Cieszę się, że wczorajszy wpis o audiobookach spotkał się z takim zainteresowaniem z Waszej strony (o czym mówią mi statystyki se se se). Pojawiły się prośby, aby polecić coś do słuchania – zatem dziś z wielką radością przedstawiam okrutnie subiektywny przegląd książek czytanych dla dzieci. Być może będzie to np. mikołajkowa inspiracja prezentowa?
Spis treści:
Małe trolle i duża powódź
Tove Jansson
Czyta: Krzysztof Kowalewski
Czas trwania: 52 MIN
To pierwszy, chyba najmniej znany polskim Czytelnikom, tom o przygodach Muminków. To historie, które nigdy nie tracą swojej aktualności – bawiły nas, będą bawiły nasze dzieci i zapewne jeszcze wnuki (chociaż trudno mi siebie wyobrazić jako babcię :P). O pomocy, o sile przyjaźni, o rodzinie – proste historie Mamy i Taty Muminków oraz ich dzieci i przyjaciół. Ja chętnie ich sobie przypomnę, tym razem w wersji audio.
Dlaczego mleko jest białe? Historyjki dla ciekawskich dzieci
Susanne Orosz
Czyta: Anna Rusiecka
Czas trwania: 3H 12MIN
Wydawca: Prószyński Media
Dla ciekawskich dzieci. Czyli… wszystkich dzieci! Ciekawe historyjki i odpowiedzi na pytania: “Dlaczego mleko jest białe? Dlaczego ziemniaki rosną w ziemi? Dlaczego można jeść pokrzywę? W tej książeczce młody czytelnik znajdzie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Halinka i jej koleżanka odwiedzają kopalnię soli, Tomek po raz pierwszy w życiu sam zagniata i gotuje makaron, Dominika dowiaduje się, że miód nie tylko jest słodki, a Kuba i Jasiek mogą upiec w piekarni swój chleb. Te historyjki o lubianych przez dzieci produktach spożywczych sprawiają, że przychodzi im ochota na próbowanie, smakowanie, gotowanie, pieczenie…”
Baśnie braci Grimm 1
Jakub Grimm, Wilhelm Grimm
Czyta: Jerzy Stuhr
Czas trwania: 2H 26MIN
Wydawca: Media Rodzina
Klasyka gatunku, tym razem w nowym, wspaniałym tłumaczeniu. Czyta Jerzy Stuhr – jako wielka fanka, jestem w niebie, kiedy on opowiada moim dzieciakom bajki. Jest nie tylko świetnym aktorem, ale tworzy zachwycające i niezapomniane interpretacja bajkowych stworzeń (pamiętacie Shreka?!). Pozycja obowiązkowa!
Bractwo Srebrnej Łyżeczki
Liliana Bardijewska
Czyta: Karol Suszczyński
Czas trwania: 2H 49MIN
Wydawca: Biblioteka Akustyczna
Lilianę Bardijewską jako autorkę cudownych opowieści dla dzieci poznałam niedawno. Stało się to za sprawą Czytaczek, czyli spotkań organizowanych w Butiku Kulturalnym Klocek i Kredka, na warszawskim Ursynowie. Agnieszka Andrys, poławiaczka czytelniczych perełek odkryła “Moje – nie moje” i zaprosiła Grażynę Barszczewską, aby przeczytała ją dzieciakom. Leon był zachwycony, ja zauroczona totalnie. Później sięgnęliśmy po jej “Zielonego wędrowca”. “Bractwa srebrnej łyżeczki” jeszcze nie znam, ale w ciemno gwarantuję, że warto. Ponoć idealna lektura dla niejadków!
Mały Książę
Antoine de Saint Exupery
Czyta: Tomasz Sobczak
Czas trwania: 1H 54MIN
Wydawca: Biblioteka Akustyczna
Ukochana przeze mnie książka z dzieciństwa. Nie przesadzę pisząc, że czytałam ją kilkadziesiąt razy… Mam wielką nadzieję, że Leon i Mila polubią ją tak, jak ja lubiłam ją kiedyś. Nie tylko dlatego, że z przyjemnością przypomnę sobie przygody Małego Księcia. Po prostu uważam, że to bardzo dobra książka jest…
Żabek i Ropuch
Arnold Lobel
Czyta: Wojciech Mann
Czas trwania: 1H 15MIN
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Wiem, że te zachwyty już pewnie trochę nudne… Ale co ja poradzę? Czy słyszeliście o czymś, czego dotknął Wojciech Mann i co nie byłoby wspaniałe? Ja nie. Mistrzowsko przedstawia przygody dwóch małych, ale uwielbianych przez dzieciaki na całym świecie bohaterów – Ropucha i Żabka. Audiobook składa się ze wszystkich historyjek wydanych w Polsce. My w wersji papierowej mamy jedną książkę, którą zaczytaliśmy niemiłosiernie. Bardzo chętnie poznam ich nowe przygody.
Kubuś Puchatek
Alan Alexander Milne
Czyta: Janusz Gajos
Czas trwania: 3H 3MIN
Wydawca: Nasza Księgarnia
Pisałam wczoraj, że nasz przygoda z audiobookami zaczęła się właśnie od Kubusia Puchatka. W sumie raczej przypadkiem, kilka lat temu, jak wielbicielka Misia o bardzo małym rozumku :D dostałam te płyty w prezencie. I kiedy włączyliśmy pierwszą z nich, Leon zastygł. I słuchał, słuchał, słuchał bardzo uważnie. Tak polubił… i audiobooki, i Puchatka. I, mam nadzieję, Janusza Gajosa, który czyta FE-NO-ME-NA-LNIE. W sumie – jak to Gajos, więc to akurat nie powinno to nikogo dziwić.
Angielski w samochodzie – Piosenki dla dzieci
Praca zbiorowa
Czyta: Zespół native speakerów
Czas trwania: 37 MIN
Wydawca: EDGARD
Żyjemy w takich czasach, że chyba już nikogo do nauki języków obcych przekonywać nie trzeba. Moim zdaniem na naukę nigdy nie jest za wcześnie. Dziecko po prostu przyswoi sobie to, na co jest gotowe. Zatem proste, melodyjne piosenki do słuchania nie tylko w samochodzie, można puszczać dzieciakom już naprawdę małym. Mila, która ma teraz 14. miesięcy super się w ich rytmie buja…
Bajki terapeutyczne 1
Maria Molicka
Czyta: Agnieszka Greinert
Czas trwania: 2H 32MIN
Wydawca: Media Rodzina
Cudowny, łagodny sposób na oswajanie dziecięcych lęków. Świat bywa zbyt straszny i przerażający, dlatego czasem dzieci potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie ze swoimi emocjami. Wspólne z rodzicem słuchanie tych bajek, a także późniejsza rozmowa, mogą stać się wsparciem w trudnej sytuacji. Jakie lęki napotykają dzieci? Mogą bać się przedszkola, policjantów, ciemności. Albo pobytu w szpitalu. Bajki terapeutyczne wychodzą naprzeciw trudnym emocjonalnie sytuacjom. Genialnie wspierają, nie tylko dzieci, ale także rodziców.
Opowieść wigilijna
Charles Dickens
Czyta: Zbigniew Zapasiewicz
Czas trwania: 3H 25MIN
Wydawca: Media Rodzina
Wisienka na torcie dzisiejszych propozycji, idealnie wpisująca się w porę roku i zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia. Klasyka literatury światowej, pozycja niemalże obowiązkowa, napisana ponad 150 lat temu (!), a nieustająco aktualna. O tym, co w życiu, nie tylko w świętowaniu najważniejsze. Przemiana zgorzkniałego Ebenezera Scrooge’a opowiedziana głosem Zbigniewa Zapasiewicza. To trzeba usłyszeć!
To moje propozycje na dziś, na grudzień. Jestem ciekawa Waszych wrażeń, a przede wszystkim wrażeń Waszych dzieci, po przesłuchaniu tych pozycji. Chętnie poczytam też o ulubionych audiobookach Waszych dzieci :)
ciekawe propozycje, ale wśród nich dwie całkiem takie moje – mały książe i kubuś puchatek. O ile nie mam przeciwko aby ktoś czytał pierwszą z wymienionych pozycji, o tyle druga jest tylko moja, moja i mojego synka, a wcześniej moja i mojej mamy. Natomiast piosenki dla dzieci – zawsze były i będą dla mojej córesi nr 1, chętnie zapoznam się z Twoja propozycją.
z piosenkami to trochę będzie kłopot, bo Leon, a teraz i Mila, słuchają tego co my, czyli mixu totalnego. nasz dom wypełnia muzyka, ale zdecydowanie nie dziecięca. głównie filmowa, poważna i polski rock – dzieciaki słuchają od brzucha i lubią :)
Dla mnie HITEM są Bajki Grajki. Wychowałam się na płytach analogowych słuchając większość “aż do zdarcia”. Teraz bajki muzyczne to rzadkość, ale polecam. Połączenie fajnej aranżacji muzycznej z treścią czytaną na glosy – super.
Podoba mi się Twój blog coraz bardziej! Czuję klimat
Bardzo się cieszę – to wielka radość czytać takie słowa :) zostań, już parzę kawę…