Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?

Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?

Jeśli wydaje Ci się, że produkty dla dzieci oferowane na rynku są przebadane i odpowiednie dla dzieci, to… masz rację – wydaje Ci się. Jak zatem nie pogubić się w gąszczu możliwości i wybrać bezpieczne zabawki?

Trudno uwierzyć, że znaczna część artykułów dla dzieci przebadanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie spełnia podstawowych norm. Wiele z nich może być wręcz niebezpieczna, narażając zdrowie, a nawet życie dzieci.

Bezpieczne zabawki, czyli…?

Jako mama dwójki dzieci i właścicielka internetowego sklepu z zabawkami uważam, że bezpieczeństwo to podstawowe kryterium, jakim powinniśmy kierować się wybierając produkty dla najmłodszych. Zabawki bezpieczne powinny mieć atest. Jest to gwarancja, że dany przedmiot spełnia normy obowiązujące w Unii Europejskiej i może być dopuszczony do sprzedaży. Na opakowaniu powinno znaleźć się też oznaczenie CE. To deklaracja złożona przez producenta, że dany produkt jest zgodny z wymaganiami obowiązującymi na rynku.

Drugim, równie ważnym jak atesty, kryterium jest zdrowy rozsądek.

Zanim kupisz zabawkę dla malucha:

  • upewnij się, że jest dopasowana do wieku dziecka. Oczywiście często są to tylko wskazówki producenta, najbardziej istotne w przypadku, gdy kupujesz prezent dla dziecka, które ma mniej niż 3 lata. Nawet produkt z pozoru tak bezpieczny jak pluszowy miś, musi spełniać inne normy w przypadku najmłodszych dzieci. Nie może mieć np. elementów, które łatwo oderwać lub rozpruć
  • unikaj drobnych, chybotliwych elementów – łatwo mogą zostać połknięte
  • upewnij się, że zabawka nie ma ostrych krawędzi
  • odpowiedni zapach – co tu dużo pisać – jeśli coś pachnie jakby było pełne chemii i sztuczności, to zapewne takie jest. Przyjęło się, że takie są zabawki produkowane w Chinach. Nie jest to niestety aż tak proste – obecnie większość rzeczy, które kupujemy powstaje właśnie tam. Zaufaj swojemu powonieniu!
  • wybieraj produkty znanych i zaufanych firm – nawet jeśli kosztują trochę więcej. Lepiej kupić jeden porządny prezent niż mnóstwo plastiku, który po jednym-dwóch użyciach będzie do wyrzucenia. A wcześniej może zrobić dziecku krzywdę.

Pamiętaj też, że opakowanie nie jest zabawką – nie pozwól bawić się nim dzieciom, a już na pewno nie bez nadzoru!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments