Czego szukasz?

Muzeum domków dla lalek – Dziecięca Mapa Warszawy

muzeum domków dla lalek

 Praktycznie każde wyjście z dzieciakami jest dla mnie radością. Uwielbiam obserwować ich reakcje, wielką radość z odkrywania nowych miejsc i rzeczy. Lubię entuzjazm, z jakim Leon podchodzi do różnych propozycji, które dla niego wyszukuję. Ale podczas wizyty w Muzeum domków dla lalek pojawił się u mnie zupełnie inny rodzaj radości.

Można powiedzieć, że to czysta, dziecięca ekscytacja. To miejsce jest tak fenomenalne, że nie rozumiem zupełnie, dlaczego jest tak mało znane. Muzeum mieści się w samym centrum Warszawy, w Pałacu Kultury i Nauki. Powierzchnię ma niewielką, ale to, co możecie tam obejrzeć ujmuje swoim bogactwem i różnorodnością.

Leon chyba w okolicach trzecich urodzin zamarzył o domku dla lalek. Od kiedy pojawił się w naszym domu, każdy kto nas odwiedza spędza chociaż chwilę bawiąc się malutkimi ludzikami i mebelkami. Nie wiem, co te domki w sobie mają, że trudno ich nie lubić. Jak rzuciłam hasło, dokąd się wybieramy, od pierwszej chwili radość była totalna. Nie tylko Leonowa radość, umówmy się! ;)


dsc_3158 dsc_3162

Mieliśmy nasze wyjście we dwoje – z jazdą metrem, ciastkiem z dziurką i spacerem za rękę na mrozie. I kiedy już porządnie zmarzły nam nosy, trafiliśmy do innego, bajkowego świata. Od pierwszej chwili daliśmy się zaczarować.

Od uchylenia drzwi czuć TEN specyficzny, pół-magiczny, pół-bajkowy klimat. Jest cudny sklepik i przemiła pani, która sprzedaje bilety i czaruje dla wszystkich uśmiechy.

A potem? Potem jest tylko pięknie. Sami piszą o sobie tak: “Ponad 100 historycznych domów, sklepików i pokoi dla lalek. Unikatowa kolekcja zabawek sakralnych. Dziesiątki uroczych wnętrz, tysiące maleńkich drobiazgów. Niezliczona ilość godzin wspaniałej zabawy, która dawno przeminęła, ale której czar urzeka nas do dziś. Zachwyt, zaduma i wspaniała inspiracja do własnej twórczości – to właśnie Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie.”

dsc_3193 dsc_3234 dsc_3219 dsc_3212 dsc_3207 dsc_3274 dsc_3189

Miejsce, które zaprasza dzieci w każdym wieku – od 5 (ale myślę, że czterolatki i nawet ciut młodsze dzieci będą również zachwycone) do 105 lat. Chociaż zwykle podejrzliwie podchodzę do czegoś, co to zabawić ma i przedszkolaka i staruszka, tym razem muszę się zgodzić. I Leon, i ja byliśmy zachwyceni, dokładnie po równo. Chodziliśmy od domku, do domku, a później wracaliśmy do naszych ulubionych, żeby rozpocząć znów od początku. Przy tych najulubieńszych spokojnie spędziliśmy po kwadransie (Leona ulubiony to szpital Playmobil z lat 70-tych, mój to Edwardiański salon sukni ślubnych, a nasz wspólny to Szkoła).

dsc_3478 dsc_3415 dsc_3482 dsc_3263 dsc_3335 muzeum domków dla lalek - miejsce fascynujące

Leny zachwycony bajkowym, niezwykle pobudzającym wyobraźnię klimatem. Mnie z kolei urzekła niesłychana precyzja wykonania najmniejszych detali – przykładowo w salonie suknie ślubnych mamy nie tylko modele sukienek, ale też tyciutkie parasolki, malusieńkie buciki, nawet mini-kolczyki i zaproszenia ślubne mniejsze niż paznokieć. Zupełnie niezwykłe, niespotykane i zachwycające na każdym kroku.

dsc_3390 szczurza szkoła w muzeum domków dla lalek plaża w muzeum domków dla lalek w warszawie dsc_3185

Przepiękną kolekcję domków dla lalek można podziwiać każdego dnia roku w godzinach 9:00-19:00. Na miejscu organizowane są też warsztaty dla przedszkoli i szkół, a nawet urodziny!

Miejsce tak nas zachwyciło, że po raz pierwszy miałam dylemat – ile pokazać zdjęć. Bo z jednej strony wszystko było takie piękne, że chciałabym się tym podzielić. A z drugiej – nie chcę Wam psuć zabawy, jeśli zdecydujecie się odwiedzić to niezwykłe, zaczarowane miejsce…

Serwuję Wam zatem porcję zdjęć “tak w sam raz”, na zaostrzenie apetytu! :D

UWAGA! Muzeum zmieniło siedzibę:

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek (dawniej: Muzeum Domków dla Lalek) – Oddział Wystaw Czasowych

Rynek Starego Miasta, ul. Krzywe Koło 2/4 (dawniej: Plac Defilad 1, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie).

Oddział Główny w trakcie organizacji.

Jeśli interesują Cię wydarzenia i atrakcje dla dzieci w Warszawie, zapraszam serdecznie do fejsbookowej grupy Dziecięca Mapa Warszawy, która powstała właśnie po to, by dzielić się takimi wiadomościami :)

Polecane posty

Najlepsze seriale Netflix

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?

Ojciec moich dzieci nie pomaga mi w domu!

Najciekawsze gry dla 2 latków – TOP 10

Park rozrywki Playmobil – Dziecięca Mapa Świata

Mogą Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments