Weekendowa Zajawka, czyli co robić z dzieckiem w Warszawie 19-20 czerwca

Piękna pogoda ogromny wybór rodzinnych atrakcji w Warszawie i najbliższej okolicy. Brzmi jak plan na dobry weekend, prawda? Bawcie się dobrze z Weekendową Zajawką, Moi Mili!

.

Spis treści:

sobota, 19 czerwca

Zostań mistrzem sportu! Legia Soccer Schools x Westfield Arkadia


Wow! Szykuje się prawdziwa gratka dla fanów sportowych emocji! Wraz z Legia Schools mamy przyjemność zaprosić Cię na 5 sportowych sobót pełnych treningów, warsztatów i pokazów dla całej rodziny! ?
W dniach 12, 19, 26 czerwca oraz 3 i 10 lipca młodzi fani sportu będą mogli szlifować swoje umiejętności piłkarskie, a także szkolić się w innych sportach pod czujnym okiem trenerów Legia Schools! Szykuje się również wiele pokazów, rozgrywek, warsztatów i innych atrakcji.
Treningi i rozgrywki prowadzone przez trenerów Legii będą odbywać się od 12:00 do 18:00 na terenie zielonym przed głównym wejściem do Westfield Arkadia.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

rodzinny weekend sportowych atrakcji

W dniach 19 i 20 czerwca Stadion „Podskarbińska” zaprasza rodziny i wszystkich fanów sportowych atrakcji do świętowania Dnia Taty, Dnia Dziecka, nie zapominając oczywiście o Mamach!
Stadion Podskarbińska jest jednym z największych obiektów lekkoatletycznych w Polsce, ale w weekend 19-20 czerwca zamieni się w wielką imprezę sportową dla małych i dużych. Na uczestników czekać będzie mnóstwo atrakcji na świeżym powietrzu: gigantyczny dmuchaniec o powierzchni 610 m² przygotowany przez Jump Planet, strefa animacji dla maluchów, zawody w bieganiu, konkursy z nagrodami, strefa małego architekta z 10000 klocków, znani sportowcy, pokazy akrobatyczne i nie tylko, żywe pluszowe maskotki, darmowe badania biomechaniki stopy, największy grill w Polsce, foodtrucki i wiele innych.
W ramach imprezy, w sobotę 19 czerwca, odbędzie się Lekkoatletyczny Dzień Dziecka organizowany z Fundacją Orły Sportu: Lekkoatletyczny Dzień Dziecka | Fundacja Orły Sportu (orlysportu.pl)
A w niedzielę 20 czerwca zapraszamy na DAD’S DAY 2021! W programie między innymi: biegi sprinterskie dla dzieci z Fundacją Wychowanie przez Sport DO:ST:AR:TU (dostartu.pl), biegi i sztafety rodzinne oraz Bieg Główny na 5000 m. W tej edycji wszystkie konkurencje, w tym Bieg Główny – „Bieg Super Taty” odbędzie się na bieżni tartanowej Stadionu Lekkoatletycznego „Podskarbińska” na dystansie 5000 m (12,5 okrążenia).
Zapraszamy do wspólnej zabawy i na niezwykłe sportowe emocje! Bawmy się razem!
Wydarzenie odbywa się pod patronatem Tomasza Kucharskiego Burmistrza Dzielnicy Praga – Południe m.st. Warszawy.
Strona imprezy: http://osir.waw.pl/iii-bieg-super-taty/
Regulamin imprezy: http://osir.waw.pl/iii-bieg-super-taty-regulamin/
Zapisy na biegi są otwarte!
Linki do zapisów:
,,Bieg z Tatą” dla dzieci :
https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=6227
,,Bieg Super Taty” na 5000 m:
https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=6228
,,Bieg sztafetowy” dla rodzin:
https://online.datasport.pl/zapisy/sztafetabiegtaty2021/

Noc Kupały w Warowni Jomsborg

Jest taki czas w roku kiedy dzień jest najdłuższy, a noc jest najkrótsza – #NocKupały w trakcie której nasi przodkowie celebrowali radość, miłość i urodzaj.
Z tej okazji zapraszamy do wspólnego świętowania w Warowni Jomsborg, gdzie będą czekały na Was ognisko, napitki i świetna atmosfera!
Bramy otwieramy o 19:00 a zamykamy o 02:00!
Koszt wstępu: dobrowolny datek na michę dla piesków grodowych, Thora i Lokiego oraz na wsparcie Warowni w ciężkich czasach.
Atrakcje: strzelanie z łuku oraz rzuty toporem płatne po 1 zł.
Gdy słońce zajdzie rozpocznie się ceremonia prowadzona przez naszego wikińskiego Godiego Gamliego.
Podczas ceremonii we wspólnym kręgu w zależności od ilości gości mogą być wymagane maseczki.
Płatność kartą lub gotówką ?

Wiosenne spacery jubileuszowe – Zamek Królewski w Warszawie

? Zamkowe Ogrody to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, a wiosną okolica naszego Muzeum szczególnie zachęca do wypoczynku na łonie natury.
?‍??‍♂ Serdecznie zapraszamy więc na “Wiosenne spacery jubileuszowe”, towarzyszące obchodom 50-lecia odbudowy Zamku.

“Stoi Warszawa w pięknym położeniu, jak gdyby na wzgórzu, i ma z jednej strony rzekę Wisłę, która biegnie w swym korycie… u stóp murów, a z drugiej przepiękne równiny… Pałac królewski stoi koło bramy…i odpowiada z drugiej strony brzegowi rzeki Wisły z bardzo szerokim widokiem, a ze względu na cechy miejsca jest dość wygodny”. Tak opisywał Warszawę legat papieski Gaetani w 1596 roku.
? Zamek Królewski w Warszawie to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją historię, ale również malownicze położenie. To właśnie z naszego tarasu widokowego odbywały się niegdyś obserwacje pogody.
Atrakcyjność położenia Zamku dostrzegano już od średniowiecza. Widok sylwety miasta rejestrowano za pomocą malarstwa i rysunków. Najpiękniejsza panorama roztaczała się z doliny rzeki lub jej przeciwległego brzegu. Z wysokiej skarpy, na której stoi Zamek, podziwiano
z kolei królewską rzekę – Wisłę.

Spacer z Dzikiem Dzikusem po Lesie Kabackim

Znacie przygody Dzika Dzikusa? A może dopiero chcielibyście poznać tego sympatycznego mieszkańca Lasu Kabackiego?
? Jakie niezwykłe historie kryć się mogą w ostępach miejskiego lasu?
? Gdzie mieszka Dzik Dzikus i Drobinka?
? Czego możemy nauczyć się z przygody Dzika Dzikusa, Zająca Uchowskiego, kaczek, lisów oraz tajemniczego włochatego stworzenia, które nagle pojawiło się w lesie?
Zapraszamy dzieci (7-10 lat) wraz z opiekunami na rodzinny, filozoficzny spacer z Dzikiem Dzikusem! ??
Naszymi przewodnikami ? po Lesie Kabackim i po świecie uniwersalnych wartości będą KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI, autor ? ✒️ książki „Dzik Dzikus”, filozof, wykładowca etyki ekologicznej i dziennikarz naukowy, oraz jej ilustratorka ? MARTA KURCZEWSKA!
⏰ Sobota, 19 czerwca, godz. 10.00
?Zbiórka: obrzeża Lasu Kabackiego – ul Moczydłowska róg Kretonowej (za torami kolejowymi)
⌛ Czas trwania – około 90 minut.
? Zapisy: malgorzata.galysz@agora.pl
Udział bezpłatny.
Ze względów bezpieczeństwa liczba uczestników ograniczona.
? Zachęcamy do wzięcia ze sobą egzemplarza książki, będzie okazja do zdobycia autografów i dedykacji od obojga autorów.
Po spacerze będzie także możliwość nabycia książki w atrakcyjnej cenie.
✔️ Ponieważ spotkanie odbywać się będzie w lesie, zachęcamy do stosownego ubioru, zabrania ze sobą kocy, lub mat do siedzenia i zabezpieczenia się przed insektami (preparaty, opaski).
? Książka „Dzik Dzikus” w promocji
? cutt.ly/Dzik_Dzikus

Nocny spacer po Ogrodzie Saskim

Zapraszamy nocne marki na nocny spacer po Ogrodzie Saskim. W jego trakcie zobaczycie, jak pięknie są oświetlone po zmroku Wielka Fontanna oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Na spacerze poznacie wiele ciekawych historii związanych z tym ogrodem. Będzie można również obejrzeć nocną zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Tropem Sensorysia | Spacer Sensoryczny po parku Skaryszewskim

TROPEM SENSORYSIA | SPACER SENSORYCZNY | PARK SKARYSZEWSKI
Na Spacerze Sensorycznym po parku Skaryszewskim wcielimy się w detektywów! ? ?️‍♀️ ?
Do wytropienia będzie złodziej receptury na najlepszą czekoladę w mieście! Przejdziemy labirynt, weźmiemy udział w wyścigach i zobaczymy piękne parkowe rzeźby.
Będziemy się wspinać na najfajniejsze drzewa w parku! ? ? ? ? ?
Spacer Sensoryczny to 2,5 godzinna przygoda, która pozwala rozwijać wszystkie zmysły przy jednoczesnym zwiedzaniu wybranych elementów Stolicy. Trasa podzielona jest na kilka odcinków, a każdy z nich poświęcony innemu zmysłowi. W trakcie spaceru łączymy zabawy plastyczne, ruchowe oraz gry terenowe i jednocześnie przekazujemy wiedzę o otaczającej architekturze, sztuce i przyrodzie. To super okazja do uważnego przyjrzenia się miastu, wsłuchania się w jego odgłosy, poczucia jego różnorodnych faktur i zapachów.
Wszystkie dzieci – małe i duże, oraz ich rodziców zapraszamy na niezapomnianą przygodę!
? Tropem Sensorysia to Spacery Sensoryczne i Wyprawy Rodzinne organizowane przez Sensorysie.

Basia ratuje las | Teatrzyk Kamishibai

W odcinku mowa o tym, że trzeba ratować każde drzewo!!! Drzewa chorują, więc trzeba je leczyć. Jak to robić z głową, a nie na łapu capu, dowiecie się z kolejnego odcinka przygód naszej bibliotecznej maskotki Basi pt. “Baśka ratuje las”.
Eko, eko, eko, co??? Ekologia w bibliotece!!! Przy Konarskiego pojawiła się wiewiórka Basia, nasza biblioteczna maskotka. To właśnie Basia stała się inspiracją do napisania bajkowych przygód przez naszą babcię Danusię. Zapraszamy wszystkie dzieci, do oglądania jej ekologicznych perypetii, w Teatrzykach Kamishibai, do których rysunki tworzyli nasi zdolni wolontariusze.

Angielski z ciocią Pegą w Plażówka Saska

Nasz cykl nauki z zabawą dla najmłodszych
ANGIELSKI Z CIOCIĄ PEGĄ – to otwarte zajęcia nauki języka angielskiego.
Co Sobotę na Plażówka Saska będą odbywać się otwarte zajęcia j.angielskiego.
11:00-11:45 – zajęcia z języka angielskiego dla grupy 1-3 lata;
11:45-12:30 – grupa 4-6 lat
Przez cały sezon będziemy prowadzić bezpłatne zajęcia dla najmłodszych z języka angielskiego z Ciocią Pegą – nauczycielką języka angielskiego z przygotowaniem pedagogicznym
Program obejmuje naukę przez zabawę:
-aktywizująca metoda nauczania z użyciem kart obrazkowych (Flashcards)
-zabawy ruchowe
-piosenki
-czytanie i opowiadanie, wspieranie gestem
gry językowe
Każde zajęcia będą indywidualną lekcją.

“Wędrówki szewczyka Skuby, na podstawie legendy o Smoku Wawelskim”

Czy chcecie zobaczyć na własne oczy “jak prosty szewc smoka pokonał”?
Jeśli tak, to nie może Was zabraknąć podczas bajecznego koncertu Zespołu Folklorystycznego LAZURKI.
Dzielny szewczyk Skuba oprowadzi Was po malowniczych regionach Polski. Przy dźwiękach muzyki na żywo odwiedzicie wraz z nim Kaszuby, Śląsk, Lasowszczyznę, Beskid Śląski, Cieszyn i Sącz.
Na koniec fascynującej wędrówki, młody szewc doprowadzi Was aż do Krakowa. Zagościcie na dworze królewskim oraz w smoczej jamie, gdzie na Waszych oczach Skuba sprytnie przechytrzy groźnego Smoka Wawelskiego.

Rodzinny Piknik Biblioteczny

Serdecznie zapraszamy na Rodzinny Piknik Biblioteczny! Zbierz drużynę (i rodzinę), przyjdź i złap Bakcyla Czytania :)
W programie:
*wymianka książek
*duże bańki
*czytanie pod chmurką
*plenerowe malowanie
i wiele, wiele innych
W godzinach 13-15 zapraszamy na kreatywne warsztaty sensoryczne dla dzieci prowadzone przez Maziajkowo
Warsztat poprowadzi Karina Gaszczyńska – instruktorka zajęć dla dzieci, certyfikowana animatorka zabaw, kulturoznawczyni organizatorka wielu warsztatów dla dzieci i dorosłych

Ruszamy w Tatry

19 czerwca, w sobotę o godz. 17 zapraszamy na spotkanie wokół książki „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”, opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie. Naszymi gośćmi będą autorzy książki: w księgarni pan Paweł Skawiński, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, taternik, ratownik GOPR, zaś online połączy się z nami Barbara Gawryluk, znakomita pisarka i tłumaczka książek dla dzieci. Porozmawiamy o planowaniu tatrzańskich wypraw, bezpieczeństwie w górach, szacunku do przyrody, niebezpieczeństwach oraz faunie i florze Tatr. Podczas warsztatów stworzymy trójwymiarowe górskie pejzaże, a na samodzielnie zrobionych noszach przeniesiemy kontuzjowanego piechura.
Na wspólną wędrówkę zapraszamy dzieci od lat 6, wstęp wolny, zapisy: badet@badet.pl, tel. 22 499-37-17.

WRACAMY! Żarcie Na Kółkach

WRACAMY! Widzimy się w sobotę, 19.06, w ramach Narodowej Strefy Kibica podczas meczu Polska vs Hiszpania w godzinach 18:30-23:30. Oraz w niedzielę, 20.06, podczas festiwalu food trucków od 12:00 do 20:00. Co to będzie za weekend?!!!
Jak zwykle zapewnimy Wam kulinarną podróż po smakach. Nie zabraknie Waszych ulubionych streetfoodowych klasyków oraz egzotycznych smaków z dalekich zakątków świata. Do tego orzeźwiające napoje, słodkie desery, a także zaskakujące nowości.
Zabierajcie rodziny, przyjaciół, dzieci i czworonogi. Szczegóły na temat wystawców i atrakcji już wkrótce.
UWAGA! Widzimy się w nowy miejscu – na koronie PGE Narodowego! Dotrzecie do nas bramami nr. 1, 3, 4, 5, 6 10 i 11.

sobotnie warsztaty tematyczne! 

Zapraszamy Was na sobotnie warsztaty tematyczne! :) Tym razem będziemy wspólnie robić domki dla zapylaczy. Idealne do postawienia lub powieszenia w ogrodzie lub na działce.
? Widzimy się w sobotę w 19 czerwca w godzinach 10:00-16:00.
? Na zajęcia nie prowadzimy zapisów.
? Warsztaty są bezpłatne.
? Informacje o FabLabie https://www.fablabwbijaj.pl

Jak w ulu. Rodzinne warsztaty ekologiczne

? ? Ile pyłku udźwignie pszczoła? Co jest przysmakiem murarek? Czy trzeba bać się szerszeni?
Podczas ekologicznych warsztatów rodzinnych ?? ?‍? ?‍♂️ przekonacie się, że powinniśmy kochać zapylacze.
Zapraszamy do bzyczącego, tętniącego życiem świata pracowitych owadów ? ? ? . Będzie „jak w ulu”.
? Nauczycie się odróżniać pszczołę od trzmiela, osy i szerszenia.
? Przyjrzycie się budowie kwiatów i mechanizmom przenoszenia pyłku z pręcików na słupek.
? Sprawdzicie, jakich owoców nie byłoby, gdyby nie istniały owady.
⚒ Samodzielnie skonstruujecie poidełko i karmnik, a także poznacie sprawdzone metody „wypraszania” z domu niechcianych owadzich gości.
PRZYGOTUJCIE MATERIAŁY
?Poidełko dla zapylaczy:
miska, podstawka do kwiatków, keramzyt, gruby żwirek akwariowy albo kamienie rzeczne, trochę ziemi.
? Karmnik dla zapylaczy:
niewielka butelka, gumka, tkanina (gaza), roztwór wody z cukrem, niewielka deseczka, drut lub listewka.
? Rozpoznawanie miodów:
kilka dowolnych gatunków miodów.
Będzie także okazja, by zastanowić się jak wspólnie działać na rzecz ratowania pszczół i innych zapylaczy oraz ich roli w zachowaniu bioróżnorodności.
? Warsztaty poprowadzi Staszek Łoboziak – autor filmów przyrodniczych z cyklu „Okiem biologa”, przygotowywanych na fb Centrum Nauki Kopernik. Pomagać mu będzie Szymon Filipowicz.
? Partnerem cyklu pokazów ekologicznych w Centrum Nauki Kopernik jest Bank BNP Paribas.

niedziela, 20 czerwca

Piknik literacki dla dzieci | Muzeum Literatury

Zapraszamy na tegoroczną edycję Pikniku literackiego dla dzieci. Spotykamy się na Mokotowie w ogrodzie Muzeum Władysława Broniewskiego przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 w Warszawie.
Wstęp bezpłatny, na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy! Adres: warsztatyrodzinne@muzeumliteratury.pl
W temacie maila prosimy podać nazwę warsztatu (KOSMITA, PLANETA, EKOKUCHNIA, ROBOTY, CIAŁO), na każdy warsztat należy się zapisywać osobno.
Na jeden warsztat zapisujemy max. 8 dzieci. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Jednocześnie na terenie ogrodu może przebywać max. 24 dzieci (niektóre warsztaty odbywają się równolegle). Jednemu dziecku może towarzyszyć max. 2 opiekunów.
Zapisanie się na warsztat jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu bezpieczeństwa. Prosimy zapoznać się z regulaminem: https://bit.ly/3fHV3Kb

Historia wykuta w ogniu – rzecz o starożytnym kowalstwie

Zapraszamy do prawdziwej kuźni z początków naszej ery.
Pod opieką kowala rozgrzejemy żelazo w palenisku, nauczymy się dmuchać miechem, bezpiecznie trzymać kleszczami rozgrzane żelazo i odpowiednio operować młotkiem.
I wykujemy… podkówkę, nożyk czy grot do strzały.

Księżniczka na ziarnku grochu. Spektakl teatralny dla dzieci Sceny Elffów

?‍♀️?„Czymże jest ziarnko grochu –szczęścia owego przyczyna?”?‍♀️?
Baśń „O księżniczce na ziarnku grochu” pozwala przenieść się w świat zapomnianych arystokratycznych rytuałów. Dzieci spotykają Królewską Rodzinę i poznają zasady dworskiego ceremoniału. Dzięki wyobraźni wraz z rodzicami i aktorkami odkrywają bajkę. Słowo, wyobraźnia, lalka, piosenki i muzyka otworzą świat i morał opowieści H.Ch. Andersena.
Rekwizyty teatralne pobudzają wyobraźnię i pozwalają dzieciom aktywnie uczestniczyć w odgrywanych scenach baśni H. Ch. Andersena. Dzieci współtworzą wraz z aktorkami poszczególne sceny, nadając im kształt i wyraz artystyczny oraz uczą się poprzez sztukę teatralną. Poznają też nowe rodzaje komedii.
Farsa na Scenie Elffów z udziałem artystycznych lalek Ani Polarusz z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora Krzysztofa Kowalewskiego i z autorskimi piosenkami Dominiki Buczek-Klimczuk.
?Wydarzenie jest częścią mini pikniku na Powitanie Lata?
⌚Spektakl trwa: 45 min. Po spektaklu animacje.
?Wstęp wolny.
W wakacje na spektakle dla dzieci wstęp pozostanie wolny ?
?Spektakl odbędzie się w ogródku Domu Kultury ,,Włochy” a w przypadku niesprzyjającej pogody w sali DKW, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
nadajemykulture
warszawskiedomykulturyrazem
AD [Na czerwonym tle jest księżniczka. Wygląda jak wycięta z papieru]

Ptasie poranki – ornitologiczne spacery dla dorosłych i dzieci

Ornitologiczne spacery dla dorosłych i dzieci od 7 roku życia, łączą formę terenowej, edukacyjnej pogadanki z obserwacjami ptaków i zapoznają uczestników z latającymi mieszkańcami Parku w Żelazowej Woli. Odkryjemy ich zwyczaje i nauczymy się rozpoznawać je po sylwetkach i głosie, a także zaobserwujemy zmiany zachodzące w parkowej przyrodzie oraz zachowaniach ptaków w zależności od pory roku.
Obserwacje ptaków będą wpisywane po zajęciach przez prowadzącego do portalu www.ornitho.pl, bazy internetowej, z której korzystają naukowcy. W ten sposób uczestnicy będą mogli wrócić wirtualnie do tematyki zajęć i przypomnieć sobie ich treści oraz przyczynić się do rozwoju nauki.
Niedziele
godz. 10:15-11:15
Prowadzenie: Sławomir Kasjaniuk

Informacje praktyczne:
Koszt: 10 zł + bilet wstępu do parku
Rezerwacje: https://bilety.nifc.pl/
Zbiórka: przy Pawilonie recepcyjnym

Spacer przyrodniczy – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

W niedzielne popołudnia edukator przyrodniczy zabiera zgromadzonych gości na spacer, podczas którego uczestnicy zajęć poznają imponującą różnorodność roślinności z całego świata w parku otaczającym Dom Urodzenia Chopina.
Prowadzenie: Mariusz Wrona
Godz. 13:00

Informacje praktyczne:
Zasady bezpieczeństwa: Uczestnicy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa podczas uczestnictwa w oprowadzaniu oraz do zachowania odległości 2 metrów od osób, z którymi nie przebywają na co dzień.
Liczba osób: maksymalnie 15
Koszt: 10 zł + bilet wstępu do parku
Rezerwacje: www.bilety.nifc.pl
Zbiórka: przy Pawilonie recepcyjnym

Spacer po Parku Skaryszewskim

Zapraszam na spacer po jednym z największych warszawskich parków – Parku Skaryszewskim, na którego terenie ponad sto lat temu wypasały się beztrosko krowy. Park, który w 2009 roku otrzymał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce i został uznany za trzeci najpiękniejszy park w Europie. O Parku Skaryszewskim pisał znany varsavianista Jerzy Kasprzycki: odczuwa się tu niekłamaną naturalną warszawskość, której nie ma Ogród Saski ani nawet Łazienki (…) gdy dziś wybieram się nad Jeziorko Kamionkowskie, zapowiadam znajomym: Idę do prawdziwego parku.
Spotykamy się w niedzielę, 20 czerwca 2021 r. o godz. 17:00 przed wejściem do Parku od strony ronda Waszyngtona, obok popiersia Ignacego Jana Paderewskiego. Spacer przewidziany jest na około 1.5h.
W trakcie spaceru dowiemy się:
Co ma wspólnego Ignacy Paderewski z Księgą Rekordów Guinnessa?
Skąd się wzięła nazwa parku?
Czy w parku można poczuć rytm?
Jaki amerykański dyplomata został uhonorowany w parku pomnikiem?
Gdzie się podział Faun na Delfinie?
Dlaczego w parku organizowano polowanie na zające ?
W jaki sposób w parku bobry zawiązały układ ze złodziejami ?
Jaki konkurs piękności odbył się w Skaryszaku?
Gdzie w parku organizowano kiedyś dancingi i kto tańczy wśród róż?
Która parkowa rzeźba znajdowała się wcześniej w Paryżu?
Gdzie spadł “Liberator”?
Co Margaret Thatcher i Elżbieta II robiły w Skaryszaku?
Gdzie znajdziemy połączenie tradycji z nowoczesnością?
Do czego służyła kapliczka podczas II wojny Światowej?
Gdzie stoi Dąb Wolności?
i wiele innych…
Za udział w spacerze nie jest przewidziana żadna opłata, natomiast jeśli uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek (…).
Spacer poprowadzi przewodnik miejski Hubert Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka. Serdecznie zapraszam i do zobaczenia. ;)

Spacer ósmy: Moniuszko w Warszawie.

Spotykamy się jak zwykle w Ogrodzie Saskim przy fontannie w południe, godz. 12.00.
W tym roku, 4 czerwca, minie 149 rocznica śmierci Stanisława Moniuszki.
Z okazji tej rocznicy chcemy upamiętnić kompozytora przedstawiając go bliżej na naszym spotkaniu. Spacer warszawskimi śladami twórcy poprowadzi dla nas znawczyni historii teatru Katarzyna Wodarska-Ogidel. W planie mamy odwiedzenie miejsc, gdzie Stanisław Moniuszko, po przeprowadzeniu się do Warszawy na stałe, bywał, pracował czy spędzał czas.
Spacer zakończymy w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej małym akcentem muzycznym.
DRESS CODE: Prosimy o przygotowanie strojów ze ścisłego przedziału lat 1858-1868. Postanowiłyśmy zawęzić datowanie strojów, ponieważ chcemy by nasza grupa stanowiła jednorodną całość :)
Zapowiada się bardzo ciekawe i barwne spotkanie!
Zapraszamy!
Ilustracja:
Ksawery Pilatti, Stanisław Moniuszko dyryguje orkiestrą, “Biesiada Literacka” 1892, nr 36, wł. Muzeum Teatralne
źródło: https://moniuszko200.pl/pl/encyklopedia/8166-dyrektor

Spacer z adrenaliną po Łazienkach Królewskich

Zbiórka na al. Ujazdowskich – szczegóły w opisie wydarzenia poniżej.
Zapraszamy na spacer z adrenaliną po Łazienkach Królewskich. Na spacerze tym skupimy się na mniej znanych miejscach Łazienek, w tym takich, do których większość zwiedzających nigdy nie dociera, gdyż często nawet nie wiedzą o ich istnieniu. Opowiemy o ich tajemnicach i sekretach. Moc wrażeń gwarantowana!
Aby nikt nie umarł ze strachu, w czasie spaceru będziemy też serwować humor oraz anegdoty.
Na spacerze dowiecie się m.in.:
– Kto obciął głowę swojej ukochanej?
– Dlaczego w 2019 roku rosyjski zabójca spacerował po Łazienkach Królewskich?
– Na którym budynku znajdują się wole czaszki?
– Jakie niebezpieczne zwierzęta żyją w Łazienkach?
– Kto zginął w parku w 1262 roku?
– Gdzie w Łazienkach ucztowały kiedyś wampiry?
– Co Łazienki mają wspólnego z uwięzieniem marszałka Piłsudskiego?
– Dlaczego w chwili śmierci zatrzymują się zegary?
– Gdzie śpią w nocy pawie?
– Jak okopy Lubomirskiego miały chronić Warszawę przed dżumą?
– Gdzie mieszkał zamordowany prezydent Polski?
– Jaki sekret skrywała Stara Oranżeria?

Oko Głuchych | Spacer dźwiękowy po centrum Warszawy

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spacer z cyklu „Oko Głuchych”. Wydarzenie jest dostosowane do potrzeb osób w z niepełnosprawnością słuchu.

? Spacer dźwiękowy po centrum Warszawy ?
Hałas należy do centrum miasta. Większość Głuchych myśli, że dźwięk ich nie dotyczy. Podobnie słyszący często sądzą, że Głusi nie doświadczają dźwięków. Dźwięk wpływa jednak na życie Głuchych. Daniel Kotowski pokazuje, że choć nie słyszy, musiał poznać mechanizmy rządzące światem dźwięku, aby dostosować zachowanie do otoczenia.
Podczas spaceru zbadamy różne przestrzenie i źródła dźwięku wokół budowy nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Każdy widzi i słyszy centrum inaczej, w zależności od własnych możliwości zmysłowych. Porównamy nasze wrażenia i zastanowimy się nad rolą dźwięku w naszych wspomnieniach.

TEATR DLA DZIECI x LEGENDA O SYRENIE x PAN TEATRZYK

Każdy dorosły myśli, że nie istnieje. Każdy mały sądzi, że kiedyś ją spotka… A Ty, wierzysz w ??????? ?‍♀️
Nad brzegiem Wisły w miejscu osady rybackiej pojawiła się ni mniej ni więcej syrena.
Miała postać pół- kobiety, a zamiast nóg- rybi ogon i świecące w świetle księżyca łuski.
Piękny śpiew przywabił łowiących ryby rybaków – postanowili schwytać syrenę …
Pan Teatrzyk zaprasza na snucie legend o tym mitycznym stworzeniu już w najbliższą niedzielę ??.?? o ??:?? w ????? ? ????!

Teatrzyk dla dzieci. Skarb Piratów

Teatrzyk dla dzieci.
Teatr Wariacja “Skarb Piratów”
niedziela, 20.06.2021, godz. 12:30
bilety: 10 zł (przedsprzedaż w serwisie biletyna.pl) lub w miarę wolnych miejsc – bezpośrednio przed spektaklem w placówce DK Portiernia
ograniczona ilość miejsc
To historia piratów poszukujących przygód na nieznanych morzach.
Pewnego dnia znajdują na brzegu butelkę z mapą skarbów legendarnego Korteza. I tu rozpoczyna się zabawa, w której uczestniczą również dzieci. Majtek Gordon, jeden z piratów, ucieka z łajby kapitana Gwendolindy i spotyka na swojej drodze Krakena, potwora morskiego o łagodnym usposobieniu, który staje się jego przyjacielem. Gwendolinda zaś uczy się z dziećmi rozładowywać złość po stracie załogi. Gordon tymczasem podstępem zabiera Gwendolindzie mapę skarbów a nawet odbiera jej po potyczce na miecze ich wspólna kiedyś łódź i sam wyrusza na poszukiwanie skarbu Korteza. Gwendolinda nie poddaje się i wpław dociera pierwsza na Isla de Kataros , aby razem z dziećmi odszukać drogę do skarbu. Odkrywają wspólnie skrzynię Korteza , a w niej największy skarb piratów. Cóż to jest? Przekonacie się sami…
INTERAKTYWNE przedstawienie z szantami i łodzią z wielkim pirackim żaglem.

Magiczne Sztuczki z Fabryką Zabaw w Plażówce Saska

Wszystkie Dzieciaki duże i małe zapraszamy na
Magiczny Dzień w Plażówce
Mamy dla Was wspaniałą pogodę i masę atrakcji
23 maja: Temat : ILUZJA
Dzieci na tych warsztatach poznają miraż 3D, znikające przedmioty i załamania światła.
Dowiemy się czym był system luster w dawnych czasach. Nauczymy się zabawnych sztuczek z kartami. Zobaczymy odwracający się przedmiot zakręcony siłą mięśni. Pojawi się też czapka czarodzieja w której przedmioty będą znikać, a potem znów się pojawiać.

GORDONKI z Lalandią na Plażówce Saska

Wraz z powrotem Plażówka Saska wracają GORDONKI ❤ ❤ ❤
W majowe, czerwcowe, lipcowe i sierpniowe niedziele ponownie poprowadzimy cykl z Gordonkami w Plażówka Saska
Gordonki – zajęcia umuzykalniające oparte o teorię prof. E. E. Gordona. Ich głównym elementem są śpiew i ruch oraz nastawienie na kontakt z młodym odbiorcą i jego rodzicem. Urozmaiceniem zajęć są barwne akcesoria jak np. :bańki mydlane, chustki, szarfy,piórka czy piłki perkusjonalia. Wspaniała zabawa, rodzinnie spędzony czas i muzyczny rozwój dzieci i niemowląt.
Prowadzące to:
Ciocia Kawka(Katarzyna Kawka) – jest absolwentką wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku i Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie.
Od 2015 współpracuje ze szkołami muzycznymi oraz ośrodkami kultury gdzie uczy gry na skrzypcach.
Od 2016 roku wprowadza najmłodszych w żłobkach w świat muzyki, to właśnie dzięki temu odkryła Gordonki. Interesuje się muzykoterapią ,ktorą zaczęła zagłębiać podczas kursów m.in. z doktor E. Galińską.
Ciocia Lala (Tatiana Szafraniec)- twórczyni Lalalandii i mama dwójki
rozbrykanych przedszkolaków, dzięki którym odkryła skuteczność zajęć gordonowskich. Absolwentka wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2009 roku pracuje z dziećmi i młodzieżą edukując ich muzycznie oraz wokalnie. Jej motto to zdanie – TWOJE DZIECKO MA TALENT.
Uwaga- Lala porywa dzieci i rodziców do muzycznego świata i nie wypuszcza ?
Zajęcia odbędą się w Niedziele:
w dwóch godzinach 12:00 i 13:00

Odjazdowe Warsztaty Przyrodnicze – natura i eksperymenty naukowe na Osiedlu Jazdów

Odjazdów – kreatywne zajęcia dla dzieci blisko natury, oraz my zapraszamy 20 czerwca na Odjazdowe Warsztaty Przyrodnicze na Osiedlu Jazdów w Warszawie.
Ruszamy o 11:00 ze Skweru Dialogu
tutaj-> https://goo.gl/maps/yj8zJu8atiFKafQw9
Podczas pierwszej części wydarzenia planujemy przyrodniczy spacer z lornetkami, lupami i kompasami po niezwykłym miejscu jakim jest Osiedle Jazdów. Oprócz podziwiania i doświadczania tutejszej fauny i flory Czarek zabierze nas w świat ciekawostek i tajemnic tej wyjątkowej przestrzeni – a jest tego całe mnóstwo!
Druga część to warsztaty naukowe z Pawłem Piszczałką i Weroniką Szypszak – ciekły azot, suchy lód, biologia roślin, oraz wszystko co będzie ciekawiło uczestników. Dzieci mają zapewnione wszystkie niezbędne materiały.
Zapraszamy dzieci od 7 roku życia. Rodzice / opiekunowie odpoczywają – my działamy :)
Będzie kameralnie, inspirująco i wspierająco
Obowiązują zapisy! https://bit.ly/3pMPIoz
Koszt uczestnictwa 50 zł
Do zobaczenia!

Powitanie lata. Mini piknik w ogrodzie

W programie ?
?12.30 – Spektakl dla dzieci”Księżniczka na ziarnku grochu” w wykonaniu Sceny Elffów+ animacje dla dzieci i zabawy taneczne
Bajka z udziałem artystycznych lalek Ani Polarusz, z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora Krzysztofa Kowalewskiego i z autorskimi piosenkami Dominiki Buczek-Klimczuk.
?14.00 – występ zespołu wokalnego Sounds Good
?13.00 – 15.00 – warsztaty plastyczne i ceramiczne. Lepienie prac na konkurs Akcja Komunikacja – Jak Włochy skomunikowały się z Warszawą i światem
?Wstęp wolny. Widzimy się w ogródku DK Włochy.


Eksplozja Kolorów Holi – Warszawa Wilanów 2021

Eksplozja Kolorów Holi 2021 ??
Color Fest Party – to największa impreza muzyczna, na którą zaproszeni mogą czuć się wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli, całe rodziny z dziećmi, uczniowie i studenci.
Oficjalnie informujemy, że Eksplozja Kolorów Holi odbędzie się na Plaży Wilanów w Warszawie już 20 czerwca 2021 (niedziela).
Zabawa od godz. 16:00 do 18:00. ?
Wstęp na imprezę jest bezpłatny! ?
Wyrzuty proszków co 15-30 minut. ?
Super muzyka, świetny DJ, uśmiechnięci ludzie i zabawa Kolorami Holi to najlepszy przepis na udany dzień. ☀️??⛱
Gwarantowana ogromna frajda dzięki malowaniu się nawzajem proszkami o wszystkich kolorach tęczy! Poczuj moc proszków Holi! ????
Dołącz do wydarzenia, zaproś swoich znajomych, podaj dalej i pomóż nam dotrzeć do wszystkich. ?
UWAGA ❗️❗️❗️
Wygraj darmowy pięciopak proszków Holi:
Co zrobić… ?
zaproś min. 200 znajomych do wydarzenia
udostępnij wydarzenie na swojej tablicy fb
napisz na tablicy wydarzenia: zaproszono + liczbę zaproszonych osób
Spośród wszystkich zgłoszeń, wybierzemy losowo 5 osób, którzy zgarną pięciopak proszków Holi za free!
Podsumujmy jeszcze raz:
✔️ widzimy się 20 czerwca 2021 ?
✔️ start 16:00, koniec 18:00
✔️ Plaża Wilanów – Warszawa ?
✔️ wstęp bezpłatny
Ze względów bezpieczeństwa na teren imprezy obowiązuje zakaz wnoszenia własnych proszków. Prosimy również o zachowanie bezpiecznej odległości.
Proszki Holi w cenie 10 zł / szt.
Rachunek na życzenie wystawiany po zakończeniu imprezy.
Do zobaczenia!!! ?✌️

Kupała nad Wisłą 2021: FOLK

Z okazji Nocy Kupały 2021 zapraszamy na warsztaty tańców folkowych na Bulwarach Wiślanych (pod pomnikiem warszawskiej Syrenki), a następnie potańcówkę, do której zagra Teofil z Katowic oraz zaproszeni goście (Kapela Odloty). WSTĘP WOLNY.
Program wydarzenia:
17:00 – warsztaty tańców folkowych (prowadzi Patryk Wernio, Agata Abramowicz)
18:00 – potańcówka do muzyki na żywo (Teofil z Katowic i zaprzyjaźnieni muzycy)
20:00 – zakończenie imprezy, a potem after-party w Chacie Numinosum, ul. Jazdów 3/5.
Teofil jest znany z bardzo uniwersalnego podejścia do muzyki folkowej, z łączenia stylów, zabawy dźwiękami, coverów. A przede wszystkim z niesamowitej energii. Oto kilka przykładów:
https://www.youtube.com/watch?v=gLn1e-n0vXE
https://www.youtube.com/watch?v=80YU8Q44O_k
https://www.youtube.com/watch?v=u8dXdD_mW4g
Warsztaty poprowadzą znakomici i niezastąpieni Patryk Wernio i Agata Abramowicz:
https://www.youtube.com/watch?v=OTXK42RgC6w

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu wydarzeń Tańce nad Wisłą 2021 organizowanego przez Fundację Numinosum przy wsparciu m.st. Warszawy z programu “Działania animujące warszawski odcinek Wisły”.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
GraOTron
GraOTron
3 lat temu

Fajny wpis, sporo rzeczy do sprawdzenia :)