10 pytań o cesarskie cięcie w prywatnym szpitalu

10 pytań o cesarskie cięcie w prywatnym szpitalu

Jeden z pierwszych tekstów na blogu Moi Mili napisałam właśnie o porodzie w Szpitalu Medicover, a nawet – o dwóch porodach, obu przez cesarskie cięcie. Dziś chciałabym wrócić do tematu i podejść do niego z innej strony – odpowiadając na 10 pytań o cesarskie cięcie w Medicover, które zadajecie mi najczęściej w komentarzach do tamtego artykułu i w wiadomościach prywatnych.

Partnerem wpisu jest Szpital Medicover – magiczne miejsce na dobry poród.

10 pytań o cesarskie cięcie w Medicover

1. Czy możliwe jest zakończenie ciąży poprzez cesarskie cięcie na życzenie?

Są kraje, w których kobieta może decydować o sposobie zakończenia ciąży. Cesarskie cięcie uznawane jest za operację, która wykonywana jest wyłącznie ze wskazań medycznych. To lekarz kwalifikuje Cię do porodu i to on podejmuje decyzję. Co ważne, w Medicover nikt nie kwestionuje tych wskazań medycznych, nie próbuje przekonywać pacjentki do takiego czy innego rozwiązania. Możesz oczekiwać szacunku i zrozumienia ze strony ginekologa, dokładnie takiego, z jakim powinna być traktowana każda kobieta w ciąży. Oprócz poczucia bezpieczeństwa podczas porodu, bardzo ważne było dla mnie porozumienie, jakie miałam z  lekarzem prowadzącym ciążę. W Szpitalu Medicover pracują przede wszystkim ludzie, oczywiście specjaliści, ale kobiety i mężczyźni z krwi i kości, którzy rozumieją strach, obawy i niepewność, z jakimi nieraz mierzą się przyszłe mamy. Dla mnie rozmowa była najlepszym sposobem na „oswojenie tematu” – na planowane cesarskie cięcie szłam… z uśmiechem!

2. Ile kosztuje cesarskie cięcie w Szpitalu Medicover?

Obecnie koszt porodu poprzez cesarskie cięcie wynosi 13.900 zł. O pieniądzach zwykle rozmawia się trudno, dla mnie to kwota adekwatna do opieki, jaką byłam otoczona od pierwszej do ostatniej chwili. Od mojej cesarki w Medicover minęło, choć samej trudno mi w to uwierzyć, 12 lat. Zostały ze mną piękne wspomnienia, przede wszystkim niczym nie zmąconej radości spotkania z synkiem. Ale też poczucia bezpieczeństwa, profesjonalizmu lekarzy, położnych i całego personelu. Dlatego wiele razy mówiłam i pisałam – dobry poród w zaufanym miejscu wart jest każdej złotówki. Można zaoszczędzić na słodkich ubrankach, na modnym wózku czy wakacjach – będą przecież kolejne.

A co dokładnie wchodzi w skład pakietu porodowego?

3. Czy podczas cesarki będzie mógł być ze mną partner?

Pamiętam, jak dużą ulgę dała mi świadomość, że nie będę sama. W Medicover podczas cesarskiego cięcia może towarzyszyć Ci partner (lub inna osoba, z którą chcesz dzielić te wyjątkowe chwile). Po narodzinach z brzucha, jak od niedawna określana jest cesarka, na jakiś czas świeżo upieczona mama trafia na salę pooperacyjną. W tym czasie tata jest z dzieckiem, czekają na mamę w swoim pokoju, poznając się wzajemnie. Uwielbiam wracać do filmików nagranych w tych pierwszych minutach i godzinach życia dzieci – chyba nie ma bardziej wzruszających wspomnień.

W ogóle jestem raczej “straszakiem”, więc świadomość, że poród to coś, przez co przejdziemy we dwoje była dla mnie na wagę złota. Tomek był ze mną od pierwszej do ostatniej chwili, opiekował się Leo i Milą, kiedy ja nie byłam jeszcze w stanie. Położne uczyły go kąpać i przewijać maluszka, bardzo wspierały nas w tym początkowym okresie.

4. Jak się przygotować do cesarskiego cięcia?

Jeśli cesarskie cięcie jest planowe, kobieta przyjmowana jest najczęściej na oddział w wieczór poprzedzający operację. Warto kilka dni wcześniej przejść na lekkostrawną dietę, zaś w dzień operacji należy być na czczo. Do zabiegu należy zdjąć biżuterię, zmyć makijaż i ciemny lakier z paznokci. Dostaniesz też specjalny preparat do umycia całego ciała oraz jednorazową koszulę – nie musisz zabierać ubrania porodowego ze sobą. I już – jak widzisz przygotowania nie są specjalnie skomplikowane. Dołóż do tego dobre nastawienie, bo jesteś w dobrych rękach i za chwilę czeka Cię najpiękniejsze spotkanie w życiu!

5. Kiedy można wstać po cesarskim cięciu?

Jeśli cięcie cesarskie było w znieczuleniu zewnątrzoponowym, położna będzie zachęcać Cię do wstania po kilku godzinach od operacji. Warto jej posłuchać, bo choć te pierwsze chwile nie są przyjemne, są bardzo ważne dla procesu gojenia się rany i odzyskiwania sprawności. Pierwsze kroki i spacery mogą być wyzwaniem, a tempo powrotu do pełnej sprawności jest kwestią indywidualną. Co ważne, kiedy nadejdzie czas na pionizację, możesz liczyć na pełne wsparcie położnej – spokojnie, cierpliwie i z delikatnością poprowadzi Cię przez ten proces. Ku swojemu zdziwieniu odkryłam, że “nie taki diabeł straszny” i zanim się obejrzałam, byłam na krótkim spacerku po korytarzu :).

Dla mnie bardzo pomocna była również konsultacja z fizjoterapeutą, którą miałam chyba w drugiej dobie po cięciu. Oprócz szeregu wskazówek, dostałam też broszurkę, w której były przykłady ćwiczeń pomagających wrócić do pełnej sprawności.

6. Czy po cesarskim cięciu można karmić piersią? Czy jest na to nacisk?

Nikt na nic nie naciska, to miejsce, gdzie Twoje potrzeby i wybory są akceptowane. Po tym, jak opisałam pełen miłości i dobrych momentów poród w prywatnym szpitalu, czytałam setki wiadomości i komentarzy. Dużo w nich było smutku i traumy, wynikających z braku poszanowania macierzyńskich granic. W tej kwestii Szpital Medicover wyznacza standardy i nową jakość w Polsce. Jeśli chcesz karmić piersią – dostaniesz potrzebne wsparcie, włącznie z konsultacją doradczyni laktacyjnej. Sposób powitania dziecka na świecie nie jest przeszkodą czy przeciwskazaniem do karmienia piersią. Oczywiście w pierwszych godzinach po operacji będziesz potrzebowała wsparcia innej osoby. W pierwszych dniach po cięciu trudność może sprawiać znalezienie odpowiedniej pozycji – pomocne mogą być specjalnie wyprofilowane poduszki do karmienia lub… zwykły koc zwinięty w rulon. Nie bój się eksperymentować!  

Jeśli wybierasz karmienie butelką – na zlecenie lekarza położna przyniesie Ci gotową mieszankę, nie musisz mieć swoich butelek, ani mleka modyfikowanego. Akurat w kwestii karmienia moje dzieci były swoimi przeciwieństwami – jedno w zasadzie od początku na mm, drugie wyłącznie cycusiowe przez długie miesiące.

7. Czy możliwy jest poród naturalny po cesarskim cięciu?

Nie miałam takiego doświadczenia ani potrzeby, ale pytanie często się pojawia, więc dopytałam położne jak to właściwie jest. Tak, poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy. Określa się go mianem VBAC (Vaginal Birth After Caesarean Section). Zgodnie z wynikami badań, kobieta po jednej cesarce ma do 75% szans na udany poród siłami natury. W przypadku porodu po drugiej cesarce szanse te wynoszą 71%.

Czynniki wpływające na możliwość VBAC:

  • Przyczyna poprzedniego cesarskiego cięcia: Jeśli cesarskie cięcie było wykonane z powodu nieprawidłowego ułożenia płodu lub innych czynników, które nie są przeciwwskazaniem do porodu naturalnego, szanse na VBAC są większe.
  • Stan blizny po cesarce: Blizna po cesarce musi być dobrze zagojona i nie może być przeciwwskazaniem do porodu naturalnego.
  • Przebieg obecnej ciąży: Ciąża powinna przebiegać bez powikłań.
  • Waga i ułożenie płodu: Płód powinien znajdować się w położeniu główkowym i nie przekraczać 4 kg.expand_more
  • Chęć i zaangażowanie kobiety: Kobieta musi być zdecydowana na próbę porodu naturalnego i ściśle współpracować z personelem medycznym.

Przeciwwskazania do VBAC:

  • Aktywna infekcja
  • Ciąża mnoga
  • Nieprawidłowe ułożenie płodu
  • Stan przedrzucawkowy
  • Cukrzyca ciężarnych
  • Wcześniejsze problemy z łożyskiem
  • Wady rozwojowe płodu
  • Niewydolność szyjki macicy

Ważne: Decyzja o podjęciu próby porodu naturalnego po cesarskim cięciu powinna być podjęta indywidualnie, po konsultacji z lekarzem. Lekarz oceni ryzyko i korzyści związane z VBAC i pomoże kobiecie podjąć najlepszą decyzję dla siebie i swojego dziecka.

8. Jak wygląda połóg po cesarce?

Połóg po cesarskim cięciu trwa 6. tygodni i jest niezwykle ważnym okresem. To czas, kiedy Twoje ciało będzie się goiło, regenerowało i… odpoczywało po trudach ciąży i porodu. To okres rekonwalescencji, podczas którego organizm kobiety stopniowo wraca do stanu sprzed ciąży. Chociaż cesarskie cięcie jest bezpiecznym zabiegiem, to wymaga czasu na regenerację. Jeśli chodzi o okres około-ciążowy, to nic mnie nie zdziwiło jak właśnie połóg. Wydawało mi się, że chwila moment i odzyskam dawną sprawność, figurę i… spokój. Tymczasem jednak dochodzenie do tego wszystkiego okazało się procesem, do którego musiałam odnaleźć w sobie pokłady cierpliwości.

Pierwsze dni po cesarce

Najczęściej po cesarskim cięciu kobiety zostają w szpitalu przez 3 doby. To najtrudniejszy czas, pod wieloma względami szok dla organizmu i początek podróży w macierzyństwo. Po porodzie położne monitorują stan młodej mamy pod kątem krwawienia, bólu i innych powikłań. Pomagają w pielęgnacji rany po operacji i uczą, jak samodzielnie o nią dbać. Ważne jest, aby w pierwszych dniach po cesarce dużo odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego. Zaleca się częste chodzenie, aby zapobiec chorobie zakrzepowo-zatorowej i powstawaniu zrostów.

Kolejne tygodnie połogu

Rana po cesarce goi się stopniowo. Należy ją regularnie myć wodą z mydłem i dezynfekować. W pierwszych tygodniach po cesarce mogą wystąpić bóle brzucha, krwawienie z pochwy i skurcze macicy. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza i zgłaszać mu wszelkie niepokojące objawy. Stopniowo można zwiększać aktywność fizyczną, ale należy unikać dźwigania ciężarów i forsownych ćwiczeń. Po 6 tygodniach od porodu należy udać się na wizytę kontrolną do ginekologa.

Połóg po cesarce może przebiegać nieco inaczej u każdej kobiety. Ważne jest, aby obserwować swój organizm i reagować na jego potrzeby. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów należy skontaktować się z lekarzem.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę:

  • Silny ból brzucha
  • Gorączka
  • Dreszcze
  • Czerwoność, obrzęk lub wydzielina z rany
  • Obfite krwawienie z pochwy
  • Silny ból głowy
  • Duszność
  • Ból w klatce piersiowej

Co sprawdziło się u mnie po cesarce:

  • dużo snu i odpoczynku (choć to oczywiście względne przy noworodku, ale przynajmniej próbowałam ;))
  • zdrowa i zbilansowana dieta
  • picie odpowiedniej ilości wody
  • dbanie o higienę rany i stosowanie poleconych przez lekarza plastrów na blizny – dzięki nim jedynym wspomnieniem po cięciu jest blada, cieniutka kreseczka
  • luźne i wygodne ubrania
  • stopniowy powrót do aktywności fizycznej
  • unikanie dźwigania ciężarów (innych niż maluszki)
  • w tym okresie nieocenione było dla mnie wsparcia u rodziny i przyjaciół

Połóg po cesarce może być wyzwaniem, ale odpowiednia opieka i wsparcie mogą pomóc kobiecie w tym okresie.  Pamiętaj, że to tylko ogólne informacje. Dokładne zalecenia dotyczące połogu po cesarce otrzymasz od swojego lekarza, położnej i fizjoterapeuty.

9.  Kiedy po cesarce można wznowić współżycie?

Z medycznego punktu widzenia, po cesarce współżycie jest możliwe minimum po 6 tygodniach. Jest to czas potrzebny do zagojenia się rany po operacji.

Należy jednak pamiętać, że to tylko ogólne zalecenie. Zapytałam o to na wizycie kontrolnej ginekologa. Lekarz sprawdził czy rana goi się prawidłowo, czy nie ma krwawienia i zaproponował środki antykoncepcyjne.

Przed podjęciem współżycia po cesarce należy:

  • Skonsultować się z lekarzem na wizycie kontrolnej
  • Sprawdzić, czy rana po operacji jest całkowicie zagojona i nie ma żadnych stanów zapalnych
  • Upewnić się, że nie ma krwawienia z pochwy
  • Stosować odpowiednie środki antykoncepcyjne, jeśli nie planuje się kolejnej ciąży

10. Cesarskie cięcie w Medicover – czy to będzie bolało?

Wiadomo – kwestia bólu jest tak indywidualna, że mogę opowiedzieć tylko swoją historię. Bardzo bałam się bólu, jestem wrażliwa, a wszyscy wokół podczas ciąży straszyli mnie, że cesarskie cięcie to okropne przeżycie. Tymczasem okazało się, że… nie bolało. Oczywiście sama operacja odbywa się w znieczuleniu, które wybiera anestezjolog podczas kwalifikacji do porodu. Najczęściej jest to znieczulenie podpajęczynówkowe. Po wybudzeniu i przeniesieniu do sali rodzinnej o brak bólu dbają położne, podając środki przeciwbólowe najpierw w kroplówce, później doustnie. Mimo początkowego strachu, w kontekście cesarskiego cięcia mogę mówić bardziej o dyskomforcie w kilku momentach niż o bólu. Okazuje się, że można rodzić po ludzku, bez bólu i z uśmiechem!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments