Czego szukasz?

Centrum Pieniądza NBP – Dziecięca Mapa Warszawy

Centrum Pieniądza

Mimo że mam jakąś tam orientację w miejscach stworzonych dla dzieci w stolicy, to Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego zaskoczyło mnie totalnie. Nie dość, że nie miałam pojęcia, że w ogóle istnieje, to okazało się zachwycające pod każdym (absolutnie KAŻDYM!) względem. Jakby dobrych wiadomości było mało – wstęp jest BEZPŁATNY, a wystawy zwiedzać można praktycznie cały rok (oprócz poniedziałków i świąt). Usiądźcie wygodnie, bo jestem pewna, że będziecie zaskoczeni.


Centrum Pieniądza znajduje się w samym sercu Warszawy, przy ul. Świętokrzyskiej 11/21, w siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Przejeżdżałam obok niego wielokrotnie, nie mając pojęcia, jakie cudowności dla dzieciaków skrywa. Temat pieniędzy nie jest łatwy do przedstawienia w interesujący sposób, szczególnie dla małych dzieci, którym wydaje się, że rodzice po prostu wypłacają je z dziury w ścianie i wtedy mają fundusze na zabawki ;) Cudne jest to, że w tym miejscu udała się niezwykle trudna sztuka – stworzenie wystawy, które będzie miała duże walory edukacyjne i będzie interesująca zarówno dla kilkuletnich dzieci, dla nastolatków, jak i osób dorosłych. Podkreślić należy, że nie jest to atrakcja stricte dziecięca – każdy znajdzie coś dla siebie i na pewno wyjdzie bogatszy o wiedzę.

Jeśli chciałabym wymieniać zalety tego miejsca, to nie starczyłoby mi miejsca. Od progu wita Was cudowna, uśmiechnięta i szalenie sympatyczna obsługa. Czyli jednak DA SIĘ! Wiele osób pracujących z dziećmi w muzeach i kawiarniach w Warszawie, powinno przyjść tu na kilkudniowe szkolenie. Nauczyć się, co znaczy lubić swoją pracę i podchodzić do młodych zwiedzających z prawdziwym entuzjazmem. Sama wystawa jest naprawdę duża, my przeszliśmy całość, jednak sporo dość pobieżnie – z dzieckiem spokojnie zwiedzanie można podzielić na dwie lub nawet trzy części. Tak, aby móc skupić się i zatrzymać tak długo, jak będziecie tego chcieli. Oryginalnym pomysłem jest elektroniczna karta, którą bezpłatnie każdy otrzymuje przy wejściu i “loguje się” za jej pomocą do poszczególnych atrakcji. Mała rzecz, a dzieciaki są przeszczęśliwe i bardzo dumne, że noszą ją same.

Wystawa podzielona jest bardzo intuicyjnie – w zasadzie w każdym pomieszczeniu opowiedziana jest inna historia. Jest więc sala, w której poznacie dzieje pieniądza: Antyk – Średniowiecze – Nowożytność. Jest Gabinet Numizmatyka z imponującą kolekcją monet. I Bank Centralny. I Skarbiec, w którym każdy ma szansę przekonać się, ile waży sztaba złota oraz jak wygląda… milion złotych w 10-złotowych banknotach. Znajdziecie też Laboratorium Autentyczności, gdzie własnoręcznie możecie sprawdzić czy dany banknot jest oryginalny. Centrum Pieniądze idzie z duchem czasu, zatem są w nim również wystawy poświęcone Giełdom, nowoczesnym systemom płatniczym czy różnym rynkom finansowym. Na koniec dowiecie się, JAK dokładnie wygląda proces produkcji pieniądza. Wszystko to podane w różnych formach – na różnych poziomach zainteresowania.

Jestem orędownikiem rozmawiania z dziećmi na różne tematy już od najmłodszym lat. Jednym z nich są finanse, zupełnie pomijane w naszej edukacji. Wspólna wyprawa do Centrum Pieniądza to świetny punkt wyjścia do rozmowy na ten temat. Uważam, że pomysłodawcom i realizatorom tego projektu należą się wielkie brawa, bo stworzyli placówkę edukacyjną na naprawdę światowym poziomie!

Ps. Jeśli interesują Cię wydarzenia i atrakcje dla dzieci w Warszawie, zapraszam serdecznie do fejsbookowej grupy Dziecięca Mapa Warszawy, która powstała właśnie po to, by dzielić się takimi wiadomościami :)

Polecane posty

Najlepsze seriale Netflix

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?

Ojciec moich dzieci nie pomaga mi w domu!

Najciekawsze gry dla 2 latków – TOP 10

Park rozrywki Playmobil – Dziecięca Mapa Świata

Mogą Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna K.
Anna K.
2 lat temu

Na pewno się wybierzemy z dzieciakami. Dzięki za odkrycie tak oryginalnego, a jednocześnie pożytecznego miejsca ;-)

Złoty Królik
Złoty Królik
5 miesięcy temu

Jeśli nie chcecie stać Państwo w kolejce do Centrum Pieniądza (mają

limity) to namawiam do zwiedzania z przewodnikiem (wtedy wchodzi się

od razu). Wizytę zarezerwować można na konkretną godzinę, grupy

liczą do 10 osób, a zwiedzanie jest bezpłatne!

Jak to zrobić:

– wejść na stronę cpnbp.pl

– wybrać „rezerwacje wizyty on-line”

– wybrać „wydarzenia specjalne”

– zapisać się na „Zwiedzanie rodzinne”

Polecam, to super miejsce!