19 Mar

Weekendowa Zajawka, czyli zaplanuj rodzinny weekend w Warszawie (23-24 marca)


Pierwszy weekend wiosny zapowiada się pięknie i kolorowo! 馃檪

Jak co tydzień zebrałam w jednym miejscu najlepsze z najlepszych wydarzeń dla dzieci. Jestem pewna, że wybierzecie dla siebie coś interesującego. Bawcie się dobrze, najlepiej!

I puśćcie Weekendową Zajawkę dalej w świat, niech inni też mają szansę zrobić coś fajnego :).

.

Jeśli interesują Cię informacje o atrakcjach dla dzieci w Warszawie i okolicach, zapraszam Cię do prężnie działającej grupy Dziecięca Mapa Warszawy.

SOBOTA, 23 marca

Stwórz z nami lalkę | Warsztaty animacyjne

Czy wiecie jak zbudowane są lalki animacyjne? A może chcecie się dowiedzieć, jak je animować i marzycie o pracy na planie filmowym z prawdziwego zdarzenia? Zapraszamy do udziału w warsztatach, podczas których zapoznacie się animacją lalkową od podszewki.

W trakcie dwóch bloków edukacyjnych proponujemy wprowadzenie w świat lalek animacyjnych. Uczestników warsztatów przeprowadzimy przez etapy ich powstawania. Przybliżymy temat ruchu, budowy i anatomii lalki. Dodatkowo, stworzymy prostą scenografię, na tle której uczestnicy będą mieli szansę zaanimować wykonane wcześniej postaci. Efektem dwudniowych warsztatów będzie krótki film animowany, który zostanie profesjonalnie zmontowany już po warsztatach.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Kino lalek.

.

Śladami Janusza Korczaka w Warszawie

Zapraszamy małych i dużych na Spacer Śladami Janusza Korczaka w Warszawie. Jak zwykle nieodpłatnie. Jak zwykle dla każdego. Wyruszymy w miasto i dotkniemy miejsc, jakie odwiedzał młody Henio, Henryk a później Janusz Korczak. Stary Doktor od gadaninek i Jośków, Mośków i Sruli. Zaprojektujemy stronę z gazety – Mały Przegląd i odwiedzimy magiczne miejsca – Muzeum POLIN oraz zajrzymy na Cmentarz z grobami członków rodziny człowieka, który walczył o prawa Dziecka – Człowieka. Start 10.00 przy ul. Otwockiej 3. Koniec ok. 14.30 w okolicy Muzeum POLIN. Powrót do Szkoły na 15.00.
Zabieramy kanapki, coś do picia, książeczki turystyczne itp.

.

Powitanie wiosny – warsztaty rodzinne – Wilanów

Powitanie wiosny – warsztaty rodzinne
Centrum Kultury Wilanów, ul. Kolegiacka 3
23.03.2019 (sobota), godz. 11.00-13.00

Dzieci i dorosłych, którzy wraz z Centrum Kultury Wilanów pragną artystycznie przywitać wiosnę, zapraszamy na warsztaty z cyklu „zrób to sam”.

Ciekawe, czy wiosna długo będzie kazała na siebie czekać? Nawet jeśli nie dostrzeżemy jej jeszcze w przyrodzie, po warsztatach na pewno zagości w naszych domach i myślach.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, które przyjmujemy w recepcji Centrum Kultury Wilanów albo pod nr. telefonu: 22 651 98 20, 668 417 228. Liczba miejsc jest ograniczona!

.

NOC SÓW 2019

Poznaj polskie sowy.
Odkryj tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru…
Tej nocy pasjonaci przyrody, ptaków, fotografii, adrenaliny i outdooru wychodzą na poszukiwanie sów…
To jedyna taka noc w Polsce – Noc Sów, ogólnopolskie wydarzenie przyrodnicze
i edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom.

23/24 marca 2019 już po raz ósmy cała Polska zachwyci się sowami!

.

Zajęcia sprawnościowe dla dzieci 3-6 lat

KONTAKT:
Wild Style na Ochocie
wild.style@interia.pl
571 353 918

Serdecznie zapraszamy na zajęcia sprawnościowe dla dzieci w wieku 3-6 lat, w czasie których Twoje dziecko:
– poprawi swoją sprawność psycho-ruchową
– zdobędzie nowe umiejętności
– popracuje nad swoją integracją sensoryczną
– będzie mogło wyszaleć się i wybiegać

Terminy: soboty, godz. 10:15- 11:00 (2.03, 9.03, 23.03, 30.03, 6.04, 13.04, 20.04, 27.04, 11.05, 18.05, 25.05, 01.06, 08.06, 15.06, 22.06)

Czym jest WILD STYLE?
Dzieci potrzebują ruchu. Dzieci przedszkolne potrzebują go bardzo dużo, żeby rozwijać motorykę dużą, równowagę, nauczyć się panować nad swoim ciałem.

Wild Style to zajęcia, na których Twoje dziecko nie usłyszy „Nie biegaj”, „Nie krzycz”, „Zejdź z drabinki”.
Na naszych zajęciach można biegać, można krzyczeć, fikać koziołki, huśtać się na linie i wspinać na drabinki.

Wild Style to zajęcia, które pozwalają dzieciom rozwijać swoją sprawność i pokonywać własne ograniczenia. To zajęcia pomagające dzieciom wyrosnąć na szczęśliwych i zaradnych życiowo dorosłych. Wild Style to styl życia, w którym dzieci mają prawo być roześmianymi i pełnymi energii dziećmi przy jednoczesnym zachowaniu pozytywnej dyscypliny.

Koszt:
10 zł za pierwsze zajęcia
100 zł za 4 zajęcia
koszt jednorazowych zajęć: 30 zł
Za rodzeństwo opłata tylko za 1 dziecko

.

Pokazy rekonstrukcji w wilanowskiej Drukarni Królewskiej

Odwiedźcie XVII-wieczną pracownię drukarską, ułóżcie własny tekst i wydrukujcie go na prawdziwej prasie drukarskiej! Zachęcamy też do rozmowy z drukarzem Jego Królewskiej Mości, który opowie, co takiego drukuje dla króla.

MIEJSCE: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | podziemia pałacu, obok księgarni
TERMINY: czwartki, soboty, niedziele, godz. 11.00–15.00 | piątki, godz. 12.00–15.00
WSTĘP: w cenie biletu do pałacu

KONTAKT
Mateusz Wołk-Łaniewski
t. 607 936 460

.

Warsztaty dla dzieci: Jak to jest być dobrą czarownicą?

Znacie Malutką Czarownicę? Jest jeszcze bardzo młoda – ma zaledwie 127 lat – i przyjaźni się z gadającym krukiem Abraksasem.
Posłuchamy o ich niezwykłych przygodach i wykonamy własne ilustracje inspirowane tymi historiami.
Zapraszamy na warsztaty literacko-plastyczne wokół książki Otfrieda Preusslera „Malutka Czarownica” (Wydawnictwo Dwie Siostry).

instruktorka: Marta Todys
sala: Akademia Pana Kleksa, 208, II piętro
wstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub w DK Kadr
www.dkkadr.waw.pl/jak-to-jest-byc-dobra-czarownica/

Ilustracja Danuty Konwickiej z książki „Malutka czarownica” Otfrieda Preusslera (Wydawnictwo Dwie Siostry)

.

Piknik z okazji Światowego Dnia Wody

W programie: gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, spotkanie z ekspertami MPWiK oraz występy artystyczne. Początek imprezy o 11:00.

Podczas pikniku, który po raz pierwszy organizujemy w Multimedialnym Parku Fontann, na dzieci i młodzież czekają liczne gry i konkursy związane z wodą oraz naszą działalnością, m.in. budowanie wieży ciśnień, składanie instalacji wodociągowych oraz układanie z puzzli obiektów MPWiK. Z kolei na stoisku VR będzie można zagrać w jedną z dwóch gier zręcznościowych, których bohaterami będą nasze maskotki: Pan Kropelek oraz Klozeciak.

Ponadto, na przykładzie ogrodów w słoikach, wytłumaczymy, na czym polega zjawisko retencji, pokażemy także, jak wygląda woda pod mikroskopem.

Nie zabraknie także atrakcji na scenie – naszych najmłodszych gości zapraszamy do udziału w interaktywnym przedstawieniu w wykonaniu Teatru Naukowego SOHO, a podczas pikniku będziemy się bawili przy piosenkach z musicalu „Deszczowa piosenka” oraz podczas koncertu gry na dzbankach, butelkach i bębnach napełnionych wodą. Czas umilą także: pokazy iluzji, baniek mydlanych i gimnastyki artystycznej.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przed 27 laty przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jest obchodzony 22 marca. Ideą obchodów jest podkreślenie roli wody w naszym życiu i dostępu do jej zasobów. Co roku Światowy Dzień Wody jest obchodzony pod innym hasłem , a w tym roku jest to: Leaving No One Behind (Human Rights and Refugees).

.

Kino lalek | Cykl pokazów, spotkań i warsztatów

Animacja lalkowa to żywioł materii wprawianej w ruch ręką animatora. Reżyser często jest często twórcą scena­riusza, lalek i animatorem w jednej osobie. Decydującą rolę w tym rodzaju animacji odgrywają mikroruchy, którym podlegają lalki, a które dają niemal nieograniczone możliwości realiza­cji najbardziej fantastycznych wizji artystycznych.

Zapraszamy – od marca do czerwca – na projekcje filmów dla dzieci i dorosłych, zarówno współczesnych, jak i tych z lat 50. i 60., na spotkania z twórcami lalek i animatorami, warsztaty animacji lalkowej oraz projekcje z muzyką na żywo. Na ekranie zagoszczą opowieści o urzędnikach i księżniczkach, walce ze smokami i bólem egzystencji, marzeniach o lataniu i spełnionej miłości.

Przegląd animacji lalkowych w FINA towarzyszy wystawie dedykowanej teatrowi i filmowi lalkowemu Lalki: teatr, film, polityka | wystawa, która 18 marca zagości w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.

—————————————————————

WARSZTATY FILMOWE DLA DZIECI (FINA Wałbrzyska 3/5):
wstęp bezpłatny

22 marca –29 maja
„Raz, dwa, trzy – Filmoteka Szkolna patrzy“ | Cykl warsztatów
https://bit.ly/2TEZ8F7

23–24 marca, 11:00–14:00
„Stwórz z nami lalkę“
https://bit.ly/2HjszG8

WSTĘP:

Wydarzenia w FINA Wałbrzyska 3/5 są bezpłatne. Wejściówki na pokazy filmowe wydajemy w dniu wydarzenia na pół godziny przed pokazem w siedzibie FINA Wałbrzyska 3/5. Na warsztaty obowiązują zapisy (linki do zapisów dostępne są na stronie www.kinolalek.fina.gov.pl).

Pokazy filmowe w Kino Iluzjon są biletowane.
Bilety w cenie 15/17 zł dostępne na stronie www.iluzjon.fn.org.pl i w kasie kina.

.

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych – Bielany

Koty wiosną! Małe, duże, puchate i łyse. Czarne, białe i „kolorowe”: niebieskie, rude, pręgowane, łaciate. Wszystkie będą na was czekały w weekend 23-24 marca na Bielanach.
Wpadnijcie na naszą wiosenną wystawę, żeby poznać te kocie piękności. Spotkacie przedstawicieli około 20 ras, zarówno tych popularnych, jak i tych rzadko spotykanych. Będziecie mogli podziwiać profesjonalną ocenę międzynarodowych sędziów na pięciu ringach sędziowskich, a także porozmawiać z hodowcami i posłuchać opowieści o ich kotach.
Będziecie mogli zrobić zakupy: zapewniamy multum stoisk z artykułami dla Waszych pupili oraz dla Was. Najmłodsi zwiedzający będą mogli upodobnić się do swoich ulubieńców poprzez malowanie buźki. Będą też z nami przedstawiciele fundacji zajmujących się opieką nad bezdomnymi kotami, którzy opowiedzą o swojej pracy. Wsparcie bezdomniaków zawsze mile widziane!
Zapraszamy 23 i 24 marca do hali sportowej CRS-Bielany przy ul. Lindego 20 (2 minuty od stacji metra Wawrzyszew). Wystawa będzie czynna od godziny 10 do 16. Bilety w cenie: 12 PLN normalny i 7 PLN ulgowy (młodzież ucząca się, emeryci i renciści) do nabycia w kasie przed wejściem. Dzieci do lat 5 – wstęp gratis!

.

Bajkolot

Niespodzianka, Niespodzianka, wiosenna niespodzianka 🎁:
Zapraszamy Was na dodatkowe, wyjątkowe spotkanie w ramach Bajkodzieła. Tym razem wybierzemy się w podróż dookoła świata Bajkolotem. Podczas spotkania nie zabraknie wspaniałych opowieści w wykonaniu Michał Malinowski , a kreatywną atrakcją będą działania modelarskie – każdy z uczestników wykona swój własny samolot.

Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat.
Zapisy wyłącznie przez stronę: www.tworczosc.org.pl

Dofinansowanie: Biuro Kultury m.st. Warszawa

.

O mumiach. Warsztaty z dreszczykiem

23 marca, w sobotę o godz. 11 wydawnictwo Polarny Lis i księgarnia Badet zapraszają dzieci na warsztaty na motywach książki „Kto się boi mumii?” Fleur Daugey.
Dowiemy się, gdzie na świecie mumifikowano zmarłych, na czym polega mumifikacja i w jaki sposób można zajrzeć pod bandaże. Wystroimy w złoto i pióra mumie inkaskich królów i urządzimy mumia-party.
Zapraszamy dzieci od 6 lat, wstęp wolny, zapisy: badet@badet.pl, tel. 22 499-37-17.

.

Rodzinne rysowanie

Twórcza zabawa dla całych rodzin! Nie trzeba być mistrzem rysunku, wystarczą chęci i gotowość podjęcia nowych wyzwań. Na zajęciach panuje kameralna atmosfera, wspólnie ćwiczymy uważną obserwację oraz poznajemy różne techniki rysunkowe. Naszymi modelami są rzeczy warszawskie – rzeźby, obrazy, medale i inne przedmioty. Zachęcamy opiekunów do wzięcia udziału w zajęciach razem z dziećmi. Uczestnicy otrzymują do dyspozycji podstawowe materiały plastyczne (można przynieść własne). Dodatkowo w księgarni muzealnej można zakupić stylowy szkicownik oraz zestaw ołówków.

☞ Kiedy: czwarta sobota miesiąca w godz. 11.00-12.00
☞ Dla kogo: rodziny z dziećmi
☞ Wstęp: 10 zł, bilety: bit.ly/2WaftQg
☞ Miejsce spotkania: przy kasach w kamienicy nr 42

Edukacja w Muzeum Warszawy: muzeumwarszawy.pl/kategoria/dzialalnosc-edukacyjna/

.

Kocham Teatr! Dziwne zwierzęta – spektakl Teatru Sytuacje Grupa

Pomiędzy niezwykłością a osobliwością.
Pomiędzy szczególnością a cudacznością.
Pomiędzy śmiesznością a przedziwnością.
Pomiędzy innością a obcością.
Pomiędzy dziwactwem a wariactwem.
Pomiędzy egzotyką a groteską.
Istnieje dziwność.
Co jest dziwne i kto jest dziwny? Kto jest najdziwniejszy? I dlaczego? Wnioski są zadziwiające i bardzo przyjemne.
To, co jest od nas inne, co się od nas różni, bardzo często stereotypowo powoduje nasz strach, który na zewnątrz może przejawiać się na różne sposoby – nie dotykam, omijam, oddalam się od dziwności albo wyśmiewam, niszczę. Inność może wydawać się niebezpieczna.
——————————————————————————————
Mrówkojad z Orzesznicą, główni bohaterowie spektaklu, dochodzą jednak do innych wniosków, dużo bardziej satysfakcjonujących.
„Dziwne zwierzęta” to przedstawienie dla dzieci w wieku 4 do 10 lat.
Scenariusz na podstawie książki Lotty Olsson „Dziwne zwierzęta”
w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk
——————————————————————————————-
Reżyseria: Marianna Piskorz i Julia Szmyt
Muzyka: Marcin Lenarczyk
Kostiumy i scenografia: Anna Konieczna
Występują: Ewa Kaczmarek, Julia Szmyt, Przemysław Zbroszczyk
Głosu użyczyli: Anna Cynkutis, Kuba Kapral, Maciej Krych, Wojtek Luchowski,
Szymon Łuczak, Marianna Piskorz, Maciej Włodarczyk, Przemysław Zbroszczyk
——————————————————————————————
bilet 5 zł/osoba

.

Rodzinne Soboty: Napraw, nie wyrzucaj! Stolarka i Elektronika

Aby uczestniczyć w warsztacie niezbędne jest uzupełnienie formularza zgłoszeniowego opisującego usterkę. Link do formularza:

https://goo.gl/forms/3ZBK7MhXuaBmSs2p1

Odwiedźcie rodzinnie pracownię FabLab powered by Orange. A jeżeli macie w domu niedziałające lampki czy zepsuty drewniany stołek – weźcie je sobą! Razem postaramy się w nie tchnąć nowe życie.

W przeciągu trzech godzin postaramy się zastanowić nad przyczyną usterki oraz ją usunąć możliwie jak najprostszą metodą. Przy pomocy plotera laserowego, elektronarzędzi czy lutownic można zdziałać naprawdę wiele, a co konkretnie? Zobaczycie podczas warsztatów!

Rodzinnie rozwiążemy problem niedziałającego sprzętu domowego czy akcesoriów, które na codzień są nam niezbędne. Nie wyrzucajmy, naprawiajmy! Zadbajmy razem z FabLabem o środowisko!

Podczas warsztatów wykorzystywane będą głównie stolarnia oraz pracownia elektroniczna w Fablab powered by Orange.

Wiek uczestników: dzieci (6-15 lat) oraz dorośli

Ilość osób w grupie: 6 dorosłych wraz z 6 dzieci (jeden bilet obejmuje jedną osobę dorosłą oraz jedno dziecko)

Czas trwania warsztatów: 3 godziny

Termin: 23.02.2019

godzina: 10:00 – 13:00

.

Spotkanie z teatrem Kamishibai – Tożsamość i przemijanie

Teatr Kamishibai – teatr ukryty w drewnianej skrzynce, historie opowiadane przy muzyce na żywo.
Podczas spotkania łączymy formę teatralną z warsztatem muzycznym, plastycznym, tanecznym.

Tym razem usłyszymy opowieść „Mój przyjaciel Kemushi”, a tematem spotkania będzie tożsamość i przemijanie.

Po spotkaniu wspólnie namalujemy swój świat.
Czy przeminie?

Wstęp 10 zł/osoba

.

Dyskoteka dla Dzieci / 23.03

Hej rodzice!

Chcielibyście potańczyć przy All That She Wants, ale boicie się, że sąsiad Was podejrzy? Zanim urodził Wam się syn, byliście królami nocy tańcząc do rana? Chcielibyście pokazać córce jak ruszać biodrami w rytm house’u z lat 90.?

Ta impreza jest dla Was!

Gorący karnawał, rodzice z dziećmi, feria kolorów, skaczące balony i wspólne zabawy organizowane do ciekawej muzyki (i do guilty pleasures czasem też ;-)) to nasza znana już na całym mieście impreza.

Dla łakomczuchów na pewno będzie jakieś ciasto, dla smakoszy pyszna kawa, a dla pasibrzuchów i lekkoduchów pyszne piwko już od rana.

Zapraszamy!

Karrot
ul. Częstochowska 20
Start: 11:00
Koniec: 14:00
Wstęp: 5 PLN

.

Warsztaty Familijne: Jak nawiązać kontakt?

Co łączy telefon z ogniskiem? Jak działa telegraf? Do czego służą różne kanały w krótkofalówce? Zapraszamy na zupełnie nowe Warsztaty Familijne! Ich uczestnicy poznają współczesne oraz dawne sposoby komunikowania się. Sprawdzą, kto korzysta z alfabetu Braille’a, a kto z alfabetu Morse’a. Samodzielnie skonstruują komunikator umożliwiający porozumiewanie się na odległość.

Warsztaty odbywają się w każdy weekend, a bilety można kupić on-line na https://bilety.kopernik.org.pl/ oraz w kasie nr 5 (kasa uprzywilejowana, nie trzeba stać w kolejce) już na dwa tygodnie przed pierwszymi zajęciami z danej serii i tuż przed nimi. Sprzedaż biletów rozpoczyna się w poniedziałek.
Zajęcia są przeznaczone dla dzieci 5-8 lat (ukończone 5 lat i nieukończone 9 lat).

Opłata za udział w warsztatach: 30 zł (cena biletu dla jednego dziecka i maksymalnie dwojga opiekunów)

Więcej informacji na stronie:
www.kopernik.org.pl/warsztaty/warsztaty-familijne/jak-nawiazac-kontakt/

.

Mała Wisła / wyprawy dla rodziców z dziećmi / kalendarium

Fundacja Ja Wisła zaprasza na cykl 21 sobotnich spacerów wzdłuż warszawskiej Wisły. Wyprawy są dedykowane dla rodzin z dziećmi terenowymi. My zabieramy trzyletniego Jerzyka. Trasy liczą 4 km. Czas wspólnie spędzony nad rzeką to oglądanie unikatowych panoram, dotykanie przyrody, poszukiwane skarbów, zabawa nad wodą, wsłuchiwanie się w głosy i historie znad Wisły. Czas na karimacie, na pniu zwalonego drzewa. Woda, niebo i ptaki. Co tydzień gdzieś indziej.

Wilanów

23 marzec / Piasek w butach

Bilety:
Dzieci do lat 3: bezpłatnie, ulgowy: 16 zł, normalny: 24 zł, rodzinny (2+1): 56 zł, (2+2): 64 zł, (2+3): 80 zł.
Rezerwacje na maila: fundacja@jawisla.pl, informacja: 508 328 803

Wycieczkę prowadzą świeżo upieczeni laureaci Statuetki Złotego Słonecznika: Agnieszka Czerwińska i Przemek Pasek. Nagroda Złotego Słonecznika została przyznana Fundacji Ja Wisła przez portal Czas Dzieci za wyprawy Mała Wisła, jako najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci, w kategorii przyroda, w Warszawie w 2018 r. Dziękujemy !

Agnieszka Czerwińska i Przemek Pasek

.

Warszawskie opowieści „Bajka o Bazyliszku”

Zapraszamy młodych warszawiaków na kolejną edycję spotkań z legendami pt. „Warszawskie opowieści”.

Dla młodych widzów przygotowaliśmy przedstawienie teatralne połączone z warsztatami plastyczno-ruchowymi. Spektakl „W poszukiwaniu Bazyliszka” w wykonaniu Teatru Puszka inspirowany jest wierszowaną baśnią autorstwa Jana Knothe pt. „Bajka o Bazyliszku”. Bajka w zabawny sposób opowiada jedną z najpopularniejszych legend warszawskich.

Spotkania w Pałacu Kultury i Nauki (sala Rudniewa, IV piętro, wejście od ul. Marszałkowskiej), będą organizowane w dwóch grupach wiekowych (prosimy o zabranie dla dzieci obuwia na zmianę):
12 stycznia, 9 lutego oraz 16 marca, w godzinach 11.00-13.00
dzieci w wieku 2,5-5 lat na spektakl i warsztaty.
26 stycznia, 23 lutego oraz 23 marca, w godzinach 11.00-13.00
dzieci w wieku 5-8 lat – spektakl i warsztaty.
Zapisy na poszczególne wydarzenia na stronie:
www.um.warszawa.pl/rejestracja_legendy/
WSTĘP BEZPŁATNY.

Gdzie mieszka Bazyliszek?
Każde stare miasto ma swoje tajemnice i legendy. Nie inaczej jest w Warszawie, która kryje w swych podziemiach studnię ze Złotą Kaczką, tajemnicze źródło na Rynku Nowego Miasta, czy też straszliwego smoka w piwnicach jednej z kamienic na Starówce. Czy jednak Bazyliszek na pewno mieszkał na Krzywym Kole? Czy rzeczywiście zamieniał niepokojących go ludzi w kamień? Skąd wzięła się ta legenda? A może mieszkał zupełnie gdzie indziej? Może znajdziemy go w podziemiach Pałacu Kultury i Nauki? Może kryje się tam do dnia dzisiejszego? Dzieci odbędą niezwykłą podróż w czasie. Podróż, która przeniesie je do malowniczego średniowiecza, kiedy Warszawa była niewielkim grodem na brzegu Wisły…

Warsztaty plastyczne
Wykorzystując trójwymiarowe dioramy oraz papierowe lalki, dzieci zbudują makietę starej Warszawy. Odtworzą klimat ówczesnego rynku oraz dowiedzą się o „straszliwym smoku” nazywanym Bazyliszkiem, który siał postrach wśród pierwszych mieszkańców miasta.

Po spektaklu dzieci i dorośli będą mogli wykonać papierowe lalki bohaterów występujących w przedstawieniu. Później każde dziecko będzie mogło w domu przygotować własny mini-spektakl. Druga część warsztatów będzie poświęcona grom i zabawom ruchowym związanym tematycznie z treścią przedstawienia.

.

Wystawa dinozaurów w Galerii Północnej

Już od soboty, 16 marca zapraszamy wszystkich miłośników dinozaurów do zobaczenia wyjątkowej wystawy oraz do wspólnej zabawy! 🦖🦕

Nie może Was zabraknąć! 馃榾

.

niedziela, 24 marca

Muzyka o Małym Księciu – spektakl muzyczny dla dzieci

Klasyka światowej literatury w towarzystwie lalek i muzyki na żywo. Okazja, by przypomnieć sobie co jest najważniejsze, choć niewidoczne dla oczu.

Reżyseria i scenariusz: Ania Polarusz, w oparciu o książkę Antoine’a de Saint Exupery’ego „Mały Książę”
Marionetki, lalki i scenografia: Fabryka Lalek
Muzyka i wykonanie: Krzysztof Kowalewski.
Występują: Ania Polarusz (Ani-rusz), Krzysztof Kowalewski.
dla widzów 6+ czas trwania: 50 minut
bilet: 25 zł
bilet rodzinny: 60 zł (do 3 osób), każde kolejne dziecko:10 zł,

.

Kolekcja tajemnic | Warsztaty detektywistyczne dla dzieci 7-10 lat

W labiryncie pałacowych sal wytropić można niejedną zaskakującą historię. Podczas detektywistycznych warsztatów będziemy rozszyfrowywać anonimowe listy z XVIII w., śledzić dziwne dźwięki, odgadywać znaczenie osobliwych śladów i łamać kody, otwierające skrzynie pełne sekretów

***
Czy okryliście już wszystkie zakamarki Pałacu na Wyspie? Zapraszamy na poszukiwania, dzięki którym odnajdziecie drzwi nieprowadzące do żadnego pokoju, zakręcone schody, komodę z niezwykłym wnętrzem i wiele innych pałacowych niespodzianek. W niedostępnych na co dzień miejscach czekać będą zadania, zagadki i łamigłówki. W ich rozwiązywaniu pomoże szczur Maurycy, specjalista ds. sekretów królewskiej kolekcji. Przygotujcie lupy i latarki. Nie pozwolimy przemknąć niepostrzeżenie żadnej tajemnicy.

Terminy warsztatów dla dzieci 7-10 lat

🔎 24 marca – Tajemnica byka, który uciekł ze stolika

🌍 Lokalizacja👉 Pałac na Wyspie
🎟 Obowiązuje: bilet w wysokości 25 zł ( dziecko plus opiekun) lub karnet w wysokości 120 zł (na pięć warsztatów)
ℹ Zapisy: edukacja@lazienki-krolewskie.pl

***
👨Prowadzący: Mateusz Olszewski – absolwent aktorstwa w łódzkiej Filmówce, studiuje reżyserię na Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Współpracował z łódzkimi teatrami (Powszechny, Nowy, Szwalnia, Logos) oraz reżyserował spektakle w Warszawie, Płocku i w Gdyni. Prowadzi warsztaty teatralne w Ognisku Teatralnym „U Machulskich” oraz w VII LO im J. Słowackiego w Warszawie

***
Warsztaty detektywistyczne dla dzieci 4-6 lat👉

.

Teatr dla dzieci: Kajtuś Czarodziej

Kajtuś to najbardziej niespokojny chłopiec na świecie. Nie zgadza się na życie w Biednym Mieście, w którym na dobre zadomowiła się mgła, nuda i szarość. Odwraca się od rówieśników i od całego świata dorosłych. To dla niego obce plemię. Za to świat baśni… To jest to! Zasłyszane od babci historie otwierają jego serce na pragnienie bycia czarodziejem. Nie królem, nie lotnikiem i nie detektywem, tylko właśnie czarodziejem! Pewnego dnia niespokojny chłopiec odkrywa w sobie magiczną moc. Jak wykorzysta daną mu szansę?
Spektakl na motywach zwariowanej powieści o małoletnim czarodzieju – historia niegrzeczności, samotności i buntu – poszukiwania sensu i walki o siebie. Twórcy realizują tym samym myśl Korczaka, podejmując niezwykle ważny temat wolności i praw dziecka.

sala: Broadway
wstęp: 10 zł, bilety do nabycia online lub w DK Kadr

.

Nadzwyczajny Koncert Charytatywny#

„Miarą Twojego człowieczeństwa, jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka”
ks. Mieczysław Maliński

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Narodowej Wojciech Rodek – dyrygent
Paweł Burczyk – prowadzenie aukcji
Anna Popek – prowadzenie koncertu

Program:
Giuseppe Verdi – Uwertura do opery Bitwa pod Legnano
Georges Bizet – Preludium do I aktu opery Carmen (oprac. Bill Holcombe)
Leonard Bernstein – West Side Story Medley (oprac. Heinz Czadek)

Przerwa – Aukcja*

Nikołaj Rimski-Korsakow – Kaprys hiszpański op. 34
Piotr Czajkowski – Uwertura Rok 1812 op. 49

Cel akcji:
https://www.siepomaga.pl/joanna-turkowska

*Podczas przerwy odbędzie się aukcja, którą poprowadzi Paweł Burczyk. Już wkrótce będzie dostępny katalog. W zbiórkę tę zaangażowanych jest wiele osób i podmiotów.

Organizatorami koncertu są: SPAM (Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, www.spa-m.pl), wspierający działalność muzyków od 1956 roku, oraz Filharmonia Narodowa. Dzięki nim, jak i wielu innym podmiotom, patronom, ludziom dobrej woli – inicjatywa muzyków Filharmonii Narodowej może zostać zrealizowana.

Artyści OFN pragną zaznaczyć, że wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie i realizację koncertu nie pobierają z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

——-

W 2018 roku Muzycy Filharmonii Narodowej poruszeni trudną sytuacją zdrowotną i życiową koleżanki-muzyka i jej rodziny, wyszli z inicjatywą zorganizowania Nadzwyczajnego Koncertu Charytatywnego. Naszym zamiarem było stworzenie cyklicznego, corocznego wydarzenia, podczas którego zbierane będą fundusze na rzecz artystów znajdujących się w trudnej sytuacji zdrowotnej i życiowej. Zapraszamy do udziału w niezwykłym wydarzeniu, w którym piękno sztuki spotyka się ludzką dobroczynnością.

Muzycy Orkiestry

W tym roku celem zbiórki na Koncercie Charytatywnym organizowanym przez muzyków Filharmonii Narodowej będzie półroczna terapia w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej i zakup sprzętu dla Joanny Turkowskiej, która od 9 czerwca pozostaje w śpiączce.

Joanna Turkowska jest aktorką, trenerem aktorskim, wykładowcą, artystką, tłumaczką, lektorką. Podczas próby w Warszawskiej Szkole Filmowej Joanna przygotowywała studentów do spektaklu dyplomowego. W scenie czwartej – pojedynek na szpady. Nagle jedna ze szpad popsuła się, ostrze, oderwane od rękojeści, odskoczyło trafiając Joannę w skroń. Aktorka upadła, tracąc przytomność. Nie odzyskała jej do dziś.

Przed wypadkiem Joanna była wulkanem energii. Towarzyska, pełna życia. Studenci ją uwielbiają. Współpracuje z Warszawską Szkołą Filmową, Państwową Akademią Muzyczną w Łodzi, Kinem Muranów, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Watchout Studio, Szkołą Tańca Astra, Ośrodkiem Tu i Teraz w Kawkowie, Galerią Zachęta i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Jest współzałożycielką grupy Teatro Comunale’ale i twórczynią autorskich programów warsztatów aktorskich “Character Deconstruction” i “Pięć Wymiarów Pustki”. Jest zapaloną turystką. Każdą wolną chwilę przeznacza na spacer po lesie, spływ kajakowy, rower, góry… Zdobyła prawie wszystkie szczyty Korony Gór Polskich, w tym Rysy.

Lewa strona jej ciała jest sparaliżowana – opowiada siostra Joanny. Początki były niezwykle trudne, jej stan był bardzo zły… Mogliśmy być przy niej tylko 2 godziny dziennie i bardzo się o nią baliśmy. Joanna ma jednak silny organizm i dzielnie walczyła o życie! Nie poddała się nawet na minutę! Już kilka dób po operacji zaczęła samodzielnie oddychać. Rana goiła się dobrze. Teraz, kiedy możemy być przy cały czas, widzimy, jakie robi postępy. Po miesiącu od wypadku zaczęły pojawiać się impulsy w sparaliżowanych kończynach!

Wiemy, że Joanna się obudzi, że do nas wróci. To tytan pracy. Wykona ją jak zawsze – z całą pasją, poświęceniem i zaangażowaniem, nie bacząc na pot i łzy. Nasza rola to pomóc jej tak, jak możemy – potrzebna jest intensywna i kosztowna rehabilitacja, aby nawiązać z nią kontakt i stopniowo przywracać przytomność.

Spędziliśmy z Asią w Krakowie kilka intensywnych miesięcy. Następnie zdecydowaliśmy, że spróbujemy tymczasowo zmienić klimat i wyruszyliśmy do Torunia – nowe miejsce to nowe wrażenia i nowe bodźce terapeutyczne!
W tej chwili Joanna przebywa w ośrodku rehabilitacyjnym Fundacji „Światło”, gdzie jest poddawana dalszej rehabilitacji.

.

Poranki Teatralne: „Morskie opowieści”

Przedstawienia teatralne ponownie zagościły w repertuarze Kina Praha. Wierzymy, że proponowane przez nas spektakle familijne, wzbogacone o elementy edukacyjne, staną się wspaniałą alternatywą wspólnego spędzania czasu… w kinie!

24 marca zapraszamy na spektakl teatralny, pt. ⚓ „Morskie opowieści” ⚓. Opowieść, która pozwoli małym widzom przenieść się na pokład statku, gdzie rozpoczną pełen przygód rejs. Rozśpiewana załoga opowie im o niejednej przygodzie, która wydarzyła się na morzu. Na pokładzie odbędzie się również akcja ratunkowa z udziałem Ratownika WOPR, a dzieci dowiedzą się, jak należy postępować w przypadku zagrożenia podczas wakacyjnego odpoczynku nad jeziorem czy morzem. Meteorolog Krabs wyjaśni widzom, jak rozpoznawać pogodę na podstawie obserwacji chmur. Czy łatwo jest być żeglarzem? Czy każdy może śpiewać szanty? Na te pytania odpowie humorystyczny spektakl muzyczny, podczas którego nie zabraknie wspólnej zabawy. Wszyscy widzowie wraz z załogą będą uczestniczyć w przeciąganiu liny.
__
Autorami muzyki są Jakub Czachor i Paweł Penksa – muzyk, klawiszowiec, kompozytor. Od 7 roku życia gra na instrumentach klawiszowych, pobierał nauki min. u warszawskiego jazzmana Jerzego Kossacza. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych, gier, filmów i reklam. Przy scenografii pracowała Paulina Zalewska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Stypendystka Centrum Grafiki Artystycznej Kaus – Urbino we Włoszech.
__
OGÓLNE INFORMACJE
➡24 marca, godz. 11:00
➡Cena biletu – 25 zł
➡Bilety dostępne w kasie kina oraz on-line:
➡http://bit.ly/PorankiTeatralne_MorskieOpowiesci
➡Przedstawienie teatralne trwa 45 minut.
➡Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym.

.

Byk Ferdynand

Byk Ferdynand podbije Wasze serca!

Flamenco, hiszpańskie tańce dworskie gagliarda i pawana, ale i żartobliwie użyte disco-polo – będzie można usłyszeć i podziwiać w „Byku Ferdynandzie”, najnowszej premierze Teatru IMKA w Warszawie, wyreżyserowanej przez Tomasza Karolaka, według jego i Kuby Przebindowskiego scenariusza.

Bajka familijna, dla dzieci i dorosłych, inspirowana jest bestselerem „Byczek Fernando” Munro Leafa z 1936 roku. Tolerancja dziecięcego bohatera i to, że nie chce brać udziału w krwawej corridzie sprawiło, że opowieść jako nazbyt pacyfistyczna była zakazana w III Rzeszy Adolfa Hitlera i Hiszpanii Francisco Franco, zaś podziwiana przez noblistów Tomasza Manna i Gandhiego.

Filmowa wersja z wytwórni Walta Disneya zdobyła Oscara (1938). W Polsce książka cieszy się ogromną popularnością dzięki tłumaczeniu Ireny Tuwim. „Byka, który cenił sobie spokój jak nikt” opiewały w swoim szlagierze także Czerwone Gitary.

– Jestem ojcem dwójki dzieci i podobnie jak podczas pracy nad poprzednim moim bajkowym spektaklem „Momotaro”, zależy mi na tym, żeby odciągnąć dzieciaki od telefonów, komputerów i opowiedzieć im zabawną, ale i mądrą historię o tym jak w czasach pełnych napięć między cywilizacjami i kulturami żyć w pokoju i pomagać sobie – powiedział Tomasz Karolak. – Nasz byczek Ferdynand urodził się w polskiej stodole i wychował na polskiej łące, a uosabiając wszystko to, co godne podziwu w polskości, jest ciekawy świata i otwarty na, to co najlepsze w innych kulturach. Dlatego na rowerze, który otrzymał na komunię świętą wraz z zegarkiem, wybierze się do Hiszpanii, gdzie podziwiać będzie także dziedzictwo architektury islamu. Przeżywając wiele zabawnych i pouczających przygód, spotka Królową, którą nauczy dystansu do życia, uratuje Rybę, a Sępom pomoże lepiej zrozumie świat.

Obsada: Tomasz Karolak, Viola Kołakowska, Anna Iberszer, Maria Dejmek, Michał Barczak, Natalia Klimas, Robert Kochanek, Aleksandra Nowicka

.

Niedziela z teatrem: Kluseczka, czyli niech mnie ktoś pokocha

„Mam na imię Kluseczka… to znaczy, tak naprawdę mam na imię Kasia,
ale mama i tata mówią do mnie Kluseczka, bo nie jestem tak chuda jak te patyczaki z naszego bloku”.

„Kluseczka, czyli niech mnie ktoś pokocha” to spektakl o dzieciństwie – opowieść zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Monodram otworzy cykl „Niedziela z teatrem” w Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej.

Kluseczka: Zofia Wrzosek

scenariusz i reżyseria: Julia Kotarska-Rekosz

muzyka: Stanisław Rekosz

24 marca godz. 18.00
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2, Warszawa Stare Miasto

Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: rezerwacja@scek.pl.
W temacie wiadomości należy wpisać KLUSECZKA, a w treści imię i nazwisko osoby rezerwującej oraz liczbę rezerwowanych miejsc.

nagrody:
I Nagroda na XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „HECA 2017” Płock 2017

II Nagroda na konkursie „Melpomena w szkolnej ławce 2017”

III Nagroda na Festwialu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej „Asteriada 2017”

III Nagroda na XVII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek”

I Nagroda na Festiwalu Małych Form Teatralnych „EFFKA 2018”

Nagroda dla Najlepszej Aktorki na Festiwalu Małych Form
Teatralnych „EFFKa 2018”

Nagroda za Najlepszy Scenariusz na Festiwalu Małych Form Teatralnych „EFFKa 2018”

.

Przypadki Robinsona Crusoe – Marzec 2019

„Przypadki Robinsona Crusoe” – nowe przedstawienie muzyczne dla dzieci i młodzieży na NOVEJ SCENIE Teatru Muzycznego ROMA.

Jest to spektakl oparty na motywach klasycznej powieści autorstwa Daniela Defoe. Podstawą fabuły jest wciągająca opowieść o młodzieńcu, który – mimo protestów najbliższych – opuszcza dom rodzinny i po wielu burzliwych przygodach trafia na bezludną wyspie, gdzie spędza 28 lat. Przedstawienie mówi o dojrzewaniu, dorastaniu do odpowiedzialności i zmaganiu się z własnymi słabościami. Spotkanie Robinsona z Piętaszkiem stanowi doskonale podłoże do dyskusji na temat istoty człowieczeństwa, a także rozliczenia z uprzedzeniami i antagonizmami wyniesionymi z różnych kultur i środowisk. Jakie były zatem losy Robinsona i Piętaszka nim znaleźli się na bezludnej wyspie? Czy Robinson powinien był podejmować próbę ucywilizowania Piętaszka? Gdzie kończy się opieka, a zaczyna tyrania? Czy coś jest słuszne tylko dlatego, że do tego przywykliśmy?

Nietuzinkowa wizja autora scenariusza i reżysera Jakuba Szydłowskiego kazała mu umieścić akcję w odległej przyszłości, co zaowocowało musicalem w konwencji science fiction. Muzykę do przedstawienia skomponował Jakub Lubowicz, opierając się na klasycznej kameralnej instrumentacji przeplatanej z brzmieniami etno, instrumentami analogowymi oraz syntezatorami. O jej niezwykłości stanowią rzadko spotykane brzmienia, stworzone przez jeden z najlepszych współczesnych jazzowych kwartetów smyczkowych na świecie – Atom String Quartet.
To po prostu trzeba zobaczyć i usłyszeć.

Premiera na NOVEJ SCENIE Teatru Muzycznego ROMA już 16 lutego 2019 roku!

REALIZATORZY:

Reżyseria – Jakub Szydłowski
Muzyka, kierownictwo muzyczne – Jakub Lubowicz
Choreografia – Agnieszka Brańska
Kostiumy i charakteryzacja – Dorota Sabak
Scenografia – Grzegorz Policiński

.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o