Wydawało Ci się, że to przecież naturalne – kiedy razem z partnerem poczujecie, że nadszedł czas, by powiększyć rodzinę – po prostu zajdziesz w ciążę. Mija jeden, drugi, trzeci cykl i… nic. Pojawia się zdziwienie, smutek, złość, czasem strach. Kolejne miesiące bezowocnych starań potęgują frustrację. Problemy z zajściem w ciążę dotykają w Polsce od 15 do 20% par, które starają się o dziecko.
To przychodzi niespodziewanie. Oczekiwanie na dwie kreski na teście ciążowym przedłuża się. Pojawia się zdziwienie, frustracja, smutek, żal. Koleżanki jedna po drugiej zachodzą w ciążę, dzieci pojawiają się też w bliższej i dalszej rodzinie. Przy świątecznym stole ciotki coraz śmielej dopytują: “kiedy dzieciaczki?!”. Za każdym razem coś się w Tobie kurczy, bo przecież nie odpowiesz, że to Twoje największe pragnienie i że usilnie się staracie, tylko jakoś tak… bez skutku póki co. Chciałabyś krzyczeć z bezsilności, tłuc pięściami w poduszkę i nieskończoną ilość razy zapytać – DLACZEGO JA? Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?! Nie mówisz nic, bo czujesz, że zrozumieć mogłaby Cię wyłącznie osoba, która przechodzi to samo.
Coś, co wydawało się być takie proste – staje się odległe. Często dzieje się tak, że większość myśli krąży wokół dziecka, przychodzi smutek i lęk. Bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej uświadomić sobie i partnerowi, że nie jesteście sami. Że par, które długo, czasem bardzo długo, starają się o dziecko, jest wiele. Obecnie co piąta para ma problemy z zajściem w ciążę. To smutna statystyka, ale… jest nadzieja! :)
Spis treści:
- 0.1 „W związku z rosnącą skalą zjawiska, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną.”
- 0.2 Kiedy mówimy o niepłodności?
- 0.3 Niepłodność to nie to samo co bezpłodność
- 0.4 W jakim stopniu niepłodność dotyka kobiety/mężczyzn?
- 1 Przyczyny niepłodności u mężczyzn
- 2 Przyczyny niepłodności u kobiet
„W związku z rosnącą skalą zjawiska, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną.”
Do napisania tego tekstu zaprosiła mnie sieć klinik leczenia niepłodności InviMed, która współorganizuje bezpłatne warsztaty „Obudź w sobie życie”, które odbywają się cyklicznie w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Trójmieście. Warsztaty kierowane są do starających się o dziecko kobiet. Uczestniczki otrzymują solidną dawkę wiedzy i dobrej energii, a także vouchery na bezpłatne wizyty oraz zniżki na badania. Więcej szczegółów znajdziecie na końcu artykułu. Chcielibyśmy dotrzeć z tą informacją do jak największej liczby par, które póki co bezowocnie starają się o dziecko. Niepłodność to choroba, którą w wielu przypadkach można (i warto!) skutecznie leczyć!
Kiedy mówimy o niepłodności?
O niepłodności możemy mówić wtedy, gdy para przez rok współżyje regularnie (3-4 razy w tygodniu) nie stosując antykoncepcji, a mimo to kobieta nie zachodzi w ciążę. Jest to odpowiednia chwila, aby wybrać się do lekarza specjalizującego się w leczeniu niepłodności. Nie należy z tą decyzją zwlekać, a im starsza jest kobieta, tym szybciej powinna podjąć działania.
Kobieta między 30. a 40. rokiem życia nie powinna czekać aż tak długo – przyjmuje się, że powinna skonsultować się ze specjalistą po sześciu bezowocnych cyklach. Kobiety, które chcą zajść w ciążę mając więcej niż 40 lat, wizytę powinny zaplanować niezwłocznie – po to, aby nie tracić cennego czasu.
Niepłodność to nie to samo co bezpłodność
Oba terminy bywają stosowane zamiennie, co jest błędem. Niepłodność jest chorobą, którą można wyleczyć. Bezpłodność to trwała niemożność spłodzenia i posiadania biologicznego potomstwa. Bezpłodność może wynikać z chorób genetycznych, np. zespół Turnera, bądź poprzez wady wrodzone i wady nabyte związane z operacjami czy wypadkami, np. usunięcie jajników, macicy, jąder czy nasieniowodów.
W jakim stopniu niepłodność dotyka kobiety/mężczyzn?
