Jak zrobić syrop z sosny? Przepis na syrop z młodych pędów sosny

prosty przepis na syrop z sosny

Słyszałam o nim już dawno, ale jakoś nie byłam przekonana. Wiedziałam niby, że jest dobry na odporność czy przeziębienie. Jednak dopiero niedawno, kiedy spróbowałam domowego vinegretu z dodatkiem syropu z sosny, poczułam, że chcę i muszę go zrobić!

Syrop z młodych pędów sosny działa bakteriobójczo i wykrztuśnie. Można stosować go zawsze wtedy, gdy czujecie zbliżające się przeziębienie – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Ponadto działa wykrztuśnie. Może używać go do słodzenia napojów – do wody czy herbaty zamiast cukru. Lub jako fikuśny dodatek np. do sałat.

Złożyło się idealnie, bo właśnie mamy najlepszy moment w roku, aby nazbierać pędy. Jeśli się uwiniecie, zdążycie jeszcze w tym roku – najlepsze są podobno na przełomie kwietnia i maja. Ale te majowe też dadzą radę. A pracy nie ma dużo, spokojnie możecie zaangażować do pomocy nawet najmłodsze maluchy (mi dzielnie pomagała Mila – i, o dziwo, nie mam na myśli “robiła bałagan wokół”, ani nic takiego :P). Ok, to lecimy:

Przepis na syrop z sosny w 5 krokach

  1. Znajdź sosny. Dobrze byłoby, gdyby nie rosły przy ruchliwej ulicy. Ale to dobrze – właśnie zyskujesz dodatkowy powód, aby wybrać się na dłuższy spacer, najlepiej gdzieś pod miastem. Znajdź drzewa z zielonymi, jasnymi przyrostami z brązową lepką łupinką (nadają się tylko tegoroczne!).
  2. Nie ścinaj pędów z jednego drzewa, tylko z co najmniej kilku. Wybieraj pędy nie dłuższe niż 15 cm. Najwygodniej jest użyć sekatora, może być też bardzo ostry nóż (ale sekatorem będzie zdecydowanie łatwiej).
  3. W domu opłucz ścięte pędy szybko pod zimną wodą.
  4. Potnij je na mniejsze (1-2 cm) kawałki i układaj w sporym słoiku naprzemiennie z cukrem (3-4 cm pędów, 3-4 łyżki cukru) aż do wypełnienia słoika.
  5. Zakręć słoik lub przykryj gazą i odstaw na miesiąc w słoneczne miejsce, aby pędy puściły sok.
  6. Po tym czasie zlej delikatnie uzyskany syrop do butelek. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu nawet do przyszłego roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
6 lat temu

Syrop świetny, z jedną małą uwagą :) Zgodnie z Ustawą o Lasach Państwowych: Art. 153. § 1. Kto w nienależącym do niego lesie: 1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza, 2) zbiera mech lub ściółkę, 3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń, 4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. § 2. Jeżeli czyn godzi w mienie osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego. Czyli należy… Czytaj więcej »