Wakacje! Rok szkolny pożegnany, świadectwa rozdane, jutro pierwszy dzień lipca, czyli wakacje w pełni. Nie będę ukrywać, że w Warszawie zrobiło się jakby spokojniej – nie tylko na drogach czy placach zabaw, ale również pod względem imprez. Chociaż wśród tego, co się dzieje znajdziecie na pewno kilka interesujących propozycji. To, co może Was powstrzymać, to niesprzyjająca niestety pogoda. Zapowiadane deszcze i burze nie idą w parze z plenerowymi wydarzeniami, których teraz jest zdecydowanie najwięcej. Dlatego na końcu dzisiejszej listy podrzucam kilka ciekawych miejsc,
.
Spis treści:
- 1 Wydarzenia weekendowe na nowych Bulwarach Wiślanych
- 2 Letnie Plenerowe Teatrzyki dla Dzieci
- 3 58. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich
- 4 Popołudnie z Ferajną na Mokotowie i w Wesołej
- 5 Bajki plenerowe w Parku Czechowickim (I)
- 6 Letnie Koncerty na Grochwoskiej / 1-2 lipca 2017
- 7 Twój grill w centrum miasta | Przestrzeń Otwarta
- 8 Mała Akademia Chopinowska. Lato: W kulturze gestu i słowa
- 9 Piraci z Karaibów!
- 10 Wyprzedaż Garażowa na Bielanach
- 11 Świat zmysłów /dla najmłodszych / vol. 3
- 12 Muzeum domków dla lalek
- 13 Ukręć swojego lizaka – warsztaty w Manufakturze Cukierków
- 14 Galeria Figur Stalowych
Wydarzenia weekendowe na nowych Bulwarach Wiślanych
W najlepsze trwają obchody Roku Wisły. Cieszę się z tego niezmiernie, bo Warszawa “odzyskuje” powoli swoją rzekę. Coraz więcej się tam dzieje, okoliczne tereny zostają zagospodarowane, odbywają się mniejsze i większe imprezy. Dodatkowo – można przepłynąć się łódką czy kajakiem. Mamy nawet w stolicy sześć miejskich, pięknych plaż! Do nadwiślańskich miejsc dołączyły otwarte całkiem niedawno nowe Bulwary Wiślane (między mostami Świętokrzyskim a Śląsko-Dąbrowskim). W najbliższą sobotę i niedzielę organizowany będzie w tym miejscu Festiwal Kuchni i Kultury Włoskiej. Bogaty harmonogram możecie sprawdzić TUTAJ. Poniżej jedynie niewielki jego wycinek:
11.00-19.00 GRY I ZABAWY PODWÓRKOWE Z LAT 90′: guma do skakania oraz skandynawskie gry plenerowe (fińskie kręgle, klocki kubb), tor z przeszkodami do gry w kapsle, hula hop, guma do skakania, gra w klasy, tor do gry w bule, tor do ringo, tor w klocki kubb, badminton. Prowadzi @miejskilis
11.00-19.00 ANIMACJE DLA DZIECI PROWADZONE PRZEZ ANIMATORÓW Z Park Rozrywki Julinek w tym: BALONOWE ZOO, BUBBLE SHOW, MALOWANIE BUZIEK
12.00-12.30 KOLOROWY ŚWIAT KREDEK – malujemy ogromną pizzę
12.30-13.00 WYGINAM ŚMIAŁO CIAŁO – zajęcia sportowe dla dzieci
Nawet jeżeli nie macie ochoty na zorganizowane zajęcia czy animacje, warto wybrać się nad Wisłę. Podobno (nie wiem na pewno, bo jeszcze nie udało nam się wybrać) nowe Bulwary są wspaniałe i mają szansę stać się Sercem Stolicy!
.
Letnie Plenerowe Teatrzyki dla Dzieci
Przedstawienie: “O skrzacie, Kasi i gąsce”
Park Szymańskiego od strony skrzyżowania Wolskiej z Elekcyjną po prawej stronie od oczka wodnego. W sobotę, 1 lipca w godz.: 11:00 – 12:00.
.
58. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich
Po raz pierwszy koncerty pod Pomnikiem Chopina zorganizowano w 1959 r., wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika wybitnego polskiego kompozytora. Od tego czasu odbywają się tam nieprzerwanie, wpisując się w kulturalny kalendarz stolicy.
Zapraszamy na 58. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Recitale pod Pomnikiem Chopina odbywać się będą w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00, aż do 24 września. Usłyszymy światowej sławy pianistów, w tym wybitnych muzyków młodego pokolenia.
12.00 – Serhiy Hryhorenko (Ukraina),
16.00 – Wojciech Waleczek
.
Popołudnie z Ferajną na Mokotowie i w Wesołej
Teatr Baza i Ośrodek Kultury Wesoła zapraszają na rodzinny piknik w rytmie „Karuzeli”, „Warszawa da się lubić” i innych szlagierów przed- i powojennej stolicy. Będzie można przypomnieć sobie gry i zabawy podwórkowe naszych pradziadków albo zrobić sobie pamiątkowe retro-zdjęcie w strojach z naszej garderoby. Zaczynamy punktualnie w południe przedstawieniem dla dzieci „Baba Dżaga”. Po spektaklu zapraszamy na pokaz cyrkowy oraz do wspólnego gotowania według warszawskich przepisów. Dla uczestników dostępna będzie wypożyczalnia instrumentów muzycznych, gier planszowych i książek. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Program:
12:00 spektakl dla dzieci „Baba Dżaga”
12:30-14:30 rodzinne gotowanie – warszawska kuchnia literacka
12:30-14:30 gry i zabawy podwórkowe naszych pradziadków
14:30-16:30 pokaz i warsztaty cyrkowe
16:00-18:00 tworzenie zabawek
Polowa kuchnia literacka.
Zajrzymy do wspomnień o dawnej Warszawie i poszukamy na ich kartach opisów potraw – a następnie spróbujemy wspólnie je przygotować!
Gry i zabawy podwórkowe naszych pradziadków.
Pamiętacie grę w gumę, kapsle czy państwa-miasta? Dziś większość dzieci zna je tylko z opowiadań. Spróbujmy je sobie przypomnieć!
Tworzenie zabawek z drewna.
Coś dla miłośników majsterkowania w każdym wieku. Aby samemu zrobić zabawkę, nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczą dwie ręce i trochę chęci!
Warsztaty cyrkowe.
Szczudła, żonglowanie, bańki mydlane – cyrk uczy zręczności i wyobraźni. A przede wszystkim to mnóstwo śmiechu i zabawy!
Kiedy: 1 lipca – na Mokotowie, w Parku Sieleckim, 2 lipca w Wesołej.
.
Bajki plenerowe w Parku Czechowickim (I)
.
Letnie Koncerty na Grochwoskiej / 1-2 lipca 2017
Pierwszy weekend lipca z Letnimi Koncertami na Grochowskiej!
>>1 lipca 2017, godz. 16:00
Wykonawcy:
Maurycy Hartman – klarnet*
Karol Denkiewicz – saksofon*
Marianna Waszkiewicz – fortepian
Natalia Borzuta – fortepian
Mariusz Gradowski – prowadzenie
Program:
Claude Debussy: Première Rhapsodie
Gabriel Pierné: Canzonetta
Francis Poulenc: Sonata na klarnet i fortepian
Francis Poulenc: Sonata na obój i fortepian
(transkr. na saksofon sopranowy)
Fernande Decruck: Sonate en Ut# na saksofon altowy i fortepian
>> 2 lipca 2017, godz. 16:00
Wykonawcy:
Roksana Kwaśnikowska – skrzypce*
Joanna Kacperek – fortepian*
.
Twój grill w centrum miasta | Przestrzeń Otwarta
? Są lepsze i gorsze dni. Są lepsze i gorsze weekendy. Ale najlepsze w weekendach jest odpoczywanie. Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić powinieneś spotkać się z nami w tę niedzielę na miejskie działkowanie. Zapewniamy odpowiednią ilość wina, piwa, kawy, soków i wody – wszystko po to żeby pomóc Ci przeżyć sobotnie rozleniwienie. ?
⚡️ Co z jedzeniem? ⚡️
? Jako prawdziwy król działkowania musisz zorganizować je sobie sam. Dokładnie, nie przesłyszałeś się! Udostępniamy Ci swojego grilla. To co na nim ugrillujesz to Twoje. Nie pobieramy żadnych opłat za wykorzystanie sprzętu. Twoja kiełbasa, Twoja kaszanka, Twój karczek, Twoje działkowanie. Tak będzie, zobaczysz! ?
?A miejsce??
?Zielone ogrody (i tarasy) Przestrzeń Otwarta. Wyjątkowa kawiarnia stworzona z myślą o relaksie dostępnym w każdej minucie dnia. Przed pracą i po pracy, w weekend i w tygodniu. Idealne miejsce na miejskie działkowanie!?
Kiedy? 2 lipca w godz.: 12:00 – 18:00
?Nie może Was zabraknąć, szczególnie, że nie ma lepszego pomysłu w tej części miasta na odpoczynek w samo południe. ?
.
Mała Akademia Chopinowska. Lato: W kulturze gestu i słowa
Mała Akademia Chopinowska. Lato
Młody Fryderyk
Niedziele lipca, w godz. 11.00-12.00
Grupy wiekowe 3-10 lat
Park w Żelazowej Woli
Wstęp wolny
Wybrane obiekty ekspozycji stałej i historia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina stają się punktem wyjścia do zintegrowanych zajęć muzyczno-plastycznych dla dzieci w wieku 3-10 lat z rodzicami. Poznamy Fryderyka jako kilku- i kilkunastoletniego chłopca żywo zainteresowanego otaczającą go kulturą muzyczną, w której tkwi jedno ze źródeł jego dzieł. Skupieni wokół fortepianu i opowieści o utworach, nauczymy się świadomie słuchać dzieł Chopina, zaś podczas zajęć plastycznych odkryjemy sztuki wizualne i rzemieślnictwo XIX wieku.
2.07, W kulturze gestu i słowa
Niezwykle popularny w XIX wieku polonez to gatunek uprawiany przez wielu ówczesnych kompozytorów, silne zakorzeniony w polskiej tradycji. Polonez d-moll op.71 znajdujący się na wystawie stałej w Domu Urodzenia Chopina, stanie się punktem wyjścia do warsztatu teatralno-muzycznego. Uprawianie teatru stanowiło jedną z ulubionych rozrywek czasów kompozytora. Ćwiczenia aktorskie odkryją przed nami historię poznania rodziców Chopina, ponadto dowiemy się w jakich okolicznościach został okrzyknięty młodym geniuszem. Sztuka epistolografii i obecne na ekspozycji listy i powinszowania odkryją przed nami warsztat kaligrafii, obowiązkowy przedmiot w szkole czasów Fryderyka.
.
Piraci z Karaibów!
Piraci z Karaibów! Zapraszamy praskie dzieciaki na poszukiwanie skarbów i spotkanie z morskimi rabusiami! W najbliższą sobotę w godz. 16.00-19.00 w Praski Ogródek Sąsiedzki DK Praga. Możecie się przebrać, a my “domalujemy” resztę ;-). Wstęp wolny.
W programie m.in: warsztaty plastyczne, konkursy zręcznościowe, koncert dęciaków z Wah – Wah Brass z muzyką filmową.
.
Wyprzedaż Garażowa na Bielanach
Wyprzedaż Garażowa, czyli raj dla poszukiwaczy skarbów, pchli targ pod chmurką, kiermasz staroci, a z drugiej strony szansa na nowe życie dla znudzonych ubrań, zabawek, książek, bibelotów i innych szpargałów oraz duże pole do popisu dla rękodzieła i wszelkiej maści twórczości własnej! :-) Zapraszamy na zakupy!
Wstęp dla kupujących zawsze free :-) Zapraszamy na pierwszą tegoroczną edycję wyprzedaży garażowej. Finalnie będziemy trzy razy w tym sezonie :-)
Gdzie? Teren rekreacyjny przy Urzędzie Dzielnicy m.st. Warszawy, ul. S. Żeromskiego 29
Kiedy? 02.07.2017, niedziela, 12:00 do 16:00.
.
Świat zmysłów /dla najmłodszych / vol. 3
Świat zmysłów to zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat i ich opiekunów.
Twórczość i kreatywność to naturalne cechy każdego młodego człowieka. Dzięki wrodzonej ciekawości otaczającego świata i obecnych w nim zjawisk dzieci nieustannie uczą się i rozwijają. Dlatego tak bardzo lubią wszystkie eksperymenty – ruchowe, werbalne, manualne, chemiczne, fizyczne – dzięki nim rozumieją to, co dzieje się dookoła.
Podczas zajęć uczestnicy przekonają się między innymi, że można napompować balon bez użycia siły płuc i pompki, a także doświadczą wybuchu wulkanu. Wspólnie z rodzicami będą mogły eksplorować bliskość fizyczną opartą o zabawę relacyjną, która wspiera budowanie własnej tożsamości i zaufania w relacji.
Praca przy każdym z eksperymentów to niesamowite wyzwanie i przygoda dla dziecka i rodzica. Wspólne przeżywanie emocji pomaga w budowaniu ciepłej relacji, uczy współpracy i zaufania. Dodatkowo to świetna okazja do spotkań z rówieśnikami, rozmów i nawiązywania nowych znajomości.
Informacje techniczne: na zajęcia proszę zabrać ze sobą dodatkowe luźne ubranie do przebrania.
Kiedy: niedziela, 2.07. godz.: 12:00 – 13:00
Gdzie: OGRÓD Powszechny, ul. Zamoyskiego 2
.
A poniżej miejsca, do których można wybrać się w razie deszczu. Stałe atrakcje Warszawy, które mogę polecić szczególnie (każda z nich była opisana na blogu, wystarczy kliknąć w tytuł, żeby przeczytać pełną relację):
Muzeum domków dla lalek
Można powiedzieć, że to czysta, dziecięca ekscytacja. To miejsce jest tak fenomenalne, że nie rozumiem zupełnie, dlaczego jest tak mało znane. Muzeum mieści się w samym centrum Warszawy, w Pałacu Kultury i Nauki. Powierzchnię ma niewielką, ale to, co możecie tam obejrzeć ujmuje swoim bogactwem i różnorodnością! Dodatkowo w każdą niedzielę lata odbywają się Warsztaty Rodzinne.
.
Ukręć swojego lizaka – warsztaty w Manufakturze Cukierków
W Centrum Warszawy są dwa miejsca bajkowe i pełne magii – Manufaktury Cukierków. W jednym z nich (Nowy Świat 21) można obserwować, jak tworzy się karmelki i lizaki. Dla tych, którzy lubią uczyć się wszystkimi zmysłami, a sama obserwacja to nie dość – w drugiej lokalizacji (Tamka 49, wejście od Ordynackiej), i to o niej będę dziś pisać – można również samodzielnie zrobić lizaki. Fajnie, co? Tym bardziej, że metoda ich wytwarzania pochodzi z XVII w., co samo w sobie jest fascynujące!
.
Galeria Figur Stalowych
Jak dla mnie to miejsce jest jakąś sytuacją totalną. Wprawiło mnie w zachwyt nad ludzkimi zdolnościami, kreatywnością i pracowitością. Świat bywa taki zdumiewający… Generalnie historia jest taka, że w Pruszkowie jest skup złomu. Ogromny teren i dużo, dużo metalowych odpadów. Byłaby to opowieść o zwyczajnym złomowisku, gdyby nie to, że Pracownikom trochę się nudziło w pracy. Pomiędzy dostawami przywożonymi przez ciężarówki, wymyślili, że coś wyrzeźbią. A że jedynym w okolicy dostępnym surowcem była stal – długo nad wyborem się nie zastanawiali.
.
Nowe bulwary są mega! Bardzo polecamy i koniecznie trzeba wziąć kostium kąpielowy :)
Serio? Kostium? Można się tam kąpać?!