19 Paź

Pytaki – NieZwykła Gra Rodzinna

pytaki

Nie wierzę w 2w1. No nie wierzę i już. Jeśli w butelce mam szampon i odżywkę, to najczęściej znaczy, że ani dobrze tym włosów nie umyję, ani później grzebienia nie włożę, żeby je rozczesać. No, nieufna jestem do takich rzeczy, ustalmy. Podobnie podchodzę do zabawek skierowanych do dzieci w wieku 2-159 lat – doświadczenie wskazuje, że najczęściej się to sprawdza… hmm… powiedzmy umiarkowanie. Bo albo najmłodsze nie łapią zupełnie o co chodzi i próbują sobie wepchnąć pionek do nosa, albo znowu ci starsi mniej lub bardziej dyskretnie ziewają i odliczają minuty do końca „zabawy”.

Z Pytakami zetknęłam się po raz pierwszy na Festiwalu Rodzicielstwa Bliskości w Łodzi i podeszłam do sprawy sceptycznie. Jednak pomyślałam, że może warto dać im szansę, skoro pojawiają się jako sponsor takiej imprezy i w tak doborowym towarzystwie, to rekomendacja nie mogłaby być lepsza. Zatem z Łodzi wróciliśmy z grą pod pachą i już następnego dnia spędziliśmy z nią wieczór.

Że mnie, nas wszystkich właściwie, zachwyciła, to już pewnie się domyślacie. Do zabawy usiedliśmy rodzinnie, w sześć osób (co ważne wiek uczestników: 4, 29, 31, 33, 42, 59 lat). Otworzyliśmy pudełko i w zasadzie po kilku przeczytanych zdaniach wszystko było jasne.

Gra polega na losowaniu pytań i odpowiadaniu na nie. Tylko i aż tyle. Są one bardzo różne, a udzielane odpowiedzi ciekawe zarówno w wersji bardzo dziecięcej, jak i dorosłej. Choć pytania są łatwe, to już udzielenie odpowiedzi na nie, czasem wcale nie jest proste. To niezwykła lekcja komunikacji dla najbliższych – mówienia o sobie, o swoich emocjach. Ale także słuchania, cierpliwości i ciekawości drugiego człowieka.

Pytaki to szansa opowiadania o tym, co jest dla nas ważne. Jakie są nasze pragnienia, marzenia, plany i najlepsze wspomnienia. Każdy ma szansę się otworzyć i zostać wysłuchanym z zainteresowaniem przez najbliższych. Muszę przyznać, że choć w naszej rodzinie dużo ze sobą rozmawiamy, a dialog jest fundamentem, na którym budowaliśmy nasz związek od pierwszych dni i też cementem, który nas scala z dziećmi, dzięki tej grze naprawdę dowiedziałam się kilku rzeczy, o których nie miałam pojęcia. O moim mężu, o moim bracie, o moim synu. Dzięki Pytakom powiedzieliśmy sobie też wiele miłych słów, co w pędzie dnia i życia nie zawsze miałoby miejsce. Co więcej – gra zainspirowała nas do rodzinnych przytulanek! 🙂

To planszówka inna niż wszystkie, pod wieloma względami. Inna, bo brak w niej rywalizacji – nikt nie przegrywa, za to wszyscy wygrywamy – sprytne, prawda? Inna, bo to planszówka bez planszy. Twórcy mówią, że jest to prosta gra integracyjna dla całej rodziny. W pełni się z tym zgadzam: czas spędzony z najbliższymi i z Pytakami jest wartościowy, pozwala nam zbliżyć się do siebie, nauczyć się mówić o swoich emocjach. Zadawać pytania, które w innych okolicznościach prawdopodobnie nigdy by nie padły.

Pytaki to świetny pomysł na rodzinny wieczór, punkt wyjścia do rozmów, do tworzenia bliskości i budowania więzi.

Za oknem jesień, wieczory coraz dłuższe, szans na rodzinną rozgrywkę w Pytaki coraz więcej 🙂

Polecam serdecznie!

pytaki

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ania Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania
Gość
Ania

Zgadzam się w 100%, TA GRA JEST SUPER – genialna w swojej prostocie i faktycznie zbliżająca graczy przez inicjowanie rozmów o emocjach, marzeniach i tematach które tak łatwo uciekają w prozie dnia codziennego.