Czego szukasz?

Tarabuk – magiczna księgarnia i kawiarnia dla dzieci w Warszawie

Tarabuk to księgarnia dla dzieci i kawiarnia mieszcząca się w Teatrze Lalka w Warszawie.

Są takie miejsca, w których już po przekroczeniu progu czujesz, że przepadłeś. Tak było właśnie tym razem – Tarabuk to prawdziwie niezwykłe miejsce na Dziecięcej Mapie Warszawy. Ale po kolei, zaraz wszystko Wam opowiem.

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o ciekawych wydarzeniach dla dzieci:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera od moi-mili.pl. W każdej chwili mogę zrezygnować i wycofać zgodę.

Tarabuk – księgarnia i kawiarnia dla dzieci

Tarabuk to kameralna, rodzinna księgarnia z autorskim wyborem książek, która w przyszłym roku będzie świętowała 15-lecie powstania. Niektórzy z uśmiechem mówią, że jest to położona najdalej od ulicy księgarnia w Warszawie. To bardzo możliwe, bo mieści się w samym sercu miasta – w klimatycznej sali w Teatrze Lalka w Pałacu Kultury i Nauki.

Tarabuk – co wyróżnia to miejsce?

Książki, jakie można tu poczytać i kupić są staranie wybierane przez właścicieli i pracowników. Wszyscy mają serce do mądrych książek i wręcz zachęcają, by ich fragmenty czytać dzieciom na miejscu. Wszak książki podobno należy mierzyć – tak, jak buty! 🙂 Wyjątkowo sympatycznie można te książki w Tarabuku mierzyć, wszak to nie tylko księgarnia, ale i kawiarnia. Napijesz się tu kawy czy herbaty, zjesz domowe ciasto lub zdrowy koktajl.

Warsztaty w księgarni Tarabuk

Jakby tych dobroci było mało, w księgarni Tarabuk organizowane są warsztaty, zajęcia, a nawet urodziny dla dzieci. W otoczeniu wyjątkowych książek odbywają się różne wydarzenia – spotkania z autorami (np. Justyna Bednarek, Michał Rusinek, Marcin Szczygielski), warsztaty z Lego, Tarabajania (projekty „Dawno, dawno temu…”; „Czemu w studni woda dudni…”). Wśród nich np.:

Warsztaty „Gramy z księgarzami” w księgarni Tarabuk

„Gramy z księgarzami” to projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez księgarnię Tarabuk przy współpracy z Teatrem Lalka.

Podczas warsztatów dzieci poznają pracę księgarza i funkcjonowanie księgarni. Mają również okazję, by rozmawiać o tym czym jest klasyka literatury. A także posłuchać fragment tekstu z „Przygód Sindbada Żeglarza” Bolesława Leśmiana (o wuju Tarabuku, który jest patronem księgarni). Warsztaty są pomyślane w formie gry, która składa się z trzech stacji. Na każdej z nich dzieci działają indywidualnie, grupowo i w parach, by wykonać zadania i otrzymać nalepki na karcie gry. Dwa z zadań są przez dzieci szczególnie ulubione:

a. wybuchowe zadanie balonowe – w balonach ukryte są fragmenty baśni, trzeba „pęknąć” balon, odczytać treść i podać tytuł baśni,

b. każde z dzieci wybiera z półki księgarskiej książkę, której nigdy nie czytało, a jednak z jakiegoś powodu zwróciła ona ich uwagę. Po tych wyborach każde z dzieci prezentuje książkę i podaje powód wyboru. Odpowiedzi dzieci są niesamowite i często bardzo zaskakujące.

Warsztaty trwają 90 minut, przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat (grupy przedszkolne i klasy 1-3 szkoły podstawowej). Grę prowadzi Mariola Mindak, księgarka pracująca w księgarni Tarabuk, która jest animatorem kultury i prowadzi różnorodne zajęcia czytelnicze.

Urodziny w księgarni Tarabuk

Urodziny są niezwykłe, prowadzone przez wykwalifikowane animatorki (szkoła Waldorfska), z ciekawymi zabawami, opowiadaniem baśni o Jubilacie (dziecko na koniec baśni orientuje się, że jest ona o nim), zdobieniem pamiątkowej świeczki woskiem pszczelim, deszczem cukierków… Jest również możliwość zamówienia książek – prezentów urodzinowych. Goście wcześniej (za pośrednictwem rodziców) zamawiają tytuły, można je kupić przed urodzinami (książkowa lista prezentów).

.

Jeśli interesują Cię miejsca i atrakcje dla dzieci w Warszawie – dołącz do grupy Dziecięca Mapa Warszawy na Facebooku, która o nich informuje.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

0

Zapisz się i otrzymaj jako pierwszy informacje o eBooku

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji o eBooku od moi-mili.pl. W każdej chwili mogę zrezygnować i wycofać zgodę.