Weekendowa Zajawka, czyli zaplanuj rodzinny weekend w Warszawie (8– 9 lutego)

Przed nami pierwszy weekend ferii zimowych w Warszawie.  Jak zawsze na czas dłuższej przerwy miasto opustoszeje, ale, jeżeli zostajecie na miejscu, nie martwcie się, nadal dużo się dzieje, o czym świadczy pokaźna Weekendowa Zajawka. Dodatkowo dla młodych poszukiwaczy przygody pojawiło się nowe miejsce – Małe Wielkie Przygody – o którym możecie przeczytać na blogu.  

Spis treści:

sobota, 8 lutego

„WYSTAWA GIGANTÓW” w Galerii Północnej [Targówek]

„WYSTAWA GIGANTÓW” w Galerii Północnej jest dostępna od dziś aż do 29 marca. Szukajcie jej na 1. piętrze galerii, naprzeciwko sklepu CCC. Czynna jest codziennie w godzinach 10:00 – 22:00, w niedzielę (również niehandlowe) do 21:00.

Była modliszka, patyczaki, karaczany i skorpion – dużo radości dla młodego przyrodnika! Wisienką na torcie są trzy mikroskopy – za ich pomocą dzieci mogą samodzielnie obejrzeć różne preparaty. Nawet te całkiem nieduże dzieci, bo… na miejscu dostępne są stołeczki.

To fajna okazja, żeby przyjrzeć się, jak wygląda z bliska oko owada, skrzydło muchy czy kryształki soli. Poza tym dostępny jest też mikroskop cyfrowy – za jego pomocą można wyświetlić obraz w dużym powiększeniu na ekranie telewizora (ja oglądałam korę lipy!).

Co można zobaczyć na Wystawie?
? modliszka,
? szarańcza,
? skorpion cesarski,
? ślimak achatina,
? wij afrykański,
? liściec olbrzymi,
? karaczany,
? straszyki, w tym straszyk olbrzymi,
? patyczaki.

Koduj z Gigantami w Microsofcie [Włochy]

Bezpłatne warsztaty programowania Koduj z Gigantami w Microsofcie! ?‍??

? 8-9 lutego 2020r.

?Ostatnie wolne miejsca, zapraszamy do zapisów poprzez formularz:
https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/KodujZGigantami

?Koduj z Gigantami to już 6 edycja bezpłatnych warsztatów programowania dla dzieci i młodzieży organizowanych przez szkołę Giganci Programowania w całej Polsce.?

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów od 7 do 18 roku życia.
Celem akcji Koduj z Gigantami jest zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży szkolnej o programowaniu, zapoznanie się z narzędziami programistycznymi i nowymi technologiami. Misją Gigantów Programowania jest przede wszystkim zwiększenie świadomości o dalszej ścieżce edukacji i pracy w IT.
W Microsofcie przewidzianych jest ponad 400 miejsc dla uczestników warsztatów w dniach 15-16.02.2020r. ?
Młodsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił poznając programy takie jak Scratch, Kodu czy AppInventor, starsi natomiast – C# i Visual Studio. Zajęcia odbywają się w blokach 1- lub 1,5- godzinnych w grupach do 12 osób.?‍?

Zajęcia plastyczne dla 3-4 latków we Flob a dob [Żoliborz]

Bawimy się farbami, plasteliną, węglem i ołówkiem… Wszystko po to, aby poznać świat sztuki i rozbudzić w sobie fantazję.

Chcesz wiedzieć więcej, kliknij: https://flobadob.pl/zajecia-plastyczne/

DLACZEGO FLOB A DOB?

Ilse Crawford – projektantka i architektka, powiedziała:

Mamy dwoje oczu, dwoje uszu i jedne usta. I w tych właśnie proporcjach powinniśmy ich używać.

W pełni zgadzamy się z jej słowami. Naszym priorytetem jest inspirować, wyzwalać kreatywność i pobudzać do działania, a nie nie jest to możliwie bez wsłuchania się i pełnego zrozumienia naszego Klienta, a Waszego dziecka, które jest dla nas najważniejsze!
W pełni rozumiemy, że to Wy, Rodzice, wybieracie zajęcia i płacicie za nie, ale dla nas jesteście drugoplanowi. Na pierwszym miejscu stawiamy Wasze dzieci, angażując się w ich rozwój, w pełnym skupieniu na ich indywidualizmie, zarówno pod względem charakteru, jak i umiejętności, czy czasu potrzebnego na przyswojenie nowych zagadnień.

Spotykamy się w każdą sobotę o 11:00

➡️Na zajęcia obowiązują zapisy!
https://flobadob.pl/zapisy-on-line/

Masz dodatkowe pytania?
? pisz: kontakt@flobadob.pl
☎️dzwoń: 502 970 978

Sobotnie zajęcia dla maluszków [Wawer]

Sobotnie zajęcia dla maluszków w Ciuchci Puch Puch Wawer – już 8 lutego! ?

Serdecznie zapraszamy na zajęcia edukacyjno – adaptacyjne, podczas których będziemy razem ćwiczyć, śpiewać, tańczyć, weźmiemy udział w zabawach rytmicznych i sensorycznych, a na koniec wykonamy wspaniałą pracę plastyczną ??

Na zajęcia zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od roku do 4 lat, z mamą lub tatą ?

Sobotnie zajęcia MiniCiuchcia odbywają się dwa razy w miesiącu, od października do czerwca.

Zajęcia odbędą się w sobotę, 8 lutego w godz. 10:00-11:00, w Przedszkolu Ciuchcia Puch Puch Wawer przy ul. Stradomskiej 12?

Już 8 lutego czeka nas wycieczka do krainy okrytej śnieżną pierzyną. Będziemy układać lodowe puzzle, szukać płatków śniegu i uczyć się piosenki pt. „Pada, pada śnieżek”. W programie wiele zimowych gier i zabaw – spróbujemy odgadnąć „Kto wpadł w zaspę”, weźmiemy udział w kuligu na kocykach, zatańczymy też do utworu „Wiatr i śnieżynki”. Pobawimy się gazetowymi śnieżkami, a potem za pomocą chusty Klanzy zrobimy wielką burzę śnieżną. Gdy mróz na dworze, marzną paluszki, sami przygotujemy więc ciepłe rękawiczki, wypełniając je różnego rodzaju produktami sypkimi ❄️?

MiniCiuchcia to:

?wykwalifikowana i kompetentna kadra nauczycielska – pełna pasji, kreatywności, troski i entuzjazmu;

?wspaniałe atrakcje i mnóstwo świetnej zabawy;

?wspieranie i stymulowanie społecznego, emocjonalnego i intelektualnego rozwoju dzieci;

?konstruktywne porady i wskazówki dla rodziców;

?warsztaty pogłębiające więź rodzica z dzieckiem;

?bezpieczne i ciepłe miejsce;

?zajęcia, dzięki którym maluszek łatwiej rozstanie się z rodzicami, gdy nadejdzie czas pójścia do przedszkola.

Weź ze sobą kapcie dla dziecka i nie zapomnij o dobry humorze ?+?

Zapraszamy również na kolejne zajęcia, podczas których wybierzemy się do ZOO – już 29 lutego!✨

Prosimy o zgłaszanie uczestnictwa. Liczba miejsc ograniczona.

Koszt zajęć 25 zł.

Zapisy:

?Przedszkole Ciuchcia Puch Puch Wawer

?Ul. Stradomska 12

☎️Tel.: 600-200-306

?E-mail: wawer@puchpuch.pl

Bieżące informacje z życia przedszkola znajdą Państwo na poniższych stronach:

www.puchpuch.pl/sobotnie-zajecia-dla-dzieci/mini-ciuchcia/

W naszych przedszkolach i żłobkach lubimy dzieci, cenimy ciepłą atmosferę, dbamy o dobre relacje, szanujemy się wzajemnie, rozwijamy się i znajdujemy dobre rozwiązania, ponieważ mamy jasno określony cel – sukces dziecka! ?

Zero waste: praktyka i teoria. Rodzinne warsztaty ekologiczne.

Idea zero-waste, która w praktyczny sposób pozwala dbać o środowisko naturalne, zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie.
Podczas spotkania będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę, wziąć udział w dyskusji na temat globalnych problemów związanych z nadprodukcją odpadów, a także wymienić się praktycznymi doświadczeniami, pozwalającymi Wam być na co dzień bardziej EKO. ?♻?

Na warsztatach stworzycie też samodzielnie prawdziwe cuda z pozornie niepotrzebnych już materiałów.

Woskowijka zamiast folii spożywczej i woreczków śniadaniowych? Pojemnik łazienkowy wykonany ze starych foliówek? Woreczki na produkty sypkie uszyte z niepotrzebnych firanek? ♻??

Program warsztatów obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną:
10:00 – 11:00 – Co? Wprowadzenie do tematyki ekologii i odpadów.
11:00 – 13:00 – Jak? Zajęcia praktyczne z szycia ekologicznych woreczków, robienia woskowijek i szydełkowanych koszyczków łazienkowych. (Przynieście ze sobą niepotrzebne materiały:tkaniny bawełniane, skrawki firanek, niepotrzebne foliówki i wszystko to, czemu chcielibyście nadać nowe życie, a nie wiecie jak! :)
13:00 – 14:00 – Co dalej? Wskazówki odnośnie wprowadzania zasad zero-waste w codziennym życiu.

? Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży.
Zapisy indywidualnie na adres: samogloska.bok@gmail.com

Prowadzący:
Magdalena Drzewek, Kamil Strząbała, Filip Kapler –
Trenerzy/absolwenci Akademii Trenerów i Trenerek Fundacji “Inna Przestrzeń” oraz “Habitat for Humanity”

Warsztaty są prowadzone w ramach kampanii Build Solid Ground.
Warsztat odbywa się w ramach projektu „Akademia Trenerów i Trenerek IV” realizowanego przez Fundacja Inna Przestrzeń i Habitat for Humanity Poland we współpracy z Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu UW oraz Stowarzyszenie Akademickie WA PW

BUILD Solid Ground – globalne mieszkalnictwo to projekt edukacyjny, w którym zajmujemy się wyzwaniami globalnego mieszkalnictwa. Pokazujemy, dlaczego warto angażować się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju i jakie współzależności istnieją pomiędzy rozwojem lokalnym a rozwojem krajów Globalnego Południa.

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej. Jest częścią Solid Ground, międzynarodowej kampanii rzeczniczej Habitat for Humanity, której celem jest poprawa dostępu do ziemi jako krok do uzyskania godnego miejsca do życia.


Będzie nam miło, jeżeli zabierzecie ze sobą drobny poczęstunek / sok / kawę / herbatę dla innych uczestników zajęć.

Miejsca Aktywności Lokalnej wspierają lokalne pomysły i działania społeczne mieszkańców. MAL-e sprzyjają nawiązywaniu sąsiedzkich relacji oraz aktywnemu spędzaniu czasu wolnego w najbliższym otoczeniu. Robią to np. poprzez udostępnianie przestrzeni na oddolne działania i wspólne aktywizowanie sąsiadów. MAL-e to odpowiedź na brak przestrzeni, gdzie mieszkańcy mogą nieodpłatnie realizować swoje pomysły.

Spacer Weekendowy – Na dworze każdy może [Praga-Północ]

???Gazy cieplarniane i globalne ocieplenie, to teraz temat numer jeden na świecie. Nie chcemy pozostać w tyle, żeby nie powiedzieć zadzie, dlatego przygotowaliśmy specjalny weekendowy spacer – “Na dworze każdy może”. Z przymrużeniem oka opowiemy o gazach emitowanych przez podopiecznych Warszawskiego ZOO ??????. Niejedna osoba zdziwi się, z czym na co dzień zmagają się opiekunowie zwierząt.
??Wyczuwamy, że ten temat przypadnie wam do gustu.

