10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Malediwach

Malediwy

Gdyby ktoś zapytał mnie jakiś czas temu, co mogę powiedzieć o Malediwach, nie byłoby tego wiele. Że bardzo daleko, pięknie i ciepło. Że dużo wysp, rajskie plaże, na których można wylegiwać się w cieniu palm. I turkusowa, krystalicznie czysta woda. Tymczasem podczas naszej wizyty spotkało mnie wiele zaskoczeń. Pomyślałam, że się podzielę.

 

Nikt nie wie dokładnie, ile jest malediwskich wysp.

okolice Sun Island na Malediwach - piękny atol

Rzetelne źródła podają, że od 1080 do… 1390. Delikatna rozbieżność, prawda? Wynika ona z dwóch powodów. Pierwszy – nie do końca wiadomo, jaka jest definicja wyspy. Czy każdy kawałek piasku wystający ponad turkusową wodę? A może tylko taki, na którym coś rośnie? Druga sprawa – ich liczba cały czas się zmienia. Na skutek procesów geologicznych i zmian klimatu – jedne wyspy zostają zatopione, inne powoli wynurzają się nad powierzchnię wody.

Na Malediwach nie ma rzek, ani jezior. Żadnych.

Na wyspach panują trudne warunki do uprawy roślin, na dodatek gleba jest wyjątkowo nieurodzajna.

Najczęściej spotykanym drzewem na Malediwach jest oczywiście palma kokosowa, nazywana tutaj “drzewem życia”. Malediwczycy doszli do mistrzostwa i są w stanie wykorzystać każdą część rośliny. Sok z młodych kokosów jest zdrowy i świetnie gasi pragnienie. Ze stwardniałego miąższu produkowane są wiórki kokosowe, olej oraz dodatek do wielu potraw. Z włókna kokosa wyplatane są sznury, torby i maty, a wysuszone łupiny służą za opał. Liście palmowe używane są do krycia dachów, budowy płotów i izolacji od słońca. A z korzenia drzewa palmowego wytwarzane są lekarstwa.

 

Najwyższy szczyt znajduje się na Wyspie Wilingili, ma wysokość 2.5 m n.p.m.). Jest bezimienny.

Na Malediwach nie ma żadnego psa. Podobno kiedyś w Male pracował jeden pies policyjny, ale było to dawno temu.

Aż 1/3 kraju leży poniżej poziomu morza.

Na tym obszarze miesza aż 60% ludności. Z tego powodu Malediwy zagrożone są zalaniem – globalne ocieplenie sprawia, że poziom wody w morzach i oceanach stale się podnosi. Jeśli ludzie nic nie zrobią, jest wielce prawdopodobne, że za mniej niż sto lat… Malediwy znikną z powierzchni ziemi.

 Jest to jeden z 11 krajów na świecie w którym nigdy nie odnotowano ujemnej temperatury.

W całym kraju najwyższą dozwoloną prędkością poruszania się po drogach jest 30 km/h.

Nie jest to jakiś wielki kłopot, bo łącznie na wszystkich wyspach jest zaledwie 88 kilometrów dróg :D

Na Malediwy nie można wwozić alkoholu.

To bardzo konserwatywny kraj muzułmański, dlatego obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu napojów alkoholowych. Wszystkie bagaże, również podręczne, są dokładnie prześwietlane, a ewentualne znaleziska zostają skonfiskowane. Niestety – bezzwrotnie. Co ciekawe, nie ma problemu z zakupem alkoholu na miejscu, już w hotelu. Same ceny wystarczą, by nabawić się bólu głowy :P

 

Malediwy są krajem, w którym  jest najwięcej rozwodów na świecie. Nijak nie mogę zrozumieć tego fenomenu, bo wydawałoby się, że w tak pięknych okolicznościach przyrody, ludziom powinno się żyć dobrze i radośnie. Jednak i tu życie bywa przewrotne.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcela
Marcela
5 lat temu

Podobno nie można też wwozić Biblii. Konfiskują na lotnisku…

Asia
Asia
4 lat temu

Na Malediwach nie ma rzek, ani jezior. Żadnych.
– nieprawda, na przykład na wysppie Goidhoo są dwa jeziora, jedno z nich nazywa się Mangrove i jest chronionym przez Unesco obiektem natury.