Czego szukasz?

Wioska Wikingów w sercu stolicy – Dziecięca Mapa Warszawy

wioska wikingów

Kiedy napisała do mnie Agata z informacją, że w weekend w Warszawie odbędzie się Piknik Historyczny, przyjęłam to spokojnie. Jak dodała, że organizowany jest w warszawskiej wiosce Wikingów, byłam pewna, że to żart. A jednak.

Dzięki Wam, moim najukochańszym Czytelnikom, dowiaduję się o miejscach i atrakcjach, o jakich nigdy nawet nie słyszałam. Uwielbiam to i z całego serducha Wam dziękuję. I czuję się zobowiązana, żeby puścić wiadomość dalej, mając nadzieję, że zachwycą także innych.

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o najnowszych atrakcjach dla dzieci:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera od moi-mili.pl. W każdej chwili mogę zrezygnować i wycofać zgodę.

Warownia Jomsborg

Zatem spieszę donieść, że w stolicy mamy Warownię Jomsborg, gród Wikingów i Słowian, siedzibę „legendarnej drużyny Jomsborczyków, którzy, według skandynawskich sag, służyli naszemu Królowi Bolesławowi Chrobremu jako najemni woje.  Jest to ogrodzona wysokim drewnianym płotem niewielka wioska, znajdująca się nieopodal Centrum Olimpijskiego na Wybrzeżu Gdyńskim. Gród już z daleka wygląda zacnie, a wysokie ogrodzenie daje możliwość prawdziwego przeniesienia się w odległe czasy. Znika nam z oczu miasto, jakie znamy, znikają samochody i okoliczne parki. Na scenę wyobraźni wkracza historia… Przenosimy się do innego, niezwykłego świata, który dla dzieci jest światem prawdziwe magicznym, znanym dotychczas jedynie z baśni i legend,

Centralną częścią grodu jest spory plac, na którym odbywają się walki wojów (o nich za chwilę). Wokół placu rozmieszczone są tradycyjne zabudowania. Znajdziemy tam tawernę, w której nie tylko skosztujemy prawdziwego pitnego miodu czy piwa, ale również zjemy kiełbaskę z grilla. Jest zagrodowy sklepik, z ofertą skierowaną głównie do najmłodszych (ogromnym powodzeniem cieszą się drewniane miecze, toporki i tarcze). Dorośli też znajdą tu coś dla siebie – duży wybór ozdób i wyrobów ceramicznych. Dalej swoje stanowisko ma kowal grodowy, jest też chatka tkaczki, gdzie możemy podglądać jak powstawały materiały, a z nich tradycyjne ubrania i akcesoria.

Ciekawe są też organizowane pokazy walk wojów, Leon aż drżał z radości – wiecie: miecze, zbroje, tarcze i cały ten rycerski klimat (chociaż już się nauczyłam, że wojowie to nie rycerze :P). Walka nie jest krwawa, przypomina raczej zabawę w walkę, ma na celu zademonstrowanie jak niegdyś walczyli Wikingowie. Bohaterowie występują w kopiach ubrań z epoki i walczą takimi technikami, jak to działo się kiedyś.

Pikniki historyczne w Warowni

Pikniki Historyczne w Warowni Jomsborg organizowane są 3-4 razy do roku (następny będzie już niedługo, bo 1-2 czerwca). Ilość przewidzianych atrakcji tematycznych jest wówczas imponująca: oczywiście możemy podziwiać pokazy walk na miecze (Leon wpadł w zachwyt, w którym tkwi chyba aż do teraz…). Oprócz tego odbywa się np.: pokaz pieczenia podpłomyków (których można spróbować z licznymi dodatkami, w naszym przypadku była to konfitura z leśnych owoców). Śmiałkowie mogą sprawdzić się w różnych konkurencjach – w rzucie toporem do celu, strzelaniu z łuku, a także w pojedynku na piankowe miecze, w którym brać udział mogą  też dzieciaki.

Jeśli wolimy spokojniejsze rozrywki, to organizowane są pokazy tkackie, jest możliwość wybicia swojej monety, spotkania oko w oko w przepięknymi sowami czy też posłuchania rewelacyjnej i bardzo klimatycznej granej na żywo.

Miejsce działa jak „żywy skansen”, jak sami trafnie napisali na swojej stronie. Organizują lekcje historii dla grup i przedszkoli, a także imprezy okolicznościowe, jak śluby czy przyjęcia urodzinowe czy pokazy historyczne. Jest pomysł, by w każdą niedzielę osada była otarta dla indywidualnych zwiedzających. Jednak nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tym temacie. Najlepiej na bieżąco sprawdzać informację na ich stronie www.

Każdy duży i mały fan Wiedźmina będzie tu wniebowzięty, daję słowo! Ale nie tylko, bo do dawnej historii czy walk wojów z zainteresowaniami mi daleko, a spędziłam w tym miejscu naprawdę ciekawe, rodzinne popołudnie 🙂

Tych, którzy jeszcze nie dołączyli, serdecznie zapraszam do grupy Dziecięca Mapa Warszawy, która powstała, abyśmy mogli dzielić się informacjami i opiniami o atrakcjach dla dzieci w Warszawie i okolicach ?

Mogą Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Zapisz się i otrzymaj jako pierwszy informacje o eBooku

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji o eBooku od moi-mili.pl. W każdej chwili mogę zrezygnować i wycofać zgodę.