?CO? Spacer weekendowy „Na dworze każdy może”
?KIEDY? 8 luty o godz.10.00.
?GDZIE? W Warszawskim ZOO – spotykamy się przy wybiegu flamingów, czyli przy wejściu głównym od strony ul. Ratuszowej.
?DLA KOGO? Dla wszystkich miłośników ciekawostek o zwierzętach.
?ZAPISY! Aby wziąć udział w spacerze, należy zakupić bilet wstępu do Warszawskiego ZOO oraz w dyskusji wydarzenia utworzyć post, w którym wystarczy napisać imię, liczbę osób towarzyszących np. Ania + 3 osoby (tj. 4 osoby). Spacer nie jest dodatkowo płatny.

OGRANICZONA LICZBA MIEJSC.

❗️UWAGA:
Spacer potrwa ok. 1,5-2 h. Prosimy przygotować się na panujące tego dnia warunki atmosferyczne.

HOP SIUP urodzinowe przygody Bolka i Lolka [Praga-Północ]

Sobota w Domu COOL…tury

Zapraszamy na rodzinne warsztaty teatralno – plastyczne.

Interdyscyplinarna edukacja teatralna poprzez zabawę. Pobudzenie artystycznej wyobraźni na słowo, dźwięk, działania przestrzenne i plastyczne. Poznanie ciekawostek teatru, sekretów scenografii i zasady działania marionetki.

Na tych zajęciach podejmiemy wyzwanie, jak z komiksu zrobić teatr! Zrobimy lalki Bolka i Lolka, którymi będziemy animować na komiksowych kadrach. Tłem będą rysunki uczestników przyczepione klamerkami do sznurka między drabinami, jak pranie. Kadry ustawimy w formie tortu urodzinowego i w finale wystrzelimy konfetti. Zrobimy pamiątkowe zdjęcie.

Nocny wesoły spacer po Łazienkach Królewskich z iluminacjami [Śródmieście]

Zapraszamy na Nocny wesoły spacer po Łazienkach Królewskich ze świątecznymi iluminacjami. Będzie to unikalna okazja, aby zobaczyć jak prezentują się obiekty w parku po zmroku, pięknie oświetlone. Na spacerze usłyszycie wiele ciekawych historii i anegdot. Będzie też sporo humoru. Dodatkową atrakcją spaceru będą świąteczne iluminacje. Przyjdź na ten spacer ze swoimi bliskimi oraz znajomymi.

Na spacerze dowiecie się m.in.:
– Co porabiał w Łazienkach Richard Nixon?
– Gdzie w Łazienkach najłatwiej zajść w ciążę?
– Jak pomnik Jana III Sobieskiego miał służyć propagandzie?
– Kto lubił się kąpać w Łazienkach?
– Co wspólnego ma teatr na wodzie z Herkulanum?
– Co się stało z mózgiem marszałka Piłsudskiego?
– Czy aleja Chińska prowadzi do Chin?
– Gdzie ukrył się wielki książę Konstanty?
– Co wspólnego z Chopinem mają żabki?
– Gdzie w Łazienkach znajdowała się kiedyś cerkiew?
– Zamachu na czyje życie dokonano dwa razy w Łazienkach?
– Gdzie w Łazienkach miał stanąć zamek carski?
– i wiele więcej…

Cena: co łaska (płatne na końcu spaceru)
Prowadzenie: Aleksander Łamek
Spacer bez zapisów.
Prosimy ciepło się ubrać.

Terminy spaceru:
Sobota 8 lutego 2020 r. godz. 17.30.

Terminy kolejnych spacerów podamy wkrótce.

Zbiórka pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego przy Belwederze (ul. Belwederska 54/56). Miejsce zbiórki pokazuje mapa: http://goo.gl/rTIdiB
Spacer potrwa 80-90 minut i zakończy się przy pomniku Jana III Sobieskiego na ul. Agrykoli.

Indiańskie Totemy – warsztaty dla dzieci w Pardon, To Tu [Śródmieście]

Tym razem podczas warsztatów z Kropka w kropkę zawędrujemy aż do Ameryki Łacińskiej. Poznamy bliżej rdzennych indian. Wspólnie poznamy nasze indiańskie imiona, a następnie każdy z uczestników wykona swój własny, niepowtarzalny Totem. Zapraszamy!

➳ Sobota, 08.02.2020 – g. 12:00-15:00
➳ Wstęp wolny
➳ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

Projekt Kropka w Kropkę powstał z chęci podzielenia się kreatywnym podejściem do otaczającego nas świata z najmłodszymi odkrywcami, a także z wiary, że razem możemy zdziałać więcej! Nasze warsztaty pomogą rozwinąć zdolności manualne waszego malucha, przybliżą mu różne techniki artystyczne i będą przy okazji świetną zabawą:)

Prowadzące: Dorota Pasek i Katarzyna Cecot – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych oraz Studium Pedagogicznego w Warszawie. W 2012 r. stworzyły autorski projekt warsztatów dla dzieci pod nazwą Kropka w kropkę.

Wstęp bezpłatny, bez zapisów!

Dzień Kota [Ursus]

Biblioteka Publiczna im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy serdecznie zaprasza na Dzień Kota.

Miłośnicy kotów będą mieli szansę spotkać się z przedstawicielami Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt
i wysłuchać ich porad na tematy takie jak:
– czy warto wypuszczać swojego pupila z domu?
– jak zabezpieczyć balkony i okna aby chronić naszego kota przed wypadkiem?
– koty wolno żyjące: co powinniśmy o nich wiedzieć?

Ponadto podczas spotkania każdy z uczestników będzie miał szansę pomóc potrzebującym zwierzakom i wziąć udział w zbiórce karmy „pełna miska dla zwierzaka ze schroniska” :)
(Zbiórka odbywa się pod patronatem Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt we wszystkich placówkach Biblioteki od dnia 31.01.2020)

Dzień Kota zakończy rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na najpiękniejszego kota.

Serdecznie zapraszamy!

Akademia OSMO – programowanie dla dzieci w Flob a dob [Żoliborz]

Akademia OSMO - programowanie dla dzieci - Flob a dob

Nauka programowania we FLOB A DOB to wciągająca zabawa, dzięki której Twoje dziecko rozwija umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Towarzyszy nam wirtualny przyjaciel – stworek o imieniu Abby, który dzięki odpowiednio zaprogramowanym ruchom przemierza swoją krainę. Wyznaczane zadania to nie tylko nauka, ale także ekscytujące wyzwania, które łącząc interaktywną grę z fizycznymi blokami kodów, rozbudzają wyobraźnię maluchów i zachęcają do odkrywania świata komputerów.

Zajęcia odbywają się w każdą sobotę, o godzinie 13:00, oraz w środy o 18:15, dla dzieci w wieku 5-8 lat.

Zapisy na: https://flobadob.pl/programowanie-dla-dzieci/

niedziela, 9 lutego

Co dwie sztuki to nie jedna – nowa wystawa dla dzieci w Zachęcie [Śródmieście]

Warszawska galeria sztuki Zachęta po raz kolejny prezentuje fantastyczną wystawę, która jest dedykowana najmłodszym. „Co dwie sztuki to nie jedna” to wystawa o tyle wyjątkowa, że została stworzona nie tylko przez dorosłych artystów dla dzieci, ale także przez dzieci owych artystów, dla innych dzieci. 

Bal karnawałowy dla dzieci [Praga-Północ]

Karnawał to czas radości i zabawy, dlatego zapraszamy najmłodszych na wyjątkowy bal! Nie od dziś wiadomo, że dzieci kochają przebierać się za ulubione postacie z bajek, dlatego jesteśmy bardzo ciekawi jacy bohaterowie pojawią się na balu!

Zabawę rozpoczniemy od interaktywnego przedstawienia muzycznego przygotowanego przez Kulturalne dzieci waw pl, a później zaprosimy księżniczki, czarownice, superbohaterów i innych mieszkańców dziecięcej wyobraźni do:
– strefy kreatywnej: zdobienie masek karnawałowych oraz eksperymenty naukowe na wesoło,
– strefy zabawy: gry i animacje połączone z mini dyskoteką.

Ponadto przygotowaliśmy mnóstwo konkursów, m.in. na króla i królową balu. Nie zabraknie też malowania buziek oraz kręcenia baloników!

Energii wszystkim małym gościom doda słodki poczęstunek.

W cenie biletu dla dziecka:
– spektakl muzyczny,
– udział w balu karnawałowym,
– poczęstunek,
– wstęp dla 1 opiekuna,
– wstęp na plac zabaw po zakończeniu balu.
_______________
Informacje dodatkowe:
Data: 09.02.2020 (niedziela)
Godz.: 11:00 – 14:00
Bilety: 59 zł | https://rezerwacje.hulakula.com.pl/bilety/170

Impreza polecana dla dzieci w wieku 4 – 9 lat.

Ilość biletów ograniczona!

Dla niejadka filmowa gratka! Dziecięce poranki w kinie Kultura [Śródmieście]

Nowy rok zaczynamy z przytupem! W styczniu i lutym kontynuujemy nasz cykl “Dla niejadka filmowa gratka”! Jeśli Twoje dziecko lubi filmy i jedzenie to w takim razie niedzielny poranek w Kinie Kultura to najlepszy pomysł na dobrze spędzony czas! Na uczestników seansów będą czekały pyszne smakołyki w restauracji Cinema Paradiso – dla każdego dziecka pizza i soczek!

Marona – Psia opowieść (7+ )

Reż. Anca Damian / Francja 2019 / 92’ / animacja / lektor

Niezwykła podróż przez życie widziana oczami psa. Marona jest pięknym kundelkiem, który nie ma szczęścia do właścicieli. Jak wygląda świat z psiej perspektywy?
Piękna, wielorasowa suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych właścicieli. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego ją człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan – Sarą, dziewczynka Solange – Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle odpowiedzialny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich? Film jest zapierającą dech w piersiach, dynamiczną i wzruszającą historią opowiedzianą z psiej perspektywy. Skłania widza do myślenia o tym, jacy jesteśmy wobec innych stworzeń. Premiera Niesamowitej podróży Marony miała miejsce na najważniejszym festiwalu animacji, francuskim Annecy.

Klub Młodego Odkrywcy [Śródmieście]

Co to jest KMO? To paczka dziewczyn i chłopaków lat 10+ ,zainteresowanych aktywnym odkrywaniem świata nauki i przygod pod opieką naszych wolontariuszy.

Kluby tworzą sieć koordynowaną przez Centrum Nauki Kopernik”

„Klub Młodego Odkrywcy to spotkania, angażujące zajęcia i atmosfera! Dzieci i młodzież mogą wspólnie eksperymentować pod okiem Opiekunów. Dzięki temu zdobywają samodzielnie wiedzę. W całej Polsce i za granicą działa kilkaset tego rodzaju klubów. Centrum Nauki Kopernik – koordynator programu – wzmacnia rozwój KMO przy wsparciu Partnera Strategicznego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.”

Czym zajmuje się naszym KMO? Eksperymentowaniem, badaniem, majsterkowaniem i poznawaniem świata nauki oraz przyrody. Na ostatnim spotkaniu, ekpia zajmowała się kołami zębatymi, przełożeniami i sposobami przeniesienia napędu.

Kontakt do opiekuna klubu: Kris, krzysztof.kocimski@naukaprzygoda.edu.pl

Klubowicze spotykają się w niedzielę, w godzinach 17:00 – 19:30 w domku „OsiemPrzezDwa” w Warszawie.

Jeśli chciałabyś/chciałbyś dołączyć do zespołu wolontariackiego i pomagać w tym lub innych projektach fundacji, napisz do nas: wolontariat@naukaprzygoda.edu.pl

Wspieraj bezpłatne wydarzenia, które dzieją się w domku OsiemPrzezDwa:
https://patronite.pl/osiemprzezdwa

Skrzydlaty Ogród – jak dokarmiać i dbać o ptaki zimą [Powsin]

Zimą chętnie dokarmiamy ptaki. Niestety czasem raczej im szkodzimy niż pomagamy!

Czy ptakom wolno podawać chleb?
Co zrobić, by sójki i kowaliki nie zatruły się słoniną?
Jak ściągnąć do karmnika dzięcioły i droździki?

Po odpowiedzi na te i wiele innych bardzo ciekawych pytań zapraszamy do naszego Ogrodu 9 lutego o godzinie 12.00.

Ogród to przede wszystkim rośliny. Ale to jednak także ptaki, które w nim bytują, żerują oraz zakładają gniazda i wychowują potomstwo. Jeżeli chcą Państwo poznać arcyciekawe odmiany drzew i krzewów, żywe stołówki dla ptaków, które pozostaną obwieszone owocami aż do przedwiośnia, zapraszamy na spotkanie!

Wykład oraz spacer poprowadzi mgr Adam Kapler.

Wstęp wolny (w ramach biletu lub karnetu do Ogrodu)

Zapraszamy! ?

Dwie Godziny dla Rodziny – spektakl naukowy “Cyrk Einsteina” [Bielany]

Zapraszamy na “Dwie Godziny dla Rodziny” – spektakl naukowy Cyrk Einsteina – MAŁY TEATRZYK oraz zajęcia plastyczne

Cyrk Einsteina czyli jest zabawa, jest nauka – każdy znajdzie czego szuka! Dowiemy się, dlaczego chodzimy i co możemy zrobić żeby latać? Poznamy prędkość, jaką osiąga spadający spadochroniarz i zrozumiemy prawa fizyki, które stoją za podkręcaniem piłek w piłce nożnej. Doświadczymy także wiatru wiejącego z prędkością 200km/h, zbudujemy słomkowy odrzutowiec, poduszkowiec, latający worek i prosty silnik elektryczny.

Bilety 10 zł, przedsprzedaż od 4.02 w kasie BOK i na EVENTIM

Kiedy pada śnieg /dla dzieci [Śródmieście]

Wyjątkowo o 15.30 !!! “Kiedy pada śnieg” – spektakl lalkowy
Przygotujcie swoje czapki, szaliki i rękawiczki niezbędne do zimowych zabaw! W atmosferze radości, wspólnych śpiewów i pląsów poznamy sekrety zimy i pomożemy Bałwankowi znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie…
“Kiedy pada śnieg” to zimowa bajka na widzów i marionetki.

Reżyseria, scenografia, lalki: Ania Polarusz
Występują: Dominika Sell – Kukułka, Alicja Pietruszka
Muzyka: Łukasz Borowiecki
Spektakl dla dzieci w wieku 3+
czas trwania 40-45 min.
bilet: 25 zł
bilet rodzinny: 60 zł (do 3 osób) Każde kolejne dziecko 10 zł

Kulinarne warsztaty dla dzieci Słodkie Smaki Świata [Śródmieście]

Kochani,
Razem ze Słodkie smaki świata i Ewa Barbara Okrasa – Siniarska zapraszamy na warsztaty kulinarne dla najmłodszych.

Kiedy? w każdą niedzielę od 11:00 do 13:00
Gdzie? Światło Art Bistro
Dla kogo? dzieci w wieku od 4 do 10 lat
Koszt? 30 zł za 2h warsztatów

Zasada jest prosta: pod numerem 881 769 101 rezerwujesz miejsce (ilość ograniczona)

Podczas gdy Twoja pociecha poznaje smaki świata Ty spędzasz czas na #familybrunchu ???
https://www.facebook.com/events/533333527486181/

Krótko o inicjatywie
Warsztaty dla dzieci budujące ciekawość świata, odkrywania tradycji i ciekawostek z innych krajów oraz historii potraw, ich pochodzenia i tego, jak były tworzone setki, a czasem tysiące lat temu oraz jak się zmieniały przez lata, aż do dziś.

TAK SIĘ BAWIMY I UCZYMY:
wyruszamy w podróż po mapie,
poznajemy ciekawe tradycje i zwyczaje
odkrywamy historie potraw z różnych krajów świata
z bajką przez świat – dowiadujemy się, z którego kraju pochodzą nasi ulubieni bohaterowie bajek i filmów
rysujemy, gramy, rozmawiamy
wspólnie przygotowujemy charakterystyczne dla danego regionu ciasteczka, które wypieczone zostaną na miejscu

Widzimy się!

Zrób swój własny łapacz snów – warszaty rodzinne [Ursynów]

Zróbcie swój własny walentynkowy łapacz snów i spędźcie magicznie wspólny czas. Według wierzeń plemion indiańskich, łapacz snów to magiczny amulet uwalniający od nocnych koszmarów. Zgodnie z przekonaniami jego właściwości sprawiają, że niepożądane sny są zatrzymywane podczas nocy w sieci łapacza, a następnie – z pierwszymi promieniami słońca mają spłynąć swobodnie po piórach i przejść w niebyt.
Z okazji zbliżających się Walentynek, sprawdzimy czy nasz specjalny łapacz snów w kształcie serca, który wykonacie samodzielnie, pomaga oprócz tego zatrzymać w domu miłość.
Będzie kreatywnie, plastycznie, inspirująco i rodzinnie a własnoręcznie wykonany łapacz snów zabierzecie ze sobą do domu.

Paulina Król
Pedagog z wykształcenia i zamiłowania. Animator czasu wolnego. Trener jogi dla dzieci. Większość życia zawodowego poświęciłam pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, w placówkach edukacyjnych i jako prywatna opiekunka. W zajęciach rozwojowych dużą uwagę przykładam do wykształcania u dzieci dobrze ugruntowanego poczucia własnej wartości, poczucia sprawstwa oraz do podążania za dziecięcą ciekawością i zainteresowaniem.
Prywatnie mama. Sprawuję opiekę i towarzyszę w rozwoju trojga dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym. Poza pedagogiką i rozwojem dzieci pasjonuję się rękodzielnictwem. Maluję. Inspirację i energię czerpię z książek, spacerów z bliskimi i dalekich, pieszych wędrówek, które w wolnych chwilach uprawiam.

Data: 09.02.2020
Czas trwania: 15:00 – 16:30
Koszt: 50 zł / dziecko z rodzicem
Ilość uczestników: max 12 dzieci
Przedział wiekowy: 4-12
Zapisy pod adresem: paula@coacheverest.com
W mailu prosimy o podanie liczby i wieku dzieci, które będą wspólnie z opiekunem tworzyły łapacz snów.
Warsztaty mają charakter rodzinny.
W wiadomości zwrotnej otrzymacie numer konta do dokonania wpłaty.
Do zobaczenia!

Las w słoiku – zrób swój własny! [Śródmieście]

Zapisy do 6 lutego: https://forms.gle/A6QSa1EdUdTonthj6

Tu Biszwat to jeden z czterech “Nowych Roków” w tradycji żydowskiej, tzw. urodziny drzew i roślin.
W Polsce trudno sadzić drzewa w lutym, więc przygotujemy lasy w słoikach, które potem udekorują Wasze mieszkania albo posłużą jako świetny prezent!
Warsztaty poprowadzi niezastąpiona Aleksandra Laskowska, z którą rok temu przygotowaliśmy oddychające ścianki z mchu.

CO: warsztat robienia lasu w słoiku
KIEDY: niedziela 9 lutego, godz. 15.00
GDZIE: w Hillelu
DLA KOGO: studenci i young professionals
CEDAKA: 25 zł gotówką na miejscu lub przelewem z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” na dane:
Fundacja Hillel Polska, ul. Tłomackie 3/5, 00-090 Warszawa
65 1750 0012 0000 0000 3708 6107

Dzień Etnografii [Śródmieście]

Serdecznie zapraszamy na pierwsze obchody „Dnia Etnografii”, które organizujemy w ramach Ogólnopolskiego dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, zainicjowanego w tym roku przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.

W programie:

12:00 – 16:00 Porozmawiaj z etnografem
Nasi etnografowie będą dostępni dla zwiedzających na wystawach stałych i czasowych. To świetna okazja, aby porozmawiać osobiście o tajnikach pracy etnografa, organizowaniu wystaw, budowaniu kolekcji.

12:30 – 14:00 Warsztaty dla dzieci „I Ty możesz zostać etnografem” – prowadzenie Edyta Ołdak. Koszt: 20 zł. od dziecka, 1 opiekun bezpłatnie. Edukacyjne zajęcia interaktywne, które przybliżają warsztat pracy etnografa, a jednocześnie pokazują, że etnografem może być „każdy” kto obserwuje, dokumentuje lub opisuje świat i że warto być uważnym i refleksyjnym.

14:30 – 15:30 Obrazy Bazylego Albiczuka.
Kolekcję sztuki ze zbiorów PME zaprezentuje Alicja Mironiuk-Nikolska.

16:00 – 17:30 Opowieści etnograficzne

1. „Ostateczne starcie karnawału z postem. Clean Monday na wyspie Karpathos” (Grecja, Dodekanez, projekt realizowany we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim oraz Teatrem Dora Startou z Aten) – Anna Grunwald

2. Karnawał i maskarady to nie tylko Wenecja i Rio de Janeiro, czyli o projekcie „Carnaval King of Europe” – Aleksander „Bratek” Robotycki.

3. Projekt „Babskie combry”, czyli o zabawie i babskich combrach – Mariusz Raniszewski.

4. Projekt „Muzeum w Terenie. Etnograficzne reminiscencje filmowe”, czyli o powrocie w teren po ponad 50 latach do miejscowości, gdzie Piotr Szacki nagrywał zanikające rzemiosło – Małgorzata Jaszczołt.

5. Batongowie – dzieci bezzębnych kobiet na przeklętej ziemi. Etnograficzny rzut oka na ginąca kulturę – Dariusz Skonieczko.

17:30 – 18:00 Etnografia współczesności.

Co jest kultowe dla Polaków? Prezentacja projektu „Rzeczy Kultowe”. Podczas spotkania zaprezentujemy wyniki badań przeprowadzonych w roku 2018 i 2019 r. w ramach projektu.

Poznacie także kulisy powstania wystaw Disco Relaks o fenomenie kultury disco polo oraz Wcielenia jelenia o kulturowym rebrandingu rogacza. Anna Grunwald i Bratek Robotycki.

Prelekcje i spotkania odbywają się w przestrzeni Muzeum dla Dzieci. Wstęp wolny. Warsztaty dla dzieci: 20 zł (dziecko + opiekun), obowiązują zapisy: rezerwacje@ethnomuseum.pl.

Lodowy Pałac na Wyspie [Śródmieście]

Rzeźby z lodu i śniegu przedstawiające Pałac na Wyspie – najcenniejszy obiekt Łazienek Królewskich w Warszawie w skali 1:1 – oraz Pomnik Chopina będą atrakcjami tegorocznego Festiwalu Śniegu w Sapporo w Japonii. Budowa rzeźb potrwa prawie miesiąc, a ich odsłonięcie nastąpi 4 lutego. Projekt uświetni obchody 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.

Z tej okazji zaplanowaliśmy dla Was specjalne atrakcje, na które zapraszamy 9 lutego 2020 r.
Około godz. 14.15 na tarasie Pałacu na Wyspie rozpocznie się pokaz rzeźbienia w lodzie repliki Pomnika Chopina.
W godz. 15.00-18.00 w Sali Balowej w Pałacu na Wyspie, do którego tego dnia obowiązuje wstęp za złotówkę, posłuchać można będzie koncertów fortepianowych w wykonaniu Wojciecha Kruczka, absolwenta UMFC, oraz obejrzeć relację z budowy i odsłonięcia zimowych rzeźb w Sapporo.

O zmroku rozpocznie się “lodowa iluminacja” Pałacu na Wyspie. W oczekiwaniu na to wydarzenie dorośli i dzieci będą mogli spędzić czas w Starej Kordegardzie – strefie edukacyjnej Muzeum Łazienki Królewskie.

„Praga sensorycznie” [Praga-Północ]

https://www.facebook.com/muzeum.warszawskiej.pragi/videos/10158408243209298/

„Praga sensorycznie” to wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi, na której muzealną przestrzeń można eksplorować wszystkimi zmysłami! Wystawa powstała z myślą o rodzinach z dziećmi. Angażując wszystkie zmysły – wzrok, słuch, dotyk, węch, a także zmysł równowagi i koordynacji – poznamy historię prawobrzeżnej Warszawy.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
? Spacery sensoryczne dla rodzin | „Praga sensorycznie”
? Spacery sensoryczne dla dorosłych | „Praga sensorycznie”
? Sensory Praga walks in English | „Praga sensorycznie”
? Relaksacje multisensoryczne dla dorosłych | „Praga sensorycznie”
? Zmysły w mieście | „Praga sensorycznie”
? Zabawy z kuratorką – spotkania rodzinne | „Praga sensorycznie”
? Doświadczenie sensoryczne twórczą inspiracją – spotkanie dla rodziców lub opiekunów dzieci w wieku 2–5 lat
? Niedziele dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu

Pełny program wydarzeń towarzyszących:
http://bit.ly/Sensoryczne-Wydarzenia

?️ O WYSTAWIE

Umieszczone na ekspozycji obiekty – najbardziej charakterystyczne budynki i miejsca prawobrzeżnej Warszawy z okresu XIX i XX wieku – odnoszą się do współczesnego układu przestrzeni miejskiej. Dzięki temu doświadczenia zdobyte w czasie zwiedzania wystawy można wykorzystać podczas spacerów po mieście. ?‍♀️

Wiele wrażeń rejestrujemy nieświadomie, choć wywołują w nas przeróżne emocje. Niektóre doświadczenia budzą w nas spokój, inne przytłaczają, a jeszcze inne wyzwalają radość i chęć życia.
Przy tworzeniu instalacji na wystawie skorzystaliśmy z zasad integracji sensorycznej, a materiały historyczne i wizualne bezpośrednio wiążą je z daną lokalizacją. Dzięki temu opisywane miejsca można zobaczyć w pierwotnym kształcie, porównać ze stanem obecnym, a także powąchać, usłyszeć i dotknąć. ?

Folder towarzyszący wystawie kierujemy do rodziców i opiekunów, którzy staną się przewodnikami swoich dzieci po wystawie. Mamy nadzieję, że zaproponowane aktywności zachęcą Was do spojrzenia na praską część miasta z innej perspektywy. ?

Kuratorka wystawy: Karolina Jusińska
Pełny kolofon ? http://bit.ly/Praga-Sensorycznie

Muzeum Warszawskiej Pragi
? ul. Targowa 50/52
⏲️ Godziny otwarcia:
wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela: godz. 10.00–18.00
czwartek: godz. 10.00–20.00
? W poniedziałki oraz 24, 25, 26 i 31 grudnia Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.

Poranek Familijny ➜ Teatr Tak ➜ O Pchle, co manier nie miała [Śródmieście]

Teatr Tak „O Pchle, co manier nie miała”
spektakl z elementami jęz. angielskiego dla dzieci od lat 3
wyst.: Emilia Rutkowska-Bekas, Dariusz Bekas

O spektaklu:
Spektakl inspirowany tekstem „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy.
Oto ja, proszę Was. Wszystko wiem, wszystko mam, a jedyny mój brak, to brak manier. Będę żądać, a nie prosić, będę oszukiwać, będę mlaskać, jedząc ciastka, będę konwersacje niegrzecznie przerywać. Czy to ładnie? Czemu nie? Pchła najlepiej wszystko wie. Lepiej, niźli Francuz Jombo, co kręci zagadek kołem jak kolbą. Lepiej, niż ten waćpan Kikut, co uczyłam go języków. Lepiej. niż goście na balu, sztukę złych manier znam ja w każdym calu. Czy aby na zdrowie mi to wszystko wyjdzie? Rozwiązanie wraz z puentą tej bajeczki przyjdzie…
Spektakl z elementami interaktywnymi i elementami języka angielskiego
http://www.teatrtak.pl/

* * *

Po spektaklu zapraszamy na:
Warsztaty artystyczne, prowadzenie: Klawa Planeta

O warsztatach:
Po spektaklu odbędą się 30-min. warsztaty artystyczne przygotowane i poprowadzone przez animatorów z Klawej Planety. Podczas zajęć dzieci wraz z rodzicami będą mogły wykonać odlotowy gadżet karnawałowy! My na manierach się znamy i balowo sobie brykamy!
http://klawaplaneta.pl/

* * *

Bilety: 15 PLN

Gdzie Syrenka plącze sieci. Spacer po Rybakach. [Śródmieście]

Zdawać by się mogło, że warszawscy rybacy życie mieli słodkie. W dzień łowili ryby a jedynym problemem była Syrenka plącząca sieci, wieczorem musieli nawoływać dzieci “Wars! Sawa! Do domu!” i życie płynęło jak nurt Wisły.

A jak było naprawdę? O tym dowiecie się Państwo podczas spaceru po dawnej osadzie rybackiej, Rybitwie. 

———————————————

Ta część Warszawy przestała istnieć w roku 1944 i nigdy nie została odbudowana. Wcześniej dotykały ją wszelakie kataklizmy ale udawało się Rybitwie podnieść z ruin. II Wojna Światowa sprawiła, że dzisiaj na miejscu osady rybackiej rybackiej znajduje się Park Fontann.

W kronikach Starej Warszawy zachowało się wiele wzmianek o mieszkańcach tej części miasta. Dzięki temu możemy spróbować sobie wyobrazić jak żyli, z czego się cieszyli a co sprawiało kłopot rozwieszającym po zakończonej pracy sieci do wysuszenia.

Z czasem rybackie domy zastąpiły spichrze, młyny, rzeźnia, łaźnie, dworki i kamienice. 

My przejdziemy u podnóża Skarpy Wiślanej stosunkowo niewielki odcinek ale w czasie podróżować będziemy przez ponad sześć wieków.

W wędrówce przez wieki pomogą nam zapiski z kronik warszawskich, grafiki i zdjęcia.

W trakcie podróż w czasie poszukamy odpowiedzi między innymi na takie pytania:

  • Jak zmieniał się wygląd Rybitwy oraz dlaczego rybacy odeszli?
  • Do kogo należy dno rzeki i dlaczego o to się procesowano?
  • Czy na łowieniu ryb można było się gwałtownie wzbogacić?
  • Jaki był kurs szczupaka w XVI wieku?
  • Za co rybacy dostawali beczkę piwa?
  • Czy żyjący z połowów byli hojni?
  • Skąd u rybaka pozłacana szabla?
  • O co Roku Pańskiego 1599 ojciec z synem tak się pokłócili, że aż stanęli przed sądem?
  • Za co w roku 1574 znalazł się w lochu rybak Mikołaj Godzala?
  • Na czym polegało “ulewanie rzeki”?
  • Dlaczego śledzie upychano w beczkach?
  • Co, kiedy i dlaczego przemycano Wisłą?
  • W którym miejscu stał pierwszy warszawski most?
  • Co oznaczał zwrot “stać na rogu” i gdzie tych rogów było cztery?
  • Co produkowała fabryka o egzotycznej nazwie “Quebracho”?
  • Czy na ulicy Boleść rzeczywiście bolało?
  • Dla kogo tuż przed wojną wzniesiono okazały gmach i dlaczego go nie odbudowano?
  • Gdzie wzniesiono pierwszą warszawską stałą przeprawę przez Wisłę?
  • Co upamiętnia granitowy sześcian?
  • W którym miejscu stały młyny, rzeźnia i kamienice?

Osoby związane z budową sieci teleinformatycznych dowiedzą się jak wyglądał firewall w czasach Zygmunta Augusta.

Na miejscu startu spaceru wrócimy przez Nowe Miasto po drodze sprawdzając, skąd wzięła się legenda o młynarzu budującym, kościół oraz miniemy miejsca gdzie wznosił się kościół pod wezwaniem świętego Jerzego, pałac Kotowskich, ratusz nowomiejski, pręgierz* i sprawdzimy, dlaczego tych zabudowań dzisiaj już nie ma. 

Zapraszamy Państwa na Rybaki.

Spotykamy się 09.02.2020 (niedziela) o godzinie 11:00 przy Barbakanie od strony Nowej Warszawy (ulicy Freta).

Będziemy wędrować około dwóch godzin. Spacer zakończymy w tym samym miejscu.

Spacer poprowadzi warszawski przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk

Spektakl dla dzieci “Czerwony Kapturek” [Ochota]

Zapraszamy dzieci na spektakl „Czerwony Kapturek” w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej SERAFIN z cyklu Bajkowe Niedziele!

Kto nie zna opowieści o małej dziewczynce, która wędrując przez las do chorej babci, spotyka na swojej drodze groźnego wilka…? Klasyczna bajka w całkowicie nowej wersji, opowiedziana lekko, barwnie i z humorem. Jak czerwony kapturek poradzi sobie z wilkiem? Czy straszny wilk musi być zły? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w naszym spektaklu.

Wstęp płatny 10 zł od osoby

“Pełen emocji i śmiechu spektakl, przepełniony muzyką i tańcem. Piękne kostiumy aktorów”

Spektakl od: 4 lat.
Przedstawienie trwa: 60 min.
Wstęp 10 zł/osoba. Sprzedaż biletów na miejscu (III p. ) godzinę przed spektaklem.

Mała Klasyka na Koszykach [Śródmieście]

Zapraszamy na “Małą Klasykę na Koszykach”! Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

“Mała Klasyka” to nominowane do Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej bezpłatne zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Zimowąedycję poprowadzą nauczycielki z warszawskiej szkoły muzycznej Music Hub Academy – Raquel Alves*, Barbara Gorayska i Aleksandra Jastrzębska. Wprowadzą one dzieci w świat muzyki poprzez ruch, zabawę, grę na instrumentach, śpiew i taniec. Program ich warsztatów czerpie z gamy światowych metod kształcenia muzycznego. Łączy w sobie elementy rytmiki, kształcenia słuchu oraz improwizacji melodyczno-rytmicznej. Serdecznie zapraszamy!

*Zajęcia z Raquel Alves prowadzone będą po angielsku (dziecko powinno posiadać umiejętność podstawowego rozumienia tego języka).

Harmonogram:

Grupa I: godz. 12:00-12:35
Grupa II: godz. 13:00-13.35

Muzyczny BAL karnawałowy [Ursynów]

Serdecznie zapraszamy wszystkie księżniczki, królewiczów, czarownice, superbohaterów i inne pomysłowe dzieci na organizowany przez Akademię Gitary muzyczny bal karnawałowy!

Zabawę rozpoczniemy od interaktywnego koncertu przygotowanego przez Akademię Gitary, a później zaprosimy wszystkie dzieci do
– strefy kreatywnej: zdobienie masek karnawałowych oraz eksperymenty naukowe na wesoło,
– strefy zabawy: gry i animacje połączone z mini dyskoteką.

Przygotowaliśmy również mnóstwo konkursów, m.in. na króla i królową balu. Nie zabraknie też malowania buziek oraz kręcenia baloników!

Energii wszystkim małym gościom doda słodki poczęstunek.

W cenie biletu dla dziecka:
– koncert
– udział w balu karnawałowym,
– poczęstunek,
– wstęp dla 1 opiekuna,

Cena biletu:
49 zł – przy zapisie i opłaceniu wstępu do 31.stycznia
69 zł – przy zapisie i opłaceniu wstępu do 8 lutego
89 zł – w dniu balu

Ilość miejsc jest ograniczona.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments