Internet to ogromne źródło wiedzy, dające praktycznie nieograniczone możliwości. Pośród wielu wartościowych, rzetelnie napisanych treści, znaleźć w nim można jednak niesprawdzone, a nawet nieprawdziwe informacje. Trudno jest wśród nich meandrować tak, by nie wpaść na mieliznę. Selekcja informacji i ich weryfikowanie stają się coraz bardziej istotne. Czytając ostatnie doniesienia w mediach przedstawiające bankowanie krwi pępowinowej, poczułam, że muszę zareagować i napisać artykuł na ten temat. Smuci mnie, ile nieprawdy i niedopowiedzeń dociera do uszu młodych rodziców oczekujących dzieci. Zupełnie jakby mało mieli niepewności, trosk i decyzji do podjęcia.
O naszym bankowaniu krwi pępowinowej pisałam już w ubiegłym roku – 7 rzeczy, które przy trzecim dziecku zrobię tak samo. Dziś, na zaproszenie Polskiego Banku Komórek Macierzystych, opierając się na swoim doświadczeniu i wiedzy zgromadzonej przez PBKM chciałam zmierzyć się z najbardziej popularnymi mitami dotyczącymi pobierania i przechowywania krwi pępowinowej.
Spis treści:
- 0.1 Jakie są szanse wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej?
- 0.2 Jak długo można przechowywać krew pępowinową?
- 0.3 Czy liczba pobranych komórek wystarczy do leczenia osoby dorosłej?
- 0.4 Czy banki krwi “żerują” na emocjach przyszłych rodziców?
- 0.5 Czy ze względu na pobranie komórek dziecko musi zostać przedwcześnie odpępnione?
- 1 Więcej o komórkach macierzystych i krwi pępowinowej przeczytasz u źródła, czyli na stronie www.pbkm.pl
Jakie są szanse wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej?
Jak długo można przechowywać krew pępowinową?
Komórki macierzyste przechowywane są w oparach ciekłego azotu, w temperaturze poniżej −196 stopni Celsjusza. Takie warunki zabezpieczają komórki przed utratą ich właściwości. Badania naukowe i doświadczenia banków pokazują, że komórki przechowywane dłużej niż 20 lat zachowują swoje cechy po rozmrożeniu. Zastosowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej z powodzeniem trwa już blisko od 34 lat i pojawiło się wiele publikacji podsumowujących ich zastosowanie kliniczne.
Czy liczba pobranych komórek wystarczy do leczenia osoby dorosłej?
Przeciętna porcja pozyskanych komórek macierzystych jest wystarczająca dla biorcy o ciężarze ciała ok. 40-50 kg. Doświadczenia PBKM pokazują również, że zdarzają się porcje materiału istotnie różniące się od wartości przeciętnej bo największa porcja zabezpieczona w PBKM starczyłaby dla pacjenta o masie do 228 kg.Liczba znajdujących się w krwi pępowinowej komórek macierzystych jest kwestią indywidualną, na którą nie ma nikt wpływu i ich liczba do momentu pobrania jest nieznana.
Na świecie istnieją dwie technologie namnażania komórek macierzystych. Wprowadzenie którejś z nich całkowicie zlikwiduje ograniczenie ich zbyt małej liczby. Podejmując decyzję dziś, trzeba mieć gdzieś “z tyłu głowy” myśl, że medycyna jest obecnie jedną z dziedzin nauki, które rozwijają się najszybciej. Trudno przewidzieć, jak duży postęp dokona się na przestrzeni kilku czy kilkunastu lat. Prawdopodobnie nie bylibyśmy nawet w stanie sobie tego wyobrazić.
Czy banki krwi “żerują” na emocjach przyszłych rodziców?
Czy ze względu na pobranie komórek dziecko musi zostać przedwcześnie odpępnione?
Więcej o komórkach macierzystych i krwi pępowinowej przeczytasz u źródła, czyli na stronie www.pbkm.pl
Historia Olka:
Historia Ady:
podoba mi się taka rzetelna analiza, a nie tylko pokazywanie złych stron jak niektórzy robią
Zawsze zastanawia mnie ten argument “żerowania na emocjach przyszłych rodziców”. Miałam kiedyś rozmowę z przedstawicielką banku i nie odczułam, aby wykorzystywała emocje do przekonania mnie do bankowania krwi pępowinowej… a sam fakt przechowywania? Niech każdy robi jak chce, ale bardzo irytujące są te agresywne komentarze na ten temat. Tym bardziej, że większość mija się z prawdą. A swoją drogą fajny artykuł, bardzo merytoryczny :)