Mogę być KIM CHCĘ!

Mogę być kim chcę! Ruszył ogólnopolski program dla uczniów szkół podstawowych.

Wierzę, że rolą rodziców jest nie tylko otoczenie swojego dziecka miłością i zapewnienie mu bezpieczeństwa, ale również – inspirowanie. Dzieci bacznie obserwują i słuchają. Droga, którą pójdą w dorosłość, zależy w ogromnej mierze od wzorców, z którymi spotkają się w pierwszych latach swojego życia. Marzy mi się, aby każde z moich dzieci wierzyło w siebie i było przekonane, że MOŻE BYĆ KIM CHCE!

Nigdy nie jest za wcześnie na rozmowy o przyszłości. O różnych zawodach czy pasjach, jakie ludzie mogą w życiu realizować. Dzieci potrzebują wzorców do naśladowania. Oczywiście poznają je często niejako “przy okazji” w codziennym życiu. Wizyta w sklepie, u lekarza czy w szkole lub wieczorne czytanie książeczek stanowią świetny punkt wyjścia do rozmów o tym, kogo z naszego otoczenia (i dlaczego!) warto naśladować. Warto jednak pójść o krok dalej i zapoznawać dzieci z życiorysami ponadprzeciętnych osób. Zachęcać je do poszukiwania swojej pasji i podążania za nią. Bardzo ucieszyła mnie informacja, że w październiku wystartował program:

Mogę być!

MOGĘ BYĆ to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów szkół podstawowych, który zachęca dziewczynki i chłopców do realizacji własnych marzeń i pasji.

Podkreśla potrzebę poszukiwania wzorców wśród niezwykłych kobiet, zaszczepia myślenie o przyszłości, motywuje do przełamywania stereotypów dotyczących płci oraz promuje równość.

To na kim wzoruje się dziecko ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Wzorce wpływają również na postawy względem świata. Od nich zależy, czy młodzi ludzie nauczą się myśleć odważnie i niestereotypowo o swojej przyszłości, czy to w jakiej roli widzi siebie za 20-30 lat.

Pokażmy dzieciom, że mogą być, kim chcą!

Aby dzieci uwierzyły, że mogą realizować marzenia i osiągać w życiu sukcesy, ważne jest, aby pokazywać dzieciom wartościowe wzorce. Realizuje to program edukacyjny MOGĘ BYĆ organizowany przez kobieta.gazeta.pl, Barbie i National Geographic. Zachęca on do podejmowania w szkole tematu kobiecych wzorców do naśladowania. Świetną pomocą są gotowe scenariusze lekcji i angażujące zadania do BEZPŁATNEGO pobrania na mogebyc.gazeta.pl.

Program MOGĘ BYĆ przybliża dzieciom wybitne postacie świata nauki, kultury i sportu. Historie wybitnych kobiet prezentowanych w programie przekonują, że warto być sobą, wytyczać nowe ścieżki i sięgać po więcej!

Wśród prezentowanych kobiet znajdują się m.in.: reżyserka Agnieszka Holland, aktorka Krystyna Janda, pisarka Wisława Szymborska, malarka Olga Boznańska czy podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Zakładka MATERIAŁY DYDAKTYCZNE podzielona jest na różne grupy wiekowe. My z Leonem i Milą realizowaliśmy w ramach edukacji domowej scenariusz LECIMY W KOSMOS! Jest to scenariusz dla klas 0-3 szkoły podstawowej. To gotowy materiał do pracy – znajdują się tu pytania, tematy rozmów, a także pomysły na ćwiczenia fizyczne (wszak astronauci muszą dbać o tężyznę fizyczną!). Dla nas scenariusz stał się punktem wyjścia do poznawania kosmosu. Uczyliśmy się o planetach, o życiu na orbicie i poznaliśmy sylwetkę włoskiej astronautki Samanthy Cristoforetti. Samantha ustanowiła kobiecy rekord najdłuższego pojedynczego pobytu w kosmosie (199 dni i 16 godzin) oraz rekord najdłuższego pojedynczego pobytu w kosmosie astronauty. Jest pierwszą Włoszką, która poleciała w kosmos. Była też pierwszą osobą, która zaparzyła kawę w kosmosie.

Oprócz scenariuszy lekcyjnych na stronie programu znajdziesz również krótkie i napisane w ciekawy sposób historie kobiet, których życie z całą pewnością może stać się inspiracją dla najmłodszych.

Twoje dziecko też może być KIM CHCE!

Jeśli Twoje dziecko chodzi do szkoły, zachęcam Cię gorąco – powiedz jego nauczycielom o tym programie. Tym bardziej, że w ramach akcji grupy uczniów mogą wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest m.in. 3000 zł na wycieczkę klasową!

Warto przed dziećmi otwierać różne drogi. Staram się rozmawiać z dziećmi o przyszłości, o różnych zawodach, o tolerancji. Ale również – o łamaniu stereotypów i roli kobiet w naszym świecie. Niezależnie od wszystkiego – chciałabym inspirować swoje dzieci. Pokazać im, że każda z dróg w życiu jest dla nich szeroko otwarta.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
4 lat temu

Co to za puzzle?

Ania
Ania
Reply to  Kaja Wolnicka
4 lat temu

dziękuję za odpowiedź. Są super! A syn jest na etapie zainteresowania planetami :)