29 Lis

Weekendowa Zajawka, czyli zaplanuj rodzinny weekend w Warszawie (1-2 grudnia)

W ogóle nie wiem jak to jest możliwe, ale… mamy grudzień, Moi Mili! Jak co roku przynosi dużo radosnych wydarzeń, pachnących ciepłym kakao i pierniczkami. Jestem pewna, że poniżej znajdziecie dla siebie coś ciekawego!

.

Ps. Więcej propozycji na najbliższe miesiące znajdziesz TUTAJ.

Jeśli interesują Cię informacje o atrakcjach dla dzieci w Warszawie i okolicach, zapraszam Cię do prężnie działającej grupy Dziecięca Mapa Warszawy.

S O B  O T A – 1 grudnia

Muzyka u Fryderyka

Muzyka u Fryderyka

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat

Zajęcia wprowadzą dzieci w świat muzyki poprzez aktywny udział w tworzeniu form muzycznych lub muzyczno-ruchowych. Dzięki spotkaniom z muzyką i aktywnemu uczestnictwu w zajęciach dzieci wykształcą w sobie gotowość do świadomego odbioru sztuki, a w szczególności dłuższych form muzycznych. W programie znalazły się m.in. dzieła znakomitych polskich kompozytorów XX wieku: Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Zygmunta Krauzego, bohaterów wystaw czasowych Muzeum Chopina.

Prowadzenie zajęć: Aleksandra Endzelm

Soboty: 20.10, 17.11, 15.12, 19.01, g. 11:30 Sala Koncertowa

Program zajęć:
1.12 Ambasador Niepodległej – artysta w podróży
15.12 Unistyczne uniki malarstwa i muzyki. Władysław Strzemiński i Zygmunt Krauze
19.01 Słopiewnie – słowem śpiewnie. Julian Tuwim i Karol Szymanowski

Koszt zajęć: 24 zł (1 dziecko + 2 opiekunów)

Bilety dostępne od 15.09.2018 na bilety.nifc.pl

.

Podwórkowa Gwiazdka w Ursusie

Kochani, 5 lat temu, po raz pierwszy towarzyszyliśmy Wam w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie razem robiliśmy ozdoby, świąteczne potrawy, śpiewaliśmy kolędy.
Nie wyobrażamy sobie nadchodzących Świąt bez wspólnych przygotowań i rodzinnej zabawy. Dla nas to już tradycja. A dla Was? 🙂

Dlatego, już w sobotę 1 grudnia zapalamy dla Was światełko Podwórkowej Gwiazdki, które od godz. 10.00 do 14.00 rozbłyśnie nad Acherówką przy ul Walerego Sławka 2.

Rodzice zabierzcie dzieci, dzieci przyprowadźcie rodziców. Przygotujmy święta Razem! 🙂

.

Mamaville Xmas : Black Weekend Edition

 

Mamavillowi goście!
Tym razem zapraszamy Was na wyjątkowe dwudniowe świąteczne Mamaville. Skoro #blackweekend, to i my dotrzymujemy kroku i w pierwszy weekend grudnia organizujemy coś specjalnego! Na tę sobotę i niedzielę wystawcy i projektanci przygotowują dla Was okazjonalnie niskie ceny swoich produktów, duże promocje i wyprzedaże. A w pobliżu już pobrzmiewają świąteczne dzwonki, tym bardziej warto zawitać do nas i zwyczajnie wydać mniej pieniędzy!!!

Po raz szesnasty już w Warszawie w jednym miejscu będzie mieli okazje spotkać oryginalnych polskich projektantów i firmy związane z tematyką ciąży, macierzyństwa i rodzicielstwa.

Macierzyństwo, to nowy rozdział w życiu każdej rodziny, a targi Mamaville, to idea, która Wam przybliży tą nową ekscytującą przygodę życia.

Nasze targi to nowoczesna idea łączenia zakupów z przyjemnym spędzaniem czasu oraz edukacją dla całej rodziny. Skierowane są do kobiet w ciąży, wszystkich mam, rodzin z dziećmi oraz osób zainteresowanych tematyką macierzyństwa.

Skupiamy marki kreatywnych mam, zgodnie z ideą aktywizacji przedsiębiorczości kobiet, wspierania polskich źródeł pochodzenia towarów, naturalnych surowców i autorskich projektów.

Zapraszamy rodzinnie na warsztaty i atrakcje dla rodziców i dzieci. Poznacie najnowsze kolekcje, pomysły i produkty od oryginalnych i ciekawych wystawców.

Zapewniamy bezpłatny parking na ponad 700 samochodów, wygodne wejście na halę, pomieszczenie dla mamy i dziecka oraz szerokie alejki do poruszania się z wózkami.

Poza tym ten weekend z nami, to świetny pomysł na rodzinne spędzenie czasu pełne świątecznych atrakcji – będziemy Was rozpieszczać!

.

Rodzinne świąteczne zagniatanie gliny

Świąteczne rodzinne zagniatanie gliny. W czasie zajęć dzieci będą miały możliwość pobawienia się gliną i ulepienia świątecznego dzieła. Rodziców także zapraszamy do naszej mini – pracowni i tworzenia własnych przedmiotów. Naszym tematem będą szopki, ozdoby choinkowe, świąteczne świeczniki.
Po skończonej pracy gliniane wytwory będzie można zabrać jeszcze mokre do domu lub odebrać je już wypalone w Fundacji (termin uzgodniony w czasie zajęć).

Wypalanie: 10 zł. od rodziny płatne na miejscu.
Ubrania: Takie, które mogą się zabrudzić gliną.

.

Planszówki na PGE Narodowym 2018

Wielkie święto graczy! Planszówkowy finał roku!
W sobotę 1 grudnia 2018 zapraszamy wszystkich miłośników gier planszowych na PGE Narodowy.
Setki gier planszowych, tysiące graczy, dziesiątki wydawców!

.

W tym roku odwiedzę Wielką Fabrykę Elfów!

W poprzednich latach nie miałaś okazji odwiedzić Wielkiej Fabryki Elfów? A może w ogóle nie wiedziałaś o jej istnieniu? Czas to zmienić i zabrać dzieci na niezapomnianą przygodę w świątecznej atmosferze!

W tym roku Wielka Fabryka Elfów zagości w trzech lokalizacjach:
-> GDAŃSK https://web.facebook.com/events/2200521980273818/
-> WARSZAWA https://web.facebook.com/events/242900216386382/
-> KATOWICE https://web.facebook.com/events/343893849712280/

Przygotowaliśmy nowe atrakcje, które zaskoczą nawet tych, którzy byli w poprzednich latach!

Wszystkie informacje znajdziesz na naszej stronie: https://wielkafabrykaelfow.pl/

Do zobaczenia 🙂

.

Poranki Filmowe z Książką | Kosmiczne święta

Święta już tuż tuż i naszych najmłodszych widzów zapraszamy na świąteczny poranek z Wydawnictwo Zakamarki.
1 grudnia o godz. 11.00 przeczytamy pierwsze rozdziały KOSMICZNYCH ŚWIĄT Ingelin Angerborn oraz obejrzymy film „Magiczne święta Kacpra i Emmy”

OPIS KSIĄŻKI:
„Kosmiczna opowieść” w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!
Rutka chciałaby dostać pod choinkę przyjaciela. Pytanie tylko, czy Mikołaj spełnia takie prośby? Rutka ma wątpliwości. Jednak pewnego dnia ni stąd, ni zowąd w domu Rutki ktoś się pojawia. Ktoś, kto na obiad najchętniej wcina gwoździe. Ktoś, kto potrafi być niewidzialny. Ktoś, kto się zgubił i tęskni do domu.

OPIS FILMU:

„Magiczne święta Kacpra i Emmy”

Kacper i Emma czekają na Gwiazdkę. Poznają bożonarodzeniowe tradycje, przygotowują świąteczne ozdoby, uczą się kolęd. Ale nie może być świąt bez jazdy na sankach! Skoro śnieg nie chce spaść, to może warto interweniować u samego Świętego Mikołaja?
Magiczne święta Kacpra i Emmy to trzecia część serii przygód przedszkolaków na podstawie bestsellerowych szwedzkich książek autorstwa Tor Åge Bringsværd i Anne G. Holt. Dwa pierwsze filmy, Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele i Kacper i Emma – zimowe wakacje, cieszyły się ogromnym powodzeniem podczas pierwszego festiwalu Kino Dzieci.

.

Targi Rzeczy Ładnych #12 – Święta!

Największa edycja Targów Rzeczy Ładnych w 2018 roku! 1-2 grudnia zamieniamy Centrum Praskie Koneser w centrum designu – 210 najlepszych wystawców, wystawy i wydarzenia towarzyszące. MEBLE, CERAMIKA I SZKŁO, LAMPY, PRINT, TEKSTYLIA, DZIECI, WELLNESS, AKCESORIA I VINTAGE. Święto dobrego projektowania i przedświątecznych zakupów. A to wszystko starannie wybrane i ze znakiem jakości TRŁ. Zapraszamy!

Ajka, Ania i Paweł – ekipa TRŁ

.

Pokazy świetlno-muzyczne | Królewski Ogród Światła

🎶✨ Odwiedźcie Wilanów po zmroku! W tym roku prezentujemy zupełnie nową część instalacji – Muzyczny Ogród Marzeń. Świetlno-muzyczne pokazy odbywające się na tarasie dolnym ogrodu barokowego można oglądać z wysokości tarasu górnego, co daje niesamowity efekt!

Światło wiernie odwzorowuje i wypełnia zmieniającymi się barwami geometryczne kształty ogrodu, a wszystko to w rytm znanych motywów muzyki klasycznej:
↪ „March Pour La Cérémonie Des Turcs” Jeana-Baptiste’a Lully’ego,
↪ „Burzy” z „Czterech pór roku” Antonia Vivaldiego,
↪ „Tańca cukrowej wieszczki” z „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego.
—————————————————————————————————
Pokazy w Muzycznym Ogrodzie Marzeń odbywają się CODZIENNIE o godz.: 16.00, 16.15, 16.45, 17.00, 17.15, 17.45, 18.00, 18.15, 18.45, 19.00, 19.15, 19.45, 20.00, 20.15, 20.45.

Wstęp do Królewskiego Ogrodu Światła jest PŁATNY:
↪ poniedziałek – czwartek: 10 zł bilet zwykły, 5 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 7 bezpłatnie (bez biletu)
↪ piątek – niedziela: 20 zł bilet zwykły, 10 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 7 bezpłatnie (bez biletu)

.

Smykofonia na Grochowskiej „Mikołajki tuż tuż”

Mikołajki tuż tuż. Dlatego dziś ktoś z teorbą do nas idzie – czyli z ogroooooomną muzyczną torbą! 🙂

Tanecznie – choć delikatnie, by Mikołaja nie spłoszyć.
Śpiewnie, z Aniołkiem barokowym oraz z jego Mamą i z Tatą pomruczymy, by aniołkowi miło się grało na instrumencie, który tak pięknie brzmi.

Śpiąco i wyczekująco, leżąc na pięknym białym obłoku, usłyszmy magiczne organy.
A czy już widać księżyc?
Ktoś do Ciebie się uśmiecha i jakiś instrument na Ciebie jeszcze czeka…

Wykonawcy:
Anton Birula – teorba
Anna Kowalska – gitara barokowa
Alisa Birula- lutnia i organy
Maria Roma Klatka – prowadzenie

Zapraszamy na koncerty do Sali Prób Orkiestry Sinfonia Varsovia na ul. Grochowskiej 272 w Warszawie.

Bilety dla dzieci i rodziców dostępne są w Empikach oraz na stronie eBilet.pl w cenie 18 zł od osoby (dzieci do ukończenia 12 miesiąca życia zapraszamy bez biletu). Honorujemy bilety wyświetlane na urządzeniach elektronicznych.

1.12 (sobota)

10:00 – grupa wiekowa 0-2 lata
11:15 – grupa wiekowa 2-5 lat
12:30 – grupa wiekowa 2-5 lat

2.12 (niedziela)

10:00 – grupa wiekowa 0-2 lata
11:15 – grupa wiekowa 2-5 lat
12:30 – grupa wiekowa 2-5 lat

Informujemy, że na 30 minut przed każdym koncertem dostępna będzie pula kilku biletów, jednak zważywszy na duże zainteresowanie polecamy zakup biletów na stronie eBilet.pl. lub w empikach.

Koordynator:
Barbara Menkus
e-mail: barbara.menkus@muzykajest.pl

.

Teatrzyk „Choinka” w Tu i Teraz

Klubokawiarnia Tu i Teraz zaprasza na teatrzyk pt. „Choinka”.
Co porabiają zimą zwierzątka? Czy im czegoś nie potrzeba, gdy na polach mróz ze śniegiem? Może uda się nam wspólnie znaleźć rozwiązanie na ich zimowe strapienia. W trakcie spektaklu zapraszamy do wspólnego, zimowego śpiewania.

Forma spektaklu, oparta jest na założeniach teatru supełków Marii Kownackiej, wywodzi się z tradycji domowych teatrzyków i zabaw dziecięcych. Na oczach widzów powstają lalki teatralne. Interaktywna formuła spektaklu zachęca dzieci do wspólnego śpiewania i zabawy w czym pomagają wykorzystane w przedstawieniach fragmenty tradycyjnych piosenek i zabaw dziecięcych. Przedstawieniom towarzyszy muzyka w wykonaniu muzykantek Katarzyny Szurman i Katarzyny Żytomirskiej. Dzieci poznają dźwięk tradycyjnych, dawnych instrumentów: harmonii trzyrzędowej, okaryny, barabana, bębenka obręczowego, skrzypiec itd. Mogą również usłyszeć gliniane ptaszki, piszczałki, klepaki, dzwonki i kij deszczowy.
Scenariusze przedstawień teatralnych wykorzystują teksty znanych i cenionych twórców literatury dziecięcej (Marii Kownackiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Janiny Porazińskiej), bajek i opowiastek ludowych i opowieści paluszkowych.

Występują: Agnieszka Kontny, Katarzyna Szurman, Katarzyna Żytomirska

Zapraszamy dzieci w wieku 2-6 lat.

Bilety w cenie 25zł od widza dostępne w kawiarni lub na ewejściówki.pl

.

Baba Jaga i inne motanki. Baśniowe spotkanie dla kobiet.

Kobiety!
Zapraszamy Was na wyjątkowe, magiczne spotkanie z baśnią, mitem i tradycyjną lalką słowiańską – Motanką.
Na warsztat o symbolice zawartej w ludowej tradycji motania.
O odnajdywaniu źródła wewnętrznej mocy, sile intuicji i odwadze podążania za nią.

Motany świat przybliży Aneta Grzegorzewska, która od kilku lat zajmuje się tworzeniem słowiańskich lalek i prowadzeniem warsztatów pracy z intencją, opowie o tradycji i symbolice motanek, a także poprowadzi warsztat podczas którego każdy wykona osobistą lalkę mocy.

Gościem specjalnym będzie Mirella Gliwińska, BabaBaya – opowiadaczka, związana z grupą Karawana Opowieści i Grupą 501, która poprzez baśni i opowieści zaprowadzi nas do świata z którego wywodzą się motanki, a także świata, z którego wypływa pierwotna kobieca siła… Usłyszymy opowieść o Mądrej Wasylisie i inne kobiece historie w których będziemy mogły przejrzeć się jak w lustrach…

We wspaniałej przestrzeni swojego domu gościć nas będzie Paulina, Turkusowa Wegańska Gospodyni, która dopieści także nasze podniebienia, abyśmy z poczuciem dobrostanu mogły zasiąść do stworzenia własnej lalki mocy.

Na spotkanie zapraszamy wszystkie kobiety, które przekroczyły próg pierwszej miesiączki, jak i te, które weszły w kolejny etap kobiecego cyklu. Zapraszam babki, matki i córki… dziewczyny, kobiety i baby 🙂

__________________
Motanki wywodzą się z kultury ludowej krajów słowiańskich. Tworzone są ręcznie ze skrawków materiałów, bez przeszyć, bez użycia ostrych przedmiotów, jedynie owijając i zawiązując tkaniny. Lalki symbolizują dobre wartości jakie chcemy przyciągnąć, wzmocnić w swoim życiu. Tworzono je z intencją ochrony, miłości, zdrowia, obfitości a także dla osobistych, konkretnych marzeń. Wykonane z miłością i zgodnie z rytuałem, mają szczególną energię i symbolikę.

Na miejscu będą dostępne wszelkie materiały potrzebne do wykonania motanek. Jednak zachęcam Was, by przynieść także coś osobistego – tkaniny, włóczki czy ulubione zioła. Lalkę warto wzmocnić czymś osobistym, „nasączonym” już Waszą energią.

PROWADZĄCA:
Aneta Grzegorzewska – miłośniczka rękodzieła i tradycji ludowej. Tworzy tradycyjne lalki słowiańskie https://www.facebook.com/lalkimagiczne

CZAS: zaczniemy około 14.30 pierwszą, otwierającą spotkanie baśnią, więc nie warto się spóźniać 🙂 Spotkanie potrwa około 4-5 godzin.

INWESTYCJA:
160 zł za osobę.
Zabierz ze sobą mamę, córkę, albo siostrę. A najlepiej wszystkie! Przewidujemy zniżki rodzinno-pokoleniowe 🙂

Ilość miejsc ograniczona, miejsce gwarantuje wpłata 50 zł zaliczki.

Zgłoszenia i pytania : lalkislowianskie@gmail.com

.

Mikołajki w Galerii Wileńskiej

W najbliższą sobotę (1 grudnia) odwiedźcie Galerię Wileńską i weźcie udział w mikołajkowym szaleństwie.

W godz. 12:00-20:00 na wszystkich gości czekać będzie wiele atrakcji, m.in.:
🎅 warsztaty z robienia ciasteczek,
🎅 warsztaty kreatywne,
🎅 minikoncerty wokalne oraz koncerty orkiestry ,
🎅 świąteczne konkursy, w których do wygrania będą karty podarunkowe o wartości 30 zł.

Nie zabraknie również spotkania ze Świętym Mikołajem, przekąsek, mikołajowych zabaw i zajęć edukacyjnych dla najmłodszych.

Zapraszamy!

.

Stroiki – warsztaty świąteczne

Stroiki świąteczne stanowią piękną dekoracje stołu i wspaniale uzupełniają wnętrze. Wspólnie stworzymy je od samego początku, zaczynając od wieńca z zielonych gałązek, który ozdobimy szyszkami, bombkami i suszonymi owocami.

➡️ Kiedy? 1.12.2018 (sobota), start o 18:00
➡️ Za ile? 35 zł ( jedna rejestracja = jeden stroik)
➡️ Dla kogo? Dla dzieci w wieku od 8 lat, jak i dorosłych.
➡️ Czas trwania: około 90 min

‼️Na warsztaty obowiązują zapisy‼️
Możecie zapisać się poprzez:
– wiadomość na Messengerze
– SMSa: ☎️ 502 970 978
– maila 📧 kontakt@flobadob.pl
– stronę WWW: https://flobadob.pl/warsztaty/#zapisy

.

Muzyczne Praskie Pudełka | muzyczne warsztaty rodzinne

Czy dźwięki ułożone w malutką kompozycję można schować do pudełka? Jak zamienić starą fotografię w partyturę? Czy opowieści z Grochowa, Saskiej Kępy i Starej Pragi mogą zabrzmieć w języku małych instrumentów perkusyjnych? Dysponując zestawem instrumentów oraz skarbami Muzeum Warszawskiej Pragi pod okiem Dagny Sadkowskiej i Anny Bąk będziemy szukać muzycznych opowieści i komponować własne. Każdy uczestnik i uczestniczka zabierze swoją do domu w praskim muzycznym pudełku.

Prowadzące:
Dagna Sadkowska, skrzypaczka, solistka i kameralista, członkini i współzałożycielka zespołu muzyki współczesnej Kwartludium, edukatorka. Jest autorką cyklu „Muzyczne Obrazy”, realizowanego we współpracy i w przestrzeni Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz autorką „Internetowego Zbioru do Edukacji Muzycznej”. Kuratorka i pomysłodawczyni „Warszawskiej Jesieni Klubowo”, pomysłodawczyni cyklu koncertów dla dzieci i dorosłych „Dzika Klasyka” oraz „Mała Dzika Klasyka”, Jest także członkinią grupy nadzorującej europejski projekt promujący muzykę współczesną „New:Aud” oraz pracuje w Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2.

Anna Bąk, przewodniczka warszawska, edukatorka Muzeum Warszawskiej Pragi.

☞ Wstęp: bezpłatny, wejściówki do pobrania w kasach i online: bit.ly/2DEvS9L
☞ Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi, sala Penthouse

.

Dzień otwarty w Pracowni tkactwa artystycznego

Z okazji 30.lecia pracowni tkactwa artystycznego zapraszamy na spotkanie z niezwykłą pracownią i artystkami, dla których pasja i kontakt z ludźmi mają ogromne znaczenie.
🔝
W programie spotkania:
✔ warsztaty tkactwa dla dzieci 10+, młodzieży i dorosłych
✔ rozmowa z tkającymi osobami i podejrzenie ich warsztatu pracy
✔ możliwość obejrzenia wystawy.

Termin: 1 grudnia, sobota, godz. 11.00-17.00
Wstęp wolny.

.

Bajowe Najnaje: „Książeczka” / Teatr Baj / Jagiellońska 54

„KSIĄŻECZKA” w reżyserii Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza
1 grudnia #ScenaJagiellońska54

Kiedy najlepiej rozpocząć przygodę z książką? Najlepiej od najnaja, od początku, od zaraz. Zapraszamy do obejrzenia naszej niezwykłej książki – pełnej barw, kształtów i dźwięków. Wiadomo, że książka może wspaniale pomóc dzieciom odkrywać świat. A jeśli jeszcze jest to niezwykła teatralna książka, to po prostu wciąga po uszy.
Choć najnajmłodsi nie umieją czytać, odbierają świat wszystkimi zmysłami i uczą się więcej niż kiedykolwiek potem. Nasza książeczka nie ma liter, ale zawiera niezwykłe obrazy. Kryje na swoich kartach dużo tajemnic, ciekawych rzeczy do odkrywania, opowiada maluchom o świecie i chce im pokazać, jaki jest fascynujący.
Percepcja i wyobraźnia małych widzów jest prowadzona stopniowo przez karty książki od geometrycznych figur i kontrastowych kolorów do wielobarwnych i różnorodnych w kształtach form wprowadzających dzieci w świat przyrody. Twórcy zafascynowani origami i kirigami budują świat Książeczki, który też może ożyć, jak wszystko w teatrze lalek.
Po spektaklu aktorzy zapraszają dzieci i rodziców do wspólnej zabawy z papierem. Zachęcają do tworzenia swoich własnych małych książek świata, przy wykorzystaniu origami, kirigami i przede wszystkim wyobraźni.

BILETY:
kup bilet, godzina 15:00 https://bit.ly/2CSfORn
kup bilet, godzina 16:30 https://bit.ly/2EyoSfS

.

Andrzejkowo – Mikołajkowy Nocny Maraton Gier w Matplanecie

Zapraszamy serdecznie na Andrzejkowo-Mikołajkowy Nocny Maraton Gier w Matplanecie.

Wiek uczestników: 8-12 lat

Przebieg:
19:00 – 21.30 maraton gier z programowaniem lub warsztat magicznej matematyki
21:30 – 23:00 seans filmowy lub zabawy andrzejkowo – mikołajkowe
23 – 8:00 cisza nocna
8:30 śniadanie
9:00 odbiór dzieci

Około 20:00-20:30 przewidziana jest przerwa na kolację.

Każdy z uczestników otrzyma UPOMINEK 🙂

Koszt: 99 zł

Ze względu na nocowanie w Matplanecie, prosimy o wyposażenie dzieci w przybory toaletowe (ręczniczek, szczoteczka, pasta do zębów) oraz śpiwór i karimatę/materac.

Szczegółowe informację oraz zapisy pod numerem telefonu 730 660 770 bądź meilowo: biuro@matplaneta.pl

.

N I E D Z I E L A – 2 grudnia

Niedziela rodzinna „Polska sprzed stu lat”

 

Zapraszamy małych i dużych dorosłych na niezwykłą wystawę – W Polsce króla Maciusia i przeżycia niezapomnianej przygody. Czeka na Was pełna atrakcji przestrzeń działań twórczych.

Zapraszamy do 1 lipca!

Zobaczcie co działo się podczas rodzinnego wernisażu 11 listopada.

.

Dziadek do orzechów / spektakl dla dzieci

02.12 godz. 16.00 – „Dziadek do orzechów” – spektakl lalkowy
Co jest jawą a co snem? Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Kiedy do pokoju Klary przybywają myszy, a drewniany Dziadek do Orzechów staje się jej obrońcą zaczynają się prawdziwe czary… Tradycyjna marionetkowa scenka przeniesie widzów w XVIII wiek słynnego opowiadania E.T.A. Hoffmanna
Reżyseria, scenografia: Alina Więckiewicz
Muzyka: Piotr Czajkowski
Obsada: Ania Polarusz, Alina Więckiewicz
Dla dzieci w wieku : 4+ Czas trwania : 50 minut
Bilet rodzinny: 50 zł (do 3 osób). Każde kolejne dziecko:10 zł
Więcej informacji: www.scenaelffow.pl

.

Byk Ferdynand

Byk Ferdynand podbije Wasze serca!

Flamenco, hiszpańskie tańce dworskie gagliarda i pawana, ale i żartobliwie użyte disco-polo – będzie można usłyszeć i podziwiać w „Byku Ferdynandzie”, najnowszej premierze Teatru IMKA w Warszawie, wyreżyserowanej przez Tomasza Karolaka, według jego i Kuby Przebindowskiego scenariusza.

Bajka familijna, dla dzieci i dorosłych, inspirowana jest bestselerem „Byczek Fernando” Munro Leafa z 1936 roku. Tolerancja dziecięcego bohatera i to, że nie chce brać udziału w krwawej corridzie sprawiło, że opowieść jako nazbyt pacyfistyczna była zakazana w III Rzeszy Adolfa Hitlera i Hiszpanii Francisco Franco, zaś podziwiana przez noblistów Tomasza Manna i Gandhiego.

Filmowa wersja z wytwórni Walta Disneya zdobyła Oscara (1938). W Polsce książka cieszy się ogromną popularnością dzięki tłumaczeniu Ireny Tuwim. „Byka, który cenił sobie spokój jak nikt” opiewały w swoim szlagierze także Czerwone Gitary.

Nasz byczek Ferdynand urodził się w polskiej stodole i wychował na polskiej łące, a uosabiając wszystko to, co godne podziwu w polskości, jest ciekawy świata i otwarty na, to co najlepsze w innych kulturach. Dlatego na rowerze, który otrzymał na komunię świętą wraz z zegarkiem, wybierze się do Hiszpanii, gdzie podziwiać będzie także dziedzictwo architektury islamu. Przeżywając wiele zabawnych i pouczających przygód, spotka Królową, którą nauczy dystansu do życia, uratuje Rybę, a Sępom pomoże lepiej zrozumie świat.

Obsada:
Tomasz Karolak,Viola Kołakowska, Anna Iberszer, Maria Dejmek, Michał Barczak, Natalia Klimas, Robert Kochanek,Aleksandra Nowicka

.

Kalendarz adwentowy

Warsztaty dla dzieci (10-13 lat)

Przybywajcie do nas na warsztaty z robienia oryginalnych i kolorowych kalendarzy adwentowych. Niech każdy dzień przedświąteczny będzie super niespodzianką! Będziecie mogli wybrać jeden z dwóch wariantów. Kalendarz “tubowy” w kształcie choinki – w który łatwo schować słodycze i inne drobne prezenty lub “kalendarz kopertowy” – idealny na coś płaskiego, na przykład dobre życzenia:). Do zobaczenia!

sala: MacGyver, 217a, II piętro
wstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub w DK Kadr

.

Święta w Bullerbyn: 6-8 lat

Zapraszamy dzieci na świąteczną wizytę w Bullerbyn. Dzieci na warsztatach przygotują lusserkatter, czyli tradycyjne szwedzkie bułeczki oraz bożonarodzeniowy napój czekoladowy.

Warsztaty prowadzi Kasia. Z wykształcenia historyczka, z zamiłowania cukierniczka i animatorka. Każdą wolną chwilę poświęca na eksperymentowanie w kuchni. Miłośniczka słodkich wypieków, a szczególnie tortów. Zarówno w kuchni jak i w pracy z dziećmi wyznaję zasadę, że kreatywność i wytrwałość mogą stać się kluczem do sukcesu.

.

Jaskinie: warsztaty podróżnicze

2 grudnia, w niedzielę o godz. 15 zapraszamy na kolejne spotkanie z podróżniczką Kasią Biernacką, która opowie nam o swoich wyprawach speleologicznych. Obejrzymy zdjęcia z mrocznych pieczar i dowiemy się, jak wyglądają jaskinie, jakie formy skalne możemy tam zobaczyć i jakie zwierzęta żyją w tym środowisku. Nasz gość opowie, po co grotołazi badają tajemniczy podziemny świat, jak powinni być wyposażeni, co jedzą i gdzie śpią we wnętrzu gór. Nauczymy się węzłów używanych w jaskiniach, będziemy czołgać się korytarzem jaskiniowym i przymierzymy elementy sprzętu grotołaza.

Zapraszamy dzieci od 5 lat, bilety w przedsprzedaży do 29 listopada: 30 zł, od 30 listopada: 40 zł, zapisy: badet@badet.pl, tel. 22 499-37-17. Powyżej podajemy link do wygodnego zakupu biletów przez naszą księgarnię internetową.

.

Uwaga, zabytek! – bezpłatne rodzinne warsztaty architektoniczne

„Uwaga, zabytek!” to cykl 10 bezpłatnych rodzinnych warsztatów architektonicznych. Zapraszamy na nie dzieci w wieku 7-12 lat oraz ich rodziców lub opiekunów.

O CZYM BĘDZIEMY MÓWIĆ?
Podczas warsztatów wspólnie nauczymy się “rozpoznawać” zabytki i lepiej zrozumiemy, dlaczego są one tak ważne. Dowiemy się też w praktyce:
🔸 co właściwie nazywamy zabytkiem?
🔸 jakie rodzaje zabytków wyróżniamy?
🔸 jak możemy dbać o zabytki?
🔸 w jaki sposób można dać zabytkowi nowe życie?

Wspólnie zastanowimy się również, czy zabytkiem może być zwykły blok, park albo nawet… ZOO! Będziemy pracować na przykładach warszawskich miejsc i budynków – bo mamy je przecież na wyciągnięcie ręki.

PRZEBIEG WARSZTATÓW
Każde nasze spotkanie będzie składać się z krótkiej prezentacji multimedialnej, podczas której poznamy przykłady różnych zabytków, zgłębimy jeden określony problem związany z zabytkami i – co najważniejsze – obudzimy swoją wyobraźnię.

Wyobraźnia będzie niezbędna w części praktycznej – podczas kreatywnego warsztatu architektonicznego! Z najróżniejszych materiałów młodzi miłośnicy architektury i ich rodzice oraz opiekunowie będą tworzyć pod okiem doświadczonych animatorów pojedyncze budynki lub całe ich kompleksy. Dzięki temu poznamy wybrane zabytki i lepiej zrozumiemy ich wartość oraz wyjątkowość. Każde spotkanie zakończymy prezentacją naszych dzieł. Oczywiście będzie można je zabrać ze sobą do domu na pamiątkę!

Jedno ze spotkań (23 września) odbędzie się dla w terenie. Zabytki będziemy poznawać wtedy w ich „naturalnym środowisku” – podczas spacerowej gry miejskiej!

KIEDY?
Spotykamy się o godzinie 12.30 w wybrane niedziele:

🔸 2 grudnia – zapisy od 24.11

Każde spotkanie potrwa ok. 2 godzin zegarowych.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Zgłoszenia na bezpłatne warsztaty przyjmujemy przez serwis evenea.pl. Zapisy na każdy warsztat zawsze rozpoczynamy w na tydzień przed danym spotkaniem w sobotę o godzinie 10.00. Liczba miejsc jest ograniczona!

.

Fasolkowa gwiazdka. Koncert zespołu Fasolki

Dwa koncerty Zespołu wokalno-tanecznego Fasolki o godzinie 11:00 i 13.30.

Zespół wystąpi ze swoimi ,,telewizyjnymi rodzicami”:
Ciotką Klotką – Ewą Chotomską,
Krzysiem Tik Takiem – Krzysztofem Marcem,
Profesorem Ciekawskim – Andrzejem Markiem Grabowskim,
Zuzią Chruścikowską oraz Świętmy Mikołajem.

/ bilety 20 zł /

Sprzedaż biletów rozpocznie się 20 listopada.

Bilety na spektakl o godz. 11:00:
http://promkultury.pl/events/event/fasolkowa-gwiazdka-koncert-zespolu-fasolki/

Bilety na spektakl o godz. 13:30:
http://promkultury.pl/events/event/fasolkowa-gwiazdka-koncert-zespolu-fasolki-2/

.

Poranek Familijny: Teatr Scena Elffów + warsztaty artystyczne

Dzieci wraz z rodzicami zapraszamy do Domu Kultury Śródmieście na wydarzenie w ramach cyklu Poranków Familijnych.

W programie:
• Teatr Scena Elffów „Tajemniczy kredens”, spektakl dla dzieci od 3 lat (reż., scenogr. i lalki: Anna Polarusz, muz.: Patryk Huńkowski, wyst.: Weronika Lewoń-Juszczyk, Patryk Huńkowski)
VIDEO: https://youtu.be/_RF12ewhMGI
• warsztaty artystyczne, prowadzenie: Klawa Planeta – Animacje dla dzieci

2 grudnia 2018 | niedziela | 11.00
Dom Kultury Śródmieście – Scena na Smolnej 9
bilety: 15 PLN

* * * * *

O spektaklu:

Oryginalne przedstawienie pełne emocji i żywej muzyki. Wspólnie będziemy się bawić, tańczyć oraz śpiewać. A pomysłowa scenografia i lalki zauroczą każdego.
A Wy macie coś takiego, co lubicie robić naaajbardziej?
Odpowiedź na to pytanie pomoże nam odnaleźć wędrowniczka Kłębuszka z jej kolorowymi lalkami. Swoje pasje przedstawią: Myszka, która lubi szyć; Żabollo, który uwielbia gotować; Zajączek, którego pasją jest taniec; z Lisicą wspólnie namalujemy kolorowy sen, a Wilk spróbuje nauczyć nas dyscypliny. Może i Ty odnajdziesz coś dla siebie?!
www.scenaelffow.pl
VIDEO: https://youtu.be/_RF12ewhMGI

* * * * *

O warsztatach:

Dzieci wraz z rodzicami wykonają papierowe skarpety na różne skarby i „przydasie”. Razem ozdobią swoją skarpetę według własnego, niepowtarzalnego pomysłu, więc każda na pewno będzie wyjątkowa!
Warsztatom będzie towarzyszyła zabawa z bańkami mydlanymi.

.

Klasyka na Koszykach

Zapraszamy na jedyny w Polsce regularny cykl bezpłatnych koncertów muzyki klasycznej w przestrzeni komercyjnej!

W każdą niedzielę o godz. 15.00 prezentujemy muzykę klasyczną w niezobowiązującej atmosferze. W czasie recitali artyści opowiadają publiczności o programie, który wykonują – a wszystko to w przestrzeni, w której każdy ma szansę na bliski kontakt z artystami.

Nowością II Edycji “Klasyki” będzie „Kącik Młodego Wirtuoza” – specjalna część koncertu poświęcona najmłodszym pianistom, którzy podczas niektórych koncertów zaprezentują się przed recitalami swoich starszych kolegów i koleżanek.

Zapaszamy, wstęp wolny. 🙂

.

Teatranki / warsztaty dla dzieci i opiekunów

Teatranki to warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat i ich opiekunów, podczas których dzieci i dorośli współpracują, stając się dla siebie wzajemnie przewodnikami i doświadczają teatru poprzez różnorodne działania twórcze.

Na warsztatach uruchamiamy ciało, głos i wyobraźnię. Bawimy się prostymi, naturalnymi materiałami, z których często tworzymy instalacje, obiekty artystyczne. Działamy indywidualnie, w parach, w grupach. Przełamujemy schematy myślenia i tworzenia.

Teatranki są przestrzenią wymiany doświadczeń i punktów widzenia, zdobywania nowych doświadczeń artystycznych i społecznych, przełamywania barier, stwarzają możliwość poznania siebie i innych, podjecia nowej roli i sprawdzenia się w niej, rozwijają twórczą
wyobraźnię i wrażliwość oraz wzmacniają sprawczość uczestników, stawiając na partnerskie relacje dzieci i dorosłych.

Mali i duzi warsztatowicze twórczo poruszają na Teatrankach rozmaite tematy: czasami podążamy szlakami dziecięcej wyobraźni, innym razem zastanawiamy się nad znaczeniami i dekonstruujemy kluczowe pojęcia teatralne takie jak: aktor, scena, dramaturgia, czy performans, niekiedy też proponujemy cykle spotkań inspirowane aktualnościami współczesnego świata. Szukamy nietypowych sposobów rozmowy na poważne tematy poprzez świetną zabawę z drugim człowiekiem i z przedmiotem.

Tym razem zapraszamy Was na Teatranki. Nasze wybory – cykl warsztatów zachęcających do odważnego myślenia o otaczającym nas świecie.

A co, gdyby w kolejnych wyborach wystartował nasz rodzinny komitet teatrankowy? Jak wyglądałby nasz program? Co chcielibyśmy zmienić i jak urządzić otaczającą nas rzeczywistość? Czy te same rzeczy byłbyby dla nas ważne? Czy nasze postulaty przypominałyby hasła polityków, czy skonstruowalibyśmy zupełnie inny przekaz? Na każdym warsztacie zajmiemy się innym obszarem tematycznym, tak, by w finale cyklu zaprezentować pełny program teatrankowego komitetu wyborczego.

2 grudnia, godz. 11:00-12:30
EDUKACJA
Uczymy się czegoś niemal na każdym kroku. Nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Uczymy się, ale uczymy też i innych. W tym przypadku także nie zawsze świadomie. Wszystko to sprawia, że edukacja jest jednym z najważniejszych obszarów, nad którym powinien się zastanowić teatrankowy komitet. W działaniu i w
zabawie oczywiście! Jakiej edukacji chcemy, o jakiej marzymy? W jaki system ją ubrać? W domu? W szkole? Na podwórku? Czy przestrzeń ma znaczenie? Jaki powinien być nauczyciel, a jaki uczeń? Poeksperymentujemy! I kto wie, może wymyślimy zupełnie nowy system edukacji…

prowadzenie: Iga Dzięgielewska i Dominika Szulc

9 grudnia, godz. 11:00-12:30
KULTURA
Każdy komitet wyborczy powinien opracować kilka postulatów dotyczących kultury. Jednak, by móc to zrobić, potrzebujemy doprecyzować, co właściwie rozumiemy pod tym szerokim pojęciem? Czym kultura jest, a czym nie jest? Czy jest jedna, czy jest ich wiele? Gdzie się zaczyna, a gdzie kończy? Być może, odpowiadając na tak fundamentalne pytania, będziemy w stanie przygotować nasz projekt kultury wymarzonej i rozwiązania,
które zaspokoją wszystkie potrzeby? Właśnie… Ale czy to w ogóle jest możliwe? dla nas jest to zaproponujemy jakieś punkty do programu naszej partii

prowadzenie: Paulina Andruczyk i Wiktoria Rutkowska

16 grudnia, godz. 11:00-12:30
PRAWO
Czy zdarza się Wam zastanawiać nad tym, jakie prawa kierują naszym życiem? Jeśli nie – zrobimy to razem na ostatnich Teatrankach. Działania twórcze napędzane będą pytaniami, takimi jak: które prawo jest najważniejsze i gdzie w tym zbiorze plasuje się Konstytucja? Prawo daje nam wolność, czy może ogranicza? Prawa
dzieci vs. prawa rodziców; Co się rządzi prawem narzuconym a co własnym? I czy można się obejść bez prawa? Jak wyglądałby świat bez prawa? Jakią formę ubierze prawo przygotowane przez teatrankowy komitet wyborczy? Czy istnieją inne sposoby na
„spisanie” prawa?

prowadzenie: Paulina Andruczyk i Małgorzata Skoczelas

。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。

➜ Bilety: dobrowolna cegiełka na rozwój LUB/LABu
➜ Rezerwacje: pedagodzyteatru@gmail.com
➜ Miejsce: LUB/LAB | ul. Lubelska 30/32, II piętro
➜ Termin: niedziele od 18.11 do 16.12 w godzinach 11:00-12:30
➜ Prowadzenie – Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

.

Zimowa Parada z Reniferem Rudolfem

Zimowa Parada z Reniferem Rudolfem i spektakl „Psotne Elfy”
Filia CKW na Zawadach, plac Vogla
2.12.2018 (niedziela), godz. 12.30

Centrum Kultury Wilanów zaprasza wszystkich wilanowian i gości do udziału w Zimowej Paradzie na Zawadach.

Ta świąteczna parada to barwny i radosny spektakl, podczas którego artyści wchodzą w interakcję z publicznością. Głównym bohaterem ulicznego widowiska jest 4-metrowa pluszowa lalka – renifer Rudolf Czerwononosy – ze świecącymi rogami i nosem. Równie interesującymi uczestnikami bajkowego pochodu są szczudlarze: srebrzysty Aniołek i uroczy Dzwoneczek, które obdarzają wszystkich milusińskich uśmiechem i drobnymi upominkami. Skoro jest Rudolf to muszą być też elfy… grupa zielonych skrzatów płatających figle i psikusy.

W trakcie spektaklu zobaczymy również pokaz „Psotne Elfy”, w którym artyści opowiadają świąteczną historię, przeplatając ją żonglerką chorągwiami i tańcem za skrzydłami. W finale przedstawienia elfy zaproszą wszystkich widzów do wspólnej tanecznej zabawy przy jednym ze świątecznych radiowych hitów.

Wstęp wolny!

.

Wiking Tappi – Kino w kropki

Tappi to zupełnie nietypowy wiking – co prawda ma gęstą brodę i hełm na głowie, więc może wyglądać groźnie, ale tak naprawdę łagodność to jego drugie imię. To opiekun Szepczącego Lasu, gdzie wraz ze zwierzęcymi przyjaciółmi dba o porządek i niesie pomoc każdemu, kto tego potrzebuje.

Nad brzegiem Lodowej Zatoki, w czarodziejskim Szepczącym Lesie stoi magiczna chata – to dom Tappiego, dobrodusznego wikinga, który strzeże okolicy, a jego największą bronią jest serdeczność i uśmiech. Poznajcie przygody tego bohatera serii barwnych książeczek autorstwa Marcina Mortki.

.

Rodzinny Poranek Mikołajkowy „Okulary Św. Mikołaja”

Rodzinny Poranek Mikołajkowy: „Magiczne okulary Św. Mikołaja”
2 grudnia, godz. 9:30 oraz 12:00

„Magiczne okulary Św. Mikołaja ” – to świąteczna opowieść o tym , jak w wigilijną noc Mikołaj wykorzystuje okularów magiczną moc ! Szuka dobroci w każdym z nas, bo już prezenty rozdać czas…

Zapraszamy na świąteczne widowisko pełne refleksji o dobroci i miłości !

Tradycyjnie po przedstawieniu Mikołaj rozda dzieciom prezenty, które wcześniej zostaną dostarczone przez rodziców. Zapakowane prezenty z imieniem i nazwiskiem dziecka oraz godziną spektaklu prosimy przynosić do 30 listopada do kasy biletowej.

Bilety 15 zł. Rezerwacje pod numerem telefonu 22 811 01 05 wew. 116 lub online.

.

Mikołajki w Pląskowie

Wysłannicy św. Mikołaja zapraszają wszystkie dzieci na magiczne spotaknie świąteczne w Pląskowie.
W programie:
„Noworoczna Tajemnica”- Czas Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego roku jest radosną i pełną dobrych życzeń chwilą.
A kiedy wszyscy obiecują, że będą dobrzy a zwierzęta zaczynają mówić ludzkim głosem. Wystarczy jeden młynarz Sylwester, aby zburzyć cały ten zaczarowany świat.
Dzięki świętom i Nowemu Rokowi niedobry młynarz zmienia się. Obiecuje poprawę i zdobywa serca innych.
Bajka kukiełkowa z żywym planem. (35-40min)

Po przedstawieniu zapraszamy na do wspólnej zabawy, zagadek.
Oczekując na przybycie świętego gościa uczymy się piosenki na jego przywitanie.

Spotkanie z Mikołajem (indywidualne), rozdanie prezentów.
Na zakończenie wspólne kolędowanie.

Przedstawienie dedykujemy dzieciom od 2 roku życia.
Przewidywany czas trwania programu: 90 minut. Po zakończeniu zapraszamy na zabawę w sali zabaw (w cenie biletu).

Kiedy? 02.12.2018, godzina 11:00

Cena: Rodzic+Dziecko 50 zł,
dodatkowy bilet 27 zł

Rezerwacja miejsc po przedpłacie na konto, lub opłaceniu uczestnictwa w Pląskowie, ul. Jana Kazimierza 33a
Liczba miejsc ograniczona.

Organizator nie zapewnia miejsc siedzących dla wszystkich uczestników.

* Prezenty dla dzieci zapewniają rodzice.

.

Mikołajkowy koncert gordonowski Papapaj ‚My się zimy nie boimy’

Klub Komediowy i Papapaj mają przyjemność zaprosić dzieci (wiek 0-5 lat) wraz z opiekunami na mikołajkowy koncert gordonowski!

Celem koncertów jest propagowanie teorii uczenia się muzyki wg E.E. Gordona, dzięki której nawet najmłodsze dzieci zaczynają płynnie posługiwać się językiem muzyki. Koncerty łączą elementy zajęć umuzykalniających z zabawami muzycznymi, ruchowymi i teatralnymi.

Koncert prowadzą profesjonalni muzycy, przez cały czas pozostając w kontakcie z publicznością. W programie znajdują się utwory wokalne i instrumentalne, przeplatane fragmentami czysto rytmicznymi. Spotkania muzyczne odbywają się w swobodnej atmosferze, wśród kocyków i poduszek. Wspólnie słuchamy, śpiewamy, bujamy się, tańczymy oraz bawimy rytmem i melodią. Koncerty gordonowskie są świetną okazją na uwrażliwienie najmłodszych na piękno dobrej muzyki.

Zagrają dla Państwa:
– Marta Nadulska-Wójt – wokal i prowadzenie
– Marta Podobas – wokal i prowadzenie
– Martyna Sojka – piano
– Łukasz Stachowiak – perkusjonalia
– Kajetan Skoneczny – wibrafon
…i tyci niespodzianka na deser 🙂

Bilety: 30 zł (dorośli) /15 zł (dzieci)

Bilety na spektakl można kupić:
online – za pośrednictwem naszej strony, wystarczy kliknąć opcję KUP
w kasie Klubu – codziennie od godziny 18 do końca ostatniego spektaklu (jeśli pula biletów w sprzedaży stacjonarnej nie została wyczerpana)

Zdjęcie: Magdalena Mitek-Zamęcka

.

ZooEgzotyka

Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju wystawę zwierząt i roślin egzotycznych połączoną z targami, która odbędzie się już
2 grudnia 2018 na ul. Siennickiej 40 w Warszawie.
Tylko tutaj w jednym miejscu będziecie mogli zobaczyć węże, jaszczurki, żółwie, żaby, owady, pająki, ryby i rośliny z całego świata!

Zapraszamy serdecznie na nasze wydarzenie oraz stronę internetową, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje:
www.zooegzotyka.pl
Bilety można nabyć w dniu imprezy w kasach lub online:
https://www.bilety24.pl/inne/zooegzotyka-wystawa-zwierzat-i-targi-egzotyczne-44032

INFORMACJE DLA ZWIEDZAJĄCYCH:
godziny otwarcia:
Niedziela 10:00-16:00
– Bilet wstępu normalny: 15 zł.
– Bilet wstępu ulgowy: 10zł
(dla uczniów i studentów za okazaniem ważnej legitymacji oraz emerytów)
– Bilet wstępu, dla dzieci poniżej 6 roku życia: za darmo.
Bilety dostępne są do zakupu online: https://www.bilety24.pl/szukaj?search=zooegzotyka
(bilety zakupione online upoważniają do wejścia bez kolejki do kas biletowych)

.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o