Jak wybrać mądre prezenty dla dzieci, które rozbudzą ciekawość i wciągną na długie godziny? Przygotowałam zestawienie zabawek, które bawią ucząc i uczą bawiąc. Mam nadzieję, że w grudniowym szaleństwie będą to pomocne podpowiedzi!
Spis treści:
- 1 Mądre prezenty dla dla maluszków
- 2 Mądre prezenty dla przedszkolaków i szkolniaków
- 2.1 gra kooperacyjna Miś i pszczoły
- 2.2 Dostępna tutaj: Miś i pszczoły
- 2.3 gra Zakodowany zamek
- 2.4 Dostępne tutaj: Zakodowany zamek
- 2.5 gra Polska – edycja specjalna
- 2.6 Dostępne tutaj: Polska – edycja specjalna
- 2.7 gra rodzinna Mały inwestor
- 2.8 Dostępna tutaj: Mały inwestor
- 2.9 Wszystkie powyższe pozycje (a także wiele więcej!) znajdziesz w najlepszym sklepie z zabawkami – Moi Mili, o tutaj: Kapitan Nauka. Przez najbliższy tydzień (tj. do 15 grudnia) wpisując hasło PREZENT dostaniesz 10% rabatu na wszystkie produkty, która pokazałam w tym wpisie.
Mądre prezenty dla dla maluszków
karty kontrastowe maluszka
O tym, jak ważne jest stymulowanie zmysłów dziecka i jak korzystnie może ono wpłynąć na rozwój mózgu dowiedziałam się dawno, dawno temu podczas studiów psychologicznych. Kiedy urodził się Leo pamiętam jak podczas nocnego karmienia wyszukiwałam kontrastowe obrazki na jakichś amerykańskich stronach, po czym wysyłałam je Tomkowi na maila, żeby mi je drukował. Te kartki były oczywiście nietrwałe, łatwo się gniotły i trudno było je pokazywać niemowlakowi. Fajnie, że obecnie rodzice nie muszą aż tyle kombinować – Kapitan Nauka rozwiązał problem. Wygodne, trwałe i bezpieczne dla malucha karty dostosowane tematyką do różnych etapów rozwoju w pierwszym roku życia. Uważam, że to absolutny must have dla niemowlaków i fajny prezent dla przyszłych mam :)
Dostępne tutaj: karty kontrastowe
książeczki sensoryczne
Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozbudzać w dziecku zainteresowanie książkami. Wygląda na to, że polscy rodzice o tym doskonale wiedzą, bo wbrew płynącym zewsząd doniesieniom o kryzysie czytelnictwa – literatura dziecięca miewa się doskonale. Książeczki sensoryczne to propozycja dla najmłodszych. Co je wyróżnia? Piękne ilustracje i licznie poukrywane niespodzianki sensoryczne. Jak to miło, że mądre prezenty mogą być jednocześnie tak piękne!
dostępna tutaj: książeczki sensoryczne
Mądre prezenty dla przedszkolaków i szkolniaków
gra kooperacyjna Miś i pszczoły
Ciepła, rodzinna i bardzo przyjemna gra planszowa, która opiera się na współpracy. Miś i pszczoły to idealna propozycja dla dzieci, które nie najlepiej znoszą rywalizację. Tutaj graczy łączy wspólny cel – jak najszybciej dostać się do pysznego miodku. Wspólnie ścigamy się z misiem, który też ma na niego ochotę. Gry kooperacyjne to wspaniały sposób na rodzinne spędzanie wolnego czasu. Zamiast rywalizacji, wspieramy rozwój kluczowych kompetencji, takich jak współdziałanie z innymi i komunikacja. A wszystko dzieje się podczas dobrej zabawy w towarzystwie pracowitych pszczółek!
Dostępna tutaj: Miś i pszczoły
gra Zakodowany zamek
Czy rozwijanie logicznego myślenia, ćwiczenie pamięci i tworzenie sekwencji zdarzeń może być dobrą zabawą?! Nie tylko może, ale wręcz musi – wszak nie od dziś wiadomo, że młody człowiek (albo… każdy człowiek, tak naprawdę) znacznie lepiej przyswaja nowe informacje i rozwija swoje kompetencji w przyjaznym środowisku, podczas dobrej zabawy. Gry takie jak Zakodowany zamek (a w wersji dla nieco starszych dzieci – Zakodowany kosmos) wprowadzają dzieci w podstawy programowania. Czynią to jednak bez konieczności używania komputera czy tabletu – tych sprzętów w życiu naszych dzieci jest i tak za dużo… Zakodowany zamek to gra, w którą z przyjemnością zagrają również dorośli, poćwiczą skupienie na zadania i logiczne myślenie. Dla dzieci wyścig z duszkiem jest emocjonującą przygodą i najdoskonalszą motywacją do wytężania szarych komórek. Ode mnie wielki plus, bo jest to kolejna ciekawa i wciągająca gra kooperacyjna.
Dostępne tutaj: Zakodowany zamek
gra Polska – edycja specjalna
Fantastyczna gra edukacyjna, w której wprawdzie ścigamy się przez cały nasz kraj, ale tak naprawdę ważniejsze od tego, kto będzie pierwszy na mecie, jest dobra zabawa i wiedza, która jakoś magicznie “sama wchodzi do głowy”. Gra opiera się na podróży pionkiem po mapie Polski – w tempie wyznaczaną przez kostkę. Od liczby wyrzuconych oczek zależy czy będziemy mierzyć się z pytaniem o nasz kraj czy wylosujemy obserwacyjne wyzwanie, w którym najważniejsza jest spostrzegawczość i refleks. Takie rozwiązanie sprawia, że rozgrywka jest bardziej dynamiczna. Ale także – co w przypadku dzieci z różnicą wieku jest szalenie istotne – pozwala włączyć do gry także młodszych graczy. Z nami regularnie grywa Mila, dla której duża część pytań wciąż jest za trudna – ale fakt, że może “nadrobić” szybkością wyszukiwania różnych polskich symboli jest dla Niej istotny.
Grę można z powodzeniem wykorzystywać również w edukacji domowej lub do wspierania dzieci w nauce przyrody/geografii. Trudność pytań jest zróżnicowana, na niektóre sama dopiero poznaję odpowiedzi. Nie jest więc tak, że dorosły będzie się przy planszy nudził. Wręcz przeciwnie, wkręciliśmy się z Tomkiem i po zakończonej grze czytaliśmy sobie pytania z kart – żeby się sprawdzić i dowiedzieć czegoś nowego.
Dostępne tutaj: Polska – edycja specjalna
gra rodzinna Mały inwestor
Wyjdzie, że tylko się zachwycam, ale co ja poradzę na to, że Kapitan Nauka w ostatnim czasie wypuszcza perełkę za perełką?! Oprócz umiejętności współpracy i logicznego myślenia, kolejną ważną w życiu umiejętnością jest gospodarowanie pieniędzmi. Niestety w tym względzie system edukacyjny w Polsce nie ma wiele (żeby nie napisać NIC) do zaoferowania. Dlatego dzieci przechodzą w zasadzie płynnie od etapu “pieniędzy wyjmowanych przez rodziców ze ściany” do “wysyłania swojej krwawicy do przeróżnych urzędów”. I o ile nauką oszczędzania nie nazwiemy wrzucaniem drobnych do glinianego prosiaka, w zasadzie niewiele mamy okazji, aby o tym pieniądzach z dziećmi porozmawiać. Sami jesteśmy z pokolenia, które wie na ten temat za mało, więc takie pomoce jak gra Mały inwestor wręcz spadają nam z nieba. Celem tej gry jest pozyskanie środków na wymarzone wakacje. Gracze muszą stworzyć strategię finansowania podróży, mając do dyspozycji wiele najróżniejszych rozwiązań. Możemy oszczędzać, licytować i pomnażać swój kapitał, można brać pożyczki – generalnie rozwiązań jest bardzo wiele, oprócz zdolności pomnażania pieniędzy przyda się również odrobina szczęścia. Jak to w życiu :)