
Jak cudownie, że powoli wracamy do normalności. Ten pandemiczny rok dał się nam wszystkim we znaki, myślę, że zarówno najmłodszym, jak i tym znacznie starszym brakowało innych ludzi, ciekawych miejsc, atrakcji i dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Wielkimi krokami zbliża się święto wszystkich dzieci, dobra okazja, aby spędzić czas z najmłodszymi. Dzisiejszy wpis to aż 4 pomysły jak zorganizować Dzień Dziecka w Warszawie (i nie tylko, bo są również propozycje dostępne online). Różnorodne, więc każda rodzina znajdzie coś dla siebie. Uwaga – na niektóre atrakcje liczba miejsc jest ograniczona, warto zapisać się wcześniej i zarezerwować miejsce.
Dzień Dziecka w Warszawie z Muzeum POLIN
W tym roku pod hasłem “Tyle opowieści w głowie się pomieści”. Ten szczególny dzień, zawsze pełen zagadek, gier i zabaw, razem z Muzeum POLIN obchodzić będziemy zarówno w domach, jak i w przestrzeni miejskiej Muranowa.
PROGRAM wygląda tak:
30.05.2021 (niedziela)
Rodzinna gra miejska po Muranowie
11:00-17:00
Chyba najlepszy plan na Dzień Dziecka – połączenie rodzinnego spaceru i gry terenowej. Ruszcie śladami dawnego Muranowa, przed wojną zamieszkałego głównie przez Żydów. W kolejnych punktach do wykonania będą proste, ale i zabawne zadania: będziemy puszczać bańki mydlane, rysować kredą po chodniku, czy rozszyfrowywać rebusy. Po przejściu całej trasy będą czekać na Was drobne upominki.
Ilość miejsc jest ograniczona. Rezerwacje bezpłatnych wejściówek (1 wejściówka = 1 rodzina) z uwagi na limit jednorazowych materiałów dla graczy >>> ZAPISZ SIĘ NA GRĘ MIEJSKĄ!
Dla dzieci 4-10 lat wraz z opiekunami.
Rodzinna gra online

Start: 11:00
Zanurzcie się w baśniowy bór pełen śpiewu ptaków i szumu drzew z niezwykłych, żydowskich Bajek z Czerniowców. Te stare opowieści spisane zostały ponad 100 lat temu i miały przybliżyć dzieciom tajemnice żydowskich obyczajów.
Aby rozpocząć grę wystarczy 30 maja wejść na stronę >>> RODZINNA GRA ONLINE




Fragmenty tradycyjnych bajek będą inspiracją do zadań, quizów i zabawy. Po wysłuchaniu opowieści mali gracze otrzymają instrukcje i materiały, by potem odejść od ekranów komputerów i zabrać się za zabawę w budowanie, latanie i klejenie razem z innymi domownikami. Przy realizacji gry przydatne będą podstawowe materiały plastyczne np. klej, nożyczki, kartki, plastelina, kredki i flamastry.
Zabawa potrwa ok. 1,5 – 2 godz. Gra dostępna będzie do końca dnia.
Dla dzieci 4-10 lat wraz z opiekunami
Koncert online
15:00
Kolejną propozycją jest koncert, na którym te same Bajki z Czerniowców, które we fragmentach poznacie w rodzinnej grze online, zostaną wykonane przez muzyków: Basię Derlak i Gwidona Cybulskiego. Muzyce i opowieściom towarzyszyć będą piękne animowane aranżacje grupy Kolor Kolektyw.



Koncert zobaczycie na Facebooku i kanale YouTube Muzeum POLIN.
Koncert będzie tłumaczony na PJM.
Dla dzieci 4-10 lat wraz z opiekunami.
29-30.05 (sobota – niedziela)
Wystawa z audioprzewodnikiem
Dzień Dziecka w Warszawie to także wspaniała okazja do rodzinnego zwiedzania wystawy ze specjalnym audioprzewodnikiem. Była to ostatnia blogowa relacja, jaką zamieściłam przed ubiegłorocznym lockdownem. Polecam z całego serducha, bo wszyscy wyszliśmy zachwyceni. A ja nie kryłam radości, że mamy w Warszawie muzeum i wystawę na światowym poziomie.

Na wystawie Waszym przewodnikiem będzie fenomenalny Wojciech Malajkat. Zabierze Was do innego świata i opowie o nim tak ciekawie, że poczujecie się, jakbyście razem z nim wybrali się na spacer kilkaset lat temu. Dowiadujemy się, kiedy i w jaki sposób Żydzi osiedlili się na polskiej ziemi, o ich zwyczajach i tradycjach. O obrzędach religijnych i tradycyjnych potrawach. Razem z dziećmi wyruszamy w fascynującą podróż, mamy okazję zajrzeć do żydowskiego domu, wziąć udział w weselu, a także z bliska przyjrzeć się wnętrzu synagogi.
Wypożyczcie w kasach nieduże urządzenia i załóżcie na głowę słuchawki. Po drodze czeka Was wiele niespodzianek i zadań. Usłyszycie opowieści z dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące na ulicach dawnych miast i miasteczek. Poznacie historie o wspólnej pracy, przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach.
Audioprzewodniki dla dzieci 6-12 lat i ich dorosłych opiekunów będą dostępne w kasach muzeum w promocyjnej cenie 5 zł.
TUTAJ przeczytasz więcej o samej wystawie i audioprzewdnikach dla rodzin.
.
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.