Przygotowałam zbiór podpowiedzi i porad, jak oswoić dziecko z tematem wizyty u stomatologa, jak ją zorganizować, aby zminimalizować stres i… co robić, aby dentystę spotykać wyłącznie podczas przeglądów kontrolnych.
Partnerem wpisu jest Oral B.
Spis treści:
Dziecko u dentysty – o czym musisz wiedzieć?
Kiedy do dentysty na pierwszą wizytę?
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy jest odpowiedni czas dla dziecka na pierwszą wizytę u stomatologa. Warto się na nią wybrać już w pierwszym półroczu życia dziecka. Taki maluch jest jeszcze przed okresem ząbkowania, jednak podczas wizyty pedodonta (stomatolog dziecięcy) oceni stan jamy ustnej malucha. Przede wszystkim jednak – porozmawia z rodzicami o tym, jak zadbać o dziąsła i mleczne ząbki.
Kolejną wizytę warto zaplanować dla dwu-, trzylatka. To już świadomy i ciekawy świata młody człowiek, dla którego taka wizyta na pewno będzie sporym przeżyciem. Ważne jest, aby umówić się do dentysty ZANIM zaczną się jakiekolwiek problemy z mlecznymi ząbkami. W ten sposób dziecko nie będzie kojarzyło wizyty u stomatologa z niezbyt przyjemnym leczeniem, zastrzykami przeciwbólowymi i, co jeszcze gorzej, z bólem.
Pierwsza wizyta u dentysty powinna wywołać u malucha dobre skojarzenia, bo często zostają one na całe życie i bardzo trudno jest je poźniej zmienić.
Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?
Wybierz odpowiedni gabinet
Zanim zaplanujesz wizytę, upewnij się, że miejsce, które wybrałaś będzie odpowiednie. Warto zadzwonić i dopytać o to, jak taka wizyta przebiega, ile czasu jest na nią przeznaczone itp. A przede wszystkim – czy lekarz ma doświadczenie w przyjmowaniu małych pacjentów. Poza umiejętnościami w tym przypadku ważne są cierpliwość, delikatność i wyrozumiałość. W wielu miastach działają gabinety specjalizujące się w diagnozowaniu i leczeniu dzieci – rozważ umówienie wizyty w jednym z nich. W niektórych klinikach jest możliwość umówienia się na wizytę adaptacyjną. To spotkanie, podczas którego dziecko poznaje dentystę i personel pomocniczy, a także zapoznaje się z gabinetem. Podczas takiej wizyty będziecie mieć okazję pokazać dziecku, że jest to ciekawe i bezpieczne miejsce.
Czego na pewno nie należy robić?
Nie ukrywaj przed dzieckiem wizyty, nie stawiaj go przed faktem dokonanym i nie okłamuj go (“jedziemy do cioci Basi”). To wzbudza nieufność i przekonanie, że kontrola u stomatologa musi być czymś złym i przerażającym – skoro rodzice ją przede mną ukrywają.
Nie dziel się też swoim strachem. Dzieci rodzą się wolne od uprzedzeń i nie warto obciążać ich naszymi doświadczeniami i demonami.
Profilaktyka przez zabawę
Każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć – dlatego tak ważne jest nauczenie dzieci jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. W pierwszych latach wyrabiamy nawyki na całe życie. Wiem, że namówienie dzieci do regularnego mycia zębów to wyzwanie, przed którym staje wielu rodziców. Przygotowałam oddzielny wpis na ten temat: Co zrobić jeśli dziecko nie chce myć zębów. 7 skutecznych sposobów.
Kluczowy jest przykład, który dajesz dziecku, a także wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów. Nawet jeśli wydaje Ci się, że dziecko nie słucha tego, co mówisz – bądź pewna, że Cię obserwuje. Dlatego pokaż mu, że dbanie o zęby jest ważną częścią Twojej pielęgnacyjnej, łazienkowej rutyny. Prędzej czy później – pójdzie w Twoje ślady!
Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki elektrycznej dla dziecka?
OKRĄGŁA GŁÓWKA: Unikalna, mała, okrągła główka specjalnie zaprojektowana z myślą o dziecięcych buziach, otacza każdy ząb ze wszystkich stron zapewniając perfekcyjne czyszczenie.
Dla małego dziecka dokładne umycie wszystkich zębów to bardzo trudne (a czasem wręcz niewykonalne) zadanie. Maluchy nie mają takich zdolności manualnych, aby podołać precyzyjnemu czyszczeniu. Szczoteczka z ruchami oscylacyjno-rotacyjnymi wykona całą pracę za nie (7600 ruchów na minutę dla najmłodszych dzieci) i usunie więcej płytki nazębnej niż zwykła szczoteczka manualna, która wymaga odpowiedniej umiejętności szczotkowania.
Dodatkową zaletą szczoteczek elektrycznych jest oswajanie mechanicznych dźwięków z gabinetu stomatologicznego. To naprawdę działa, odkryłam to wiele lat temu, kiedy porzuciłam manualną szczoteczkę.
Dla Mili na pewno ważne jest też to, jak szczoteczka wygląda – kiedy może na niej mieć bohaterów swoich ulubionych bajek, jest najszczęśliwsza na świecie. Dlatego u nas w łazience króluje Kraina Lodu ;)
Jednym ze sposobów, aby przekonać dziecko do mycia zębów jest… zabawa. Warto sięgnąć po książeczki, aplikacje i filmy edukacyjne. Możecie też wspólnie “myć” zęby ulubionemu misiowi lub lalce. W podobny sposób można oswoić temat pierwszej wizyty u dentysty. Zapiszcie na kontrolny przegląd uzębienia ulubioną maskotkę, obejrzyjcie filmik, w którym bohater odwiedza stomatologa. A co najważniejsze – porozmawiaj z dzieckiem o tym, czego może spodziewać się podczas pierwszej wizyty u dentysty. Nieoswojone sytuacje rodzą strach, także u nas, dorosłych.
Dziecko u dentysty – mile widziane rozpraszacze
Jeśli dziecko czuję się niepewnie lub jest wystraszone – pomóż mu w tej sytuacji. W niektórych gabinetach mały pacjent może leżeć na fotelu na Tobie. Innym rozwiązaniem jest trzymanie za rękę lub opowiadanie bajki – wszystko, co rozproszy uwagę jest w cenie. Ty najlepiej znasz swoje dziecko i to Ty wiesz, co mu pomoże. Może słuchawki z muzyką lub audiobookiem? Przytulanka, która zawsze dodaje odwagi? Jeśli nie masz pomysłu – zapytaj malucha.
A co z nagrodami?
Nie obiecuj dziecku materialnego “wynagrodzenia” w zamian za opanowanie podczas wizyty. Przecież nie chcesz uczyć dziecka, że warto chodzić do dentysty, bo można dostać nową zabawkę czy coś słodkiego. Dobrze jest to robić, bo to sposób dbania o swoje zdrowie.
Po wizycie zaplanujcie razem coś przyjemnego – wspólny spacer, czytanie książki czy oglądanie ulubionej bajki. Perspektywa miłego wydarzenia ułatwi zachowanie spokoju i pomoże w budowaniu dobrych skojarzeń.