Cytaty o rodzinie – najważniejsze słowa Jespera Juula

Odkryj cytaty o rodzinie i niezwykłą mądrość Jespera Juula

Słowa mają moc, nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Mają siłę pocieszenia, motywowania i inspirowania nas na różnych etapach życia. Kiedy zostajemy rodzicami, potrzebujemy tych drogowskazów jak nigdy wcześniej. Zebrałam dla Was i dla siebie najpiękniejsze cytaty o rodzinie, wszystkie autorstwa Jespera Juula.

Juul to duński psycholog, terapeuta i autor książek o wychowaniu dzieci i młodzieży. Postulował w nich drogę środka, tłumacząc niestrudzenie, dlaczego nie są dobre ani podejście autorytarne, ani tzw. wychowanie bezstresowe. Nie sposób przecenić jego mądrości i wpływu, jaki wywarł na dziesiątki tysięcy rodzin na całym świecie.

Cytaty o rodzinie wg Jespera Juula

Kiedy zawsze dajemy dzieciom to, czego chcą, wtedy nie dostają one tego, czego naprawdę potrzebują: swoich rodziców.

Koncentrując się na pochwałach i krytyce, kreujemy osobowości zależne, sterowane zewnętrznie.

Nie należy dziecka specjalnie uspokajać, odwracać jego uwagi czy pocieszać, lecz po prostu dać mu czas na wyrażenie swoich uczuć. To dla niego ważne doświadczenie. W pierwszej chwili są tylko łzy i rozczarowanie, ale na dłuższą metę życie w rodzinie, w której ludzie biorą odpowiedzialność za swoje potrzeby i potrafią odmówić, jeśli coś im się nie podoba, przyniesie mu wielką korzyść. Najpóźniej w wieku dwunastu lub trzynastu lat okaże się, czy rozwinęło ono umiejętność mówienia „tak” lub „nie” alkoholowi, narkotykom, pornografii, natarczywym dorosłym albo przekraczającym granice znajomym. Dzieci muszą nauczyć się, że mówienie „nie” jest koniecznym składnikiem ludzkich relacji, czy to rodzinnych, przyjacielskich, zawodowych czy społecznych.

Przeciwieństwem dyktatury rodziców jest dyktatura dziecka. Alternatywą dla niej natomiast jest jednakowy szacunek dla godności obu stron i odpowiedzialność osobista dorosłych.

Rodzina to miejsce, w którym dzieci zdobywają umiejętności społeczne znacznie wykraczające poza samo odkurzanie czy zmywanie naczyń.

Moim zdaniem, największą stratą dzieci w ostatnim trzydziestoleciu jest fakt, że nie istnieje dla nich żadna przestrzeń wolna od dorosłych. Nie ma już drzewa na podwórku, gdzie mogłyby przebywać same. Dawniej dzieci kształtowały swoje kompetencje społeczne w zabawie i komunikacji z innym dziećmi. Takiej możliwości już prawie nie mają, bo nawet kiedy są razem, to dookoła stoją dorośli, którzy się do wszystkiego wtrącają. Na dodatek, często są oni tak romantycznie lub idealistycznie usposobieni, że nie tolerują żadnych konfliktów. Niewesoło jest być dzisiaj dzieckiem z tymi dorosłymi, którzy nie odstępują ich na krok. A przy tym zaczyna się w różnych środowiskach pedagogicznych mówić, że dzieci mają wielką potrzebę granic. To po prostu trudne do uwierzenia, bo życie dzieci nigdy nie było bardziej ograniczone niż teraz. Dorośli są przez cały dzień przy nich i je kontrolują.

Jesper Juul – Przestrzeń dla rodziny

Człowiek niepotrafiący zadbać o własne granice, jest jak ogród bez ogrodzenia, z którego każdy może korzystać, kiedy tylko mu się podoba.

Każdy człowiek jest inny ‒ dotyczy to po równi dzieci i dorosłych ‒ i dlatego trzeba szukać takich sposobów okazywania miłości innym, żeby mogła być przez nich odbierana jako miłość.

Często się to nie udaje. Dlatego tak wiele par, które się kochają, nie potrafi żyć ze sobą razem. I dlatego też tak wielu rodziców, którzy naprawdę kochają swoje dzieci, codziennie je krzywdzi, mimo najlepszych i najczulszych intencji

Jesper Juul – Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania

Człowiek tylko wtedy może z pełnym przekonaniem na coś się zgodzić, jeśli czuje, że ma możliwość niegodzenia się.

To, co rodzice nazywają wychowaniem, nie przynosi żadnego efektu wychowawczego. Ich słowa wpadają dzieciom jednym uchem, a wypadają drugim. Wychowanie dzieci dokonuje się, jeśli można tak powiedzieć, między wierszami. Jak dzieci uczą się radzić sobie z konfliktami? No właśnie, obserwują, jak dorośli to robią. Nic nie pomogą napomnienia, że należy ze sobą rozmawiać grzecznie, skoro oni sami obrzucają się wyzwiskami. Dzieci nie robią tego, co im mówimy, one robią to, co my robimy.

JESPER JUUL – PRZESTRZEŃ DLA RODZINY

Za mało troszczymy się o nasze indywidualne granice i potrzeby, a potem zrzucamy za to winę na innych. Sztuka mówienia NIE oznacza również umiejętność wzięcia odpowiedzialności za swoje życie – w interesie wszystkich.

Język miłości nie powinien być ani pozytywny, ani negatywny – tylko osobisty.

Jakość dialogu między dorosłym i dzieckiem polega na woli i zdolności do obrony swojego punktu widzenia oraz do wysłuchania głosu drugiej strony. Jeśli natomiast punkt widzenia i wzajemne życzenia będą tylko krytykowane i sprowadzane do zera, to z dialogu zrobi się walka, a z niej nie wyniknie na pewno nic konstruktywnego. I to niezależnie od tego, czy będzie prowadzona w sposób cywilizowany, czy nie. Zarówno ten, kto ją wygra, jak i ten, kto przegra, będą na końcu tak samo samotni – i to jest jedyny możliwy do przewidzenia jej rezultat.

Jesper Juul – „Nie” z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci

Każdy człowiek jest inny ‒ dotyczy to po równi dzieci i dorosłych ‒ i dlatego trzeba szukać takich sposobów okazywania miłości innym, żeby mogła być przez nich odbierana jako miłość. 

Życie z dziećmi w rodzinie nie polega na tym, co potocznie nazywamy wychowaniem. Decydująca jest jakość indywidualnego i wspólnego życia dorosłych. Życie dorosłych ma większy wpływ na dzieci niż jakiekolwiek świadome próby i metody wychowawcze

Jesper Juul – Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania

Za kulturę w danej organizacji zawsze odpowiada kadra menedżerska, a nie sekretarki albo dzieci, czy ktoś, kto znajduje się na samym dole hierarchii.

Jesper Juul – Agresja – nowe tabu? Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom?

Matki, które muszą odmówić czegoś dziecku, przeżywają największe wyrzuty sumienia. W efekcie ich „nie” z czasem przestaje być słyszane i respektowane. Rozmawiałem z wieloma matkami, które miały ten problem. Jego wyjaśnienie leży w tym, że matczyne „nie” bywa często warunkowe – i dzieci to czują. Matka mówi: „Nie zgadzam się”, ale jej ton zdradza coś innego: „Nie zgadzam się, chyba że miałbyś być z tego powodu nieszczęśliwy albo uznać mnie za złą matkę”. Matki mówią więc dwie rzeczy równocześnie i często kończą jako ofiary, ponieważ dorośli i dzieci w ich otoczeniu słyszą, oczywiście, tylko to, co chcieliby usłyszeć.

Jesper Juul – Życie w rodzinie. Wartości w rodzicielstwie i partnerstwie

Według mnie nie ma znaczenia, czy rodzice zgadzają się w kwestiach wychowawczych, czy nie. W zasadzie zgadzać muszą się tylko co do jednego: że różnica zdań jest dopuszczalna. Dzieci czują się niepewnie tylko wówczas, gdy ich rodzice postrzegają powstające między nimi różnice jako złe i niepożądane.

Jesper Juul – Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania

To szokujące, jak mało czasu mija od chwili, w której zauważymy, że dziecko ma problem, do chwili, w której uznajemy, że dziecko jest problemem.

Tylko wtedy możemy mówić szczerze TAK do innych i do siebie, kiedy jesteśmy w stanie także szczerze powiedzieć NIE.

Uważam, że głęboka prawda tkwi w powiedzeniu: oceniając swoje dzieci jako złe, sprawiasz, że stają się złe.

Wszyscy mamy ten sam problem, który można określić następująco: kocham cię, ale jak mam postępować, żebyś i ty poczuł, że cię kocham?

TUTAJ: znajdziesz wpisy, w których zebrałam najpiękniejsze:

– cytaty o miłości

– cytaty o mamie

– cytaty o podróżach

A tutaj na odkrycie czekają inspirujące cytaty o życiu.

Ten wpis został opublikowany w dzieci.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments