Weekendowa Zajawka, czyli co robić z dzieckiem w Warszawie 1-2 października

Jesień rozgościła się u nas na dobre. Są piękne kolorowe liście, błyszczące kasztany i ostatnie ciepłe promienie słońca. Istna magia! A jeśli chcecie, żeby czas spędzony razem był równie magiczny, to przypominam, że od tego jest niezawodna Weekendowa Zajawka!

Spis treści:

SOBOTA, 1 października

Wyrusz na trasy rowerowe pełne eko-zagadek w Kampinoskim Parku Narodowym i wygraj nagrody!
Weź udział w drużynowej eko-inauguracji w Kampinoskim Parku Narodowym. Twoje zadanie? W jak najszybszym czasie pokonaj na rowerach 2 trasy przygotowane przez organizatorów.
Do udziału zapraszamy wszystkich – rodziny z dziećmi, grupy znajomych, młodzież, dorosłych i seniorów.
Trasy questów nie są wymagające – mają zaledwie 4 i 10km. Wytrawnym rowerzystom dystans może nie wydawać się duży, ale to nie długość trasy jest tutaj głównym wyzwaniem.
Aby dobrze poradzić sobie z zadaniem trzeba będzie nie tylko wykorzystać siłę mięśni, ale też wykazać się spostrzegawczością, sprawnie rozwiązywać zagadki i otworzyć umysł na solidną porcję wiedzy o ekologii. Uczestnicy zabawy będą bowiem walczyć nie na zwykłym, oznakowanym szlaku rowerowym, ale na 2 questach w parku narodowym.
Zabawa rozpoczyna się na polanie wypoczynkowej Jakubów w gminie Izabelin. Jednak tego, dokąd należy jechać, gracze dowiedzą się z ulotki z opisem nieoznakowanej w terenie trasy. Wskazówki podane są w formie zagadek i rebusów, których rozwiązanie znajduje się w terenie – może być to napis na znaku drogowym lub kierunek, który wskazuje konar starego drzewa.
Na starcie zgłoszone do rywalizacji drużyny otrzymają na początek wskazówki do krótszego, 4-kilometrowego questu. Gdy uporają się z tym zadaniem, dostaną opis kolejnej, tym razem 10-kilometrowej trasy.
Na końcu każdego questu czeka symboliczny skarb – znak do odrysowania lub przybicia na ulotce.
🖋 ZAPISY:
📨 mailowo – kontakt@questing.pl
📞 telefonicznie – 500 638 679.
W zgłoszeniu wystarczy podać liczbę osób w drużynie, przy czym można startować również pojedynczo.
❗ Warto się pospieszyć – ilość miejsc jest ograniczona. Organizatorzy nie zapewniają rowerów dla uczestników.
❗Uczestnikom zabawy przypominamy, że wezmą udział w ekoinauguracji. Zachęcamy, by wziąć ze sobą bidony i zrezygnować z jednorazowych opakowań na przekąski.
➡️ Po questowych zmaganiach uczestnicy spotkają się przy wspólnym ognisku z kiełbaskami!

Jeśli chcesz:

– spróbować smaków z całego świata,
– poznać ciekawostki o różnych krajach,
– poczuć się częścią lokalnej społeczności,
– spędzić czas w rodzinnej atmosferze,
– dobrze się bawić,

przyjdź na szkolny piknik!

Zapraszamy wszystkich!!! 🍜🍝🍛🍿🍠
🍤🍦🧁🥧🌭🍗🥋⚽️🎈🇦🇪🇦🇸🇦🇹🇧🇫🇧🇪🇧🇭🇦🇽🇦🇼

Serdecznie zapraszamy na “Wolski Festiwal Streetfoodu” ❗🚨
Będziemy Was karmić wszystkim co najlepsze! 😁🍔🌯🥓🥞
Specjalnie dla Was na Wolę zjeżdżają kuchnie z całego świata❗😋
➡️💗 Już niebawem prezentacja poszczególnych FoodTruck-ów 🍴 oraz konkursy z szamką do zgarnięcia 😉 🙂
Zapisujcie się na wydarzenie i zapraszajcie znajomych❗💪💛 😍😍
Udajcie się z nami w kulinarną podróż dookoła Świata – Widzimy się już niebawem!

Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy serdecznie zaprasza na NOC BIBLIOTEK 2022.
W programie:
▶ 17:00-21:00 warsztaty plastyczne / malowanie buziek / kiermasz książek (Hol Główny – parter)
▶ 17:00-21:00 Bielańska Fototeka: quiz historyczny o Bielanach; skanowanie archiwalnych zdjęć (Hol Główny – piętro)
▶ 17:00-18:00 “Śmieciaki ratują świat” – przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów z Teatru TAK (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 26)
Spektakl ekologiczny. Ważny temat dotyczący aktualnej sytuacji naszej planety poruszony w sposób przystępny dla wyobraźni dziecka. Akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości, w której na świecie żyją już tylko tytułowe Śmieciaki. Od nich dzieci dowiadują się jak świat wyglądał kiedyś, dlaczego wszystko się zepsuło i co zrobić, żeby no naprawić.
▶ 17:00-18:30 “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” – pokaz filmu (Sala Konferencyjna Biblioteki Bielany)
Tuż przed rozpoczęciem konkursu w szkole w Valleby znika główna nagroda: starożytna księga Hammarabi – cenna z powodu spisanych w niej zasad rozwiązywania sporów. W tych wyjątkowych okolicznościach poznaje się dwójka bohaterów: przebojowa Maja i nieśmiały Lasse. Daje to początek serii zaskakujących wydarzeń. Czy tej dwójce odmiennych osobowości uda się dogadać i rozwiązać zagadkę zniknięcia księgi?
▶ 18:00-19:30 Spotkanie autorskie z Lilianą Fabisińską (Czytelnia Naukowa II)
Liliana Fabisińska to polska pisarka i dziennikarka znana głównie z powieści dla dzieci i młodzieży. Tę część jej twórczości reprezentują przede wszystkim dwie popularne książkowe serie: “Bezsennik, czyli o czym dziewczyny rozmawiają nocą” kierowana do nastolatek oraz “Klinika pod Boliłapką” pisana z myślą o najmłodszych czytelnikach. W ostatnich latach tworzy również powieści obyczajowe z wątkiem kryminalnym w tle. Należy do nich książka “Sanatorium pod Zegarem” i jej kontynuacje. Liliana Fabisińska to polska pisarka i dziennikarka znana głównie z powieści dla dzieci i młodzieży. Tę część jej twórczości reprezentują przede wszystkim dwie popularne książkowe serie: “Bezsennik, czyli o czym dziewczyny rozmawiają nocą” kierowana do nastolatek oraz “Klinika pod Boliłapką” pisana z myślą o najmłodszych czytelnikach. W ostatnich latach tworzy również powieści obyczajowe z wątkiem kryminalnym w tle. Należy do nich książka “Sanatorium pod Zegarem” i jej kontynuacje.
▶ 18:45-20:30 “Mały Książę” – pokaz filmu (Sala Konferencyjna Biblioteki Bielany)
Mała dziewczynka jest korpocóreczką korpomamy, która ma już dla niej gotowy plan na życie. Jest w tym planie całe mnóstwo spraw: zdrowy sen, zdrowe jedzenie, ćwiczenia fizyczne, a nade wszystko nauka i praca, praca i nauka – i dobra posada w przyszłości, i dobry dom, i dobry samochód.
W planie tym nie ma miejsca na jedno – na dzieciństwo: beztroską zabawę, wspinanie się na drzewa, patrzenie w gwiazdy, a przede wszystkim na przyjaźnie. Dziewczynka ściśle wykonuje zalecenia mamy – do dnia, w którym pozna dziwacznego staruszka z sąsiedniego domu, byłego pilota, który opowiada jej historię swojego spotkania z Małym Księciem.
Inspirowana “Małym Księciem” Antoine’a de Saint Exupery’ego baśniowa opowieść o świecie dzieci i dorosłych, z których na szczęście nie wszyscy zapomnieli, jak to jest być dzieckiem.
✅ Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.
📍 Lokalizacja:
Siedziba Biblioteki Bielany
ul. Romaszewskiego 19
🦻 Podczas wydarzenia istnieje możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej przez osoby niedosłyszące.
🦽 Placówka jest dostępna architektonicznie dla osób na wózkach
lub z wózkami.

Zapraszamy na spacery, podczas których wspólnie poszukamy kształtu idealnego – w sztuce, architekturze i stylach ogrodowych ⚱️🏰🌳
Wydarzenie towarzyszy wystawie monumentalnej rzeźby Arnaldo Pomodoro “Sfera con Sfera”
Spacerując przez łazienkowskie ogrody, m.in. geometryczny Ogród Modernistyczny, przyjrzymy się znaczeniu takich form, jak kolumna 🏛, sześcian 🔳 czy kula ⚪️, w kontekście estetycznym, filozoficznym i praktycznym.
🗣 Porozmawiamy o poszukiwaniu harmonii i ładu przez starożytnych oraz postrzeganiu tych pojęć w czasach późniejszych.
Pretekstem do wspólnych eksploracji będzie architektura i sztuka Łazienek Królewskich, a przede wszystkim eksponowana nieopodal Nowej Oranżerii rzeźba “Sfera con Sfera” włoskiego artysty Arnaldo Pomodoro.
📅 Terminy: 1 października (sobota) i 16 października (niedziela)
🕑 Godz. 14.00, czas trwania: do 90 min
📍 Miejsce spotkania: przy kasie w Podchorążówce
🎫 Wstęp: 5 zł; bilety do nabycia on-line https://tiny.pl/wt21f oraz w kasach: w Podchorążówce, Starej Oranżerii oraz w Stajniach Kubickiego
📧 Zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl (liczba miejsc ograniczona)
💁‍♀️ Prowadzenie: Karina Madej
Z wykształcenia filozof, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Sztuk Wizualnych, z zamiłowania animatorka kultury, edukatorka. Specjalizuje się w warsztatach twórczych, w tym medialnych dla dzieci i dorosłych. Na co dzień jest specjalistą ds. edukacji plastycznej w Miejskiej Strefie Kultury w Łodzi oraz edukatorką w Muzeum Łazienki Królewskie. Interesują ją związki filozofii i sztuki z życiem. Wierzy w kojącą i budującą moc sztuk wszelakich.

Co za szlachetny dźwięk! A jakiż to piękny złoty ślimak? Przekonajcie się sami. Kto chce poznać się z waltornią i jej pradziadkiem rogiem myśliwskim niech przybędzie na kolejny koncert Smykofonii. Posłuchamy muzyki skomponowanej z myślą o tym instrumencie, pobawimy się w echo i dowiemy się co ma wspólnego waltornia z polowaniem, wojskiem i pocztą. Grać i opowiadać będzie Mariusz Bulicz -znakomity waltornista Polskiej Orkiestry Radiowej.
Wykonawcy:
Elżbieta Paliwoda-Bulicz – skrzypce, altówka
Mariusz Bulicz – waltornia
Grzegorz Gorczyca – fortepian
Viola Łabanow – prowadzenie koncertu

Zapraszamy na koncerty do Sali Prób Sinfonii Varsovii na ul. Grochowskiej 272 w Warszawie.
Bilety dla dzieci i rodziców dostępne na stronie ewejściówki.pl w cenie:
– dla dzieci do ukończenia 1 roku życia (6 zł)
– dla dzieci powyżej 1 roku życia (18 zł)
– dla dorosłych/opiekunów (25 zł)
Pamiętajcie, że dzieci mogą uczestniczyć w Smykofonii jedynie pod opieką rodziców. Honorujemy bilety wyświetlane na urządzeniach elektronicznych.

Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na genialny spektakl “KOPCIUSZEK” w zabawnej interpretacji Studia Teatralnego “Krak-Art”, jak zwykle zapraszającej małego widza do czynnego udziału w przedstawieniu.
Spektakl odbędzie się 1 października (w sobotę) o godzinie 14.00 w filii Anin Wawerskiego Centrum Kultury (ul. V Poprzeczna 13, Warszawa)
OPIS SPEKTAKLU:
Prześladowana przez złą macochę i jej zarozumiałe córki sierota, pogardliwie nazywana Kopciuszkiem, jest wykorzystywana do najcięższych prac domowych. Biedna, dobra dziewczyna musi zostać w domu, gdy jej przyrodnie siostry jadą na bal do królewicza. Dobra wróżka jednak, za sprawą czarów, ubiera ją w piękny strój i pomaga wybrać się na bal, skąd przykazuje wrócić przed północą. Widzowie przekonują się, że przez dobroć, uczciwość i pracowitość można odmienić swój los.
WSTĘP – 15 zł/osoba
(płatne przelewem na nr konta: 36 1240 6159 1111 0010 5879 0066)
Obowiązują zapisy: 22 815 41 40
anin@wck-wawer.pl
Serdecznie zapraszamy!
Zespół WCK filia Anin oraz Studio Teatralne Krak-Art

„Czy jest Was dwóch, czy jesteś tylko jeden?” – pyta Osioł Filozof, którego na swojej drodze spotykają sympatyczni bliźniacy Jacek i Placek. Kultowa animacja w reżyserii Leszka Gałysza to rockowa bajka drogi. Bliźniacy Jacek i Placek są leniwi i niesforni. Pewnego dnia kradną ostatni chleb i uciekają z rodzinnego Zapiecka. Pragną odnaleźć krainę, w której można się lenić. Po drodze spotykają niezwykłego osła filozofa, przejmują władzę w marchewkowej krainie Hrabiego, by ostatecznie osiąść w więzieniu. Udaje im się uciec na tęczy i trafiają do krainy złośliwego czarodzieja i latającego kota. Po kolejnej ucieczce i nieudanej próbie kradzieży księżyca trafiają w ręce bandy rabusiów herszta Madeja. Bliźniacy wracają do Zapiecka, bo jak twierdzą niejedni, Ziemia jest okrągła i prędzej czy później wraca się tam, skąd się wyruszyło.
W filmie można doszukać się krytyki ówczesnej władzy i ustroju. Animacja w przekornej zabawnej formie ośmiesza takie negatywne cechy ludzkie jak lenistwo, pazerność, łakomstwo, kłótliwość. Pod kątem technicznym animacja stanowi warsztatowy majstersztyk. Piosenki zostały nagrane, zanim powstała animacja, czego efektem są mini teledyski.
Na wystawie będziemy mogli podziwiać oryginalne kadry z filmu, projekty plastyczne postaci, szkice, kilkumetrowe dekoracje oraz warsztat pracy ówczesnego animatora.
Film „Jacek i Placek” powstał w 1993 roku na podstawie czteroczęściowego mini-serialu („Jacek i Placek” 1984 – Poznań – Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży, Nagroda za próby poszukiwań w filmie animowanym. „Marchewkowe pola” 1985 – Gołańcz – Festiwal Filmów Seryjnych dla Dzieci, nagroda za Efekty Artystyczne. „Figlarz” 1987 – Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich za animację. Poznań Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”, Poznańskie Koziołki 1988. „Powrót” 1989) na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego. Ścieżkę dźwiękową stworzył zespół Lady Pank. Leszek Gałysz otrzymał Główną Nagrodę w kategorii Film Animowany Pełnometrażowy w Los Angeles (MFFA).
W trakcie wydarzenia w ogrodzie po zmroku odbędzie się plenerowa projekcja całego filmu animowanego.
„Jacek i Placek”
reżyseria i opracowanie plastyczne Leszek Gałysz
sceniariusz Krzysztof Kowalski
zdjęcia Barbara Stankiewicz
muzyka Jan Borysewicz
produkcja Studio Miniatur Filmowych w Warszawie
Leszek Gałysz (1948-2018) polski reżyser, scenarzysta, autor projektów plastycznych, animator i producent. Twórca niezwykle popularnych seriali dla dzieci: „Odwrócona Góra albo film pod strasznym tytułem” 1999, „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń” 2002 i wielu innych. W swoich animacjach zasłynął oryginalną estetyką, dobrymi scenariuszami, nowoczesną muzyką oraz trafnym doborem lektorów. Laureat nagród festiwalowych w Los Angeles, Poznaniu, Krakowie.

1 października od godz. 9:30 zapraszamy na Pola Mokotowskie na drugą tegoroczną edycję Fun Run Zabawa z Mapą.
Tym razem widzimy się na Polu Mokotowskim, które choć w trakcie modernizacji nada oferują duże przestrzenie do wypoczynku i rekreacji.
Miejsce startu:
Dokładną lokalizację podamy wkrótce.
PROGRAM IMPREZY
9:30-14:00 praca biura zawodów (nie trzeba przychodzić na 9:30, można być o dowolnej godzinie w podanym przedziale czasu).
10:00 – 13:00 start uczestników
14:00 – zamknięcie mety
14:00 – 15:00 planowane zbieranie punktów.
ZGŁOSZENIA
Drogą internetową za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie https://www.funrun.pl (preferowane) lub w bazie zawodów w miarę dostępnych map.

Rzuć wszystko i chodź nad Wisłę – bezpłatne rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej
⚓Jeszcze nie kończymy wakacji i pływami z Wami do końca października za sprawą Budżetu Obywatelskiego miasta stołecznego Warszawy. ⛵
Uczestnicy rejsów, zarówno miłośnicy Wisły jak i osoby dopiero odkrywające jej uroki, mogą zapoznać się z ponad 40 różnymi jednostkami pływającymi 💦💙
Do dyspozycji będą drewniane łodzie tradycyjne tj.: baty, pychówki, szkuty, lejtaki, krypy, galary czy dłubanki
Ceniący sobie wygodę, znajdą swoje miejsce na statkach, katamaranach i łodziach motorowych🛥️🚣
Tegoroczną nowością są małe motorówki, które można poprowadzić osobiście.
Udział w rejsach trzeba zadeklarować online poprzez formularz na stronie: http://www.rejsy.waw.pl
Następnie:

  • zapoznaj się z harmonogramem;
  • wybierz datę, godzinę i rejs;
  • zarezerwuj miejsce i zabezpiecz go kwotą 15 zł zwrotnej kaucji, która zostanie zwrócona po odbytym rejsie).
    💙Rezerwujcie miejsca dla rodziny, znajomych i dzieci – jednocześnie do 6 osób.
    ❤️W dni powszednie realizujemy jeden rejs dziennie, a w weekendy przynajmniej pięć.
    💛Rejsy będą uzależnione od warunków meteorologicznych i hydrologicznych.
    Śledźcie na stronie harmonogram i wypatrujcie aktualizacji.
    ❤️Start rejsu: Barka Dworzec Wodny Warszawa – tuż obok pomnika Syreny, gdzie najłatwiej dostać się komunikacją miejską #MetroWarszawa – stacja Centrum Kopernika!
    💛Kontynuujemy tradycje i podczas rejsów planujemy cykliczne spotkania z animatorami i ekspertami. Poszerzycie wiedzę i zaspokoicie ciekawość z zakresu przyrody, historii, ekologii i aspektów varsavianistycznych ⚓
    💙Nie bójcie się pytać i karmić swojej ciekawości. Poznajcie Warszawę z najlepszej story. Z perspektywy pokładu łodzi jest najpiękniejsza.
    To będzie niezapomniany i niezwykle aktywny sezon #nadWisłą
    Projekt został zrealizowany na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Fundacja EuroJAZZ i PROM Kultury Saska Kępa zapraszają na szóste spotkanie #jazzdladzieci, dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym!
1 października, godz. 10.30
Magdalena Gołębiowska – wokal, fortepian
Marcin Odyniec – saksofon
WSTĘP WOLNY!
ilość miejsc ograniczona!
25 dzieci (w wieku przedszkolnym) + opiekunowie
📌📌 / wstęp wolny – rezerwacja miejsc mailem: bilety@promkultury.pl /
Metalowy, skonstruowany w XIX w. przez Alfreda Saxa instrument należy do grupy instrumentów… drewnianych! Dzieci dowiedzą się, dlaczego tak jest, usłyszą, jak szeroka jest paleta emocji wyrażanych przez saksofon: od romantycznych ballad przez energetyczne improwizacje, aż do dzikich free jazzowych dźwięków. Saksofon uważany jest obok trąbki za najbardziej jazzowy instrument.
Magdalena Gołębiowska – wokalistka, pianistka, kompozytorka, trener emisji głosu. Ceni niezwykłą zdolność muzyki do zbliżania ludzi i lubi dzielić się z innymi swoją pasją i miłością do muzyki. Największym jej sukcesem w edukacji jest objęcie katedry śpiewu na Uniwersytecie Vijaybhoomi w Indiach. Posiada również doświadczenie w pracy z dziećmi, w tym prowadzone warsztaty muzyczne i udział w przedstawieniach teatralnych dla dzieci, prowadziła także zajęcia umuzykalniające w przedszkolach i szkołach podstawowych.
Marcin Odyniec – gra na saksofonach: sopranowym, altowym i tenorowym, flecie prostym oraz gitarze klasycznej i elektrycznej. Doskonale odnajduje się w wielu rodzajach muzyki: od jazzu i muzyki klasycznej przez funk, pop i rock, od projektów solowych poprzez klasyczne i jazzowe zespoły i muzykę orkiestrową.

Miejsce:
Stara Oranżeria – Galeria Rzeźby Polskiej, formiernia (warsztat I i III)
Pałac na Wyspie i Centrum Edukacji Ekologicznej (warsztat II)
Prowadząca:
Dorota Stelmaszczyk-Szwed
Warsztaty są dostępne dla dzieci z niepełnosprawnościami sensorycznymi i ruchu.


Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat do poznania świata technik rzeźbiarskich. Inspiracją będą rzeźby polskich artystów, prezentowane w Galerii Rzeźby Polskiej, oraz dzieła Auguste’a Rodina z kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie.
Uczestnicy warsztatów odwiedzą Galerię Rzeźby Polskiej w Starej Oranżerii, gdzie zapoznają się z różnorodnością form i materiałów, które wykorzystywali rzeźbiarze na początku XX w. Każde spotkanie będzie okazją do poznania innej techniki rzeźbiarskiej oraz materiału: gliny, masy papierowej i gipsu.

Warsztat I – “Gest / Glina”
Wspólnie obejrzymy rzeźby figuratywne i posągi w Galerii Rzeźby Polskiej. Bliżej przyjrzymy się ich poszczególnym elementom: rękom, stopom i atrybutom. Różnorodność przedstawień i postaw wyrzeźbionych postaci będzie okazją do sprawdzenia, w jaki sposób gesty i układ rąk wpływają na ekspresję rzeźby. W dalszej części spotkania spróbujemy wyrzeźbić w glinie własne dłonie.

Warsztat II – “Emocje / Papier mache”
August Rodin wierzył, że ludzka twarz jest lustrem duszy, a sztuka pomaga uczuciom się uzewnętrznić. Oglądając z różnych perspektyw rzeźby artysty, zastanowimy się, jak za pomocą rzeźby przedstawić emocje, śmiech czy grymas na twarzy. Porozmawiamy też o tym, czy mimikę można odczytywać w ten sam sposób u każdej osoby. Wykorzystując następnie technikę papier mache, nauczymy się, jak delikatnie modelować rysy twarzy, by utrwalić w rzeźbie uczucia portretowanej osoby.

Warsztat III – “Poza / Narzut gipsowy”
Podczas warsztatów zastanowimy się, skąd August Rodin czerpał inspirację do tworzenia niezwykle ekspresyjnych rzeźb. Wspólnie sprawdzimy, czy pozy i proporcje przedstawionych postaci są możliwe do powtórzenia w rzeczywistości. Proste ćwiczenia ruchowe pozwolą nam nauczyć się wrażliwości na plastykę dzieł artysty i stworzyć własną postać w technice narzutu gipsowego.


Dodatkowe informacje: o.michalik@lazienki-krolewskie.pl, (+48) 798 992 895


Dorota Stelmaszczyk-Szwed
Graficzka, ilustratorka, absolwentka projektowania graficznego w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego w Instytucie Historii Sztuki UW. Edukatorka w Muzeum Łazienki Królewskie; na co dzień prowadzi lekcje muzealne i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracę z dziećmi uważa za niezwykle inspirującą i twórczą, lubi pracować na zasadzie wymiany myśli, umiejętności i pozytywnej energii. Zajmuje się również malowaniem obrazów.

🧒 Zapraszamy na zajęcia historyczno-plastyczne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat w ramach cyklu:
🕵🏻 Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora
W zależności od tematu, uczestnicy poznają wnętrza i dzieła z kolekcji Zamku lub te prezentowane na wystawach czasowych. Pierwsza część spotkania to omówienie tematu, druga przeznaczona jest na warsztat plastyczny. Istnieje możliwość uzyskania dyplomu ukończenia Akademii (wymagana obecność na przynajmniej 6 zajęciach).
Dzieci mogą uczestniczyć w spotkaniu samodzielnie bądź w towarzystwie opiekunów.
👤 Prowadzący: Sławomir Szczocki
Czas trwania jednego spotkania: ok. 90 min
Termin: pierwsza sobota miesiąca, godz. 10.00, 11.00 lub 12.00
🎫 Bilety w cenie 20 zł / os. dostępne online oraz w kasie Zamku

Zapisy: https://festiwalmatematyki.webankieta.pl/
Festiwal Matematyki, to wydarzenie skierowane do dzieci w wieku szkolnym oraz rodziców i nauczycieli przedmiotów ścisłych.
Na Festiwalu czekać będzie moc matematycznych i ekologicznych atrakcji: stoiska tematyczne, warsztaty, nauka poprzez zabawę, łamigłówki, zagadki, gry i eksperymenty!
W tym roku atrakcje zapewnią takie firmy i organizacje jak: Mali Naukowcy, Mały Inżynier, Miejskie Przedsiębiorstwo Odpadów, Matplaneta, Stowarzyszenie Rodzice Razem, Cardblocks, Granna, Sygnis New Technologies, Rozkminki, Fotolustro w Krzywym Zwierciadle, itd.
Dla rodziców i nauczycieli Festiwal Matematyki to inspiracja do tego, jak zachęcać i pomagać najmłodszym w nauce, poznanie nowych metod w dydaktyce, trendów, innych kierunków myślenia.
Widzimy się w siedzibie Gazety Wyborczej w Warszawie, ul. Czerska 8/10
Wstęp bezpłatny!
W tym roku hasłem przewodnim dla Festiwalu jest: EKOLOGIA
Podczas Festiwalu chcemy pokazać, co łączy królową nauk z ekologią, a tym samym zwiększyć świadomość w temacie bieżących zmian klimatycznych.
Jak zrozumieć ekologię i procesy, które zachodzą w środowisku naturalnym? Na ratunek przychodzi nam matematyka, która pomoże obliczyć, jak rozsądnie płacić za media, jak prześledzić swój ślad węglowy, ile kosztuje nas smog, ile ważą odpady itp.
Zapisy na udział w warsztatach prowadzimy w dniu imprezy od godziny 9.30 na recepcji.
Uwaga, ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisz się już dziś: https://festiwalmatematyki.webankieta.pl/
Partner: mFundacja
Organizator: Gazeta Wyborcza

1 października, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na ostatnią w tym roku imprezę z cyklu Scena Letnia. Sezon pożegnamy Warszawskim Świętem Chleba. Jak na finał przystało, przygotowaliśmy moc atrakcji, zarówno kulinarnych, jak i muzycznych. Podwoje Instytutu otwieramy w samo południe.
Nasza siedziba przy Krakowskim Przedmieściu, tego dnia, będzie pachniała smakowitymi wypiekami. Na stołach i stoiskach pod arkadami będzie można nabyć i skosztować wszelkie dobro związane z chlebem, ciastem i innym pieczywem. Szeroką gamę swoich wyrobów zaprezentują trzy tradycyjne piekarnie. Stolicę reprezentować będzie piekarnia „Chlebem się Toczy”. Jej znakiem firmowym jest okrągły bochenek żytniego chleba zdobiony motywem warszawskiej syrenki. Wypieki kurpiowskiej szkoły piekarniczej zaprezentują mistrzowie z Gminnej Spółdzielni z Myszyńca i Piekarni Janusza Aptacego. Dla wszystkich z Państwa, którzy będą chcieli zgłębić tajniki sztuki piekarniczej przygotowaliśmy warsztaty tematyczne. Panie z KGW Korniczanki nauczą nas wypieku korowajów i korowajczyków z obrzędowego ciasta drożdżowego według przepisu ze wschodnich kresów Polski. Natomiast wspomniana wyżej piekarnia Chlebem się Toczy przedstawi sztukę zdobienia ciast i chlebów poprzez nacinanie przed wypiekiem oraz dekorowania mąką po wypieku. Nie zabraknie też stoisk z dodatkami do pieczywa, czyli serami, miodem i wędlinami. Sztukę kulinarną uzupełnią twórcy ludowi. Zapraszamy na stoiska z haftem koralikowym, wyrobami z gliny oraz drewnianymi łyżkami. Będzie można również zobaczyć pradawny obrzęd ośpiewania wieńca dożynkowego.
Obrzęd dożynkowy przedstawi #KGW w Zagrodach, które zostało zdobywcą I miejsca w tegorocznym Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.
Zgodnie z tradycją, imprezie w NIKiDW zawsze towarzyszy dobra muzyka ludowa. I tym razem nie będzie inaczej. Od godziny 13.30 na scenie Instytutu rozpoczną się występy pięciu wspaniałych zespołów i kapel. Jak na Warszawskie Święto Chleba przystało jako pierwszy wystąpi zespół czerpiący z tradycji bardzo bliskiej stolicy – Urzecza. Zespół Ludowy „URZECZEni” odtwarza dawne zwyczaje, obrzędy, pieśni i tańce tego mikroregionu etnograficznego, który historycznie rozciągał się nad Wisłą pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi, a Siekierkami i Saską Kępą. O warstwę muzyczną występów zadbają dwaj akordeoniści. W repertuarze zobaczymy trzy kulturowe tradycje związane z mikroregionem Urzecza: mazowiecką, orylską, czyli flisacką i olęderską (od dawnych osadników nadwiślańskich pochodzących z Fryzji, czyli północnej Holandii, Kujaw i Pomorza). Zespół zatańczy warmińsko-mazurskiego szota, zwanego tutaj orylem, jak i popularnego na Kurpiach olędra oraz nadwiślańskiego mazurka z Urzecza. O wyjątkowości tego zespołu świadczą również stroje – zostały one odtworzone na podstawie ikonografii przy współpracy etnograficznej. Dzięki temu będzie można podziwiać unikatowe ubiory charakterystyczne dla dawnych mieszkańców tego mikroregionu.
Następnie usłyszymy dźwięki z ziemi wieluńskiej w wykonaniu Kapeli „Lututowianie” z Lututowa. Artyści w swojej twórczości najchętniej wykorzystują skrzypce, basy, akordeon i klarnet. W repertuarze mają bogaty wybór melodii, przyśpiewek i pieśni charakterystycznych dla regionu wieluńskiego. Kapela powstała w 1987 roku. Na początku bazowała na twórczości skrzypka Władysława Szymczaka, który był prymistą zespołu do 2006 roku. Obecnie pracami Kapeli kieruje Zbigniew Szczepański. Muzycy starają się ocalić od zapomnienia tradycję i kulturę ludową swoich ojców i dziadków.
Z zachodniej części województwa łódzkiego przeniesiemy się na Podlasie za sprawą Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka” z Platerowa. Zespół powstał w 1992 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury. Przez okrągłe 30 lat istnienia dorobił się bogatego repertuaru, na który składa się kilkadziesiąt tańców – polek, oberków, walczyków, pieśni i przyśpiewek ludowych. A wszystko to zaczerpnięte z tradycji Podlasia i Mazowsza oraz dorobku artystycznego Tadeusza Banasia, który w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku kierował zespołem ludowym w Platerowie. Podczas występów zespołowi przygrywa kapela w składzie: akordeon, klarnet, bęben, skrzypce i kontrabas. Nazwa zespołu nawiązuje do dawnej nazwy miejscowości Platerowo-Pasieka.
Czwarty występ, w muzycznych wędrówkach po Polsce, przeniesie nas ze wschodniego krańca województwa mazowieckiego na jego zachodnie rubieże, w okolice Gostynina. Na scenie wystąpi Zespół Pieni i Tańca Szczawin Kościelny. Młodzi artyści w wieku od 4 do 20 lat zawojują scenę Instytutu prezentując folklor z zachodniego Mazowsza. O poziomie występów do jakiego przyzwyczaili swoich widzów niech zaświadczy I nagroda na Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka”.
Na zakończenie wybierzemy się na północ Mazowsza. Z miejscowości Karniewo przyjedzie do nas Zespół Ludowy „Karniewiacy”. Jego początki sięgają lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W pełnej formie występuje wraz zespołem tanecznym od 1967 roku. Numerem popisowym Karniewiaków jest drobiazgowo odtworzony ze wszystkimi elementami i krokami taniec mazowiecki „kontro”. Pochodzi on od kontredansa tańczonego przez tutejszą szlachtę zaściankową, zakończony ognistą polką galopką. W programie zespołu znajdziemy również inne tańce ludowe – fafury, oberki, polki i kujawiaki przeplatane skeczami, przyśpiewkami i pieśniami ludowymi.
Zakończenie imprezy planujemy na godzinę 17.00. Serdecznie zapraszamy na Krakowskie Przedmieście 66!

Automobilklub Królewski zaprasza do udziału w imprezie turystyczno-nawigacyjnej „Skrzaty i Chochliki 2022”, która odbędzie się w dniu 01.10.2022r w Warszawie.
“Skrzaty i Chochliki 2022” jest 5 rundą Turytycznej Jazdy na Orientację Puchar Polski, 9 rundą Turystyczno-Nawigacyjnych Mistrzostw Okręgu Warszawskiego oraz 5 rundą Królewskiego Pucharu Turystycznego.
Tematem wiodącym tej rundy będą: ślepe mapy.
Kontunując tradycję, wszyscy uczestnicy liczyć mogą na solidną porcję materiału do nauki przed startem do imprezy.
Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z imprezą dwuetapową, w każdym etapie zaś z:
• przejechaniem 2 odcinków trasy nawigacyjnej, według otrzymanych wskazówek (długość trasy ok. 50km)
• konkursem wiedzy o przepisach ruchu drogowego
• próbą sprawności na wydzielonym placu
Uczestnictwo w imprezie zapewni poprawę umiejętności prowadzenia pojazdu, pogłębi stan wiedzy o przepisach ruchu drogowego, pozwoli zwiedzić ciekawe miejsca i poznać ich historię oraz poczuć smak rywalizacji.
Udział w imprezie, może wziąć każdy kierowca.
Załogę startową stanowi kierowca i pilot. Możliwy jest również udział osób towarzyszących.
Pojazd zgłoszony do imprezy musi być dopuszczony do ruchu na podstawie odpowiednich przepisów oraz posiadać aktualne ubezpieczenie OC.
Harmonogram imprezy wraz ze szczegółami zapisów znajdują się w regulaminie imprezy.
Zapraszamy wszystkich do zabawy !

Wiecie, że nazwa koloru pomarańczowego weszła do użycia niedawno? Wywodzi się od słowa „orange” znaczącego pachnący i jak zapewne się domyśliliście, jest związana z pomarańczą. A tę zaczęto uprawiać w Chinach ponad 4,5 tys. lat temu. Co ciekawe, pomarańczowy kolor nadal nie ma nazwy w niektórych rdzennych językach. Zielony natomiast jest związany z roślinnością, życiem, spokojem, ale też niedojrzałością, bo mówimy przecież nieraz o byciu zielonym w jakiejś sferze. Zainteresowani? Odkryjcie zatem z nami barwniki i kolory jesiennych liści. Użyjcie tego, co daje przyroda do stworzenia arcydzieła. Wszystko w stylu eko i niepowtarzalnym wydaniu. Warsztaty dla dzieci “Co zmalują jesienne liście” poprowadzą edukatorzy z Herbikids – zabawy z przyrodą.
Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Zapisy: tel. 22 423 57 55 lub mailowo: wilanow@bibliotekawilanowska.pl

GDZIE?
Al. Wojska Polskiego, róg ulicy Śmiałej
KIEDY?
Soboty od 16 kwietnia do września/ października (o ile pozwoli pogoda)
GODZINY?
9:00-16:00

Na warsztatach, podczas których wykonywać można będzie gipsowe odlewy, każdy poczuje się jak królewski artysta 👑
👀 Podczas zajęć wspólnie obejrzycie wizerunki mitologicznych rzeźb w Królewskiej Galerii Rzeźby oraz w Ogrodzie Oranżeryjnym.
☝️ Dowiecie się, skąd bierze się gips i czym różni się od marmuru.
✍️ Wzorem królewskich artystów wykonacie własne szkice rzeźb oraz gipsowe kopie wybranego motywu lub ornamentu.
Zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat i opiekunów 👩‍👦 👨‍👧
▪️ Zajęcia dostosowane są do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami sensorycznymi i intelektualnymi ▪️
Istnieje możliwość tłumaczenia na Polski Język Migowy.
Zgłoszenia PJM 👉 Olga Michalik: o.michalik@lazienki-krolewskie.pl

Są ludzie duzi i są ludzie mali.
Są wśród nich śmiali i ci nieśmiali.
A gdyby tak wszyscy się kiedyś spotkali…
Na scenie? I stworzyli razem przedstawienie?
„MISJA NIEŚMIAŁEK” to interaktywny spektakl dla dzieci od 3 roku życia, który jest zaproszeniem do kreatywnej scenicznej podróży, podczas której, krok po kroku, zbudujemy nasz spektakl, włączając widzów w toczącą się akcję.
Nasze bohaterki pragną przeżyć coś fascynującego (kto by nie chciał?). Mają ogromną chęć wystąpić w spektaklu, ale żeby to się stało, muszą najpierw zmierzyć się z własnym strachem, wstydem i nieśmiałością, które w teatrze nazywamy tremą.
Trema, to nie lada przeciwniczka, ale czy na pewno trzeba z nią walczyć? A może jest inny sposób, żeby przezwyciężyć w sobie ten lęk? Chcecie zobaczyć, jak nasze dzielne bohaterki poradzą sobie z tym wyzwaniem?
Pssssst… A może sami macie sposoby na tremę i im coś podpowiecie?
Czas trwania spektaklu: ok. 45 min (spektakl 30 min +15 min zabawy)
Wiek: 3-9 lat
Pomysł, reżyseria, obsada: Gabriela Całun oraz Anna Kózka
Czas trwania: 45 minut

Rośliny były ważnym elementem życia ludzi tradycyjnie zamieszkujących nad Wisłą. Także dziś możemy czerpać z siły przyrody. Rośliny, rosnące dziko, choć w środku miasta, mogą posłużyć do celów jadalnych i leczniczych. Sztukę ich rozpoznawania, zbierania i stosowania przybliży nam Karol Szurdak, etnobotanik, technik farmacji, biolog, od lat pogłębiający swoją wiedzę o roślinach.
– Każda z osób uczestniczących w spacerze stanie się badaczem przyrody, poznając ją dzięki osobistemu doświadczaniu i pracy grupowej. Podczas zajęć łączę polską tradycję korzystania z roślin dziko rosnących ze zdobyczami współczesnej farmacji. Metodyka moich zajęć opiera się na wiedzy botanicznej zdobytej na uniwersytecie, jak i na doświadczeniu, jakie zdobyłem podczas wieloletnich poszukiwań kontaktu z przyrodą – zgłębiania wiedzy ludowej, uczestniczenia w warsztatach, i kursach.
Spacer rozpoczniemy o godzinie 11.00 na Plaży Romantycznej w Warszawie (Rychnowska 15). Trasa liczy około 3 kilometrów, zakończymy w tym samym miejscu ok. 14.30.
Spacer będzie tłumaczony na polski język migowy i język ukraiński.
Aby wziąć udział, zapisz się tutaj: https://forms.office.com/r/iXm6Pbb0ij.
Udział w spacerze jest bezpłatny.

ZAPISY online od 23.09.22: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety: https://tiny.pl/wtdjq Każda osoba która zakwalifikuje się do projektu otrzyma e-mail w tej sprawie. Przypominamy, że projekt obejmuje dwa dni warsztatowe – 1 i 2.10.22.
ЗАПИСИ онлайн з 23.09.22: Будь ласка, заповніть коротку анкету: https://tiny.pl/wtdjq Кожна особа, яка відповідає вимогам проекту, отримає електронний лист із цього приводу. Нагадуємо, що проект охоплює два робочі дні – 1 та 2.10.22.
1 i 2 października 2022 sobota i niedziela
grupa I (5-7lat) 1 i 2.10.22 godz. 10-12
grupa II (8-9 lat) 1 i 2.10.22 godz. 12.15-14.15
grupa III (10-16 lat) 1 i 2.10.22 godz. 14.30-16.30
Arteterapia i animacja, czyli warsztaty integracyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy!
Dwudniowe warsztaty łączące arteterapię ze sztuką animacji poklatkowej. W ich wyniku powstanie krótki film z najważniejszymi, według uczestników, zwrotami w języku polskim i ukraińskim, niejednokrotnie zaskakującymi i wesołymi. Wyniki pracy uczestników zostaną zaprezentowane 16 listopada 2022 podczas Międzynarodowego Dnia Tolerancji, kiedy opublikowany zostanie filmik „Słownik dobrego sąsiedztwa”.


Словник добросусідства
Інтеграційні майстерні для дітей з Польщі та України – арт-терапія та анімація
1 та 2 жовтня 2022р (субота та неділя)
І група (5-7 років) 1 та 2 жовтня 22 року, 10-12
ІІ група (8-9 років) 1 і 2.10.22 року, 12.15-14.15
ІІІ група (10-13 років) 1 і 2.10 22 року, 14.30-16.30
Дводенний семінар, який поєднує арт-терапію з мистецтвом стоп-моушн-анімації. У результаті буде створено короткий фільм із найважливішими, на думку учасників, фразами польською та українською мовами, часто дивовижними та веселими. Результати роботи учасників будуть представлені 16 листопада 2022 року під час Міжнародного дня толерантності, коли буде опубліковано відео «Словник добросусідства».
Онлайн реєстрація з 23.09.22.
Проект фінансується Столичним містом Варшава (Фонд культурної освіти).
Warsztaty integracyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy.
Jak brzmią polskie porzekadła: „Lepszy sąsiad bliski niż brat daleki”. Dobry sąsiad to skarb, nie ważne, czy mieszka w domu, czy w kraju obok nas.
„Słownik dobrego sąsiedztwa” to cykl warsztatów integracyjnych i propozycja wzbogacenia oferty Domu Kultury Zacisze dla mieszkańców Targówka mówiących po polsku i po ukraińsku. W ramach projektu odbędą się trzy cykle bezpłatnych warsztatów łączące arteterapię ze sztuką animacji poklatkowej. W ich wyniku powstanie krótki film z najważniejszymi, według uczestników, zwrotami w języku polskim i ukraińskim, niejednokrotnie zaskakującymi i wesołymi. Projekt będzie okazją dla dzieci i młodzieży do lepszego poznania swoich sąsiadów. Mimo, że część z nich, co tydzień przychodzi do domu kultury na różnego rodzaju zajęcia nie mają szansy na spotkanie i zapoznanie się. Warsztaty arteterapii z elementami integracyjnymi położą nacisk na tłumionych w dzieciach i młodzieży emocjach, bo trudna sytuacja związana z wojną w Ukrainie wpływa zarówno na dzieci z Ukrainy jak i z Polski. Tego typu zajęcia to dobry wstęp do pokonywania lęków, własnych zahamowań, wzmacniają one wiarę w siebie i twórczy rozwój. Powstałe podczas arteterapii prace plastyczne będą doskonałą bazą dla animacji poklatkowej. Warsztaty poklatkowe pozwolą uczestnikom poznać różne słowa w języku polskim i ukraińskim, a uczestnicy sami zadecydują, które z nich są ważne i użyteczne do poznania swojego sąsiada i utrzymania dobrego sąsiedztwa. Wyniki ich pracy zostaną zaprezentowane 16 listopada 2022 podczas Międzynarodowego Dnia Tolerancji, kiedy opublikowany zostanie filmik „Słownik dobrego sąsiedztwa”. Celem warsztatów będzie integracja grupy i wzmocnienie w uczestnikach postawy szacunku dla odmienności kulturowej oraz budowanie otwartości na kontakt z osobami z różnych rejonów świata.
Projekt finansuje m.st. Warszawa (Fundusz Edukacji Kulturalnej).
Więcej: https://zacisze.waw.pl/pl/slownik-dobrego-sasiedztwa

Już w sobotę 1 października 2022 o godzinie 20:30 ruszymy na 8. Nightskating Warszawa, czyli oficjalnie największy na świecie przejazd na rolkach ulicami miasta.
Przed nami 22 kilometrowa trasa o 2 średnim poziomie trudności – oznacza to, że mogą pojawić się większe wzniesienia, podjazdy i zjazdy z wiaduktów. Średnie tempo ok. 12-14 km/h.
Zapraszamy wszystkich tych, którzy pewnie czują się na rolkach i wrotkach!
Szykujcie się, zabierzcie ze sobą dobry humor i uśmiech i nie pozwólcie żeby ominęła Was ta impreza! Widzimy się na rolkach!
📅 Termin: 1 października (sobota), start 20:30
🗽Zbiórka: od 19:30 pod Pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie
🏃Dystans: 22 km
🌍Trasa: Krakowskie Przedmieście – gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza – plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – Marszałka Ferdinanda Focha – Moliera – Senatorska – Plac Bankowy – Aleja „Solidarności” – Jana Pawła II- Słomińskiego – Most Gdański – Starzyńskiego – Szwedzka – Aleja „Solidarności” – Targowa – Kijowska – Zabraniecka – Kijowska – Targowa – Trasa Świętokrzyska – Sokola – Zamoście – Wybrzeże Szczecińskie – Most Poniatowskiego – Aleje Jerozolimskie – Marszałkowska – Królewska – plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza – Krakowskie Przedmieście
Zalecamy wszystkim kaski i ochraniacze!
Liczymy na Was! 💙


Organizatorem imprezy jest Warszawskie Stowarzyszenie Rolkarskie POLSKATER, które zadbało, aby trasa była atrakcyjna i bezpieczna dla uczestników.
Przejazdy rolkarzy zabezpiecza Policja, zespół ratownictwa medycznego z Fundacja Moto – Medic Motocyklowe Ratownictwo Medyczne Warszawa oraz specjalny zespół na rolkach – Nightskating Warszawa Team.
Na imprezę zapraszamy tych, którzy pewnie czują się na rolkach oraz umieją hamować.
Udział w imprezie jest bezpłatny!

Kup / sprzedaj / wymień / oddaj
1 października 2022 sobota godz. 11.00
Wstęp wolny. Sprzedających obowiązują zapisy w dniu wydarzenia! Liczba stoisk ograniczona.
Informujemy, że Pchli Targ odbędzie się w zależności od pogody:
I wariant (dobra pogoda) wydarzenie na świeżym powietrzu godz. 11.00-14.00. Zapisy od godz. 10.30
II wariant (zła pogoda) wydarzenie w sali teatralnej godz. 11.00-13.30. Zapisy od godz. 10.30
Zapraszamy bliskich i dalekich mieszkańców Zacisza, Targówka i Warszawy na sąsiedzką wyprzedaż. To dobry czas, żeby przed jesienią przejrzeć szafy i pozbyć się rzeczy, których nie używamy lub trafić na przysłowiowe perełki, których nie kupimy w sklepach. Co znajdziecie Państwo na Pchlim Targu? Mydło, powidło… i wiele atrakcji.
Dodatkowe atrakcje:
Warsztaty z artystycznym szyciem od godz. 11.30
Malowanie twarzy od godz. 12.00
ZAPRASZAMY!

Zapraszam na warsztaty lepienia z gliny miski/talerza w kształcie dyni.
Spotkanie jest 2-etapowe. Podczas pierwszego spotkania lepimy pracę – zostanie w pracowni do wyschnięcia i wypalenia w piecu ceramicznym, a na kolejnym spotkaniu (umawiamy termin indywidualnie) dynie będzie można pomalować farbami do ceramiki i ponownie zostanie wypalona w piecu ceramicznym.
👍 Szczegóły spotkania:
Data warsztatów (lepienie) : sobota 01.10
Godzina:. od 14.30 do 16.00
Koszt – uzależniony jest od ilości zużytej gliny. od 60 pln
👍 Cena obejmuje: udział w 2 spotkaniach, glinę, materiały plastyczne, farby, fartuchy, 2 wypały, prowadzenie warsztatów. Poczęstunek naparem ze świeżych ziół.
👍 Miejsce: MadeByYou
Sam pomaluj ceramikę
ul. Wojciecha Górskiego 6 w Śródmieściu
👍 Data warsztatów (malowanie) – ustalana indywidualnie.
Warsztaty prowadzimy tylko dla zapisanych osób.
👍 Zapisy: joanna@madebyyou.pl.
lub telefonicznie 531 935 135
👍 Wymagana jest przedpłata 30 pln na konto:
MadeByYou Sam pomaluj ceramikę Joanna Jagusiak
06 1140 2017 0000 4002 0662 9523
w tytule proszę podaj datę warsztatu
Reszta płatna kartą lub gotówką w dniu warsztatów.
👍 Warsztaty przeznaczone dla dzieci od 7 lat, młodzieży i dorosłych
Serdecznie zapraszam

PSTRYK – spektakl najnajowy (dla dzieci w wieku 0-3 lata) Anny Ługowskiej z Teatru Sztuka Ciała
Maja Kaznowska – konsultacja reżyserska, światła i cienie.
💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥
Rodzice aż za dobrze znają dziecięcą fascynację wtyczkami, kablami, pstryczkami. Jeden przycisk zmienia świat nie do poznania: kształty wyłaniają się i znikają, cisza ucina szum.
“Pstryk” to spektakl, który widzowie w różnym wieku mogą odbierać na swój sposób. Operuje kontrastami światła i cienia, czerni i bieli, sensoryczną scenografią, autorską muzyką oraz ruchem.
Tytułowy Pstryk gasi światło zapraszając do krainy snów. O czym śni małe dziecko? O czym śnią kot i pies? Zapraszamy na pokaz oraz do sensorycznej zabawy w scenografii po odpowiedź. Spektakl powstał z inspiracji poezją K. I. Gałczyńskiego, J. Tuwima i M. Wojtyszki.
💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥
Wstęp: 20 zł od osoby

Spotkania z Teatrzykiem powracają! 🎭
Miłość do sztuki i teatru warto rozwijać w dziecku już od najmłodszych lat. Zresztą, jak powiedział brytyjski pisarz, Philip Pullman: „Dzieci potrzebują sztuki, opowiadań, wierszy i muzyki tak samo, jak potrzebują miłości, jedzenia, świeżego powietrza i zabawy”. Dlatego Galeria Łomianki powraca z nowym cyklem teatrzyków dla najmłodszych! Spektakle prowadzone są przez profesjonalne grupy teatralne z całej Polski, w różnych technikach teatralnych. Kurtyna do magicznego świata teatru będzie uchylać się przed Wami tylko raz w miesiącu – 2 lipca, 6 sierpnia, 3 września, 1 października oraz 5 listopada 2022 roku. Do zobaczenia na scenie!
„Spotkanie z Teatrzykiem” to cykl zabawnych i pouczających spektakli przygotowanych z myślą o najmłodszych gościach Galerii Łomianki. Bezpłatne spektakle rozpoczynają się o godzinach 13:00 oraz 16.00, i potrwają około 45 minut. Po każdym spektaklu planowane są 20 minutowe animacje w formie zabawy lub interakcji z aktorami.
W tym roku dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy wyjątkowy KONKURS! 🎁 Podczas każdego spotkania będziemy rozdawać pieczątki – każde dziecko, które zbierze minimum 3 pieczątki, potwierdzające obecność na evencie podczas 3 miesięcy, otrzyma od nas specjalną nagrodę gwarantowaną.

🔹 Marionetkowe show Clowna Pinezki
W jesienną sobotę 1 października Clown Pinezka zabierze młodych widzów w fascynujący świat cyrku oraz magicznych sztuczek. Na maluchy czekać będzie wybuchowa mieszanka pantomimy, tańca, akrobacji, barwnych marionetek oraz żonglerskich trików. W spektaklu pojawią się bajkowe postacie – marionetki wykonane ręcznie przez dyrektora Teatru – Przemysława Grządzielę. Clown Pinezka objechał ze swoimi spektaklami i z marionetkami prawie cały świat zdobywając bardzo wiele nagród na różnych festiwalach.

🍂🌳🌺🌿 „Październik, bo paździerze / baba z lnu cierlicą bierze” Cóż to takiego te paździerze? – Zdrewniałe części łodyg roślin włóknodajnych (np. lnu), odrzucane przy wytwarzaniu włókien, wykorzystywane przy robieniu sznurów i worków.
Zapraszamy w każdy weekend PAŹDZIERNIKA zarówno w SOBOTY, jak i w NIEDZIELE o godz. 13:00 na spacery po Ogrodzie z naszymi edukatorami i edukatorkami – z wyjątkiem spacerów ornitologicznych o godz. 10.00.
📍 Miejsce zbiórki przy KASIE nr 1 od strony Obserwatorium Astronomicznego. Na spacerach obowiązują świąteczne bilety wstępu do Ogrodu (20/10 PLN)
🌳 Nie prowadzimy zapisów na te spacery. Po prostu przyjdź i poczekaj przy kasie nr 1 na edukatora. 👫 Grupa nie będzie większa niż 20 osób.
H A R M O N O G R A M
spacerów na PAŹDZIERNIK:
🐦🇺🇦 1 i 2 października |
Spacer ornitologiczny z MODRASZKĄ w tle / godz. 10:00 – 11:30
Tegorocznym symbolem Europejskich Dni Ptaków jest 🐦 modraszka – żółto-niebieski ptak przypominający nam, że u naszych sąsiadów na Ukrainie trwa wojna.
Dlatego na ten spacer ornitologiczny zabiorą nas dwie edukatorki: Agnieszka Kuczyńska i Alona Pochtarenko. Będziemy obserwować ptaki i rozmawiać o jesiennych odlotach i przelotach ptaków.
Nad naszymi głowami bowiem trwa migracja ptaków. 🦅👁️ Kto wie, może dojrzymy niespotykane u nas gatunki ptaków?
ℹ Nie prowadzimy zapisów na ten spacer. Wstęp w cenie biletu ulgowego!
ℹ Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy przy zakupie biletu o pobranie wejściówki na spacer.
UKR 🐦🇺🇦 | Цьогорічним символом Європейського дня пташок є блактина синиця – жовто-блакитна пташка, яка нагадує, що в сусідній державі Україні досі триває війна. Саме тому ми відправимося в орнітологічну подорож із прекрасними дівчинам Агнешкою Курчинською та Альоною Почтаренко, протягом якої будемо говорити про осінні міграції птахів і просто милуватися ними. Прямо зараз птахи відлітають у вирій, тому, хто знає, можливо, нам пощастить побачити рідкісні види через бінокль/на власні очі.
ℹ Ми не проводимо реєстрацію на цю екскурсію. ВХІД за ціною пільгового квитка!
ℹ Кількість місць обмежена.Приходьте на заданий час,купуйте квиток для входу у сад,та приєднуйтесь до екскурсії.
🟤🌳 8 i 9 października / godz. 13:00
Nie ma nudy wśród drzew! – spacer dendrologiczny.
Monumentalne pomniki przyrody, rozłożyste stare jabłonie, strzeliste sosny – zapraszamy na spacer dendrologiczny wśród naszych starych drzew, które niejedno już w swoim życiu „widziały” i z pewnością były świadkami zmagań naszych przodków.
Będzie jesiennie i sentymentalnie, pobędziemy w przyrodzie, która wciąż się zmienia.
🟤 🍂🟠
15 i 16 października w godz. 10.00 – 17.00 zapraszamy do Ogrodu na FESTIWAL ZBIORY 👉 https://fb.me/e/1KkV8JALB
🟤🌺 22 i 23 października / godz. 13:00
W krainie obrazków – spacer wśród Araceae!
Rodzina roślin obrazkowatych, czyli Araceae jest niezwykle ciekawa. Chociażby dlatego, że znajdziemy w niej zarówno gatunki o najmniejszych liściach (np. Wolfia sp.), jak i największych – Amorphophallus titanum.
Dlaczego Monstera ma dziurawe liście, a niektóre kwiatostany roślin obrazkowatych wydzielają ciepło? Po co filodendronom lepki nektar na liściach? Jakie tajemnice kryją kwiatostany Anturium?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie podczas pasjonującego spaceru z Arturem Juszczakiem, edukatorem Ogrodu Botanicznego UW.
🟤🌴 29 i 30 października / godz. 13:00
W cieniu tropików – tajemnice lasu tropikalnego w Centrum Warszawy – spacer z edukatorem.
W ten weekend zajrzymy do naszych szklarni, gdzie wśród ogromnych liści roślin tropikalnych będziemy wypatrywać kwiatów o intensywnych barwach i zapachach.
Poznamy przystosowania roślin do życia w trudnych warunkach oraz przyjrzymy się tropikalnym roślinom użytkowym, które na co dzień spotykamy na naszych talerzach.
Do zobaczenia!
🍂🌳🌺🌿

Jak wszyscy wiedzą, skrzaty dzielą się na następujące rodzaje: leśne, wydmowe, ogrodowe, wiejskie, domowe i syberyjskie. Jednak uwagę badaczy w ostatnich czasach przykuła nowo odkryta grupa: skrzaty miejskie, a dokładniej skrzaty szmulkowe😀. Po takim niezwykłym odkryciu nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do podążenia ich szlakiem w ramach rodzinnej gry miejskiej!🧙‍♂️🧙
✅Szmulkowe skrzaty bardzo chcą się z Wami spotkać, dlatego przygotowały dla Was 5 zadań, które pozwolą im lepiej się poznać. Ponadto, są bardzo nieśmiałe i dlatego pochowały się w różnych praskich zakamarkach – tylko wnikliwi obserwatorzy zdołają je zauważyć! To jak? Podejmujecie wyzwanie?😀
Do udziału w grze zapraszamy zespoły, składające się z 2-4 osób. Ilość miejsc ograniczona, więc nie zwlekajcie z zapisami. Szczegóły gry zawarte są w regulaminie, więc koniecznie go przeczytajcie.
👉Mamy również prośbę: jeśli po zapisaniu się nie będziecie mogli stawić się na grze, dajcie nam znać wcześniej aby umożliwić udział drużynie rezerwowej.
Rejestracji (zgłoszenia do udziału) można dokonać pod linkiem: https://bit.ly/Gra_miejska_Skrzaty
Pełny regulamin znajdziecie tutaj: https://bit.ly/Regulamin_grymiejskiej_Skrzaty

NIEDZIELA, 2 października

Zapraszamy wszystkich na wielką przygodę z Geologią. Podczas licznych warsztatów poznamy budowę Ziemi, zbudujemy jej model, nauczymy się rozpoznawać podstawowe typy skał i zajrzymy do ich wnętrza. Zobaczymy czego nie widać gołym okiem i będziemy podziwiać ciekawe skalne obrazy.
Dowiemy się czy w Polsce występują wulkany i jak je znaleźć. Zastanowimy się dlaczego wulkany wybuchają i przeprowadzimy kontrolowane wybuchy.
Sprawdzimy jak szybko mogą rosnąć kryształy i dlaczego wyglądają tak różnie. Dowiemy się gdzie w Polsce występują złoża ważnych surowców i jak się je wydobywa.
Odwiedzimy jubilera i dowiemy się jakie minerały i surowce wykorzystuje się w tej branży.
Poznamy prehistoryczne organizmy i środowiska ich życia.
Dowiemy się czym jest bursztyn, jakie ma właściwości i jak zatrzymało się w nim życie. W programie: liczne gry i zabawy, geologiczne i plastyczne warsztaty oraz stoiska edukacyjne.

PTAKI NASZYCH OKOLIC
SPACER
2 października (niedziela)2022
godz. 10.00
wstęp wolny
Zbiórka: parking przy Górkach Szymona, Zalesie Dolne. Al. Brzóz
Wydarzenie współorganizowane z Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym
*prosimy o zabranie aparatów fotograficznych i lornetek
Wydarzenie ma charakter spotkania dla miłośników podglądania i fotografowania ptaków, okazją do dzielenia się wiedzą na temat ptaków w naszej okolicy. Każdy z uczestników będzie współautorem spaceru.

Zapraszamy na spacery po najbardziej malowniczej warszawskiej wiosce, która jest jednocześnie największym społecznym domem kultury w Polsce. Oprowadzać będą aktywiści i wolontariusze Partnerstwa Otwarty Jazdów.
🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁
Osiedle Jazdów to dobro wspólne wszystkich mieszkańców Warszawy i naszym celem jest przybliżenie go dla Was i otwarcie go jeszcze bardziej.
Na spacerach będziemy opowiadać o historii tego miejsca, aktualnych działaniach, o tym czym jest Partnerstwo Otwarty Jazdów oraz jak udało się nam ocalić domki przed zniszczeniem.
Będziemy wchodzić do tajemniczych ogrodów i do samych domków, przybliżymy Wam działalność poszczególnych organizacji. Spojrzymy na tę przestrzeń z różnych perspektyw i spróbujemy wytłumaczyć Wam różne formalne zawiłości funkcjonowania Osiedla. Odpowiemy na nurtujące Was pytania i podpowiemy jak możecie współtworzyć to miejsce i jego program.
Udział w spacerach jest bezpłatny, ale na miejscu będziecie mogli przekazać datek na rzecz Partnerstwa Otwarty Jazdów, które na co dzień dba o sprawne funkcjonowanie całego Osiedla Jazdów i zrzesza jego organizacje i mieszkańców.

🍁Zbiórka pod domkiem Partnerstwa (Sołectwem) – ul. Jazdów 10/5
🍁Wstęp wolny

Zapraszamy wszystkich ciekawskich świata do tajemniczego, podziemnego laboratorium Doktorka Wątróbki, gdzie wspólnymi siłami uruchomimy Maszynę Parową!
Przeprowadzimy razem niesamowite doświadczenia i eksperymenty oraz zbadamy wpływ różnych substancji na nasze zdrowie i życie.
Pomocny nam okaże się głos Robota Andronetki skonstruowanego przez Doktorka, która określi nam nasze ludzkie słabości, ale też wskaże kierunek zdrowego stylu życia! Z jakiego powodu jesteśmy podatnI na różne substancje? I skąd się one biorą?
Przezabawne Szalone Mózgi – Pacynki pomogą nam wspólnie rozwiązać zagadki i łamigłówki oraz pokażą jak mieć wokół siebie wielu przyjaciół!
Przed nami swoista Burza Mózgów!
ℹ Bilety w cenie 10 zł do kupienia na stronie: https://biletyna.pl/Warszawa/Artystyczny-Dom-Animacji
lub 15 minut przed spektaklem o ile nie zostaną wcześniej wykupione.

Podczas koncertu usłyszymy piosenki ulicy Warszawy oraz piosenki o przedwojennej Warszawie. Będzie retro, będzie tanecznie, będzie klawo – nie może Was zabraknąć.
W repertuarze kapeli znajdują się szlagiery Stanisława Grzesiuka największego Barda powojennej Warszawy, takie piosenki jak: U Cioci na imieninach, Bal na Gnojnej, Zimny Drań, i wiele innych, które stały się przebojami w nowych aranżacjach folkloru miejskiego Warszawy.
Wykonują również piosenki R E T R O czyli utwory, które powstały w okresie dwudziestolecia międzywojennego, repertuar sceny Kabaretowej i Teatralnej tamtych lat, autorów: Petersburski, Włast czy Gold oraz własne kompozycje utrzymane w klimacie folkloru miejskiego.
Skład kapeli:
PAWEŁ PASZTALENIEC – banjo, klarnet, wokal
DARIUSZ PASZTALENIEC – akordeon, wokal
AGNIESZKA WOJAKOWSKA – skrzypce, wokal
JAN ROSŁON – gitara akustyczna, wokal
WIESŁAW LEŚNIEWSKI – akordeon, wokal
PAWEŁ HARASIM – kontrabas, wokal
2 października 2022 r.
Godz.: ok 12:00 – 13:30
Miejsce: Plac przed Kościółem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Dewajtis 3.
Wstęp wolny!

👪🚸 Jeśli macie na stanie Małych ludzi, którzy kochają malowanie farbami, a do tego chętnie wypróbowaliby swoich sił malując na murze – koniecznie dołączcie do naszej drużyny!
🖌🎨 2 października o 11.00 zapraszamy Was na wielokulturowe spotkanie, na którym dzieci będą miały okazję dać upust swojej kreatywności, odkryć w sobie duszę artysty, a także poznać swoich sąsiadów, także tych z różnych stron świata. 🌏
🧱 Swój kawałek muru na to sąsiedzkie wydarzenie udostępni nam gościnny Terminal Kultury Gocław. Dziękujemy! ❤
☔W przypadku niepogody przeniesiemy się do wnętrza Terminala i malować będziemy na płachtach.
🎨 Farby i pędzle niezbędne do malowania muralu zakupimy z funduszy ze Zrzutki, którymi wielu z Was wsparło nasze działania, a także z dochodów z Wyprzedaży garażowej.
💰Jeśli ktoś z Was miałby chęć dorzucić jeszcze coś od siebie, będziemy bardzo, bardzo wdzięczni! Mamy już konkretne plany na kolejne spotkania (m.in. 🎊🦄💃 bajkowy bal przebierańców oraz 🎻🥁 koncert instrumentów z recyklingu).
Link do Zrzutki: https://zrzutka.pl/fbc9vu
🧺🥧🍗 Jak zawsze zachęcamy Was do zasilenia wspólnego stołu piknikowego i wzięcia ze sobą różnego rodzaju przekąsek.
🖌 Farby brudzą! Postaramy się przygotować folię zabezpieczającą ubranie i obuwie, ale na wszelki wypadek ubierzcie potomstwo w strój, który jeśli zostanie maźnięty farbą, nie będzie go specjalnie żal. 👖👚
🐾Zostawmy wspólny ślad w ramach sąsiedzkich działań „Gocławia Bez Granic”.
Do zobaczenia! ❤

W cyklu spektakli dla dzieci Baju Baj Teatr Tadaaam! zaprezentuje „Misję Nieśmiałek” 🦸‍♀🎭
Ania i Gaba pragną przeżyć coś fascynującego (kto by nie chciał?) i mają ogromną chęć wystąpić w spektaklu! Jednak najpierw muszą zmierzyć się z własnym strachem, wstydem i nieśmiałością, które w teatrze nazywamy tremą.
„MISJA NIEŚMIAŁEK” to interaktywny spektakl dla dzieci od 3. roku życia, który jest zaproszeniem do kreatywnej scenicznej podróży. Krok po kroku, zbudujemy nasz spektakl, włączając widzów w toczącą się akcję.
Autorki i aktorki: Anna Kózka i Gabriela Całun. Czas trwania: 45 min
🎟Bilety: 10 zł/os. do nabycia w systemie Biletyna.pl 2 tygodnie przed spektaklem oraz na miejscu 30 minut wcześniej.
Liczba miejsc ograniczona.

Czy woda zawsze płynie w dół? Jak pokonać grawitację? Czy kapailary mają coś wspólnego z kapibarami?
Dzieci w wieku 6-10 lat zapraszamy do udziału w warsztatach naukowych! Podczas zajęć uczestnicy, pod okiem doświadczonego instruktora, samodzielnie wykonają bezpieczne eksperymenty. 🧪🧬🔬 Wysłuchają opowieści o ludziach nauki, którzy 💯 lat temu szukali odpowiedzi na pytanie jak działa świat. Dowiedzą się jakich odkryć dokonali: Maria Curie-Skłodowska, Jan Czochralski, Ignacy Mościcki, Helena Krzemieniewska i Michalina Stefanowska. 🧑‍🔬👩‍🔬
W trakcie najbliższych zajęć najmłodsi posłuchają opowieści o wybitnym botaniku – Helenie Krzemieniewskiej 🌿
W drugiej części zajęć dzieci wykonają eksperymenty pokazujące jak zmieniają się kolory liści 🍁
Informacje praktyczne:
🔹 w warsztatach mogą wziąć udział dzieci w wieku 6-10 lat,
🔹 na czas zajęć każdy z uczestników dostaje fartuszek, rękawiczki, okulary oraz niezbędny sprzęt laboratoryjny,
🔹 zajęcia są bezpłatne,
🔹 ilość miejsc ograniczona,
🔹 obowiązują zapisy – wystarczy wysłać na adres miejscespotkan@niepodlegla.gov.pl wiadomość z imieniem i nazwiskiem dziecka,
📍 Niepodległa. Miejsce spotkań znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

Warsztaty gry na bębnach brazyliskich – batucada z Ritmo Bloco
KONTAKT W SPRAWIE WARSZTATÓW: bialoleka.warsztaty@um.warszawa.pl. W tytule prosze napisać SAMBA
Warsztat prowadzi muzyk perkusista i kompozytor Mikołaj Miki Wielecki.
Uczestnicy nie muszą mieć żadnych wcześniejszych doświadczeń w graniu na instrumentach perkusyjnych czy jakichkolwiek innych instrumentach muzycznych.
Program i poziom zajęć zawsze jest dostosowywany na bieżąco do konkretnej grupy uczestników.
W przypadku złej pogody warsztaty zostaną przeniesione do sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Białołęka. O ewentualnej zmianie będziemy informować na wydarzeniu i w postach na FB.
W trakcie warsztatu nauczycie się prostego utworu w stylu batucada show na tradycyjnych instrumentach używanych w sambie w Rio de Janeiro: surdo, caixa, tamborim, chocalho, agogo, ganza (grzechota) oraz oryginalnych rytmów samby i funk. Instrumenty tego samego rodzaju tworzą sekcję – sekcja takich samych instrumentów perkusyjnych wykonuje proste rytmy, które nakładają się na linie innych sekcji tworząc dynamiczny rytm samby. Ten efekt, fachowo zwany polirytmią, pozwala na przygotowanie w krótkim czasie efektownego programu.
Zapewniamy instrumenty dla wszystkich uczestników.
O prowadzącym:
Mikołaj Miki Wielecki prowadził warsztaty rytmiczne i perkusyjne dla dzieci i dorosłych w Polsce oraz za granicą: m.in. na Vorumaa Folk Music Festiwal w Estonii, One Caucasus w Gruzji, na Festiwalu Axé 2022 w Hiszpanii, w szkołach międzynarodowych w Szwajcarii i na Islandii. Od 2012 jest kierownikiem artystycznym i nauczycielem w szkole bębnów brazylijskich Ritmo Bloco www.ritmobloco.com
Jest autorem, prowadzącym i producentem muzycznego cyklu edukacyjnego “Wesołe Rytmy” zrealizowanego w 2020 w programie Kultura W Sieci https://youtu.be/cs8wip8rWuE.
Koncertował i nagrywał z takimi artystami i zespołami jak: Natalia Natu Przybysz, Pablopavo i Ludziki, Masala Sound System, Antonina Krzysztoń, Big Band Zbigniewa Namysłowskiego, Włodek Pawlik (m.in. płyta i projekt “Struny na Ziemi”), Marcin Olak Trio, Lora Szafran, Aga Zaryan, Vavamuffin, Mikromusic, Kora Jackowska, Shantelle Monique, Hypnotic Brass Ensamble i wieloma innymi. W orkiestrze Krzysztofa Pszony akompaniował wszystkim edycjom telewizyjnego programu The Voice of Poland. Jest aktywnym muzykiem sesyjnym – ma na swoim koncie ponad 60 nagrań płytowych i ścieżek dźwiękowych do filmów.

Spektakl-musical. Spektakl – kabaret.
Opowieść o wielkiej damie, która ma wszystko prócz kultury. Nikt nie spodziewa się, że w tak małej pchle mieści się tak ogromny brak dobrych manier. Z tego braku pozostaje się tylko śmiać, pod warunkiem, że z naszymi manierami jest wszystko w porządku.
Spektakl inspirowany tekstem “Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy.
Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Teatr Scena11 zaprasza na muzyczny spektakl dla dzieci „ Urodziny Elsy, czyli Bal Księżniczek”.
Z okazji zbliżających się urodzin Elsy, jej siostra Anna przygotowuje wspaniałą niespodziankę – urodzinowy bal Księżniczek !!! Czy Bella, Śnieżka, Pocahontas i Arielka przyjmą zaproszenie Anny? Czy przybędą na czas? Jaką niespodziankę sprawią Elsie Diabollina i Urszula? Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem i czy bal w ogóle się odbędzie? Życie lubi przecież płatać różne figle…Przedstawienie adresowane jest do dzieci od 4 lat
Obsada: Monika Ambroziak, Dominika Sakowicz, Klaudia Kulejewska, Małgorzata Jagiełka, Tadeusz Chudecki (głos)

Zapraszamy wszystkie dzieci na niedzielne animacje, czyli zajęcia artystyczne, na których wykonamy prace plastyczne inspirowane dziełami z kolekcji MNW. Animacje trwają w godzinach 12.00–16.30 i można dołączyć do nich w dowolnym momencie. Towarzyszy im atmosfera swobody i własnej kreacji – powstaną oryginalne i różnorodne prace, które można zabrać do domu lub współtworzyć naszą galerię młodych artystów i artystek w Przestrzeni Edukacyjnej.
📍 przestrzeń edukacyjna na 1 piętrze
🧒 dzieci z rodzicami (sugerowany wiek 4–12 lat)
🎟 udział w animacjach jest możliwy w ramach biletu wstępu do MNW;
Dodatkowe informacje:
• przed podjęciem decyzji o udziale w animacjach bardzo prosimy o zapoznanie się z regulaminem Przestrzeni Edukacyjnej. Udział w animacjach jest równoznaczny z jego akceptacją;
• obecność opiekuna jest obowiązkowa.

💛Rodzinna Niedziela💛
W najbliższą niedziele czeka na Was moc atrakcji w HULAKULA!🤩
O 14:00 zapraszamy na występ Małego Teatrzyku pt. “Aerodynamiczne Balony”!🎈
Dodatkowo o godzinie 15:00 na naszym UUUUULTRA WIELKIM EKRANIE 🤯📽️wyświetlamy bajkę dla dzieci…. 📽️
W KAŻDĄ SOBOTĘ I NIEDZIELĘ OTWIERAMY SIĘ OD 10:00!🤩
✅KIEDY: 02.10.2022r. godz. 12:00
✅ WSTĘP – Bezpłatny
✅ START ATRAKCJI – 12:00
✅ TEATR – 14:00
✅ BAJKA – 15:00

Niedziela to czas dla rodziny. A Muzeum to świetne miejsce, w którym można ciekawie i rodzinnie spędzić czas: podziwiać dzieła sztuki, zadawać trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi, a nawet trochę się pobawić. Zapraszamy na wspólne odkrywanie muzeum w każdą niedzielę! Zajęcia zaczynają się o 12.00 i o 14.00.

Zapraszamy na casting do spektaklu „Przypadek? Nie sądzę…”, który wspólnie wystawimy na deskach teatru!
2 października godz. 10:00-16:00 w naszej lokalizacji przy Alejach Jerozolimskich 123A (Atlas Tower, poziom -1).

👉 DLA KOGO JEST TEN CASTING?
Projekt kierowany jest do uzdolnionej młodzieży i nastolatków zainteresowanych rozwojem umiejętności scenicznych takich jak aktorstwo, wokal i taniec. Finałem przedsięwzięcia będzie spektakl muzyczny pt. „Przypadek? Nie sądzę…” wystawiony na deskach teatru. Projekt obejmuje serię zajęć artystycznych prowadzonych przez profesjonalną kadrę pedagogów i artystów scenicznych. W ramach zajęć młodzież rozwijać się będzie pod okiem reżyserów, instruktora zajęć teatralnych, choreografów oraz trenerów wokalnych. Inicjatywa kierowana jest do młodzieży i nastolatków, którzy mają na swoim koncie występy na scenie.
👉 Kto może dołączyć do projektu:

  • młodzież i nastolatkowie w wieku 14-20 lat
  • młodzi artyści, którzy mają doświadczenie w co najmniej w jednej z dziedzin: aktorstwo, wokal, taniec
  • osoby pracowite i zaangażowane, zdecydowane do poświęcenia swojego czasu

👉 PRZEBIEG CASTINGU
Casting polegał będzie na indywidualnej prezentacji każdego z uczestników z zakresu piosenki oraz gry aktorskiej. Materiały do przygotowania dla uczestników, zostaną wysłane w odpowiedzi na zgłoszenie udziału w castingu. Z zakresu tańca zostanie przeprowadzona lekcja grupowa prowadzona przez choreografa. Uczestnicy castingu zobowiązani są do wzięcia udziału w rekrutacji z każdej dziedziny (aktorstwo, wokal, taniec).
Do współpracy zaprosimy 15-20 uczestników.

👉 O SPEKTAKLU
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Machowski oraz Edyta Januszewska
Opowieść o trudnych życiowych wyborach i związanych z nimi rozterkach.
Nasi bohaterowie podejmują wiele decyzji, których skutki nieraz trudno przewidzieć. Każda z nich to co najmniej dwa warianty dalszych losów bohatera: „co, jeśli się zgodzę?”, „co, jeśli odmówię?”.
Nasz spektakl to historia o odpowiedzialności: ponosisz konsekwencje własnych wyborów, choć nie zawsze sam ich dokonujesz – wpływa na ciebie sytuacja, naciskają na ciebie inni, sugerujesz się presją otoczenia, zwyczajów, schematów, oczekiwań. Możesz je przyjąć lub stawiać im opór – i to tak naprawdę jest twoim wyborem!
Przedstawienie da uczestnikom szansę wyrażenia siebie, ukazania problemów swojego pokolenia, ale także lepszego zrozumienia innych generacji, kolejne sceny bowiem przeniosą nas w różne miejsca i inne czasy.
Zaskakujące będą nie tylko zwroty akcji, ale również zmiany konwencji teatralnych, muzycznych i tanecznych.
W atrakcyjnej, widowiskowej formie opowiemy uniwersalną historię, która rozbawi i da do myślenia, a także rozgrzeje tanecznymi rytmami i poruszy pięknymi melodiami.
Wiecie już, co tu robicie i jak tu trafiliście? Przez przypadek? Nie sądzę!

Ten wpis został opublikowany w dzieci.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments