Większość z nas nie znalazła się w sytuacji pracy zdalnej z własnego wyboru. Mimo wszystkich trudności i wyzwań – ona naprawdę ma swoje zalety. Jeśli je dostrzeżesz i spróbujesz zmienić nastawienie, będzie ci łatwiej zaadaptować się do tej sytuacji. Koniec końców – nie mamy na nią wpływu, więc lepiej się polubić ;).
Spis treści:
Czy to nie ulga, że w chłodne listopadowe dni nie będziesz marznąć lub moknąć na przystankach? Albo tracić czasu w korkach, denerwując się bez potrzeby? Owszem, pandemia wiele nam zabrała. Dała nam jednak czas – choćby ten z bliskimi. To od nas zależy czy będzie on dobry.
A jeśli nic, ale to zupełnie nic pozytywnego nie przychodzi ci do głowy – pomyśl, że praca zdalna jest przejściowa. Minie i jeszcze kiedyś zatęsknisz!
Jednym z największych wyzwań podczas pracowania w domu jest ilość rzeczy, które nas rozpraszają. Rozglądasz się wokół siebie i widzisz: naczynia do włożenia do zmywarki, klocki Lego wokół komputera, pranie, które aż prosi, żeby je nastawić. Do tego dzieci od rana zaczynają swój festiwal potrzeb wszelakich – od „mamo, chcę się przytulić” aż po „mamo, a on patrzy w moje okno!”. Mogłabym wymieniać bez końca.
Aby ograniczyć rozpraszacze – wyłącz dźwięk w telefonie i powiadomienia z portali społecznościowych. O ile dzieci są w wieku takim, że da się z nimi cokolwiek ustalić – umów się w jakich godzinach potrzebujesz skupienia i nie wolno ci przeszkadzać. Unikniesz wtedy sytuacji, w której masz akurat najważniejszą w tygodniu rozmowę z szefem, a twoje dziecko ćwiczy przed TV karate lub postanowiło poćwiczyć grę na perkusji. Aby to ułatwić – podczas śniadania ułóżcie wspólnie plan dnia.
Ustal plan dnia dla siebie i dzieci. Oczywiście, że będą tam wasze obowiązki, jednak nie zapominaj również o przyjemnościach. O wiele lepiej jest zerkać na przyczepiony na lodówce plan, który kończy się czytaniem bajek albo oglądaniem familijnego filmu przed snem. Niech tam będzie trochę ruchu, w miarę możliwości spacer na świeżym powietrzu albo puszczanie latawców na pobliskiej łące. I koniecznie jakieś inne przyjemności – np. pieczenie szarlotki lub gromadne składanie prania. Tak, to też może być dla dzieci frajda!
Bierz pod uwagę także niestandardowe rozwiązania – jak praca wcześnie rano lub późnym wieczorem. Nie istnieje jeden dobry rytm, dla każdej rodziny sprawdzi się co innego. Warto eksperymentować i szukać.
Przygotowałam kartę do planowania – możesz ją bezpłatnie pobrać i wydrukować. Mam nadzieję, że pomoże w porządkowaniu codzienności!
Brzmi banalnie prosto, ale wierz mi – po 10 latach pracowania z domu naprawdę wiem, co mówię. Pidżama i rozciągnięty dres (albo zwlekanie z prysznicem do popołudnia) są wieeelkim, ale to naprawdę ogromnym wrogiem produktywności. Nie namawiam oczywiście do strojenia się w garsonkę czy suknię balową 😉 Zadbaj jednak o to, abyś czuła się ze sobą dobrze. Poranny prysznic, wygodne i ładne ubranie, pyszna kawa i lekki makijaż – tak to można rozpoczynać dzień!
Ważne jest również zorganizowanie miejsca pracy. Spokojnie, nie mam tu na myśli osobistego gabinetu. Praca zdalna daje jednak złudzenie, że można wykonywać ją absolutnie wszędzie. Niby tak, ale jednak… nie do końca. W łóżku prędzej zaśniesz, a na kanapie nadwyrężysz kręgosłup. Absolutną podstawą jest wygodne krzesło i przestrzeń, na której postawisz komputer. Najlepiej jeśli nie będzie to kuchenny stół, wokół którego toczy się życie i masz największe szanse, że domownicy będą Ci przeszkadzali.
Jako że nie mamy już złudzeń, że za tydzień lub dwa wrócimy do biur, może to właśnie jest impuls, żebyś wyczarowała dla siebie estetyczną przestrzeń do pracy?
Wiem, że to nie jest popularne hasło. Bo przecież dążenie do perfekcji, wyścig szczurów i targety do zrealizowania. To jednak nie są dobre czasy na przeskakiwanie samych siebie. Nie wymagaj od siebie (ani od swoich bliskich!) zbyt dużo. Mamy teraz czas chodzenia na skróty i ułatwiania sobie życia. Skorzystaj z zakupów przez Internet. Zamów gotowy obiad. Trenuj odpuszczanie sobie – to cenna umiejętność w obecnych czasach. Zamiast wieczornego jeżdżenia na mopie – zagraj w gry planszowe albo poczytaj ciekawą książkę.
Są miejsca, w których dziecko zajęte będzie zabawą, podczas gdy Ty możesz w skupieniu popracować lub spotkać się ze współpracownikami. Być może ktoś z bliskich znajomych lub rodziny jest w podobnej sytuacji i możecie wymieniać się opieką – z korzyścią dla wszystkich.
.
A jeśli już jesteś PO pracy, to zajrzyj do Przeglądu Kulturalnego i wybierz coś ciekawego dla Waszej rodziny – online lub offline, jak wolisz!
Dawno minęły czasy, w których serial kojarzył się z brazylijskim tasiemcem lub polską kilkusetodcinkową produkcją, od której bolą oczy. Razem z pojawieniem się w Polsce serwisu Netflix, zyskaliśmy dostęp do wciągających produkcji na światowym poziomie. Z wieeeelu propozycji dostępnych na...
Życie dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej bywa bardzo trudne. Ono nie chce się złościć, wybuchać, przeszkadzać, krzyczeć, bić i gryźć, nie chce wpadać w histerię i przeszkadzać podczas lekcji. Bardzo chciałyby mieć przyjaciół i bawić się z innymi dziećmi. Nie...
Nie mogę dłużej milczeć, ani tego ukrywać. Jestem wkurzona i muszę to powiedzieć publicznie, niech wybrzmi raz na zawsze. Ojciec moich dzieci nie pomaga mi ani w ich wychowaniu, ani w żadnych pracach domowych. Związek partnerski - co to tak...
Zebrałam w jednym wpisie najciekawsze i najpiękniejsze gry dla 2-latków. Jeśli zastanawiasz się czy dwulatek jest w stanie grać w gry planszowe, odpowiedź jest prosta: TAK! Gra planszowa to świetny pomysł na prezent dla dziecka. Planszówki, nawet te dla najmłodszych...
Jeśli są jakieś krainy szczęśliwego dzieciństwa, to z pewnością jedną z nich jest niemiecki Playmobil FunPark. Jako dziecko bez wahania chciałabym tu zamieszkać, bo ilość i różnorodność atrakcji i możliwości spędzania czasu w tym miejscu jest praktycznie nieograniczona. park rozrywki...