Najbardziej rozpowszechnionym mitem dotyczącym niepłodności jest wiara, że dotyka ona wyłącznie kobiet. Tymczasem badania wykazują, że praktycznie w równym stopniu dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn: po ok. 40%.
U 10% par problemy z płodnością ma oboje partnerów, a u kolejnych 10% nie można ustalić przyczyny.
Jaki jest z tego wniosek? Z powodu błędnych przekonań często diagnostykę rozpoczynają kobiety. Mężczyzna poddaje się badaniom dopiero po wstępnym wykluczeniu przyczyn niepłodności u partnerki. Aby zaoszczędzić czas (a często i pieniądze) warto jednak wykonać badania równocześnie. Zyskacie dzięki temu szybszą diagnozę i możliwość wcześniejszego rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.
Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Generalnie z roku na rok spada jakość nasienia – badania wykazały, że obecnie mężczyźni mają aż 1/3 plemników mniej niż starsze pokolenie. Powodów takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele: nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, otyłość, używki, stres. Jednak już podstawowe, najprostsze badanie nasienia może przynieść wiele odpowiedzi. W tym badaniu pacjent uzyskuje informacje o podstawowych parametrach nasienia takich jak: objętość, pH, ruchliwość, żywotność, koncentracja plemników na mililitr oraz na ejakulat, lepkość ejakulatu oraz czas upłynnienia.
Podstawowe badanie nasienia powinno być pierwszym krokiem diagnozowania przyczyn trudności z zajściem w ciążę. To bardzo proste i tanie badanie (w klinikach InviMed często można je wykonać w promocyjnej cenie – już od 120 zł!), które warto zrobić, zanim rozpocznie się np. skomplikowaną i drogą procedurę invitro. Badając nasienie możecie małym kosztem od razu wykluczyć wiele możliwych przyczyn problemów z płodnością lub szybko znaleźć diagnozę
Przyczyny niepłodności u kobiet
– endometrioza
„Co to jest endometrioza?
Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) to choroba przewlekła, charakteryzująca się obecnością endometrium, czyli tkanki wyściełającej jamę macicy, poza macicą. Ogniska endometriozy pojawiają się w jajowodach, na jajnikach, na otrzewnej (błonie surowiczej pokrywającej macicę i jamę brzuszną), a czasem podotrzewnowo, w pobliżu moczowodów. Zmiany endometrialne mogą być obecne nawet w jelitach lub płucach.”
Jak pokazuje praktyka, nawet niski stopień endometriozy może znacznie utrudnić naturalne zajście w ciążę. Wśród kobiet z I lub II stopniem endometriozy odsetek ciąż poczętych samoistnie, czyli bez jakiejkolwiek interwencji lekarskiej, wynosi jedynie 3,3% na cykl.”
– niepłodność idiopatyczna
– zaburzenia owulacji
– choroby jajników
– a także… seks w niewłaściwym terminie
Co piąta kobieta nie zna faz swojego cyklu, nie wie, kiedy wypada owulacja, a tym samym kiedy jest najlepszy czas na poczęcie dziecka. Tu prostym rozwiązaniem jest prowadzenie kalendarzyka lub skorzystanie z kalkulatora dni płodnych: https://www.invimed.pl/kalkulator-dni-plodnych. Dodatkowo w każdej aptece można kupić testy owulacyjne, które również mogą okazać się pomocne. Ewentualne wątpliwości zawsze warto jednak skonsultować z lekarzem.
Czym jest niepłodność wtórna?
Zdarza się tak, że para, która ma już wspólne dziecko, bezowocnie stara się o rodzeństwo dla niego. Budzi to powszechne zdziwienie, bo jak to – przy pierwszej ciąży nie było problemów, a teraz się nie udaje. Warto jednak pamiętać, że nasza płodność jest zmienna w czasie. Fakt, że para doczekała się potomka, świadczy wyłącznie o tym, że była płodna w TAMTYM MOMENCIE. Płodność kobiety, mężczyzny lub ich obojga mogła się obniżyć i aby ustalić przyczyny, należy wykonać badania płodności.
Więcej o niepłodności możesz dowiedzieć się podczas bezpłatnych warsztatów organizowanych przez InviMed – to nie tylko warsztaty „Obudź w sobie życie”, ale też wiele innych wydarzeń. Udział w takich spotkaniach to również szansa rozmowy z osobami, które zmagają się z podobnym problemem. Więcej o wydarzeniach przeczytasz TUTAJ.