“Kocyk” – czuła książka o miłości, dzieciństwie i upływie czasu

Książki są trochę jak ludzie. Gdy kogoś spotykasz, często już po pierwszej chwili czujesz czy się polubicie i czy będzie Wam po drodze. Wierzę w miłość od pierwszego wejrzenia, także tę do literatury. “Kocyk” zdobył moje serce od pierwszego czytania, pierwszego dotyku i pierwszych chwil, kiedy wtulały się we mnie zasłuchane dzieci.

Kiedy Wydawnictwo Kropka poprosiło mnie o objęcie patronatu nad “Kocykiem”, rozpierała mnie radość i duma. Szczególnie, że drugim patronem jest wspaniałe Muzeum POLIN – znaleźć się w takim towarzystwie to prawdziwy zaszczyt.

Z tym większą radością przygotowałam recenzję :)

O czym jest “Kocyk” – książka niezwykła?

To niezwykła, czuła historia o dzieciństwie, o prawdziwej bliskości i miłości w rodzinie. Opowieść wywodzi się z tradycji żydowskiej, jest prosta i ujmuje za serce zarówno dzieci, jak i dorosłych. Za każdym razem, gdy czytam ją Leonowi i Mili i zbliżamy się do końca, dziwnie szklą mi się oczy i głos się łamie. A przecież w tej historii jest samo życie, pokazane z delikatnością i spięte klamrą.

Opowieść zaczyna się tak:

Przepiękne, nieoczywiste ilustracje dodają uroku opowieści o dorastaniu i przemijaniu… rzeczy. Bo tylko one przemijają, a miłość i dobre historie trwają przecież w nas. Dla mnie “Kocyk” jest swoistym antidotum na kulturę nadmiaru, w której wszyscy żyjemy. I której tak trudno nam się w biegu codzienności przeciwstawić. Rzeczy materialne przemijają, warto sobie o tym od czasu do czasu przypomnieć. Ale to nie jest smutna wiadomość. Bo z drugiej strony, mamy szansę uświadomić sobie, co jest stałe i co może, jeśli tylko na to pozwolimy, trwać wiecznie.

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
4 lat temu

Chętnie wezmę udział w konkursie.
U nas często tak właśnie jest: kocyk, książka, czułość…
Korzysta nie tylko dziecko, wszyscy uwielbiamy te chwile. Nasz azyl po skrzydłami taty ?

Magdalena
Magdalena
4 lat temu

Chętnie przygarniemy “Kocyk” i poznamy kolejna historię pełną miłości.

Kaja
Reply to  Magdalena
4 lat temu

Gratuluje! Nagroda wędruje do Ciebie! Napisz proszę do mnie na info@moi-mili.pl

Joasia
Joasia
4 lat temu

Cudowna okładka a to co kryje się w środku to dopiero jest magia!
Biorę udział wraz z moja Laurka z wielką przyjemnością ❤️Książka pełna emocji, empati zrozumienia dla przemijania.Same wartościowe przekazy , które powodują w nas mamach wzruszenie….To pozycja dla mnie kocham takie opowieści ❤️

Asia
Asia
4 lat temu

Kochamy książki, zwłaszcza te, które pokazują i uczą o przyjaźni, miłości… Prawdziwych rzeczach, które w życiu liczą się najbardziej

Kaja
Reply to  Asia
4 lat temu

Gratuluje! Nagroda wędruje do Ciebie! Napisz proszę do mnie na info@moi-mili.pl

DOROTA
DOROTA
4 lat temu

Razem z moimi 2 córeczkami mamy ogromną ochotę przeczytać tę książeczkę. W naszym domu kocyk jest z nami przy śniadaniu, przy bajeczce, podczas zabawy, w podróży itd. itp.
Często przytulany, ale i czasem rzucony pod wpływem emocji z całych sił o twardą podłogę. Czasem aż się dziwię, jak “on” to wszystko tak dzielnie znozi ?

Katarzyna
Katarzyna
4 lat temu

Też lubimy tworzyć coś z niczego i nadawać starym przedmiotom nowe życie. A kocyki zawsze były u nas nieodzowne po to chociażby by na nich usiąść podczas pikniku, przykryć z czułością śpiące córki. Córeczki bardzo lubią kiedy im czytam. Na pewno z radością posłuchają tak wartościowego, wzruszającego, międzypokoleniowego opowiadania o miłości.

Kaja
Reply to  Katarzyna
4 lat temu

Gratuluje! Nagroda wędruje do Ciebie! Napisz proszę do mnie na info@moi-mili.pl

Katarzyna
Katarzyna
4 lat temu

Byłyśmy z córkami zachwycone “Kocykiem” po wysłuchaniu jak go czyta Pani Anna Mirska-Czerwińska :-D