Czego szukasz?

Zielona mapa Warszawy – 50 miejsc na spacer w stolicy

Zielona mapa Warszawy to serwis, w którym znajdziesz stołeczne miejsca bliskie przyrody - jak lasy i parki.

„Uciekaj od zanieczyszczeń i hałasu, jedź z nami do lasu” – to przewodnia myśl nowej, cudownej inicjatywy, stworzonej przez Zarząd Transportu Miejskiego. Zielona Mapa Warszawy to aż 50 „zielonych” punktów stolicy, które warto zobaczyć. Znajdziemy na niej miejsca, o których wielu z Was mogło nawet nie słyszeć. 

Najważniejsze jest jednak to, że do każdego z tych wyjątkowych zakątków natury, można dojechać komunikacją miejską. „Ekologiczne przystanki” są specjalnie zaznaczone na Zielonej Mapie. Inicjatywa ma na celu zachęcenie mieszkańców Warszawy do częstszego korzystania z transportu publicznego i odwiedzania wyjątkowych przyrodniczo miejsc. Jakich?

Wybrałam dla Was kilka najciekawszych, zlokalizowanych w różnych dzielnicach, żeby każdy z Was mógł znaleźć coś dla siebie.

Zielona Mapa Warszawy – gdzie na spacer w stolicy?

Las Bielański

Jedno z najciekawszych przyrodniczo miejsc w Warszawie. Zachwyca różnorodnością gatunków drzew liściastych. Przepływa tam również rzeczka Rudawka, a nieopodal znajduje się piękny Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, który stał się również letnią siedzibą jerzyków. Można im się przyglądać, dzięki sezonowej kamerce, zamontowanej przez miejscowego proboszcza. Las Bielański jest domem dla prawie 40 gatunków ptaków, jest więc idealnym miejscem na urokliwe spacery.

W niedalekim sąsiedztwie do Lasu Bielańskiego znajdziecie także Las Młociński. Relacje z tego miejsca i otoczenie możecie zobaczyć we wpisie o leśnym placu zabaw w Parku Młocińskim.

Z Lasu Młocińskiego już tylko kilka kroków do Parku Kampinowskiego, a tuż obok niego znajdziecie polane rekreacyjną w Lipkowie, której możecie się przyjrzeć tutaj.

Glinianki Sznajdra i Stawy Koziorożca

Miejsce niezwykłe, którego nazwa pochodzi od „glinianki” czyli zbiornika wody, powstałego w miejscu, z którego w połowie XIX wieku wydobywano glinę. Wydobywał ją, rzecz jasna, Pan Sznajder. Po ich rodzinie pozostał tu jedynie modrzewiowy dwór, w którym obecnie mieści się Zbór Kościoła Zielonoświątkowców. W 2009 roku miasto przejęło teren i zainwestowało w jego rewitalizację. Można tu wybrać się na spacer lub połowić ryby – to wręcz raj dla wędkarzy! Wiosną warto podziwiać zaloty kaczek krzyżówek, a zimą można karmić kaczki.

Jadąc dalej na zachód dotrzecie też do Lasu Bemowskiego, który możecie zobaczyć we wpisie o cudownym, sosnowym placu zabaw.

Dolinka Służewiecka

Urokliwe miejsce pełne wody, trzcin, ptaków, jeży, psów i ludzi. Jak widać wszystko można ze sobą połączyć. Atutem tego miejsca jest wszechobecna natura (okoliczne stawy to dom wielu niezwykłych ptaków), a spacer wzdłuż Potoku Służewieckiego to czysta przyjemność, która zaowocuje spotkaniem z kulturą. W Dolince znajduje się bowiem Służewiecki Dom Kultury – z drewnem, z zagrodą z kozą i edukacyjnym ogródkiem warzywnym. Idealne miejsce, aby wypić kawę bądź spędzić wyjątkowy czas z rodziną. 

W tym roku na terenie Dolinki Służewieckiej ma pojawić się także nowy, naturalny plac zabaw. Więcej o projekcie przeczytacie tutaj.

Ogród botaniczny PAN w Powsinie

Na zwiedzających czeka 27 hektarów najróżniejszych roślin. Znajduje się tam ponad 600 gatunków kwiatów, 200 gatunków warzyw, drzewa owocowe, rosarium (ok. 600 gatunków róż), prawie 600 gatunków roślin iglastych oraz innych roślin. Hitem Ogrodu jest kolekcja starych odmian jabłoni, które tworzone są ze specjalnych szczepionek. Powsin to również największa na świecie kolekcja żyta. Zimą Ogród nie jest udostępniany zwiedzającym, ale wiosnę warto przywitać właśnie tutaj.

Jeżeli chcielibyście przyjrzeć się okolicy i zobaczyć jakie jeszcze atrakcje czekają w bliskiej odległości od ogrodu botanicznego zerknijcie do wpisów: Leśny, naturalny plac zabaw oraz Powsin: nowy plac zabaw

Zakole Wawerskie na Zielonej Mapie

Zielona Mapa kryje w sobie prawdziwe stołeczne perełki. Rozległy teren, położony w najszerszym miejscu doliny zalewowej Wisły. Zakole porastają łąki i lasy: olsowy i łęgowy. Urok tego pięknego miejsca polega na jego niedostępności dla człowieka – jest tam mokro, grząsko i bagniście. Takie mokradła to istny raj dla ptaków – jest ich tu aż 130 gatunków, prawie tyle, co w Białowieskim Parku Narodowym! To niesamowite, że tak wspaniałe miejsce znajduje się zaledwie 8 km od centrum miasta. 

Las Białołęka Dworska

Czwarty co do wielkości las na terenie Warszawy. Cudowne miejsce na spacery, wyprawy na grzyby, idealne dla przyrodników, bo las pełen jest niesamowitej flory i fauny – to królestwo dzików i lisów. Można tam również spotkać żółtą, płochliwą wilgę i jastrzębia. 230 hektarów lasu w zupełności wystarczy, aby choć na chwilę „zgubić się”, uciekając od odgłosów i zgiełku miasta. 

Polecane posty

Najlepsze seriale Netflix

Najlepsze seriale Netflix

zaburzenia integracji sensorycznej

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?

Ojciec moich dzieci nie pomaga mi w domu!

Ojciec moich dzieci nie pomaga mi w domu!

Najciekawsze gry dla 2 latków - TOP 10

Najciekawsze gry dla 2 latków – TOP 10

Park rozrywki Playmobil - Dziecięca Mapa Świata

Park rozrywki Playmobil – Dziecięca Mapa Świata

Mogą Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments