Weekendowa Zajawka, czyli co robić z dzieckiem w Warszawie 13-14 maja

Ach, słoneczko świeci, bez kwitnie i roztacza anielską woń, a weekend zapowiada się jeszcze piękniej. Czego chcieć więcej?? Oczywiście Weekendowej Zajawki! Korzystajcie na zdrowie i bawcie się wspaniale!

Spis treści:

SOBOTA, 13 maja

Od nauki chustowania dla rodziców maluszków, poprzez zajęcia muzyczne, sensoryczne i dogoterapię, aż do treningu efektywnej nauki – tak prezentuje się majowa oferta bezpłatnych warsztatów w Centrum Janki. Wartościowe i rozwijające zajęcia z wykorzystaniem metod potwierdzonych naukowo będą jednocześnie wspaniałą zabawą dla najmłodszych.
Warsztaty będą odbywały się w maju i czerwcu w Leśnym Liliputkowie, czyli przestrzeni przygotowanej przez Centrum Janki właśnie z myślą o dzieciach. Inspirujące spotkania wystartują już 8 maja – zainaugurują je gordonki, czyli zajęcia umuzykalniające dla maluchów. Zostaną one przeprowadzone przez trenerów z warszawskiego Music Baby Art zgodnie z teorią uczenia się muzyki (MLT) autorstwa profesora Edwina E. Gordona. Jedne z warsztatów adresowane będą do świeżo upieczonych rodziców i poświęcone zostaną chustowaniu, czyli komfortowemu i bezpiecznemu noszeniu niemowlęcia w chuście. Tajniki chustowania zdradzi specjalistka w tym zakresie, Iza Banach-Kubik, prowadząca stronę www.mocdotyku.pl. Najmłodsi klienci Centrum Janki będą zapewne zachwyceni również warsztatami sensorycznymi, stymulującymi zmysły i wspomagającymi kreatywne myślenie, którym przewodzić będzie Marta Kaczmarek z Gabinetu Integracji Sensorycznej SENSOLAND. Bardzo ciekawą opcją, sprzyjającą treningowi spostrzegawczości i dokładności, będą zajęcia plastyczne polegające na malowaniu po numerkach. Natomiast dzieci uwielbiające nieskrępowaną twórczość i swobodę w działaniu zapewne odnajdą się na warsztatach z malowania intuicyjnego, które pozwoli im puścić wodze wyobraźni i stworzyć niepowtarzalne malunki.
Rodziców niejadków i dzieci, które nie przepadają za zdrowymi produktami, z pewnością zainteresują zajęcia pod hasłem „Wiem, co jem!”, podczas których dzieci zaprzyjaźnią się z jedzeniem i przeżyją kulinarną przygodę. Z kolei najmłodsi, których marzeniem jest przyjaźń z psem, mogą wziąć udział w warsztatach z dogoterapii. Psy obdarzą maluchy szczerą sympatią, zainspirują i zmotywują do różnorodnego ruchu, tym samym wspomagając ćwiczenie motoryki u dzieci. Szaleństwa u boku psich terapeutów zadziałają także odprężająco. Podobnie jak kolejne zajęcia polegające na tworzeniu makram, które poprowadzi Szkoła Makramy SNAGart z Warszawy. Makrama, będąca techniką plecenia sznurka, pozwala na tworzenie niezwykle pięknych i barwnych przedmiotów użytku codziennego, w tym biżuterii, toreb i kwietników.
W ofercie warsztatów w Centrum Janki nie mogło zabraknąć również ciekawostek z zakresu chemii i fizyki, które przybiorą postać niezwykle efektownych eksperymentów w wykonaniu edukatorów z Funiversity. Znajdzie się również coś dla uczniów, którzy pragną ułatwić sobie pokonywanie szkolnych wyzwań, a będą to warsztaty efektywnej nauki. Specjaliści z Akademii Nauki w Warszawie podsuną dzieciom naukowo potwierdzone metody szybkiego czytania, sprawnego zapamiętywania i skutecznego tworzenia notatek. Podczas szkolnych i rówieśniczych kontaktów może przydać się także Trening Umiejętności Społecznych (TUS), który pozwoli najmłodszym jeszcze lepiej komunikować się z innymi, poznać społeczne normy i doskonale odnajdywać się w każdym środowisku.
Bogata oferta zajęć warsztatowych sprawia, że dzieciom i rodzicom niezwykle łatwo będzie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, a zapisać się na zajęcia będzie można na stronie www.chjanki.pl. Tam też zamieszczony jest szczegółowy harmonogram spotkań warsztatowych w maju, wraz z sugestiami dotyczącymi dopasowania zajęć do wieku dziecka.
Inspirujące warsztaty dla dzieci to nie tylko mnóstwo frajdy i radości, ale również jakościowo spędzony czas dla maluchów oraz rodziców i opiekunów. Szeroki wachlarz ciekawych, rozwijających i atrakcyjnych dla najmłodszych zajęć w Centrum Janki pokazuje, że wartościową rozrywkę i wspaniałe wspomnienia można znaleźć po sąsiedzku.

Zapraszamy do doświadczenia atmosfery szkoły demokratycznej – społeczności dzieci i dorosłych, której podstawą są relacje oparte na szacunku i zaufaniu, równość, współodpowiedzialność i autonomia. Dzieci będą miały szerokie pole do swobodnej zabawy w naszym ogrodzie i domku: do gier, zabaw, szaleńst podpowiadanych przez wyobraźnię, eskperymentów oraz działań twórczych. Dorosłym proponujemy pokaz filmu i dyskusję o blaskach i cieniach edukacji demokratycznej oraz o tym, jak wspierać rozwój dziecka w poszanowaniu jego praw. Wszystko w luźnej, piknikowej atmosferze – jeśli masz chęć, przynieś coś na wspólny stół! Zapraszamy 🙂
Szczegóły wkrótce! Rezerwuj nie czas na dzikie harce, dziką kuchnię i dziką sztukę! Wpadnijcie dowiedzieć się o nas więcej, może zostaniecie na stałe? 😉

Dekadę temu Targ pojawił się po raz pierwszy na warszawskim Żoliborzu. Wówczas nowością komentowaną w prasie był hummus. Po 10 latach rozpoczynając 11 sezon targu mamy świadomość że zmieniło się wiele. Szczęśliwi i trochę starsi ale nadal niepełnoletni zapraszamy Was do udziału w kolejnym sezonie cudownych spotkań w zieleńcach i parkach Warszawy.
Będzie czas na podsumowanie, wspomnienia, plany na przyszłość.
Najważniejsze że będziecie Wy, że będą cudowni Wystawcy ze swoimi produktami. Będzie słońce i deszcz, będzie wiele uśmiechów, serdeczności, muzyki i normalności w tych dziwnych czasach, której wszyscy potrzebujemy.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce wraz z Regionalnym Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej i Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zapraszają na tegoroczne obchody Dnia Europy.
Spotkaj się z nami w sobotę 13 maja w Parku Praskim w Warszawie – będziemy wspólnie świętować! Zapraszamy w godzinach 10.00-15.00.

W programie:
📍spotkanie z ekspertami Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, Biura Parlamentu Europejskiego oraz zaprzyjaźnionych organizacji partnerskich,
📍gry edukacyjne,
📍warsztaty robotyki LEGO,
📍energorower,
📍mobilny serwis rowerowy,
📍konkursy z nagrodami
📍oraz gra miejska ,,Level Up, Europe!”.
Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Nasza gra ma proste zasady i każdy może wziąć w niej udział. Wystarczy zebrać kilkuosobową drużynę. Kilka najważniejszych informacji:
➡drużyna powinna liczyć od 2 do 5 osób;
➡przynajmniej jedna osoba musi być pełnoletnia;
➡jeden uczestnik musi posiadać telefon komórkowy z dostępem do Internetu, ponieważ…
➡…gramy na aplikacji webowej (nie ma potrzeby pobierania żadnej aplikacji na telefon);
➡treść zadań będzie dostępna w każdym języku dzięki automatycznemu tłumaczeniu przeglądarek;
➡trasa uwzględnia różny poziom sprawności fizycznej uczestników.

Zapisy prowadzone są poprzez prosty formularz internetowy dostępny na stronie https://levelupeurope.pl. Należy wybrać miasto, w którym drużyna chce wziąć udział w grze, a następnie uzupełnić wszystkie wymagane pola (wraz z niezbędnymi zgodami). Zgłoszenia internetowe będą przyjmowane od 28.04.2023 r. od godziny 12.00 do czwartku 11.05.2023r. do godziny 10.00 lub do wyczerpania liczby miejsc w grze.
Partnerem strategicznym wydarzenia jest Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

🌃 Wydarzeniem otwierającym tegoroczną Noc Muzeów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie wernisaż wystawy „Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej”.
🚶‍♀ W programie oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej”, finisażowe oprowadzanie po wystawie „Ukraina. Pod innym niebem” oraz oprowadzanie w języku angielskim z cyklu {Let’s Talk About Art} po wystawie Miriam Elii „Nowa normalność”. 🚶‍♂
📽 Przestrzeń Mediateki z bogatym archiwum materiałów pozwoli przenieść się w czasie do minionych wystaw i wydarzeń w U–jazdowskim. 🎞 → https://mediateka.u-jazdowski.pl/
📚 Dla fanów książek artystycznych i publikacji o sztuce przygotowaliśmy specjalną promocję – wydane przez nas od lat 90. do dziś książki będą dostępne 30%, 20% i 10% taniej. Książki będzie można zakupić na kiermaszu na dziedzińcu. 📖 → https://bit.ly/41jz4yH
🎥 Miłośnicy kina klasycznego będą mieli szansę obejrzeć filmy Charliego Chaplina. To niepowtarzalna okazja zobaczenia go na dużym ekranie w kilku wyjątkowych odsłonach. → https://bit.ly/3GQ3m3M
📢 Ponadto przygotowaliśmy warsztaty dla rodzin z dziećmi na wystawie „Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej”, oprowadzanie po Magazynie Studyjnym Kolekcji oraz specjalnie przygotowane przez księgarnię Tarabuk katalogi z wystaw zachodnioeuropejskich galerii sztuki z lat 50–70. XX wieku.

Taka noc przydarza się tylko raz w roku! 🤩 Wszystkie sale wystawowe będą tętnić życiem. Zapraszamy na Nocne zbiory w Noc Muzeów!
⭐ 13 maja (sobota), od godziny 19:00 do 1:00 w nocy ⭐
Ostatnie wejście do budynku muzeum będzie możliwe nie później niż o 00:30.

🌙 Nocne zbiory
To nasza opowieść, którą będzie można odkryć zwiedzając wystawy stałe i czasowe. Na każdej z nich spotkać będzie można osoby, które chętnie opowiedzą o eksponatach. Poznamy więc historie zjawisk, ludzi i fenomenów. Pośród wielu naszych zainteresowań szczególne miejsce zajmują relacje międzygatunkowe. Drzwi muzeum są więc otwarte dla naszych nie-ludzkich przyjaciół.

🦓🐆🐅🐊🐘🦧🦛🦏🦒🦓
SAFARI w MadeByYou
🦓🐆🐅🐊🐘🦧🦛🦏🦒🦓
Pomaluj kubek w cętki geparda, talerz w paski zebry, z miski niech wynurza się głowa słonia a żyrafa będzie sięgała po kwiatki z wazonu.
Zapraszam Cię na warsztaty malowania zwierząt Afryki na ceramice. Przygotowałam dla Ciebie wspaniałe wzory i inspiracje. Przerysujesz je przez kalkę i pomalujesz farbami do ceramiki. A ja pokażę Ci jak to wykonać. To Ty decydujesz, jaką formę ceramiczną wybierzesz do malowania.
👍 Szczegóły spotkania:
Data warsztatów:
sobota 13.05
Godzina:. 11.30-13.30
Koszt: zależy od wybranej przez Ciebie formy ceramicznej, od 50 pln do 95 pln
👍 Cena formy ceramicznej obejmuje farby, materiały plastyczne, fartuchy, prowadzenie warsztatów, szkliwienie oraz wypał pracy w piecu ceramicznym
👍 Miejsce: MadeByYou
Sam pomaluj ceramikę
ul. Wojciecha Górskiego 6 w Śródmieściu
👍 Zapisy: 531 935 135

Kim jesteśmy? Po co to robimy? Jak działamy? Kiedy to się wydarzy? Jak będziecie się bawić? Co możecie z nami zrobić?
Zbieramy zapomniane kredki z Twojego otoczenia, te które prawdopodobnie wyrzucisz 🙂
Lubimy robić kolorowe zamieszanie i uważamy, że każda kredka ma moc 🙂
Pokoloruj z nami swoją rzeczywistość i 13 maja 2023 roku zagraj w grę terenową „Pokoloruj trzynastkę”. Lubimy kiedy jest kolorowo, kiedy jest magicznie i kiedy otaczają nas fantastyczni i nietuzinkowi ludzie, tacy jak TY. Mamy wśród nas taką Cudowną i Wyjątkową Królewnę Oliwkę, która potrzebuje Waszej mocy i pomocy.
Jeśli chce stać się częścią tego fantastycznego wydarzenia. Napisz do nas na adres: kolorowekredki.zbieraj@gmail.com
Chętnie podamy Ci szczegóły co możesz zrobić i jak zagrać.

Dla tych co lubią wiedzieć szybko i nie lubią czytać długich tekstów:

  • Napisz na adres: kolorowekredki.zbieraj@gmail.com.
  • Przeczytaj regulamin.
  • Zbierz drużynę.
  • Zapisz się do gry (udział całkowicie bezpłatny).
  • Przebierz się w coś ciekawego, co wywoła uśmiech na twarzy Oliwki.
  • Przybądź 13 maja do Szkoły Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zagościńcu.
  • Uśmiechnij się do siebie, do świata i wystartuj.
  • Wykonaj wszystkie zadania na terenie Gminy Wołomin.
  • Przybądź na metę, gdzie odbędzie się piknik. Podczas, którego kupisz różne cudeńka, z których całkowity dochód zostanie przeznaczony na operację tej Cudownej Dziewczynki.
  • Odbierz nagrodę za udział w grze.
    Bo dla nas każda kredka ma moc!
    Jeśli tylko masz jakieś pytanie napisz kolorowekredki.zbieraj@gmail.com

🌜 Zapraszamy na Noc Muzeów do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie!
⭐ To jedyna okazja w roku, żeby zwiedzić apartamenty królewskie i obejrzeć wspaniałe dzieła sztuki w wieczornej scenerii. Tego dnia pałac można zwiedzać w godz. 17.00–22.00 (ostatnie wejście do godz. 21.30).
⭐ O godz. 19 odbędzie się pokaz „Polonezem przez dzieje”. Rozpoczną go uczestniczki programu „Debiutantki”, które zatańczą poloneza w strojach historycznych. Następnie poloneza zaprezentują zespoły: ZTL „Pruszkowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”, ZPiT UW „Warszawianka”. Na koniec zaprosimy wszystkich gości do wspólnego tańca.
⭐ W Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w godz. 17.00–21.30 dostępna będzie Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej – największej imprezy charytatywnej w Polsce, zorganizowaną przez Omenę Mensah i jej fundację OmenaArt Foundation. Odwiedzający będą mogli obejrzeć dzieła najlepszych polskich i światowych artystów, które budzą zainteresowanie kolekcjonerów.
🌃 Po zmroku o godz. 21.00, 21.30 i 22.00 na fasadzie pałacu wyświetlimy mappingi.

Styl boho oddaje to, co najpiękniejsze w obcowaniu człowieka z naturą; buduje wrażenie stworzonego muśnięciami wiatru i malowanego paletą barw Ziemi 🌍. Nie bez powodu więc wybraliśmy ten motyw, by zdobił Ogrody Północnej .
💚 Piknik na dachu
Wiosnę witamy na łonie natury 🍀, ale w miejscu nietypowym, bo na naszym dachu stworzymy klimat, w którym można kompletnie się zatracić i wyrwać ze zgiełku miasta. Ogrody na dachu Północnej inaugurują sezon piknikiem inspirowanym naturą i stylem boho.
Piknik w będzie okazją nie tylko do tego, by wypocząć 🤗, ale też chłonąć klimat wiosny – za sprawą warsztatów. Nauczymy Was, jak samemu wykonać las w słoiku czy wypleść własbą makramę. Zauroczeni budzącą się do życia aurą przygotują bomby kwiatowe 🌸, a ci, którzy lubią łączyć trendy i ekologię, udekorują własne torby na zakupy. Pod wieczór zaprosimy Was też do wspólnego wyplatania wianków oraz na set string artu, czyli tworzenia opasek i innych ozdób z kolorowych sznureczków.
Dla dzieci 🧒 przygotowaliśmy zabawy, które będą wymagały odrobinę sprytu: wyścigi w jutowych workach, grę badmintona czy bieg z piłeczką. Z kolei zachwyt na buziach dzieci (i dorosłych na pewno także) wzbudzą bańki mydlane XXL.

Zapraszamy na koncert pełen pyszności! Serwować będziemy chrupiące warzywa i soczyste owoce.

O radosną atmosferę zadba Pan Mozart, promienie słońca wyczaruje Pan Chopin, na kawę zaprosi sam Pan Bach, a pewna bardzo przedsiębiorcza krowa otworzy dla nas mleczny bar!
Głodni muzycznych wrażeń? Nie może Was zabraknąć!

Wykonawcy:
Aneta Łukaszewicz – mezzosopran i prowadzenie
Igor Kabalewski – altówka
Mirosław Feldgebel – fortepian
Katarzyna Bojaryn – perkusja

Zapraszamy na koncerty do Sali Prób Sinfonii Varsovii na ul. Grochowskiej 272 w Warszawie.
UWAGA! Nastąpiła zmiana organizacji ruchu na terenie Sinfonii Varsovii. W związku z tym na teren można wejść od strony ulicy Terespolskiej i Kobielskiej, natomiast wjazd samochodowy na teren możliwy jest od ulicy Kobielskiej. Sprawdź plan terenu i zaplanuj swoją wizytę.
Koncerty o godzinie 10:00 dla dzieci w wieku 0-2 lata.
Koncerty o godzinie 11:15 i 12:30 dla dzieci w wieku 2-5 lat.
Bilety dla dzieci i rodziców dostępne na stronie kicket.com w cenie:
– dla dzieci do ukończenia 1 roku życia (7 zł)
– dla dzieci powyżej 1 roku życia (19 zł)
– dla dorosłych/opiekunów (26 zł)
Pamiętajcie, że dzieci mogą uczestniczyć w Smykofonii jedynie pod opieką osoby dorosłej, a każdy uczestnik koncertu posiada bilet wstępu. Honorujemy bilety wyświetlane na urządzeniach elektronicznych.

Zapraszamy do nowo otwartej Ambasady Islandii, z której roztacza się zielony widok na Warszawę! Poznaj lepiej Islandię, kraj znany ze swojej pięknej przyrody i zielonych rozwiązań.
W programie:
18:00 Islandia – zimowe lato – oprowadzanie po wystawie malarstwa inspirowanego krajobrazem islandzkim
19:00 Björk, “Kobieta idzie na wojnę”, Ólafur Eliasson… – czy sztuka i kultura islandzka są ekologiczne?
20:00 Slajdowisko podróżnicze z opowieścią o zrównoważonej turystyce.
Podczas Nocy Muzeuów będzie można również poznać Ambasadora Islandii, Hannesa Heimissona, zobaczyć jak wygląda praca w ambasadzie i wyrobić sobie pamiątkowy paszport z islandzkim nazwiskiem. Zapraszamy również na islandzkie łakocie!

Z okazji Tygodnia Europy 🇪🇺 Ambasadorzy Francji 🇫🇷 i Niemiec 🇩🇪 zapraszają na rodzinny piknik europejski w ogrodach obu ambasad.
W programie: 👇🏼
🔹rozmowy z dyplomatami
🔸sesja zdjęciowa z Ambasadorami Francji i Niemiec
🔹informacje o studiach w Niemczech i Francji
🔸obecność francuskich i niemieckich firm oraz instytucji edukacyjnych w Polsce
🔹kulinarne specjały obu krajów
🔸 muzyka w wykonaniu młodych talentów
Kiedy? 👉🏻 13.05.2023 od godz. 13.00-18.00
Gdzie? Ambasada Francji i Ambasada Niemiec
Wejście od ulicy Jazdów w Warszawie.
Wstęp wolny! 🥳
Serdecznie zapraszam

🌇🧚🌿🧙🌳🧌🌹 Wiedźmy, strzygi i strachy – w tym roku Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym będzie wyjątkowa!
👉 Nie tylko będzie można przejść się po spowitych mrokiem alejkach, ale też sprawdzić swoje siły w naszej autorskiej grze terenowej „Szalej ze strzygą” 🔥🧙‍♀ która rozgrywa się wokół słowiańskich wierzeń na temat roślin.
Uczestnicy otrzymają materiały przy wejściu.
🔖 WSTĘP BEZPŁATNY
👉 Pierwsze wejście o godz. 20.00. Ostatnie wejście o godz. 22.30. Ogród będzie dostępny do północy.
ℹ Czas trwania gry to ok 1,5 godziny.
ℹ Wiek uczestników – powyżej 10 lat.
👉 O udziale decyduje kolejność przy wejściu. Liczba uczestników jest ograniczona.
🔦 Prosimy o zabranie czołówek lub latarek!

Zapraszamy do nas w Noc Muzeów! Czekają na was nasze wystawy, Planetarium i atrakcje specjalne.
🎷 posłuchajcie debiutanckiego występu robota Kopernika wraz z zespołem
⚡️ generator Van de Graaffa postawi wam włosy dęba
🤖 nauczycie się języka blokowego i zaprogramujecie robota
☝️ obejrzycie swoje linie papilarne na dużym ekranie
🔭 zobaczcie wiosenne gwiazdozbiory w Planetarium
Godziny otwarcia: 20.00 – 01.30.
❗️Warunkiem wejścia jest posiadanie bezpłatnych wejściówek. ❗️
Bilety można pobrać na bilety.kopernik.prg.pl („kupując” bilet za 0 zł).
Wejściówki na Wystawy i do Planetarium są pobierane oddzielnie.

  • Bilety na Wystawy można rezerwować od 9 maja, od godz. 8.00;
  • Bilety do Planetarium można rezerwować od 10 maja, od godz. 8.00.
    Wejścia na wystawy:
    20.00 – 21.30
    22.00 – 23.30
    00.00 – 01.30
    Wejścia do Planetarium:
    20.30-01.00, pokazy odbywają się co pół godziny.
    Pokaż mniej

Szanowni mieszkańcy Ursynowa i miłośnicy Dzielnicy,
zwracamy się do Was w bardzo ambarasującej sprawie! 😱
Otrzymaliśmy niepokojący list od Juliana Ursyna Niemcewicza. Otóż skradziono jego najdroższy klejnot 💎, skarb każdego prawdziwego szlachcica – a mianowicie jego herb. Pewnie wiecie, że to od niego miał zawołanie Ursyn i dzięki niemu nazwana została tak dzielnica. 🏙 Dlatego teraz zwraca się do Was o pomoc w odzyskaniu herbu. 🙏
Już 13 maja wyruszycie w drogę, na której napotkacie wielu ciekawych ludzi i niesamowicie trudne zadania oraz wyzwania. 💪 Za sprostanie każdemu z nich dostaniecie punkty.
Czy pomożecie odnaleźć herb Juliana Ursyna Niemcewicza, a przy okazji odkryć tajemnicę Ursynowa? 🤔
👉 Gra miejska „Tajemnica Ursynowa”
👉 data: 13 maja, godz. 17.00-21.00
👉 miejsce: dzielnica Ursynów, start gry obok Urzędu Dzielnicy Ursynów

Bezpłatny wstęp do obiektów, prowadzenia edukacyjne, koncerty, spacery, a także takie pokazy teatralne i studenckie miniatury – to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich, na którą zapraszamy już 13 maja 2023 r. Wydarzenie odbywa się pod hasłem “Nocne życie królewskich ogrodów”.

Zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat na warsztaty konstruktorsko – architektoniczne Było sobie miasto, które będą odbywały się w sezonie 2022/2023 raz w miesiącu w soboty w godz. 10.00-11.30 w poniżej wymienionych terminach.
„Było sobie miasto” warsztaty konstruktorsko-architektoniczne – zajęcia mają na celu rozwijać świadomość przestrzenną oraz (za pomocą praktycznych zadań) zapoznawać z podstawami wiedzy nt. architektury, urbanistyki, głównymi zasadami działania miasta. Chcemy wzbudzać w uczestnikach zainteresowanie przestrzenią, w której się poruszają i którą zamieszkują, kształtować zrozumienie procesu projektowania i realizacji budowli. Pomagać poznawać tradycje architektoniczne oraz rozwijać świadomość społeczną. Podczas zajęć dzieci wykonują modele mostów, makiety domów i miast, akwedukty, wieże ciśnień, różne rodzaje dachów itp. Pracujemy przy pomocy specjalnych klocków konstrukcyjnych, materiałów modelarskich, artykułów papierniczych, w budowie wieży ciśnień pomogą nam akcesoria akwarystyczne. Cześć stworzonych konstrukcji dzieci będą mogły zabrać ze sobą do domu.

👨‍⚕ Zapraszamy na bezpłatne badania, konsultacje i atrakcje. Wydarzenie odbędzie się już w sobotę, 1⃣3⃣ maja, na ✔ parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61), w ⏰ godz. 11.00 – 16.00.
Piknik organizuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Warszawa-Ursynów, a finansuje Urząd Dzielnicy Ursynów.
🩺 Dla mieszkańców Ursynowa zaplanowaliśmy bezpłatne badania połączone z aktualnymi informacjami o możliwościach leczenia w placówkach medycznych SPZOZ Warszawa-Ursynów.
👧🧒 Dzieci za to będą mogły zajrzeć do Szpitala Pluszowego Aligatora oraz wziąć udział w zawodach sportowych i konkursach plastycznych.
W miasteczku zdrowia będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku wykrycia czerniaka, osteoporozy dla kobiet po 55. roku życia, badań stomatologicznych, słuchu, EKG oraz w kierunku uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka. Poza tym będzie można zaszczepić się przeciwko COVID-19. Zaplanowaliśmy także pokazy udzielania pierwszej pomocy.
Podczas wydarzenia będzie można uzyskać informację o aktualnych akcjach promocji zdrowia, programach profilaktycznych oraz edukacyjnych.
Na zdrowie‼

🟢 Sezon rowerowy w pełni! Przejrzałeś rowerowy sprzęt i zastanawiasz się, co zrobić ze starymi, nieużywanymi częściami i dwoma kółkami?
🟢 Nie wyrzucaj ich! Weź udział w zbiórce, którą organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Mierz Wysoko.
👉 W sobotę 13 maja od godziny 10.00 do 17.00 zapraszamy na zbiórkę starych rowerów i części przed naszym centrum handlowym!
🟢 Zebrany sprzęt trafi do Stowarzyszenia Mierz Wysoko. Organizacja wspiera dzieci i młodzież w rozwoju i pokazuje im, jak można pomagać innym.

Zachęcając do rodzinnej aktywności zapraszamy dzieci wraz z rodzicami/dziadkami na rodzinne warsztaty rękodzieła, których celem będzie stworzenie przestrzennych obrazów z wykorzystaniem chrobotka oraz różnych innych materiałów takich jak sznurek, włóczki, tkaniny, drewno i kamyki.
Podczas wspólnego spędzania czasu powstaną wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, kreatywne prace.
Uczestnicy stworzą piękne wiosenne dekoracje, każdy swoją indywidualną bądź też jedną- wspólną, rodzinną!

Na początku spotkania uczestnicy dowiedzą się co to „chrobotek” i poznają technikę kolażu.
Stworzą obrazki na tekturowych bazach, które zabiorą do domu.
Prace wykonane z tatą lub babcią mogą stać się idealnym prezentem na dzień mamy!

Warsztaty przeznaczone są dla rodzin z dziećmi od 5 roku życia. Dają one możliwość radosnego współdziałania rodziców/dziadków z dziećmi w atmosferze relaksu i zabawy, a efekt pracy daje ogromną satysfakcję.

  1. Data warsztatów: 13 maja 2023 r. w godz. 10.00 – 11.30
  2. Czas trwania: 1,5h
  3. Koszt zajęć: 80 zł/osobę (każda osoba zapisuje się oddzielnie)
  4. Wszystkie materiały zapewnia prowadzący.
    Prowadząca: Anna Jaworska Artystycznie

13 maja w godzinach 14.00-18.00 zapraszamy do udziału w pikniku, który wspólnie z mokotowskimi bibliotekami realizujemy w II Ogrodzie Jordanowskim (przy ul. Odyńca 6)!
Pod hasłem: MOJA, TWOJA, NASZA – BIBLIOTEKA! świętujemy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.
Zapraszamy do udziału wszystkich miłośników książek i czytania. W programie: interaktywny spektakl muzyczno-ruchowy w wykonaniu Teatru Sztuka Ciała, otwarta plenerowa czytelnia i mobilna biblioteka, strefa warsztatowa dla dzieci i młodzieży, czerpanie papieru i inne atrakcje.
Wstęp wolny!

Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie chustowe z okazji Europejskiego Tygodnia Bliskości w 2023 roku!
European Babywearing Week, czyli Europejski Tydzień Bliskości to wydarzenie, które w tym roku świętujemy w dniach 8-14 maja. Z tej okazji przygotowałyśmy dla Was kilka atrakcji!
👉 “pogotowie chustowe”, czyli pomoc doradcy noszenia w poprawkach przy wiązaniu chusty lub dopasowaniu nosidła

„Królowa śniegu” to ponadczasowa baśń Hansa Christiana Andersena, która rozgrzewa miliony czytelników już od 1845 roku. To przepiękna opowieść, która na dobre zadomowiła się nie tylko w dziecięcej wyobraźni.
Specjalnie napisana na potrzeby Teatru Capitol, zupełnie nowa adaptacja sceniczna ukochanej przez pokolenia historii jest pełna humoru, magii oraz fascynującej tajemnicy.
Groźna, a jednocześnie pociągająca Kraina Lodu, zła i piękna królowa, rozbite kawałki zaczarowanego zwierciadła i ekscytujące przygody Gerdy poszukującej Kaja, składają się w fantastyczne obrazy o odwiecznej walce dobra ze złem.
Muzycznie rozśpiewana inscenizacja w nowoczesnej scenografii sprawi, że będzie to podróż niezapomniana dla Widzów w każdym wieku. Pełna przygód historia niesie ponadczasowe wartości, podkreśla jak ważne w życiu są przyjaźń i miłość.
Ważna informacja dla wychowawców i nauczycieli:
Spektakl „Królowa Śniegu” zawiera punkty w zakresie edukacji polonistycznej i etycznej. Rozwija umiejętności w zakresie percepcji wizualnej, obserwacji i doświadczeń oraz uważnego słuchania tekstów interpretowanych artystycznie. Uczeń określa, co jest dobre, a co złe w otaczającym go świecie na podstawie sytuacji przedstawionej w spektaklu. Ponadto „Królowa Śniegu” wchodzi w kanon lektur szkolnych – przedstawienie będzie znakomitym uzupełnieniem omawianej podczas lekcji lektury.

Muzyczny spektakl edukacyjny wprowadzający dzieci w świat najważniejszych dla ludzkości odkryć i wynalazków!
Mądry i zabawny Profesor Rozumny (w tej roli Krzysztof Tyniec) przedstawia swoim uczniom przełomowe zdobycze cywilizacji. Dzięki niemu, dzieci poznają dokonania Newtoona, Einsteina oraz odkrycia Krzysztofa Kolumba. Dlatego nie waha się nurkować w WANNIE, aby poznać prawo ARCHIMEDESA i stwierdzić, że może przepłynąć przez ocean na pokładzie słynnej SANTA MARII, aby razem z Krzysztofem Kolumbem odkryć Amerykę, poddać się silnemu przyciąganiu ziemskiemu CIOTKI GRAWITACJI, ulec czarowi CHIŃSKICH CIENI, spotkać z DUCHAMI i dowiedzieć się wreszcie KTO WYMYŚLIŁ KOŁO. Szykuje się zabawna lekcja, w jakiej każdy chciałby uczestniczyć. O takiej szkole marzą dzieci i dorośli! Wszystko to dzieje się w klasie – laboratorium pełnym tajemniczych sprzętów do przeprowadzenia wielu eksperymentów i doświadczeń naukowych, gdzie centralne miejsce zajmuje tytułowa WANNA ARCHIMEDESA.

Zapraszamy na jednodniowy spływ kajakowy mazowiecką rzeką Liwiec. W maju dolina rzeki intensywnie tętni życiem, jest pełna świeżej zieleni i kolorowych kwiatów. To jedna z najczystszych rzek w środkowej Polsce. Charakteryzuje się piaszczystym dnem i przejrzystą wodą, a do tego małą głębokością i absolutnie sielskimi, acz urozmaiconymi krajobrazami. Dolina Liwca to też ostoja wielu gatunków ptaków, dlatego też ten teren został włączony do programu obszar Natura 2000.
Nasz szlak kajakowy ma niewielką ilość naturalnych przeszkód, świetny zarówno dla osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z kajakiem, jak i dla kajakowych wyjadaczy.. Po zakończonym spływie czeka nas ognisko z kiełbaskami w Dolinie Liwca.

Zapraszamy dzieci i rodziców na warsztaty ceramiczne! W soboty w g. 12-14 dzieci lub całe rodziny mogą lepić co tylko dusza zapragnie. Każdy może zrealizować swoje autorskie pomysły! Używamy do tego wyjątkowe materiały:

  • gliny hiszpańskie oraz dzikie polskie
  • przyjazne dla środowiska i skóry angoby, slipy
  • nietypowe szkliwa spożywcze
  • floaty i tlenki do tworzenia własnych szkliw
  • szkiełka ceramiczne
    +ozdobne wałki, stemple, zioła….
    Wypalanie gliny i szklanych form wliczone w cenę.
    Cena za pojedyncze zajęcia: 60 zł dorośli i 50 zł dzieci/os.
    Zapisy i informacje: m.ble@o2.pl
    Prowadzenie: Michał Błędziński
    Zajęcia z ceramiki są dwustopniowe; 1 zajęcia – lepienie, 2 zajęcia – malowanie i szkliwienie wstępnie wypalonych prac

NIEDZIELA, 14 maja

🇵🇱 PRZYSTAŃ: ARTETERAPIA DLA DZIECI 6–12 LAT
Sztuka animacji piasku i sensoryczne warsztaty. Zajęcia poprowadzą Julia Sanina i Natalia Iszczuk, które pochodzą z Charkowa. Przed wojną prowadziły wiele projektów teatralnych i warsztatów plastycznych dla dzieci i dorosłych. Terapeutyczną moc sztuki wykorzystują w codziennej pracy. Na warsztatach w DSH wesprą w rozwoju najmłodszych uchodźców, tworząc bezpieczną przestrzeń integracji i spotkania, pomogą przełamać komunikacyjne bariery i wyrazić emocje poprzez sztukę i zabawę.
🔹 Wstęp wolny!
🇺🇦 ГАВАНЬ: АРТТЕРАПІЯ ДЛЯ ДІТЕЙ 6–12 РОКІВ
Запрошуємо українських і польських дітей на заняття з пісочної анімації та сенсорного розвитку. Ці заняття ведуть Юлія Саніна та Наталія Ющук, які приїхали з Харкова. До війни вони займалися різноманітними театральними проєктами і вели заняття з малювання для дітей та дорослих. Терапевтичну силу мистецтва використовують і в щоденній роботі. Заняття у Будинку зустрічей з історією стануть безпечним простором для інтеграції та зустрічей, що допоможуть подолати мовний бар’єр і висловити свої почуття за допомогою мистецтва та ігор.

Festiwal 37. Warszawskie Spotkania Muzyczne
13-18 maja 2023 r.

Niedziela 14.05, godz. 11:00
CSW Zamek Ujazdowski Sala Laboratorium, ul. Jazdów 2

Tym razem w ramach tegorocznych Warszawskich Spotkań Muzycznych zapraszamy dzieci w wieku 6+ lat i ich rodziców na koncert “Wyspa tajemnic i kolorów”!

Czy można grać tylko z nut? A gdyby tak zagrać z kolorów, a do grania zaprosić kogoś, kto może nigdy jeszcze nie grał? A gdyby tak stać się na chwilę prawdziwym muzykiem? A potem harfę zamienić na pędzel? Podłogę na papier? A gdyby tak…
Kasia Lewandowska – harfistka, kompozytorka, poetka, grafik i wydawca unikalnych płyt i książek – zaprasza dzieci na wyjątkowy rodzinny koncert, mądrze zwany “partycypacyjnym”. Zalecana ciekawość i odwaga 🙂.

W cyklu Baju,baj w maju poznamy „Historie z walizki”.
1-en człowiek 🙋‍♂️
1-dna walizka 🧳
10 etiud 🖐️
100 pomysłów 🤔
1000 gagów 👻
10.000 uśmiechów 🧒
„Historie z walizki” Teatru na Walizkach to wybuchowa mieszanka improwizacji, klaunady, teatru komedii, umiejętności cyrkowych oraz interakcji z publicznością. Spektakl pełen niespodzianek oraz zaskakujących zwrotów akcji na, którym nie będziecie się nudzić. Zobaczycie w nim min. latające przedmioty, wirujące talerze a także będziecie mieli szansę zostać aktorami podczas tego widowiska.
Gwarantujemy dobrą zabawę dla widzów w wieku od lat 3 do 103 🙂
Teatr Na Walizkach powstał w 2005 roku. Założony został przez trójkę aktorów: Annę Went, Łukasza Jędrzejczaka oraz Olega Yemceva – rosyjskiego komika i mima. Na przestrzeni minionych lat teatr współpracował z wieloma aktorami z różnych części swiata, czego wynikiem jest charakter dzisiejszych przedstawień. Są one bowiem rozumiane przez wszystkich niezależnie od wieku i narodowości
⏰Czas trwania: 45 minut
🔖Bilety: 10 zł/osoba do zakupu na biletyna.pl

Klasyka na Koszykach 14.05 o godz. 15:00 zabierze nas do świata opery! Tym razem na naszej scenie wystąpią utalentowani śpiewacy – Aleksandra Dyrna (sopran) oraz Michał Romanowski (bas), którym przy fortepianie towarzyszyć będzie Natalya Gaponenko🎹.
W programie koncertu usłyszymy piękne arie i duety z oper oraz ujmujące pieśni. To wyjątkowa okazja, aby przepiękna muzyka klasyczna zagościła w samym sercu Warszawy 🎶❤
Koncert odbędzie się na scenie przy Barze Koszyki.
Wstęp wolny, zapraszamy!


Klasyka na Koszykach to jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń na kulturalnej mapie Warszawy. To pierwsza w Polsce regularna seria bezpłatnych koncertów muzyki klasycznej w przestrzeni komercyjnej współtworzona przez Halę Koszyki i Julian Cochran Foundation od 2017 roku. Zapraszani do niej artyści przybliżają słuchaczom świat muzyki klasycznej, wzbudzając w nich coraz większe zainteresowanie tym gatunkiem. Do tej pory odbyło się ponad 200 “Klasyk” dla ponad 50 000 widowni. W 2019 roku projekt został nominowany do Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej, a w 2020 otrzymał nominację w konkursie “Retail Awards 2020” w kategorii – działania i strategia CSR obiektu handlowego roku (nagroda Polskiej Rady Centrów Handlowych). Od 3 Edycji Honorowym Partnerem cyklu jest Filharmonia Narodowa. Mecenasem Projektu jest firma Symphar.

Zapraszamy na plenerowe spotkania rodzinne nad Wisłą. W ramach projektu Nadwiślańskie ekoprzygody chcemy zachęcić do integracji pokoleń: dziadków, rodziców i wnuków, poprzez wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu edukując na temat Wisły i okolicznych terenów oraz ucząc nawyków ekologicznych!
Oprócz rekreacji oraz sportu będzie merytoryczne spotkanie z ekspertem, który nie tylko podzieli się swoją wiedzą, ale również zachęci do ekologicznych zachowań.
Pierwsze z cyklu wydarzenie to: Rodzinny piknik zero waste w przestrzeni @Kamień. Pawilon Edukacyjny. Będziemy poruszać się wokół tematu WODY.
Na pikniku będziemy czekać na Was z 4 zadaniami:
💧zadanie z obserwacją badawczą – co się dzieje planktonem podczas kontaktu z mikroplastikiem? co dzieje się z foliówka wyrzucaną do wody?
💧zadanie zero waste – tworzenie samonawadniających się doniczek ze śmieci – plastikowych butelek
💧spotkanie z ekspertem – pogadanka dotycząca szkodliwości śmieci w wodzie Wisły, gdzie wędrują śmieci, gdy zostaną wrzucone do Wisły?
💧zadanie kreatywne – tworzenie wodnej zabawki – minitratwy z naturalnych materiałów znalezionych na brzegu Wisły podczas spaceru.
Rodziny są podzielone na 4 grupy, które poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara pomiędzy wyżej opisanymi 4 stanowiskami, na których przygotowane są aktywności i zadania.
💧A na końcu czeka nas wspólna zabawa przy ognisku!
💧WYDARZENIE BEZPŁATNE❗
Projekt finansowany jest ze środków Biura Ochrony Środowiska @Miasto Stołeczne Warszawa
📧ZGŁOSZENIA
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na warsztaty obowiązują ZAPISY
Zgłoszenia przyjmujemy mailowo pod adresem kontakt@wzwiazkuznatura.pl
do 12.05.2023 do godz. 17:00 lub do wyczerpania miejsc.

Serdecznie zapraszamy na 🎹🥁 MeloKoncert dla ➡ niemowląt i dzieci do 5 lat wraz z opiekunami!
🤗
Kiedy: 14 maja 2023
Godzina: 10:30-11:00
CO NAS CZEKA?
Impreza wokalno-taneczna, zajęcia umuzykalniające oraz edukacja w jednym!
Koncert poprowadzą profesjonalni muzycy – dwie artystki i instruktorki zajęć gordonowskich, doświadczone nauczycielki:
Basia Jagodzińska-Habisiak Melomaluchy MeloKoncerty i Tatiana Szafraniec Lalalandia, Mamy Śpiewamy
Usłyszycie śpiewanki i rytmiczanki (oparte o teorię uczenia się muzyki Edwina Eliasa Gordona), znane i nieznane, z prostym tekstem, autorskie melodyjki i wierszyki skierowane do maluszków.
Interaktywny koncert z aktywnym udziałem dzieci i rodziców.
Melokoncerty i zajęcia gordonowskie “gordonki” w Polanie, to świetna okazja na uwrażliwianie najmłodszych na piękno dobrej muzyki. Będziemy słuchać, śpiewać, bujać się, tańczyć oraz bawić się rytmem i melodią.
Bilety:
80 zł dziecko i jeden opiekun,
35 zł – dodatkowa osoba

Teatrzyk dla dzieci.
Teatr Złoty Dukat “Przygody Lisa i Gąski Dorotki”
niedziela, 14.05.2023, godz. 12:30
bilety: 20 zł
sprzedaż: biletyna.pl lub w placówce (płatność gotówką)
OSOBY KUPUJĄCE BILET NA MIEJSCU PROSZONE SĄ SERDECZNIE O PRZYNIESIENIE W MIARĘ MOŻLIWOŚCI ODLICZONEJ KWOTY.
Gąska Dorotka zostaje porwana przez sprytnego lisa. Pasterka Hania szuka pomocy, by uratować gąskę. Pomagają jej w tym zwierzęta i dzieci…
Przedstawienie zachęca do aktywnego pokonywania napotkanych trudności oraz do nawiązywania pozytywnych relacji z innymi oraz ze światem przyrody.
O WYKONAWCACH:
Grupa artystyczna występująca pod nazwą Teatr Złoty Dukat powstała na przełomie 1997 i 1998. Jej założycielami są utalentowani ludzie, którym temperamentu, poczucia humoru, zdolności aktorskich może pozazdrościć niejeden artysta. Zespół tworzy wiele zdolnych i pomysłowych osób, którzy wcielając się w postaci bajkowe, pomogą każdemu dziecku przenieść się w jego wymarzony świat. Profesjonalna scenografia, dźwięk, reżyseria i oczywiście gra aktorów sprawiają, że bajki na długo pozostają w pamięci dzieci.

Harcerze i harcerki zapraszają na wyjątkowy ⚔️ Festyn Rycerski! ⚔️
Zabierz swoją rodzinę, przyjaciół i sąsiada – będzie się działo. 👀
W programie między innymi…
🛡️ rycerskie przysmaki,
🛡️ rzut podkową,
🛡️ pojedynki rycerskie,
🛡️ balonowe miecze,
🛡️ hobby horsing,
🛡️ nagrody do wygrania
i wiele, wiele innych! Do zobaczenia – widzimy się już 1️⃣4️⃣ maja o 10:00 przy Domu Kultury Stokłosy.

Zapraszamy Was tym razem do Warszawy na zajęcia umuzykalniające dla rodzin z małymi dziećmi w wieku do 3 lat (rodzeństwa do 6 mile widziane) w ramach kursu gordonowskiego dla osób kierujących edukacją muzyczną dziecka.
Propagujemy założenia wyjątkowej teorii uczenia się muzyki prof. E.E.Gordona – muzyka, psychologa muzyki, filozofa i pedagoga, który jako jeden z nielicznych chciał zrozumieć w jaki sposób nasze dzieci uczą się języka muzyki.
Aby dojrzeć do gry na instrumentach konieczne jest wykształcenie własnego instrumentu – ciała i właśnie takie zajęcia Wam proponujemy. Śpiewamy w różnorodnych skalach, rytmizujemy w przeróżnych rytmach. Do tego staramy się skoordynować oddech, ruch do śpiewu i rytmizowania.
Zapraszamy dzieci z opiekunami
– wiek 0-3 godz. 10.00
Wstęp wolny po uprzednim zaanonsowaniu się sms +48602466347
Miejsce: Adres: 1 Sierpnia 36A, 02-134 Warszawa
Kiedy: 14.05.2022 godz. 10.00

14 MAJA zapraszamy na występ Małego Teatrzyku pt. ⚗”Kolba Chemiczna”⚗
To niesamowite widowisko, podczas którego dzieci będą miały okazje poznać tajniki chemii i fizyki. A co więcej poczuć się jak prawdziwi naukowcy!👨‍🔬👩‍🔬⚗
Wszystkie atrakcje odbędą się w SALI RETROHULA!🤩
🎉12:00 HULA KALAMBURY😃✏🖼
🎉13:00 zajęcia taneczne dla dzieci HULA DANCE KIDS😃 Zajęcia odbędą się na scenie głównej💃 🧒👦13:00 – (3-6 lat) 👧👦13:30 – (7-12 lat)
🎉14:00 Mały Teatrzyk “Kolba chemiczna”👨‍🔬👩‍🔬⚗
❗W SOBOTĘ I NIEDZIELĘ ZAPRASZAMY OD 10:00❗😎
⭐WSTĘP BEZPŁATNY!
📅KIEDY: 14.05.2023r. godz. otwarcia HULAKULA 10:00 | start atrakcji: 12:00
📌GDZIE: Hulakula ul. Jagiellońska 82b, Warszawa

Spektakl familijny dla dzieci w wieku 3­-99. Przedstawienie jest adaptacją jednej z najzabawniejszych bajek jakie napisał Jan Brzechwa. Genialny poeta doskonale komunikował się z dziećmi poprzez swoje wiersze. Jednocześnie przemycał w nich wiele treści dla dorosłych, które komentowały ówczesną Polskę, a które są aktualne do dziś.
„Pchła Szachrajka” to kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka lat 20-­tych, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą.
Czas trwania: 50 min
Spektakl dla dzieci od 3 lat
14.05.2023, godz. 11:00, Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a, Sala Widowiskowa. Wstęp biletowany.
Bilety: 20 zł
Kup bilety:

  • on-line – przez system Biletyna – https://wck-wawer.pl/kup-bilet
  • w kasie WCK (pn-pt godz. 9.00-16.00)

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich! 🎹
Co tydzień w niedzielę zapraszamy pod Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich, gdzie będziecie mieli okazję posłuchać recitali w wykonaniu znakomitych pianistów z Polski, Argentyny, Francji, Hiszpanii, Włoch, Korei Południowej, Chin, USA, Wietnamu i Japonii.
Współorganizatorami koncertów są Stołeczna Estrada, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina oraz Muzeum Łazienki Królewskie.

18 marca – 14 maja 2023
II piętro
Obrazy sygnowane takimi nazwiskami jak Bernardo Bellotto, zwany Canalettem, Marcello Bacciarelli czy Angelika Kauffmann, cenne okazy porcelany miśnieńskiej, zabytkowe meble, srebra, militaria… Łącznie 130 najważniejszych nabytków, starannie wyselekcjonowanych spośród niemal pięciuset, które wzbogaciły kolekcję Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 2021–2022, można podziwiać w ramach wyjątkowej wystawy czasowej. Wyjątkowej z uwagi na bogactwo i różnorodność prezentowanych obiektów – zarówno pod względem dziedziny sztuki, jak i czasu oraz miejsca powstania, a także tematyki, motywów, odniesień oraz związanych z nimi zagadnień.
W latach 2021–2022 kolekcja Zamku Królewskiego w Warszawie wzbogaciła się o blisko 500 wysokiej klasy dzieł sztuki, wybranych spośród bogatej oferty prestiżowych europejskich galerii i antykwariatów, a także znalezionych na aukcjach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Część nabytków uzupełniła wystrój historycznych wnętrz: Apartamentów Królewskich oraz Apartamentu ks. Józefa Poniatowskiego w pałacu Pod Blachą, część znalazła swe miejsce w Galerii Arcydzieł. Ich zakup wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez Zamek Królewski w Warszawie misję pozyskiwania na nowo obiektów, które kiedyś miały swoje stałe miejsce w jego murach, a także zakupu nowych – wpisujących się w profil zamkowej kolekcji ze względu na swoje walory artystyczne i/lub określony rodowód historyczny.
Na wystawie prezentowanych jest około 130 najważniejszych i najcenniejszych spośród zakupionych w ostatnich latach dzieł sztuki. To unikatowe zestawienie malarstwa, rysunku i grafiki, mebli, sreber, ceramiki oraz militariów podzielone jest na trzy spójne zespoły tematycznie: pierwszy – związany z dworem królów dynastii saskiej: Augusta II i Augusta III, drugi – związany z mecenatem króla Stanisława Augusta, i trzeci – związany z osobą księcia Józefa Poniatowskiego.
🕒 Wystawa czynna w środy, soboty i niedziele w godz. 10.00–17.00
🎫 Wstęp bezpłatny (na podstawie wejściówek do pobrania w kasie Zamku)

MUZEUM HISTORII MAREK
prezentacja wirtualnych zbiorów Mareckiego Ośrodka Kultury im.Tadeusza Lużyńskiego
MOK stanie się muzeum w niedzielę 14 maja! Zapraszamy do poznawania ciekawej historii naszego miasta.
Zaprezentujemy elektroniczne wystawy, wirtualną galerię i historie
mówione. Pokażemy Marki z lotu ptaka z 1931 roku i ożywimy stare fotografie.
Wykorzystamy 6 projektorów i przestrzeń całego Ośrodka. Będzie można nagrać swoje wspomnienia oraz wypić kawę w towarzystwie Čiurlionisa lub słuchając piosenek w
wykonaniu Agnieszki Lużyńskiej, Agnieszki Jelonkiewicz i Popołudniowego Trio.
Może niektórym uda się zobaczyć rąbek sukni Flory Briggs, która podobno krąży po naszych korytarzach.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00, zapraszamy do rezerwacji bezpłatnych wejściówek
na mokmarki.pl

Tego dnia wszystkie dzieci będą mogły zasiąść za kierownicą naszego rajdowego seicento a dorośli za kierownicą naszych rajdówek. Na miejsce pasażera zaprosimy wszystkich, dużych i małych, którzy chcą poczuć emocje pilota rajdowego 🙂 Przez cały czas trwania imprezy bedzie do dyspozycji nasz tor offroadowy

🥬 Czy rośliny z przydomowego ogródka, łąki lub lasu godne są królewskiego stołu? W przepisach układanych przez Paula Tremo, kuchmistrza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, widać upodobanie do rodzimych warzyw i owoców.
🥬 Jak ugotować wykwintne danie z prostych lokalnych składników? Odpowiedzi poszukamy w XVIII-wiecznych recepturach!
🥬 Podczas warsztatów odwiedzimy wilanowski ogród pożytkowy, by poznać sekrety popularnych roślin ogrodowych i dzikorosnących roślin jadalnych.
Zbierzemy plon i udamy się do kuchni przygotować potrawy i posmakować królewskich dań inspirowanych przepisami Paula Tremo:
🥗 sałata włoska z zielami w klarze
🌱 zupa ze szczawiu
🥧 ciasto majowe z rabarbarem
❗ Uwaga: prosimy o ubiór adekwatny do pogody oraz odpowiedni do spacerów po łące i ogrodzie.


👨‍👩‍👧‍👦 Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku powyżej 7 lat
🏰 Gdzie: Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23
⏰ Godzina: 11.00–13.00
🎟 Bilety: https://bit.ly/kuchennaBotanikaPanaTremona

✨️✨️✨️ Mamo, zabierz córkę na wspólne warsztaty ✨️✨️✨️
Dziewczyńskie warsztaty dla mamy i córki, to spotkanie z makramą z okazji Dnia Matki, który świętujemy pod koniec maja oraz czerwcowego Dnia Dziecka.
Podarujcie sobie wzajemnie wspólny czas i spędźcie go kreatywnie.
❤ Podczas warsztatów wypleciemy kolorowe podkładki oraz breloki w kształcie serca
❤ To dobra okazja do spędzenia czasu w niecodziennej formie, tylko we dwie ❤
❤ Warsztaty dla mam z córkami w wieku od 8 lat
❤ Zapewniam wszystkie potrzebne materiały, poczęstunek i miłą atmosferę

Termin: 14.05.2023 r. (niedziela) 13:30
Miejsce: Wytwórnia Dobra, ul. Sabały 39, Warszawa
Czas trwania: ok. 2-2,5 h
Koszt: 220 zł/para
Maksymalna ilość uczestników: 6 par

🔹 ruchowo-rysunkowe działania warsztatowe dla rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat
🔹 prowadząca: Aleksandra Bożek-Muszyńska (kolektyw Holobiont)
🔹 czas trwania: 60 min.
Biegając, chodząc, stojąc, siedząc, leżąc, turlając się, podskakując… Rodzinnie, w grupie rówieśników lub samemu. W pionie, w poziomie, na ziemi i w powietrzu. W takt muzyki lub wsłuchując się we własny rytm. Jaki rysunek na papierze może powstać dzięki różnym rodzajom ruchu? Tego dowiemy się podczas pierwszych warsztatów familijnych z cyklu ROZTAŃCZONE RODZINY, które odbędą się 2 kwietnia (niedziela) o godzinie 10:00 w Teatrze Ochoty. Godzinne, ruchowo-rysunkowe działania warsztatowe dla rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat poprowadzi Aleksandra Bożek-Muszyńska z kolektywu Holobiont.
W trakcie warsztatów uruchomimy ciało-wyobraźnię. Poprzez twórcze zadania dzieci i bliscy im dorośli będą mogli wspólnie doświadczać radości płynącej ze swobodnej kreacji w przestrzeni i na papierze. Będziemy wspólnie tworzyć obrazy ruchem i poruszać się dzięki obrazom. Tak skonstruowane wydarzenie może stać się twórczą okazją do zacieśniania więzi między dziećmi i opiekun(k)ami oraz do niecodziennego spotkania ze sztuką.
Zachęcamy do przyjścia w stroju niekrępującym ruchów (także tych na podłodze) oraz takich, których nie szkoda pobrudzić – będziemy używać pasteli; można wziąć też ubrania na zmianę, w przestrzeń warsztatów wchodzimy bez butów.

Dawno, dawno temu część mieszkańców dalekich Indii opuściła swoją ojczyznę i wyruszyła w trwającą tysiąc lat wędrówkę przez kraje Azji i Europy. Wędrowców wyróżniał wygląd, barwne stroje, sposób śpiewu i tańca, a także obyczaje. Co sprawiło, że wyruszyli w nieznane? Dokąd dotarli? Czy ich potomkowie nadal różnią się od mieszkańców naszego kontynentu? Czy tryb życia Romów bardzo się zmienił na przestrzeni wieków? Zapraszamy na porywający i pełen energii koncert zespołu Cygańska Karawana! Wspólnie odkryjemy świat cygańskiej kultury: muzykę, historię, zwyczaje i jedyne w swoim rodzaju opowieści.
Wykonawcy:
Zespół Czarnina:
Nina Kodorska – wokal, instrumenty perkusyjne
Oliwier Andruszczenko – klarnet, klarnet altowy, saksofon altowy
Hipolit Woźniak – gitara
Patryk Walczak – akordeon
Łukasz Biliński – instrumenty perkusyjne
Lidia Szpilewska – prowadzenie
Poranek dla Małych Melomanów (dzieci młodsze, 3-6 lat), godz. 11.00
Bilety: https://bit.ly/cyganskakarawana11

Popołudnie dla Małych Melomanów (dzieci starsze, 7-12 lat), godz. 14.00
Bilety: https://bit.ly/cyganskakarawana14

🏺 Większość z nas lubi otaczać się pięknymi przedmiotami. Niektórzy przekuli ten zwyczaj w prawdziwą pasję! Czy wilanowskim kolekcjonerom udało się wywrzeć na gościach wrażenie, o które im chodziło? Co cenili najbardziej i dlaczego?
🏺 Zapraszamy na niedzielny spacer z edukatorem po wystawie stałej na piętrze wilanowskiego pałacu.
Poznajcie razem z nami sekrety „Kolekcjonerstwa Potockich”!
👀 Podczas spaceru wyjątkowo zajrzymy także do miejsca na co dzień niedostępnego – obejrzymy drugą stronę kopuły wilanowskiej kaplicy i poznamy tajniki jej konserwacji.


😊 Dla kogo: młodzież, dorośli
📆 Kiedy: 14 maja, godz. 12.30
📍 Gdzie: miejsce zbiórki w szatni pałacowej
🎟 Wstęp: bilet do pałacu, dostępny w kasie lub online: https://bit.ly/KolekcjonerstwoPotockich_oprowadzanie

Zapraszamy w maju na rodzinne sesje do Normobarii Wilanów 🙂🌱
🌞 14 maja, niedziela, godz. 15:00
Podczas gdy rodzice oddają się odprężeniu w doskonale zbilansowanej atmosferze komory normobarycznej, dzieci w tej samej przestrzeni są zaopiekowane przez animatorkę. To doskonałe połączenie relaksu dla rodziców, zabawy dla dzieci oraz regeneracji, głębokiego dotlenienia, filtracji ze smogu i wspierania odporności dla wszystkich ☺💚 Danusia, która będzie opiekowała się Waszymi dziećmi to wspaniała, pełna ciepła i pomysłów Kobieta.
👉🌈Co więcej na wszystkie wydarzenia rodzinne przygotowaliśmy dla Was promocję cenową w postaci -50% za wejście do komory dla każdego członka rodziny. Przypominamy, że dzieci do 6 r.ż wchodzą za darmo.

Rodzice, niedziele w Munji są Wasze! 🙂 Oto plan: Wy odpoczywacie, a my wraz z najmłodszymi bawimy się w najlepsze, przygotowując królewskie gadżety, robiąc brokatowe tatuaże i modelując balony.
🎨🧜 Nasze warsztaty plastyczne odbywają się w każdą niedzielę od 14:00 do 18:00.
Co więcej, każdego dnia w Munji czeka na Was specjalnie skomponowane i uwielbiane przez najmłodszych menu dziecięce, w którym znajdziecie rosołek, pierś z kurczaka, łososia i wiele innych pyszności. 😼
Rezerwacje:
📞 664 901 161

Fundacja “Nitkomaniacy” serdecznie zaprasza do wspólnego szycia misiów “Miś, wyraź się dziś”. W gronie miłośników własnoręcznie wykonanych przedmiotów wspólnie przygotujemy WYSTAWĘ wyjątkowych maskotek, która zostanie zorganizowania z okazji Dnia Dziecka.
W czasie warsztatów każdy z uczestników stworzy wyszywanego, ręcznie szytego misia, który potem stanie się częścią wystawy. To już nasza III edycja wydarzenia. W ubiegłym roku wspólnie stworzyliśmy ok 160 misiów! Jak będzie w roku 2023?

Dekadę temu Targ pojawił się po raz pierwszy na warszawskim Żoliborzu.
Chwile później dołączył Mokotów.
Wówczas nowością komentowaną w prasie był hummus. Po 10 latach rozpoczynając 11 sezon targu mamy świadomość że zmieniło się wiele. Szczęśliwi i trochę starsi ale nadal niepełnoletni zapraszamy Was do udziału w kolejnym sezonie cudownych spotkań w zieleńcach i parkach Warszawy.
Będzie czas na podsumowanie, wspomnienia, plany na przyszłość.
Najważniejsze że będziecie Wy, że będą cudowni Wystawcy ze swoimi produktami. Będzie słońce i deszcz, będzie wiele uśmiechów, serdeczności, muzyki i normalności w tych dziwnych czasach, której wszyscy potrzebujemy.

14 maja, godz. 15.00
sala w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Niedzielne Spotkania z Bajką – “Kot w butach”
spektakl Teatru Małgo
Bilety – 16 zł – dostępne w MOK Legionowo, ul. Norwida 10
“Kot w butach” Teatru Małgo to klasyczna opowieść o przygodach sprytnego kota, który w pomysłowy sposób pomaga biednemu młynarzowi Stefanowi w osiągnięciu szczęścia. Kot nie tylko zmaga się z nieufnym królem, na jego drodze staje również zły czarownik oraz jego przezabawny sługa.
Spektakl rozśpiewany, kolorowy, pełen humoru, świetnie zagrany.
Przedstawienie trwa ok. 60 minut.
Występują: Michał Nagielski, Bogdan Wąchała, Grażyna Dziubek.

Interaktywny koncert rodzinny przeznaczony dla rodzin z dziećmi w wieku 4 – 10 lat.
„Opowieść o Królu Wacławie I, który był uważany za bardzo surowego, ale gdy urządził bal dla całego królestwa i zaczął muzykować na swoim akordeonie wspólnie z dworem, wszyscy go pokochali.
Zapraszamy wszystkich na spotkanie z muzyką wyjątkowego akordeonisty- Wacława Turka, czyli Króla Wacława I, który opowie o tym ciekawym instrumencie.
Będzie to prawdziwa uczta muzyczna!
Posłuchamy pięknej muzyki, nauczymy się kroków tańca salonowego, a na koniec stworzymy wielką orkiestrę i wspólnie zagramy dla Króla.”
Goście:
Wacław Turek – akordeon
Weronika Mońka-Chwała – skrzypce
Koncert poprowadzi Muzyka Łączy w składzie:
Eva Piłat – fortepian oraz
Anna Martyniuk-Tofiluk – fortepian.
bilety 40 zł, wstęp wolny dla dzieci do 1.roku

Ten wpis został opublikowany w dzieci.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments