Czy wiecie, że w województwie warmińsko-mazurskim znajduje się ponad 3000 jezior? To wręcz niesamowite! Zawsze zastanawiałam się, gdzie one wszystkie się mieszczą. A mieszczą się i nawet nie są stłoczone. W dodatku same w sobie stanowią nie lada atrakcję dla turystów z całego świata! Bo Kraina Tysiąca Jezior, jak nazywane są Warmia i Mazury, znana jest wszędzie. I przyciąga jak magnes, bo oprócz krystalicznie czystych jezior, ma do zaoferowania o wiele więcej. Mazury dla dzieci to prawdziwy raj, bywamy tam regularnie, udało mi się więc zebrać pokaźną listę miejsc godnych polecenia.
Spis treści:
- 1 Mazury dla dzieci, czyli atrakcje na pogodę i niepogodę
- 1.1 Stadnina koni Ferensteinów w Gałkowie
- 1.2 Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
- 1.3 Wioska Indiańska Spytkowo
- 1.4 Wilczy Szaniec
- 1.5 Galindia
- 1.6 Muzeum Grunwaldu
- 1.7 Rejs Kanałem Elbląskim
- 1.8 Ełcka Kolej Wąskotorowa
- 1.9 Lunapark Bajka w Giżycku
- 1.10 Mazurolandia i Park Miniatur Warmii i Mazur
- 1.11 Rejs statkiem po mazurskich jeziorach
- 1.12 Stacja Badawcza w Popielnie
- 1.13 Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku
- 1.14 Park Wodny Wilkasy
- 1.15 Park Linowy Wiewióra i Boyen Water Park
- 1.16 Twierdza Boyen
- 1.17 Rezerwat Żubrów Wolisko
- 1.18 Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie
Mazury dla dzieci, czyli atrakcje na pogodę i niepogodę
Stadnina koni Ferensteinów w Gałkowie
“Bezkresna puszcza Piska, leśne czarcie jeziorka, galopady po łąkach o poranki, pogoń za lisem..no i oczywiście konie, które mają tu jak u Pana Boga za piecem” – to w skrócie opis tego magicznego miejsca w Gałkowie. Raj dla koni, ale też dla ich miłośników i grzybiarzy. O tej maleńkiej niepozornej wioseczce mało kto słyszał, ale kiedy już się tu zapuścił, przepadał po prostu. Bo w tym miejscu nie da się nie zakochać! Rodzina Ferensteinów wymarzyła sobie to miejsce ponad 20 lat temu i tak trafiła do Gałkowa właśnie. Od tamtej pory konsekwentnie rozsławia tę cudną krainę, hoduje i rozpieszcza swoje ukochane wierzchowce. To miejsce spotkań i wszechobecnej miłości do koni. Zajrzyjcie do nich koniecznie!
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
Pomysł na to wspaniałe miejsce narodził się z miłości do zwierząt, a konkretnie kuraków leśnych. Dr inż. Andrzej Krzywiński miał bowiem marzenie: chciał hodować te niezwykłe stworzenia. Szczęśliwie, w latach 80-tych, poznał dra Hansa Heinricha Hatlapę, założyciela prywatnego centrum ochrony gatunków na północy Niemiec. Panowie mocno się zaprzyjaźnili, czego owocem była chęć stworzenia podobnego miejsca w Polsce. I tak w 1992 roku powstał Park Dzikich Zwierząt. Miejsce, w którym nauka spotyka się z edukacją i ciężką pracą.
Miejsce spełnionych marzeń. w 1996 roku, wskutek zmiany prawa, park przekształcono w ogród zoologiczny, dzięki czemu mógł dalej funkcjonować. Dziś możemy tam spotkać przede wszystkim gatunki typowe dla regionu czyli: jelenia, łosia, sarnę, bobra, wydrę, wilka, rysia, żurawia, puchacza i ptactwo wodno-błotne. Zwierzęta są oswojone i zaprzyjaźnione z człowiekiem, można je głaskać, karmić, a nawet wchodzić na ich wybiegi. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który oprowadzając, opowiada o poszczególnych zwierzętach. Dla mnie to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie kryją Mazury dla dzieci.
Wioska Indiańska Spytkowo
Mazurska osada Indian mieści się na trasie z Giżycka do Węgorzewa. Poznamy tutaj niezwykłą historię Indian i poznamy ich zwyczaje. Muzeum podzielone jest na dwie części. Jedna to ponadstuletni obiekt, w którym obejrzymy oryginalne indiańskie rękodzieło, stroje i broń. Druga zaś to model indiańskiej wioski, z oryginalnymi tipi i innymi konstrukcjami, typowymi dla tej społeczności. Muzeum jest otwarte dla turystów od maja do końca września w godzinach 10:00-18:00. Możemy tam również skorzystać ze strzelnicy (za dodatkową opłatą) oraz kupić pamiątki. Dzieci z pewnością będą zachwycone!
Wilczy Szaniec
Będąc na Mazurach, nie możesz przegapić wizyty w Wilczym Szańcu! To była kwatera wojenna Adolfa Hitlera, a dokładniej miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. Miejsce to znajduje się w Gierłoży niedaleko Kętrzyna i jest wspaniałą atrakcją turystyczną. Co roku prawie ćwierć miliona turystów odwiedza Wilczy Szaniec. Bunkry wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoim rozmachem. Są także bardzo przyjazne zwierzętom, więc jeśli planujecie wyprawę z ukochanym zwierzakiem, nie zapomnijcie o smyczy i miękkim zabezpieczeniu pyszczka. No i o woreczkach, jeśli Waszego pupila dopadnie nagła potrzeba ;) A poza tym bawcie się dobrze!
Galindia
To kraina historycznego plemienia Galindów. Położona na na półwyspie u ujścia najpiękniejszej rzeki Krutyni do Wielkich Jezior Mazurskich. Tam znajdziemy także Gród Galindów, czyli bursztynową komnatę, lochy demonów, podziemne groty szamana, pieczary wiedźm, groty biesiadne, restauracje, tawerny, bary nad jeziorem, a dla najmłodszych: park galindowych zabaw! Dodatkowo komfortowa baza noclegowa i oczywiście masa innych typowo mazurskich atrakcji: rowery wodne, kajaki, łodzie dla wędkarzy, narty wodne. Z pewnością nie będziecie się nudzić!
Muzeum Grunwaldu
Rozpoczęło swoją działalność z dniem odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w 1960 roku, w 550 rocznicę bitwy i dysponuje ogromną powierzchnią. Dla zwiedzających dostępna jest wystawa stała pt. “Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411”. Jest ona połączeniem multimedialnych technologii z tradycyjnymi eksponatami. Podzielona jest na kilka paneli tematycznych, od problematyki stosunków międzynarodowych, po badania archeologiczne pola bitewnego. Trasa zwiedzania kończy się w holu ekspozycyjnym, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć wystawę, poświęconą tradycji grunwaldzkiej na przestrzeni lat. Muzeum jest czynne przez cały rok. Od kwietnia do końca września w godzinach 9.30-18.30, od października do kwietnia w godzinach 9.30-17.30.
Rejs Kanałem Elbląskim
Do wyboru mamy rejsy krótsze i dłuższe. Rejs Jest ich w sumie 9. Najdłuższy jest rejs Statkiem po Trawie, który trwa ponad 4,5 h. Rozpoczyna się w Elblągu, w samym sercu Starego Miasta, a kończy w Buczyńcu, Ceny wszystkich biletów znajdziecie na stronie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. To wspaniała przygoda, dzięki której piękno natury i zabytków tego niezwykłego rejonu będziecie mieć na wyciągnięcie ręki!
Ełcka Kolej Wąskotorowa
To niezwykła kolejowa przygoda dla całej rodziny! Ełcka Kolej Wąskotorowa jest jedną z nielicznych tego typu atrakcji w Polsce, a jedyną na Warmii i Mazurach. Została wybudowana w latach 1912-1918. Kolejka przez wiele lat służyła do przewozu ludzi i towarów. W 1991 roku została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie w ofercie znajdują się turystyczne przewozy pasażerskie lokomotywą spalinową lub parowozem, z wagonami odkrytymi i zamkniętymi. Ceny biletów znajdziecie na stronie Muzeum Historycznego w Ełku, który patronat nad kolejką sprawuje od 2014 roku.
Lunapark Bajka w Giżycku
O wyjątkowym kole młyńskim, z którego można podziwiać panoramę miasta, rozpisują się media w całej Polsce! Usytuowany przy plaży nad jeziorem Niegocin, efektownie podświetlony w nocy, lunapark jest doskonałym miejscem rozrywki dla osób w każ`dym wieku. Wyróżnia go mała architektura taka jak: wodospad, klomby, fontanna i nasadzenia. Wszystko utrzymane jest w klimacie żeglarskim, wodnym, co widać w zdobieniach konstrukcji takich jak: konik morski, syrenka, kotwica itd. Lunapark jest również miejscem wypoczynku, co docenią turyści po dniu spędzonym na plaży. Cały kompleks zapewnia bezpieczeństwo i masę atrakcji, czynny jest przez cały rok.
Mazurolandia i Park Miniatur Warmii i Mazur
Mazurolandia to park atrakcji, który znajduje się w Gierłoży koło Kętrzyna. Tam zabawa łączy się z poznawaniem zabytków, kultury i historii regionu. To także jedyne miejsce, w którym znajdują się miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur. Szczegółowo odtworzone obiekty zachwycą zarówno małych, jak i dużych turystów. Znajdziecie tu między innymi makietę Wilczego Szańca, zamachu na Adolfa Hitlera, Twierdzy Boyen w Giżycku i wiele innych. W lipcu i sierpniu bilety dla dzieci i dorosłych kupicie w cenie biletu ulgowego (29 zł).
Rejs statkiem po mazurskich jeziorach
Rejsy odbywają się po 5 jeziorach: Nidzkim, Guzianka Wielka, Śniardwy, Mikołajki i Bełdany. Od kwietnia do września możecie podziwiać bujną faunę i florę mazurskich akwenów.
Stacja Badawcza w Popielnie
Obiekt należy do Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskie Akademii Nauk w Olsztynie. Na miejscu prowadzone są działania, mające na celu ochronę różnorodności biologicznej, poprzez hodowlę zwierząt ras zachowawczych (koniki polskie, bydło rasy polska czerwona i nizinna czarno-biała), jak również edukację i propagowanie aktywnego stylu życia. W Popielnie znajduje się również muzeum przyrodnicze Stacji. Możecie w nim podziwiać cały dorobek Stacji. Na miejscu znajdziecie też las doświadczalny i ścieżki przyrodnicze.
Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku
Posiada bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Znajdują się one w 80 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla, Małej Litwy. Mają zróżnicowane funkcje, budowę i konstrukcje. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Zbiory muzealne kultury materialnej oraz sztuki ludowej przekraczają 14 tys. egzemplarzy. Ponadto muzeum prowadzi hodowlę zwierząt gospodarskich oraz uprawy kwiatów, warzyw i ziół.
Park Wodny Wilkasy
Ten najnowszy kompleks sportowo-rekreacyjny w Wilkasach położony jest niedaleko Ośrodka PTTK Wilkasy. Znajdziecie tam basen z czterema torami pływackimi, sztuczną rzekę i wyspę z jacuzzi, połączoną mostkiem z plażą, dwie sauny oraz zewnętrzną 30-metrową zjeżdżalnię. Na miejscu znajduje się również dwu-torowa kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, hala sportowa oraz siłownia, co stanowi świetne rozwiązanie w przypadku niepogody.
Park Linowy Wiewióra i Boyen Water Park
Park Linowy Wiewióra to jedna z głównych atrakcji w Giżycku – przepięknej stolicy mazurskich jezior. Miejsce to oferuje możliwość aktywnego rodzinnego spędzenia czasu dla gości w różnym przedziale wiekowym. Park usytuowany jest w malowniczym w lesie nad jeziorem Popówka Mała.. Wyjątkowymi atrakcjami są 4 przejazdy linowe (tyrolki) nad jeziorem, oraz unikatowy wielki basen, w którym znajduje się 10 000 piłeczek! To wspaniałe miejsce dla starszych i młodszych dzieci. Z kolei Park Wodny Wodny Boyen, znajdujący się na jeziorze Popówka to gwarancja sportowych doznań dla pasjonatów ruchu oraz świetna zabawa dla najmłodszych dzieci. Główną atrakcją jest wodny tor przeszkód o powierzchni prawie 3 tysięcy metrów kwadratowych. Na miejscu znajduje się również bar oraz strefa relaksu. A to wszystko w samym sercu pięknego lasu!
Twierdza Boyen
Twierdza Boyen powstawała w latach 1844-1856 i jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Położona na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Można tam podziwiać ekspozycje stałe: Galerię w Koszarowcu, Laboratorium Prochowe, pomieszczenia z ekspozycją broni, ZBROJMISTRZA oraz STAJNIĘ z WOZOWNIĄ. Twierdza Boyen oferuje także wystawy czasowe. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z oferty edukacyjnej: zajęć, warsztatów rękodzielniczych i plastycznych oraz gier terenowych. W okresie letnim, obok bramy Prochowej odbywają się liczne imprezy kulturalne.
Rezerwat Żubrów Wolisko
Zagroda żubrów znajduje się nieopodal głębokiego oczka polodowcowego o nazwie Wolisko. W zagrodzie są specjalne budowle, z których możecie obserwować te majestatyczne zwierzęta. W Puszczy Boreckiej żyje ok. 80 sztuk żubrów, a pewna cześć związana jest z ośrodkiem w Wolisku. Zwiedzanie zagrody (atrakcji ziemi giżyckiej) odbywa się tylko pod opieką miejscowego pracownika po wcześniejszym ustaleniu, dlatego zachęcam Was do kontaktu telefonicznego.
Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie
Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie to prywatna placówka, założona w 2010 roku przez miejscowego kolekcjonera, Sławomira Trzeciakiewicza. Kolekcja, którą założyciel Muzeum gromadzi od wielu lat, w tym momencie liczy około 100 pojazdów. Jej perełkami są pojazdy gąsienicowe. Mrągowskie muzeum jest jedyną placówką prezentującą tak liczną kolekcję pojazdów militarnych w Polsce północno-wschodniej. Ekspozycja znajduje się w halach namiotowych, więc zła pogoda nie przeszkadza w zwiedzaniu placówki,