Czego szukasz?

Djerba, czyli idealne miejsce na wakacje – atrakcje, które trzeba zobaczyć!

O Djerbie, tunezyjskiej wyspie, mogę pisać długo i wyłącznie dobrze. Urzeka mnie jej ciepły, łagodny klimat (to najcieplejsze miejsce basenu Morza Śródziemnego!), przepiękne krajobrazy i delikatny niczym mąka piasek. Do rodzinnego szczęścia trzeba niewiele ponad błękitne baseny i lazurowo-białe plaże. Ja jednak jestem z teamu “nie usiedzę zbyt długo w jednym miejscu”. Jeśli też lubisz połączyć wakacyjne leniuchowanie ze zwiedzaniem okolicy, zakochasz się w Djerbie. Dla mnie niezwykłe jest choćby to, że od czasów rzymskich Djerba jest połączona ze stałym, afrykańskim lądem poprzez wąską groblę. Widać tu wpływ zarówno kultury żydowskiej, jak i arabskiej. Przejawy tej mieszanki widać nie tylko w ciekawej architekturze, ale również w lokalnej kuchni.

Chodźcie, zabiorę Was w miejsca, które skradły moje serce! Wakacje na Djerbie są wspaniałe!

Projekt Djerbahood

Nieważne, jak bardzo będę próbować, nie uda mi się oddać słowami niezwykłego klimatu, jaki panuje w tamtym miejscu. A początki były bardzo smutne – Erriadh było jedną z malutkich, zapomnianych przez świat wiosek. Turyści coraz rzadziej opuszczali nadmorskie kurorty, a niewielkie miasteczka położone w głębi lądu świeciły pustkami. A wtedy ktoś wpadł na wspaniały pomysł, aby zaprosić na Djerbę… artystów graffiti i odmienić oblicze Erridah.

Wyobraźcie sobie tylko: w tradycyjnie zabudowanej, tunezyjskiej wiosce na każdym prawie kroku napotykacie piękne murale. Niektóre nawiązują do tradycyji i historii Tunezji, inne mają znaczenie kulturowe lub wyłącznie humorystyczne. Zakochałam się w Djerbahood na zabój i jedyne, czego żałuję, to faktu, że byłam tam tylko raz.

synagoga El Ghriba

El Ghriba to najstarsza zachowana synagoga w Afryce Północnej. Warto się tu wybrać, głównie ze względu na pięknie zdobione wnętrze świątyni.

Houmt Souk

To stolica wyspy, a zarazem piękny port i jedno z głównych miejsc handlowych. Nieopodal portu znajdziecie restaurację – statek: warto, oj warto wstąpić tam choćby na lunch. Zjedliśmy tam wspaniałe, lokalne przystawki, wyśmienitą pieczoną rybę i kalmary w cieście. I gdyby nie to, że prawie pękliśmy z przejedzenia, jedlibyśmy dalej, tak było pysznie!

Główną atrakcją stolicy jest suk, czyli bazar, na którym kupić można pachnące przyprawy, wyplatane na miejscu kosze i słomkowe kapelusze i wiele innych tradycyjnych produktów. Pełno tu kafejek oraz niewielkich sklepików, a oprócz turystów, spotkasz okolicznych mieszkańców – w drodze do lub z pracy.

Guellala

Miejscowość słynąca z wyrobów ceramicznych. Bardzo podobała nam się wycieczka do… kopalni gliny, gdzie zeszliśmy 20 metrów poniżej poziomu morza! Właściciel pracowni garncarskiej pokazał nam osobiście cały proces – od wydobycia gliny, przez jej oczyszczanie, rzeźbienie na ręcznym kole garncarskim, aż po wypalanie w gigantycznym piecu (który zostaje każdorazowo zamurowany na potrzeby wypalania gliny!). W Guellali wzdłuż drogi stoi wiele wyrobów ceramicznych, zarówno tych świeżo wypalonych, jak i kolorowych – pokrytych szkliwem, przeznaczonych głównie dla turystów (tradycyjnie naczyń raczej się nie maluje).

Bardzo ciekawy jest również pobliski skansen, w którym w wielu białych domkach znajdziecie repliki autentycznych gospodarstw. Można tu dowiedzieć się czegoś o sztuce kaligrafii, o tunezyjskim rolnictwie albo o tradycyjnych, tunezyjskich szatach ślubnych. Dodatkową atrakcją jest piękny widok, bo skansen mieści się

Farma krokodyli – Djerba Explore

Choć turyści przyjeżdżają tu głównie, aby zobaczyć krokodyle, Djerba Explore oferuje wiele więcej. Na mnie największe wrażenie zrobiło muzeum historii lokalnej, czyli Lalla Hadria. Stworzone jak tradycyjny, tunezyjski dom, pokazuje jak wygląda życie i codzienne czynności Tunezyjczyków.

Na farmie krokodyli zaś znajduje się ponad 1000 osobników (z czego ponad 400 dorosłych). Trzeba przyznać, że spojrzenie z takim przyjemniaczkiem niemalże “oko w oko” robi wrażenie :P Przed planowaną wizytą warto sprawdzić, o której godzinie planowane jest karmienie – oczywiście to najbardziej widowiskowy moment dnia.

.

TUTAJ znajdziesz wpis o hotelu, w którym zatrzymaliśmy się na Djerbie i który mogę polecić, nie tylko dla rodzin :)

#discovertunisia #djerba

Polecane posty

Najlepsze seriale Netflix

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?

Ojciec moich dzieci nie pomaga mi w domu!

Najciekawsze gry dla 2 latków – TOP 10

Park rozrywki Playmobil – Dziecięca Mapa Świata

Mogą Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
katarzyna
katarzyna
8 miesięcy temu

Super relacja , ja w tym roku 1x będe na Djerbie i na pewno skorzystam z poleconych miejsc ;-)
proszę mi jeszcze powiedzieć jak Państwo poruszali się po wyspie ? Wypożyczonym samochodem ?
pozdrawiam Kasia