na Jazdowie obowiązuje zakaz wjazdu samochodów. Przybywajcie do Otwartej Pracowni pieszo, rowerem lub komunikacją miejską.

Zapraszamy na spotkanie z wybranymi, ciekawymi książkami w języku angielskim.
Prowadzący zajęcia – Alan, pochodzi z Anglii i mieszkam w Polsce od 16 lat. Pracuje jako nauczyciel i ma kilkuletnie doświadczenie w pracy w przedszkolu leśnym.
Jako Tata oraz jako pedagog, uwielbia głośno czytać i robi to z niezwykłym zaangażowaniem i pasją. Ma też biblioteczkę wypełnioną wartościowymi i pięknymi książkami dla dzieci w języku angielskim.
Podczas zajęć, poza aktywnym czytaniem nawiązywaniem kontaktu z dziećmi (w języku angielskim), pojawią się elementy zabawowe i charakterystyczne pluszaki stworzone na wzór bohaterów opowieści.
🎫 Zapraszamy do rezerwowania miejsc przez portal Evenea oraz zakupu biletów i karnetów na miejscu w kawiarni.


Bilety:

 • wejście jednorazowe 50pln
 • karnet na 4 dowolne zajęcia z oferty kawiarni (do wykorzystania przez 5 tygodni) – 175pln
 • karnet na 6 dowolnych zajęć z oferty (do wykorzystania przez 6 tygodni) – 250pln (idealny dla rodzeństw! 🙂
  Prosimy o zakup biletów przez portal evenea.pl maksymalnie do godz. 9:30 w dniu poprzedzającym zajęcia.
  Zajęcia odbywają się w grupie od 4-5 osób. Bilety w dniu wydarzenia można kupić tylko w miarę dostępności miejsca.

🚴‍♂️🤸‍♀️🏃‍♂️Zapraszamy na specjalne oprowadzanie dla dzieci, rodziców jak i tych, co czują się dziećmi po wystawie „Życie Ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej”. W ciekawy i nowatorski sposób metodą storrytellingową o pracach opowie Agnieszka Aysen Kaim praktyczka sztuki opowiadania ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”
Wstęp w cenie biletów.
Zbiórka w holu głównym.
Brak potrzeby zapisów.

NIEDZIELA, 2 lipca

📚 Zapraszamy na cały dzień pełen literackich wrażeń, podczas którego – tak jak na prawdziwym bliskowschodnim szuku, czyli bazarze – każdy znajdzie coś dla siebie. Spędźcie leniwą, lipcową niedzielę na zielonej “Łące” wśród literackich atrakcji. Wstęp wolny.
📚 Poznacie “Bajki” napisane przez znaną aktorkę, laureatkę Oscara Natalie Portman, która jest ambasadorką czytelnictwa w USA. Starej koszulce dacie nowe, literackie życie dzięki nadrukowanym cytatom wybranym przez Sylwię Chutnik i przekonacie się, że kto czyta (i pisze!), też czasem błądzi… Na koniec dnia posłuchacie dyskusji o książkach “holo-polo” z udziałem Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, znanej jako “Zwierz Popkulturalny” oraz Pauliny Małochleb autorki bloga “Książki na ostro”.
🌿 Miejsce: “POLIN na Łące” (zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego)
==Program==
📕 11.00-11.30, Katarzyna Łaska czyta “Bajki” Natalie Portman
Klasyczne bajki, które znamy z dzieciństwa, aktorka Natalie Portman postanowiła opowiedzieć dzieciom na całym świecie tak, jak opowiada je na dobranoc swojemu synowi i córce. W jej wydaniu historie mają nie tylko ponadczasowe przesłanie, ale też odwołują się do współczesności: Zając przechwala się Żółwiowi modnym dresem, jedna ze Świnek je chińszczyznę zamówioną na wynos, podczas gdy druga dba o planetę, a Mysz Domowa próbuje wyciągnąć Mysz Polną na imprezę.
“Bajki” przeczyta nam Katarzyna Łaska, która użyczyła śpiewającego głosu Elsie z “Krainy Lodu” i jest wykonawczynią słynnej piosenki “Mam tę moc”.
📙 12.00-13.30, Cytaty są lepsze niż argumenty* – spotkanie z elementami warsztatu o kulturowej mocy cytatów
Prowadzenie: Sylwia Chutnik
Łapać muchy i ziewać szeroko – brzmi jak przepis na idealne lato? Może, ale to akurat fragment wiersza Zuzanny Ginczanki pod tytułem “Przepis na prostotę życia”. Literatura tworzona przez polskich Żydów i Żydówki pełna jest pięknych zdań, trafnych point i ciekawych obserwacji. Pisarka i aktywistka Sylwia Chutnik wybrała kilka z nich, żeby opowiedzieć więcej o ich autorach i czasach, w których powstały. Będziecie mogli zabrać je do domu w postaci sitodrukowej odbitki na torbie albo koszulce.
*Cytaty są lepsze niż argumenty – to cytat z Gabriela Lauba, polsko-czeskiego publicysty, dziennikarza i satyryka żydowskiego pochodzenia.
📗 13.30-17.30, Słowa przez sito – warsztaty sitodruku
Prowadzenie: Kwiaciarnia Grafiki
Zasada jest prosta: Wy przynosicie koszulkę albo torbę (nową lub najlepiej starą – bądźmy eko!), a następnie przy wsparciu Kwiaciarni Grafiki drukujecie na niej cytat wybrany przez Sylwię Chutnik z powieści, opowiadania lub wiersza polsko-żydowskiego autora lub autorki.
📕 18.00-19.30, Auschwitz dobrze się sprzeda – dyskusja o książkach holo-polo
Prowadzenie: Wojciech Szot

Książki z gatunku “holo-polo” to te o tatuażystach, katach, krawcowych z Auschwitz. Choć krytycy zarzucają ich autorom mijanie się z faktami, brak rzetelnego researchu i infantylizację Zagłady, czyniącą z tragedii milionów ludzi tanią rozrywkę, książki te biją rekordy sprzedaży i popularności. Dlaczego tak wielu ludzi je czyta? I kto jest temu winny: ich autorzy, rynek a może jeszcze coś innego? Gościniami Wojciecha Szota będą pisarka, dziennikarka i autorka popularnego bloga “Zwierz Popkulturalny” – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk oraz Paulina Małochleb, krytyczka i badaczka literatury, która prowadzi blog “Książki na ostro”.

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

🇵🇱 PRZYSTAŃ: ARTETERAPIA DLA DZIECI 6–12 LAT
Sztuka animacji piasku i sensoryczne warsztaty. Zajęcia poprowadzą Julia Sanina i Natalia Iszczuk, które pochodzą z Charkowa. Przed wojną prowadziły wiele projektów teatralnych i warsztatów plastycznych dla dzieci i dorosłych. Terapeutyczną moc sztuki wykorzystują w codziennej pracy. Na warsztatach w DSH wesprą w rozwoju najmłodszych uchodźców, tworząc bezpieczną przestrzeń integracji i spotkania, pomogą przełamać komunikacyjne bariery i wyrazić emocje poprzez sztukę i zabawę.
🔹 Wstęp wolny!
🇺🇦 ГАВАНЬ: АРТТЕРАПІЯ ДЛЯ ДІТЕЙ 6–12 РОКІВ
Запрошуємо українських і польських дітей на заняття з пісочної анімації та сенсорного розвитку. Ці заняття ведуть Юлія Саніна та Наталія Ющук, які приїхали з Харкова. До війни вони займалися різноманітними театральними проєктами і вели заняття з малювання для дітей та дорослих. Терапевтичну силу мистецтва використовують і в щоденній роботі. Заняття у Будинку зустрічей з історією стануть безпечним простором для інтеграції та зустрічей, що допоможуть подолати мовний бар’єр і висловити свої почуття за допомогою мистецтва та ігор.
🔹 Вхід вільний!

Cześć!
Zapraszamy na ostatnie przed wakacjami warsztaty dla dzieci do pracowni Świetliki na Saskiej Kępie.
W najbliższą NIEDZIELĘ 02.07 odbędziemy podróż w czasie i zamienimy się w jaskiniowców. 🦣
Grupa będzie bardzo kameralna, więc zachęcam do szybkich zapisów! Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w pracowni, zapraszamy dzieci bez rodziców. Ale jeśli będzie potrzeba, zrobimy wyjątek. 🙂
🦴 wiek uczestników: 4-9 lat.
🦴 startujemy o godzinie 10:00.
🦴 czas trwania zajęć: 1,5h.
🦴 koszt: 60 zł
🦴 prowadzenie: Julia Cybis i Sabina Błażejowska-Grondziel
🦴 zapisy: pracownia.swietliki@gmail.com

W tym roku będziemy zwiedzać okolice na granicy Mokotowa. Podczas pięciu kolejnych spacerów poznamy historię miejsc i ludzi, zobaczymy jak szybko zmieniało się miasto. Rozejrzymy się po okolicy, zobaczymy stare i zupełnie nowe budynki, które mają nam do opowiedzenia niejedną, ciekawą i zaskakującą historię. Posłuchamy o przeszłości i teraźniejszości. Spędzimy miło czas.
Prowadzenie: Jerzy S. Majewski, dziennikarz, varsavianista, autor i prowadzący cykl “Miasta rytm”, Canal +
2 lipca – Na granicy Mokotowa i Śródmieścia
PLAC UNII LUBELSKIEJ → PODCHORĄŻYCH/ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE
start: pl. Unii Lubelskiej, rogatki pomiędzy ulicami Chocimską i Puławską

Drogi Sąsiedzie,
Serdecznie zapraszamy Cię na nasz coroczny Piknik Sąsiedzki, który odbędzie się w niedzielę, 18 czerwca, w godzinach od 14:00 do 17:00. To wyjątkowa okazja, aby spędzić miłe chwile w towarzystwie naszych wspaniałych sąsiadów i cieszyć się razem wspaniałymi atrakcjami.
Na naszym pikniku czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością dostarczą mnóstwo radości i zabawy dla wszystkich uczestników. Oto lista niektórych z nich:
Zagadki i łamigłówki: Jeśli lubisz wyzwania intelektualne, ta atrakcja będzie idealna dla Ciebie oraz Twoich dzieci. Przygotowaliśmy różnego rodzaju zagadki i łamigłówki, które będą wymagały od Ciebie spostrzegawczości i logicznego myślenia.
Gry i zabawy: Zabawa to jedno z głównych haseł naszego pikniku.
Strzelanie z łuków: Jeśli czujesz się jak Robin Hood, ta atrakcja jest dla Ciebie. Będziesz miał okazję sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie z łuku.
Wspólne rysowanie: Jeżeli jesteś kreatywną osobą, towarzyszącym atrakcjom będzie możliwość wspólnego rysowania. Przygotujemy stoły z papierem, kolorowymi ołówkami i farbami, aby każdy mógł wyrazić swoją artystyczną stronę.
Fotobudka: Uwiecznij piękne chwile i zachowaj wspomnienia z naszego pikniku przy użyciu fotobudki. Będzie to doskonała okazja, aby zrobić zabawne zdjęcia ze swoimi sąsiadami i zachować je na długo.
Gofry, lemoniada i popcorn: Niezapominajki o pysznym jedzeniu! Przygotujemy gofry, orzeźwiającą lemoniadę i chrupiący popcorn, aby nikt nie był głodny ani spragniony podczas naszego pikniku.
Darmowe konsultacje: Jeśli potrzebujesz porady w dziedzinie treningu, ćwiczeń lub diety, będziemy mieli ekspertów, którzy chętnie udzielą Ci darmowych konsultacji. Wykorzystaj tę okazję do rozwinięcia swojej wiedzy.
Dmuchaniec- Idealna atrakcja dla dzieci, ktore chcą przeżyć niesamowite chwile na świeżym powietrzu.
Czekamy na Ciebie i Twoją rodzinę na naszym Pikniku Sąsiedzkim, abyśmy mogli razem spędzić wspaniałe chwile pełne radości i integracji. To także doskonała okazja, aby bliżej się poznać i zacieśnić więzi między naszymi rodzinami.

Jak co niedzielę zapraszamy młodych odkrywców i odkrywczynie do wspaniałego świata kreatywnej zabawy w Cudzie nad Wisłą!Tym razem, wraz z grupą i-Warsztatownia stworzymy oryginalne, drewniane breloczki! 🎎 ✨ Zapewniamy cały sprzęt potrzebny do wykonania oryginalnych zawieszek, które później będzie można zabrać do domu. Udział w warsztatach jest darmowy i otwarty dla wszystkich!✨

Zapraszamy na wakacyjną odsłonę warsztatów familijnych z cyklu Etnoniedziela. Warsztaty odbędą się:
⭐ 2 lipca (niedziela), godz. 12:00-14:00 ⭐

🥾🎒 W lipcu wypada Dzień Włóczykija – święto wszystkich, którym bliskie jest niespieszne wędrowanie, przyglądanie się światu, zachwyt i zadziwienie nad tym, co można spotkać po drodze. 🌿
Dziś do utrwalenia wspomnień wykorzystujemy głównie aparaty i telefony, ale jeszcze jakieś sto lat temu wyprawy – zarówno te odległe, jak i bliskie dokumentowano w postaci odręcznych zapisków i rysunków. ✏️
W czasie lipcowej Etnoniedzieli porozmawiamy o roli uważnej obserwacji w podróżowaniu. 👀 Zrobimy też własne notesy włóczykijów i włóczykijek, które posłużą nam do utrwalenia małych i dużych przygód! 🙂

🎫 Wstęp: 45 zł/osoba
Wydarzenie dla dzieci od 6 roku życia.
Dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach wyłącznie razem z opiekunami (obowiązują zapisy dla obu osób).

⚜️ Majestatyczne konie, eleganckie panie w fantazyjnych kapeluszach, szykowni panowie oraz emocje sięgające zenitu.
💠 Gala Derby to wydarzenie okraszone gracją i klasą samą w sobie.
Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby przenieść się do czasów, gdzie podczas gonitw damy zwykły prezentować swoje nakrycia głowy, a dżentelmeni mogli dać się porwać emocjom związanym z odbywającą się na torze sportową rywalizacją.

Jest takie miejsce blisko Warszawy, gdzie podczas krótkiego, 2,5-kilometrowego spaceru leśnego można wdrapać się na stromą górę (leśną wydmę), powędrować się brzegiem jeziorka, przejść się po drewnianej kładce zawieszonej nad bagnami, ale też wygrzać się na słonecznej polanie…
Chodźcie tam z nami! Zapraszamy na spacer dla dzieci w wieku 4-9 lat z rodzicami.
Co nas czeka?
Wędrówka długości ok. 2,5 kilometra po magicznym, leśnym zakątku pełnym niespodzianek. Poza obiecanym jeziorkiem, „górą”, kładką na bagnach i słoneczną polanką będą też gry plenerowe, zabawy i leśne zagadki. Będzie też okazja do obserwowania mieszkańców lasu, a wśród nich mamy spore szanse na wiosenne spotkanie z żabami w jeziorku i kaczkami na jego tafli, a w pobliżu mamy upatrzone piękne mrowisko. A jak nam się poszczęści to posłuchamy też ptasich koncertów. Pod koniec spaceru przewidujemy przerwę na odpoczynek nad jeziorkiem.
zapisy: https://forms.gle/FucFUATNFxZFsdGN7

Zapraszamy na wspaniałe spektakle 🌞
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Zapraszam na spacer szlakiem słodkiej Warszawy podczas, którego dowiemy się:
Kiedy i gdzie powstała pierwsza kawiarnia w Warszawie?
Kto wynalazł pączki?
Gdzie bywali artyści przełomu XIX i XX wieku?
Dlaczego podpis Emila Wedla stał się logo firmy?
Z której cukierni pewien aktor poszedł do teatru po linie?
Kto przyczynił się do tego, że na stolikach kawiarnianych pojawiły się wazoniki z kwiatami?
Kto sprowadził herbatę do Polski?
Gdzie można było się gościć nawet nie mając żadnej gotówki w kieszeni?
Jak w głowie Jana Wedla powstało „Ptasie Mleczko”?
W której kawiarni można było zjeść na kredyt?
i wiele innych…
Spotykamy się w niedzielę, 2 lipca 2023 r. o godz. 17:00 przy Pomniku Jana Kilińskiego (Podwale). Spacer przewidziany jest na około 1.5h.
Za udział w spacerze nie jest przewidziana żadna opłata, natomiast jeśli uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek (…)
Spacer poprowadzi przewodnik miejski Warszawskiego Zaułka. Serdecznie zapraszam i do zobaczenia.

To przezabawne, familijne show wypełnione gagami i żartami wywołującymi niekontrolowane ataki śmiechu. Podczas występu publika bierze czynny udział pomagając magikowi czarować i wypowiadać zaklęcia. Nie raz i nie dwa można usłyszeć okrzyki zachwytu i zdziwienia, które nieodłącznie towarzyszą pokazom Pana Buźki. To niesamowita przygoda, która na długo zostawi miłe wspomnienia zarówno u małych jak i dużych widzów, zostawiając ich z pytaniem “Jak on to zrobił?”.
Pokaz familijny, dedykowany dla dzieci w wieku 3-10 lat.
Czas trwania: 45min
Cena biletu | 40 zł

Teatralna adaptacja znanej na całym świecie bajki. To przepiękna i wzruszająca opowieść o wystruganym z magicznego drewna pajacyku, który staje się prawdziwym chłopcem.
Gdy poczciwy stolarz Gepetto tworzy Pinokia, ten od razu skacze, śmieje się, płacze i psoci jak prawdziwe dziecko. Jednak jego serce nic nie czuje. Gdy Dobra Wróżka ożywia pajacyka, musi on sam nauczyć się żyć w świecie wielu pokus. Na własnych błędach będzie poznawał dobro i zło. Z początku skupiony wyłącznie na sobie, uciekający od problemów i odpowiedzialności łobuziak, zachłystuje się wolnością. Pragnie być szczęśliwy za wszelką cenę i nie oglądać się na innych. Z czasem jednak dowie się, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze.
Pełna zabawnych przygód historia Pinokia niesie ponadczasowe wartości oraz naukę dla nas samych.
Autor: Carlo Collodi
Reżyseria i adaptacja tekstu: Tomasz Gawron
Scenografia i kostiumy: Jan Kozikowski
Muzyka: Agnieszka Szczepaniak
Teksty piosenek: Karolina Słyk
Obsada: Joanna Halinowska, Grażyna Rogowska, Marlena Suder, Igor Obłoza, Michał Ziembicki
Czas trwania: 60 minut bez przerwy
Wiek: 5 -12 lat

Mamy radość zaprosić wszystkich, między pokoleniowo na letnie spotkania rekreacyjne na PLAŻY ROMANTYCZNEJ W WAWRZE!!!
W imieniu Burmistrza Dzielnicy Wawer, Fundacji Piwnica Poetycka ENS, Wellness Yoga Justyny Lenarczyk zapraszamy na spotkania – warsztaty rekreacyjne wellness jogi prowadzone przez Justynę Lenarczyk w każdą niedzielę od 18 go czerwca do 3 września 2023 w godzinach 11.00- 12.00. To propozycja zarówno dla tych, którzy kontakt z ćwiczeniami jogi już mieli jak i tych, którzy po prostu chcą zadbać o siebie, poznać coś nowego, będą w okresie letnim w Warszawie i pragną odpocząć nad Wisłą w niedzielny poranek! Wstęp na warsztaty jest wolny!

🎈🎈🎈Kreatywki to warsztaty kreatywnego rozwoju podczas, ktorych dzieci wyzwalają naturalną ekspresję twórczą🎈🎈🎈
Używamy materiałów plastycznych, sensorycznych,
”recyklingowych” i oczywiście całą gamę zasobów natury.
Co robimy?
🎀-artystyczne wykorzystanie odpadów (tworzymyz nich obrazy, lampiony, dzwonki wiatrowe itp.)
🎀-tworzenie instrumentów muzycznych
🎀-mata ”węchowa” dla psiaków i kociaków
🎀-malowanie kamyków czy wyrobów drewnianych farbą akrylową, barwikami spożywczymi
🎀-malowanie na płótnie malarskim z wykorzystaniem nietypowych narzędzi – grzebień, folia bąbelkowa, pałeczki, owoce itp.
🎀-tworzenie dzieł z wykorzystaniem zasobów naturalnych (drewno, ziarna, tkanina, muszle itp.)
👶KREATYWKI MALARSKO-RĘKODZIELNICZE
👶KREATYWKI RECYKLINGOWE
👶KREATYWKI SENSORYCZNE
Stymulowanie zmysłów (wzroku, węchu, dotyku,słuchu, smaku) podczas swobodnej zabawy znaturalnymi materiałami typu: glina, ziarna, woda,
szyszki, patyki itp.
nasze motto to:
🧚‍♂️KAŻDE DZIECKO MA TALENT
wstęp wolny
Niedziele
Plażówka Ursus
Dzieci warszawy 24

Zajęcia taneczne, gry i zabawy ruchowe dla dzieci od 5 lat wzwyż
GRUPY: przedszkolaki, klasy 1-3, 4+
ZAJĘCIA: tańce disco tj, macarena, boooomba, taniec towarzyski, gry i zabawy ruchowe, gry i zabawy ruchowe z elementami tańca na świeżym powietrzu,
Zajęcia poprowadzi Bartosz Nabiałczyk, zawodowy tancerz reprezentujący jedną z warszawskich szkół tańca, posiadający najwyższą krajową klasę taneczną „A”, półfinalista mistrzostw okręgu mazowieckiego oraz Grand Prix Polski, mistrz pucharu klas w klasie tanecznej B.
Niedziele
godzina 15:30
wstęp wolny
Plażówka Saska
Wał Miedzeszyński 389

2 lipca (niedziela) o 11.00 dzieci wraz z rodzicami zapraszamy do udziału w niezwykłej podróży po świecie pszczół i owadów zapylających! 🐝🐝
W trakcie najbliższych warsztatów uczestnicy:
🌻 dowiedzą się dlaczego pszczoły są dla nas tak ważne, a także jak o nie dbać,
🌻 jakie gatunki roślin warto sadzić, aby były nie tylko piękne ale też i przyjazne dla pszczół,
🌻 samodzielnie wykonają kule nasienne, które zabiorą ze sobą.
Informacje praktyczne:
🔸 zajęcia są bezpłatne,
🔸 w warsztatach mogą wziąć udział dzieci w wieku 6-10 lat,
🔸 ilość miejsc ograniczona,
🔸 organizator zapewnia wszystkie materiały.
📍 Niepodległa. Miejsce spotkań znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).


Wydarzenia organizowane w pawilonie Niepodległa. Miejsce spotkań odbywają się dzięki współpracy Biura Niepodległa oraz Muzeum Łazienki Królewskie.

Wracamy z bezpłatnymi zajęciami z wyczynowej jazdy na hulajnodze na skateparku na Ochocie! Wpadnij do nas jeśli chcesz nauczyć się nowych tricków lub rozpocząć swoją przygodę z wyczynową hulajnogą! Mamy kilka hulajnóg oraz kasków, więc nie musisz się martwić o brak sprzętu 😉
Termin: każda niedziele w godzinach 16:00 – 18:30 od 23 Kwietnia do 24 Września 2023
Miejsce: Skatepark w Parku Pięciu Sióstr (pot. Park Zachodni) przy dworcu Zachodnim w Warszawie.
W celu zapisania dziecka lub siebie na zajęcia, należy wysłać podpisane elektronicznie przez profil zaufany albo ręcznie skany regulaminu oraz zgody opiekuna prawnego na uczestnictwo w zajęciach na e-mail: ceste.warsztaty@gmail.com. Zapisy na stronie www.ceste.com.pl/zajecia
Organizatorem zajęć jest Dzielnica Ochota m.st. Warszawa

🌳 Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza w każdą niedzielę o 16:00 na oprowadzania po Parku Rzeźby na Bródnie, które prowadzą opiekunki i opiekunowie publiczności MSN.
🌈 Park Rzeźby na Bródnie jest otwartą przez cały rok wystawą rzeźby współczesnej na świeżym powietrzu. W wakacyjnym klimacie, z lemoniadą w ręku, poznamy ideę i historię tego miejsca, poszukamy niewidzialnej rzeźby Ai Wei Weia, wkroczymy do bram “Raju” Pawła Althamera, odpoczniemy pod ceglaną rzeźbą “Bródno” Jensa Haaninga i zastanowimy się kim są tajemniczy “Zinaxin i Dolacin” Magdaleny Abakanowicz. W czasie oprowadzania połączymy naturę, wypoczynek na świeżym powietrzu i sztukę współczesną, by skończyć na wspólnym pikniku pod Domkiem Herbacianym – najmniejszym domem kultury w Warszawie!
▶ wydarzenie bezpłatne
▶ zarejestruj się na stronie: https://bit.ly/ParkRzezby2023

2 LIPCA zapraszamy na fantastyczną Rodzinną Niedzielę w HULAKULA!🤩🌈
Przygotowaliśmy dla was mnóstwo atrakcji m.in.:
💜12:00 zabawa przy rytmach tanecznej gry – Just Dance!🤸‍♀️🎶
💜13:00 to godzina, o której na SCENIE GŁÓWNEJ startują darmowe warsztaty taneczne dla dzieci HULA DANCE KIDS👧🧑🎵
🎀13:00 – (3-6 lat)
🎀13:30 – (7-12 lat)
💜14:00 Animacje, gry i zabawy z naszymi animatorkami!👩💜
💜15:00 wyświetlamy bajkę niespodziankę na naszym dużym 350 calowym kinowym ekranie!🎬
👉Chcesz zarezerwować bilety do Hulaparku, 💺lożę, 🎳zagrać w kręgle lub 🎱bilard?😁Wybierz rezerwację online: rezerwacje.hulakula.com.pl/
❗W SOBOTĘ I NIEDZIELĘ ZAPRASZAMY OD 10:00❗😎
⭐WSTĘP BEZPŁATNY!
📅KIEDY: 02.07.2023r. godz. otwarcia HULAKULA 10:00 | start atrakcji: 12:00
📌GDZIE: Hulakula ul. Jagiellońska 82b, Warszawa

LATAJĄCY TEATR SZTUKI CIAŁA zaprasza na…
kulturalne spotkania z przyrodą

 • w wakacyjne niedziele: 2, 16, 30 lipca i 6 sierpnia o godz. 11:00.
  Do teatru czy do parku? Na warsztaty czy spektakl? Spotkanie ze sztuką czy z przyjaciółmi? Dla dzieci czy dla dorosłych?
 • tym razem nie musisz wybierać.
  2 lipca zabierze nas na spacer i przedstawi swoje ulubione okazy Szalona Botaniczka (postać kreowana przez Katarzynę Markowską).
  Rośliny nie mają przed nią tajemnic: rozumie ich ekspresję, marzenia, obawy i sposoby na życie. A ponieważ pasja bywa zaraźliwa, może się okazać, że w wyniku tego spotkania i Ty zatańczysz z kwiatem, zaśpiewasz z chwastem, a może, jak one, odetchniesz i nieco się uziemisz?
  To interdyscyplinarny projekt Teatru Sztuka Ciała, dla którego największą inspiracją jest właśnie natura, choć szeroki odbiorca kojarzy przede wszystkim Klaunów z “Mam Talent!”.
  I to zdecydowanie także spotkanie klaunady z przyrodą, jak zawsze u Sztuki Ciała poprzez ruch i podkreślający ekspresję kostium – imponujący, charakterystyczny, baśniowy.
  W kostiumach projektu Anny Rudzińskiej wystąpią: Katarzyna Markowska, Anna Ługowska, Joanna Płóciennik i Katarzyna Wróbel
  Spotkanie odbywa się w ramach Latającego Teatru Sztuki Ciała i jest współfinansowane przez m. st. Warszawa – udział bezpłatny.

Zapraszam na spacer po jednym z najpiękniejszych parków Europy. Wybitni rzeźbiarze międzywojnia, ślady tragicznych wydarzeń II wojny światowej, zapach róż (sprawdzimy, czy jeszcze kwitną) i wedlowskiej czekolady… a wszystko to w scenerii zacienionej skaryszewskim starodrzewem.
Spacer niebiletowany, mile widziany napiwek.
Ach!Stolica zaprasza!
Spacer prowadzi: Basia

Niedziela to czas dla rodziny, a Muzeum to świetne miejsce, w którym można ciekawie i rodzinnie spędzić czas: podziwiać dzieła sztuki, zadawać trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi, a nawet trochę się pobawić. Zapraszamy na wspólne odkrywanie muzeum w każdą niedzielę! Zajęcia zaczynają się o 10.15 i o 12.15.

🗓️ niedziela / I grupa: 10.15; II grupa: 12.15
⌚ ok. 80 minut
📌 Gmach Główny MNW – Hol Główny
🧒🏻 dzieci w wieku 5–12 lat z opiekunami
🎟️ bilet wstępu dla dziecka 20 zł, bilet dla kolejnego dziecka 5 zł, bilet wstępu dla opiekuna 20 zł; bilety dostępne w kasie i online od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający warsztaty

Ten wpis został opublikowany w dzieci.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments