Wielu rodziców bagatelizuje pielęgnację zębów mlecznych. Zakładają, że skoro i tak wypadną, nie warto poświęcać im zbyt wiele uwagi. A to ogromny błąd! Należy dbać o tę sferę w sposób pieczołowity i regularny, co pozwoli uniknąć wielu problemów w przyszłości, w tym między innymi próchnicy. Co więcej, nauczenie dziecka odpowiednich nawyków, dotyczących dbania o jamę ustną sprawi, że zaprocentują one w dorosłym życiu. Jak powinna zatem wyglądać pielęgnacja zębów mlecznych u dzieci?
Spis treści:
Czym są zęby mleczne?
Zęby mleczne, nazywane często mleczakami, to pierwsze ząbki, które rosną dziecku. Proces ząbkowania u niemowląt najczęściej rozpoczyna się ok. 6 miesiąca życia i trwa mniej więcej do ukończenia 3. roku życia. Dzieci mają 20 zębów mlecznych – po 10 w górnym i dolnym łuku. Proces wymiany mleczaków na zęby stałe trwa między 6. a 13. rokiem życia. Zdarza się jednak, że zęby mleczne nie wypadają – zostają na zawsze.
Partnerem wpisu jest Oral-B.
Czy warto leczyć mleczaki?
Czasem można usłyszeć z ust rodziców, że o zęby mleczne nie trzeba jakoś przesadnie dbać, ani ich leczyć – w końcu i tak wypadną. Jest to ogromny błąd! Mleczaki dotknięte próchnicą mogą ją przenieść na zęby stałe, a wypadając zbyt wcześnie spowodować skrzywienie zgryzu i inne problemy. Nie wspominając o tym, że leczenie zębów u najmłodszych dzieci jest często trudne, bo wymaga od nich współpracy i pokonania strachu. Kolejny raz sprawdza się więc porzekadło, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy powinni wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u stomatologa. Warto się na nią wybrać już w pierwszym półroczu życia malucha. Jest to jeszcze przed okresem ząbkowania, jednak podczas wizyty pedodonta (stomatolog dziecięcy) będzie miał możliwość, aby ocenić stan jamy ustnej. Przede wszystkim jednak – porozmawia z rodzicami o tym, jak zadbać o dziąsła i później – o mleczne ząbki.
Kolejną wizytę warto zaplanować dla dwu-, trzylatka. To już świadomy i ciekawy świata młody człowiek, dla którego taka wizyta na pewno będzie sporym przeżyciem. Ważne jest, aby umówić się do dentysty ZANIM zaczną się jakiekolwiek problemy z mlecznymi ząbkami. W ten sposób dziecko nie będzie kojarzyło wizyty u stomatologa z niezbyt przyjemnym leczeniem, zastrzykami przeciwbólowymi i, co jeszcze gorzej, z bólem.
TUTAJ znajdziesz informacje, jak przygotować małe dziecko do wizyty u dentysty.
Jak dbać o zęby mleczne?
Póki dziecko pije wyłącznie mleko z piersi, jego pierwsze ząbki nie są narażone na próchnicę. Zagrożenie pojawia się wraz z rozszerzaniem diety i podawaniem mleka modyfikowanego, kaszek czy soczków. Jeśli chcesz dbać o zdrowe ząbki i dziąsła swojego dziecka, od samego początku jego życia dbaj o zdrową dietę. Dziecko rodzi się jako biała karta i to od Ciebie i innych znaczących osób w jego życiu zależy, jakich wyborów będzie dokonywać w życiu.
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko miało zdrowe zęby:
- do picia podawaj mu czystą wodę zamiast słodkich napojów z konserwantami
- ogranicz spożywanie cukru
- wyeliminuj słodzone napoje przed snem i w nocy
- postaraj się nauczyć je pić z kubeczka zamiast ze smoczka
- myj z nim zęby co najmniej 2 razy dziennie
Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia i koniecznie regularna pielęgnacja. Dokładne szczotkowanie zębów nie tylko pomaga zapobiegać próchnicy, ale buduje nawyki na całe dorosłe życie. Pamiętaj, że do ok. 7. roku życia dziecko nie jest w stanie samodzielnie myć zęby odpowiednio dokładnie. Ważne, aby kontrolować jego postępy, ewentualnie poprawiać lub korygować – to jedyny sposób, aby zadbać o zdrowe ząbki malucha.
Dla małego dziecka dokładne mycie zębów to ogromne wyzwanie – choćby dlatego, że nie ma jeszcze odpowiednio skoordynowanych ruchów, by je odpowiednio wyczyścić (nie wspominając o cierpliwości ;)). Możemy mu ułatwić tę czynność (a sobie życie) wybierając szczoteczkę, która wspiera rodziców w walce o czyste i zdrowe zęby.
Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?
Taką, która ułatwia szczotkowanie i doczyszcza znacznie więcej powierzchni zębów niż pozostałe. Kilka lat temu na własnej skórze (czy raczej… zębach :P) przekonałam się, że najlepsze są szczoteczki elektryczne. Nosiłam stały aparat, który – umówmy się – jest wyzwaniem jeśli chodzi o dokładną pielęgnację. Wtedy moja ortodontka poleciła mi szczoteczkę elektryczną.
Po pierwszym razie wiedziałam, że nie ma dla mnie powrotu do tradycyjnych, ręcznych szczoteczek. Po umyciu zębów czułam się tak, jak po opuszczeniu fotela higienistki po zabiegu czyszczenia i zdejmowania kamienia. Od tamtej pory minęło 12 lat, używam wyłącznie szczotki elektrycznej i nie miałam żadnego ubytku. Przypadek? Nie sądzę! Obecnie używam elektrycznej szczoteczki soniczno-rotacyjnej i uważam, że jest najlepsza na świecie.
Czym jest szczoteczka soniczna?
Soniczność oznacza emitowanie słyszalnych fal dźwiękowych o określonej częstotliwości. Częstotliwość tą określa się w Hertzach. W przypadku klasycznych szczoteczek sonicznych wynosi ona około 260 Hz. Rozwinięciem tej technologii są szczoteczki soniczno-rotacyjne, które generują znacznie szersze pole (200-400 Hz).
Co daje soniczność? Generowana częstotliwość dźwiękowa jest w stanie wytworzyć chmurę bąbelków, która ułatwia czyszczenie zębów, docierając do trudno dostępnych miejsc i rozszerzając zakres działania urządzenia. Podstawą działania są jednak mechaniczne ruchy główki i to one zapewniają główną siłę czyszczącą.
Na rynku są jednak dostępne szczoteczki soniczno-rotacyjne, łączące w sobie soniczność i okrągły kształt główki, która jest mniejsza niż okrągła główka w szczoteczkach dla dorosłych, bardziej dopasowana do mniejszej buzi i małych zębów dziecka, który znacznie lepiej otula powierzchnię zęba i pozwala na dużo prostsze dotarcie do bardziej problematycznych miejsc.
Ja zdecydowałam się na szczoteczkę Oral-B. W ofercie znajdziemy szeroki przekrój właśnie takich urządzeń, dostosowanych do poszczególnych kategorii wiekowych.
Jakie rodzaje szczoteczek dla dzieci oferuje Oral-B?
* Od urodzenia do ukończenia 2 lat
Dla maluchów przeznaczone są szczoteczki manualne Oral-B Baby. W tym okresie dziecko oswaja się z myciem zębów, jednak kontrolę nad całym procesem sprawuje rodzic.
* Od 3. roku życia
Dla dzieci powyżej 3. roku życia rekomendowaną serią jest Oral-B Kids. Wszystkie urządzenia z tej serii są soniczno – rotacyjne. Dziecko staje się bardziej samodzielne i zaczyna samo myć zęby. Należy jednak pamiętać, że jest to okres, w którym bardzo ważne jest sprawdzanie i korygowanie tego procesu. Szczoteczki Oral-B mają okrągłą główkę – inspirowaną profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi. Dzięki temu lepiej otulają każdy, nawet najmniejszy ząbek, a w konsekwencji zdecydowanie lepiej oczyszcza. Wystarczy przyłożyć ją na 2-3 sekundy do ząbka i… gotowe!
Szczoteczki przeznaczone do pielęgnacji zębów mlecznych ozdobione są kolorowymi motywami, pochodzących z ulubionych bajek (jak ulubiona przez Milę Elsa z Krainy Lodu).
* Od 6. roku życia
Oral-B Junior to seria szczoteczek soniczo-rotacyjnych stworzonych z myślą o dzieciach powyżej szóstego roku życia. Ich najważniejsze cechy to:
- Okrągła główka z bardzo miękkim włóknem
- Wbudowany timer
- Czujnik siły nacisku
- Co najmniej 10 dni pracy szczoteczki na jednym ładowaniu
Generalnie na którymś etapie rozwoju wielu rodziców napotyka problemy związane z prawidłową higieną jamy ustnej u dzieci. Nie martw się, da się na to coś poradzić! :)
Cieszymy się, że nasze produkty spełniają Państwa wymagania. Higiena jamy ustnej u dzieci jest bardzo ważna od najmłodszych lat. Wszystkie zainteresowane osoby zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej https://www.oralb.pl/pl-pl, żeby dowiedzieć się więcej o higienie jamy ustnej dzieci, jak i dorosłych.