Czego szukasz?

Praca zdalna z dziećmi w domu – jak to ogarnąć?!

Praca zdalna z dziećmi w domu - jak to zorganizować, aby nie zwariować?

Większość z nas nie znalazła się w sytuacji pracy zdalnej z własnego wyboru. Mimo wszystkich trudności i wyzwań – ona naprawdę ma swoje zalety. Jeśli je dostrzeżesz i spróbujesz zmienić nastawienie, będzie ci łatwiej zaadaptować się do tej sytuacji. Koniec końców – nie mamy na nią wpływu, więc lepiej się polubić ;).

Zobacz zalety pracy zdalnej

Czy to nie ulga, że w chłodne listopadowe dni nie będziesz marznąć lub moknąć na przystankach? Albo tracić czasu w korkach, denerwując się bez potrzeby? Owszem, pandemia wiele nam zabrała. Dała nam jednak czas – choćby ten z bliskimi. To od nas zależy czy będzie on dobry.

A jeśli nic, ale to zupełnie nic pozytywnego nie przychodzi ci do głowy – pomyśl, że praca zdalna jest przejściowa. Minie i jeszcze kiedyś zatęsknisz!

Ogranicz rozpraszacze

Jednym z największych wyzwań podczas pracowania w domu jest ilość rzeczy, które nas rozpraszają. Rozglądasz się wokół siebie i widzisz: naczynia do włożenia do zmywarki, klocki Lego wokół komputera, pranie, które aż prosi, żeby je nastawić. Do tego dzieci od rana zaczynają swój festiwal potrzeb wszelakich – od „mamo, chcę się przytulić” aż po „mamo, a on patrzy w moje okno!”. Mogłabym wymieniać bez końca.

Aby ograniczyć rozpraszacze – wyłącz dźwięk w telefonie i powiadomienia z portali społecznościowych. O ile dzieci są w wieku takim, że da się z nimi cokolwiek ustalić – umów się w jakich godzinach potrzebujesz skupienia i nie wolno ci przeszkadzać. Unikniesz wtedy sytuacji, w której masz akurat najważniejszą w tygodniu rozmowę z szefem, a twoje dziecko ćwiczy przed TV karate lub postanowiło poćwiczyć grę na perkusji. Aby to ułatwić – podczas śniadania ułóżcie wspólnie plan dnia.

Rodzinny plan dnia, czyli ogarnij chaos

Ustal plan dnia dla siebie i dzieci. Oczywiście, że będą tam wasze obowiązki, jednak nie zapominaj również o przyjemnościach. O wiele lepiej jest zerkać na przyczepiony na lodówce plan, który kończy się czytaniem bajek albo oglądaniem familijnego filmu przed snem. Niech tam będzie trochę ruchu, w miarę możliwości spacer na świeżym powietrzu albo puszczanie latawców na pobliskiej łące. I koniecznie jakieś inne przyjemności – np. pieczenie szarlotki lub gromadne składanie prania. Tak, to też może być dla dzieci frajda!

Bierz pod uwagę także niestandardowe rozwiązania – jak praca wcześnie rano lub późnym wieczorem. Nie istnieje jeden dobry rytm, dla każdej rodziny sprawdzi się co innego. Warto eksperymentować i szukać.

Przygotowałam kartę do planowania – możesz ją bezpłatnie pobrać i wydrukować. Mam nadzieję, że pomoże w porządkowaniu codzienności!

Klucz to dobra organizacja

Zorganizuj się…

Brzmi banalnie prosto, ale wierz mi – po 10 latach pracowania z domu naprawdę wiem, co mówię. Pidżama i rozciągnięty dres (albo zwlekanie z prysznicem do popołudnia) są wieeelkim, ale to naprawdę ogromnym wrogiem produktywności. Nie namawiam oczywiście do strojenia się w garsonkę czy suknię balową ;) Zadbaj jednak o to, abyś czuła się ze sobą dobrze. Poranny prysznic, wygodne i ładne ubranie, pyszna kawa i lekki makijaż – tak to można rozpoczynać dzień!

Zorganizuj sobie miejsce pracy

Ważne jest również zorganizowanie miejsca pracy. Spokojnie, nie mam tu na myśli osobistego gabinetu. Praca zdalna daje jednak złudzenie, że można wykonywać ją absolutnie wszędzie. Niby tak, ale jednak… nie do końca. W łóżku prędzej zaśniesz, a na kanapie nadwyrężysz kręgosłup. Absolutną podstawą jest wygodne krzesło i przestrzeń, na której postawisz komputer. Najlepiej jeśli nie będzie to kuchenny stół, wokół którego toczy się życie i masz największe szanse, że domownicy będą Ci przeszkadzali.

Jako że nie mamy już złudzeń, że za tydzień lub dwa wrócimy do biur, może to właśnie jest impuls, żebyś wyczarowała dla siebie estetyczną przestrzeń do pracy?

Idź na łatwiznę!

Wiem, że to nie jest popularne hasło. Bo przecież dążenie do perfekcji, wyścig szczurów i targety do zrealizowania. To jednak nie są dobre czasy na przeskakiwanie samych siebie. Nie wymagaj od siebie (ani od swoich bliskich!) zbyt dużo. Mamy teraz czas chodzenia na skróty i ułatwiania sobie życia. Skorzystaj z zakupów przez Internet. Zamów gotowy obiad. Trenuj odpuszczanie sobie – to cenna umiejętność w obecnych czasach. Zamiast wieczornego jeżdżenia na mopie – zagraj w gry planszowe albo poczytaj ciekawą książkę.

Daj sobie pomóc!

Są miejsca, w których dziecko zajęte będzie zabawą, podczas gdy Ty możesz w skupieniu popracować lub spotkać się ze współpracownikami. Być może ktoś z bliskich znajomych lub rodziny jest w podobnej sytuacji i możecie wymieniać się opieką – z korzyścią dla wszystkich.

.

A jeśli już jesteś PO pracy, to zajrzyj do Przeglądu Kulturalnego i wybierz coś ciekawego dla Waszej rodziny – online lub offline, jak wolisz!

Polecane posty

Najlepsze seriale Netflix

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?

Ojciec moich dzieci nie pomaga mi w domu!

Najciekawsze gry dla 2 latków – TOP 10

Park rozrywki Playmobil – Dziecięca Mapa Świata

Mogą Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments