Czego szukasz?

Co dwie sztuki to nie jedna – nowa wystawa dla dzieci w Zachęcie

Warszawska galeria sztuki Zachęta po raz kolejny prezentuje fantastyczną wystawę, która jest dedykowana najmłodszym. „Co dwie sztuki to nie jedna” to wystawa o tyle wyjątkowa, że została stworzona nie tylko przez dorosłych artystów dla dzieci, ale także przez dzieci owych artystów, dla innych dzieci.

[FM_form id=”5″]

Przestrzeń ekspozycyjna podzielona została na kilka wciągających stref. Pierwsza z nich, pilnowana przez goryle i instalacje z garnko podobnych brył, przypominającą odrobinę robota witającego gości z Centrum Nauki Kopernik, to strefa Ciała. Znajdziecie tu przestrzeń, w której można poleżeć, poskakać, pobujać się w hamaku, czy po prostu pomedytować. Wielkie, przypominające odrobinę jelita, poduchy zachęcają do zostania tu na dłużej. Według autorów strefa ta dedykowana jest dzieciom w wieku 0-3 lata, tymczasem świetnie odnajdują się w niej też starsze dzieci, jak i dorośli. Całość, poza wygodym miejscem do leżenia, fantastycznie uzupełnia płynnie zmieniające się przygaszone światło wydobywające się z różnych stron, tworzące jednocześnie nastrój tajemniczości i zachęcające do wyciszenia.

Jak już uda się Wam wyrwać z strefy Ciało, koniecznie rozejrzyjcie się dokładnie po sali. W jednej z jej ścian została bowiem ukryta kolejna przestrzeń, tym razem poświecona dobrze znanym dzieciom bazom. Któż z nas w dzieciństwie nie tworzył kryjówek, używając do tego krzeseł i zarzuconych na nie kocyków. Tu możecie schować się w jednej z baz, czy zbudować swoją własną, wykorzystując gotowe stelaże i koce oraz narzuty.

Po wyciszeniu i odpoczynku w bazie pora na trochę aktywności fizycznej i dźwięków. W drugiej stali nawiązującej do Parkour możecie pobiegać i poskakać. Dodatkowo duży sześcian z lustrami to świetna instalacja, dzięki której możecie doświadczyć iluzji unoszenia się w powietrzu.

Przedostatnie pomieszczenie to kolejna atrakcja, która pochłonie dzieci w 100%. Wieloboczny pokój z wylotami powietrza umieszczonymi w ścianach i podłogą wysypaną karteczkami z literkami, zachęca dzieci do stworzenia istnej śnieżycy. Instalacja zainspirowana jest czasem, który artysta – Zbigniew Rogalski spędza z synem Tymonem na wspólnym czytaniu, udając się oczami wyobraźni w najdalsze zakątki świata.

Na koniec możecie samodzielnie coś stworzyć. W sali rozstawiono niskie stoliki przy których możecie usiąść na poduchach i wykorzystując kredki narysować własne dzieło.

Wystawa „Co dwie sztuki to nie jedna” otwarta jest od 08.02 – 13.04.2020 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Godziny otwarcia: wtorek – niedziela godz. 12–20, czwartek – wstęp wolny.

Jeśli interesują Cię miejsca i atrakcje dla dzieci w Warszawie – dołącz do grupy Dziecięca Mapa Warszawy na Facebooku, która o nich informuje.

Polecane posty

Najlepsze seriale Netflix

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?

Ojciec moich dzieci nie pomaga mi w domu!

Najciekawsze gry dla 2 latków – TOP 15

Park rozrywki Playmobil – Dziecięca Mapa Świata

Mogą Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments