Czego szukasz?

Gry dla 5 latków – najciekawsze propozycje

Odkryj najciekawsze gry dla 5 latków i wybierz coś dla swojego dziecka.

Nadeszła pora na kolejny wpis z cyklu RODZINNE GRY PLANSZOWE. Dziś na tapecie najlepsze gry dla 5 latków – zebrałam tu nasze pewniaki, do których wielokrotnie wracamy ku radości dzieci. Pojawiają się też oczywiście odkrycia i nowości. Jeśli interesują Cię gry dla dzieci w innym wieku, na dole wpisu zostawiła linki do zestawień gier dla 2 latków, 3 latków oraz 4 latków.

Spis treści:

Gry dla 5 latków – nasze TOP 20

Lotto zapachowe – gra sensoryczna

To jest absolutny hit, sztos i petarda w jednym! Nie wyobrażam sobie, aby to zestawienie rozpoczynało się od jakiejkolwiek innej gry. Lotto zapachowe to moje odkrycie, którym zaskakuję nie tylko naszych gości i ich dzieci – wiem, że fama tej gry rozprzestrzenia się bardzo szybko. Co w niej niezwykłego? Wszystko, chciałoby się powiedzieć. Jest to gra oparta na… węchu. Zadaniem graczy jest rozpozmnawanie przeróżnych zapachów („ukrytych” w słoiczkach, których trwałość wynosi – sprawdziłam – ok. 2 lat). Znajdują się tu zapachy owoców – jak brzoskwinia czy banan, ale też kwiatów czy grzybów. Zapachy są bardzo realistyczne, a gra w Lotto – nawet za 20stym razem jest wspaniałą zabawą, niezależnie od wieku.

Producent: SentoSphere

Liczba graczy: 1 – 4

Bardzo ciekawa propozycja gry dla 5 latków to Lotto Zapachowe - gra sensoryczna.
Bardzo ciekawa propozycja gry dla 5 latków to Lotto Zapachowe - gra sensoryczna.

Dostępna tutaj: Lotto zapachowe – gra sensoryczna

Lisek urwisek – Gra kooperacyjna

Nasza ulubiona gra, przy której spędziliśmy niejeden wieczór. Ja lubię ją za to, że dzieci nie rywalizują tu ze sobą. Uważam, że każda okazja, aby pokazywać jak ważna jest współpraca i wzajemne pomaganie sobie, jest bezcenna. W grze każdy wciela się w rolę detektywa, a wspólnym celem jest zbieranie wskazówek, które pomogą zdemaskować liska urwiska. Wśród dzieci zachwyt budzi specjalny dekoder, za pomocą którego weryfikujemy podejrzanych. Podczas gry dziecko ćwiczy umiejętność podejmowania decyzji i ponoszenie konsekwencji, a wszyscy gracze podejmują wysiłek, aby odgadnąć, która postać jest liskiem, nim uda jej się dotrzeć do końca planszy.

Gra, absolutnie słusznie, zdobyła prestiżowe nagrody w wielu krajach, podbijając serca dzieci niezależnie od szerokości georaficznej.

Producent: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 2 – 4

Lisek Urwisek to wspaniała kooperacyjna gra dla 5 latków, która zdobyła nagrody na całym świecie.
Lisek Urwisek to wspaniała kooperacyjna gra dla 5 latków, która zdobyła nagrody na całym świecie.
Lisek Urwisek to wspaniała kooperacyjna gra dla 5 latków, która zdobyła nagrody na całym świecie.

Dostępna tutaj: Lisek urwisek – Gra kooperacyjna

Penguins Parade – logiczne gry dla 5 latków

Przykład podróżnej gry dla 5 latków, która przypadnie do gustu także starszym dzieciom. Zamknięta w formacie niewielkiej książeczki Parada Pingwinów to zabawka, która pojedzie z Wami wszędzie. Idealnie sprawdza się w samochodzie lub samolocie, w poczekalni lub dłuższej kolejce lub na wakacjach. Po rozłożeniu książeczki, po jednej stronie mamy zadania, ułożone wg rosnącego stopnia trudności, a po drugiej – magnetyczną planszę z klockami w kształcie kawałków lodu z pingwinami. Zadaniem dziecka jest takie dopasowanie lodowych kier, aby pingwinki znalazły się obok siebie. Bo wiadomo – towarzyskie z nich zwierzaki!

Producent: Smart Games

Liczba graczy: 1

Logiczne gry dla 5 latków wspomagają rozwój analitycznego myślenia.
Logiczne gry dla 5 latków wspomagają rozwój analitycznego myślenia.
Logiczne gry dla 5 latków wspomagają rozwój analitycznego myślenia.

Dostępna tutaj: Penguins Parade

Rummy – Elefunto

Przyjemna gra w wydaniu podróżnym – każdy gracz otrzymuje dwie magnetyczne tabliczki, a jego zadaniem jest ułożenie dwóch serii słoni w tym samym kolorze. Grę można w dowolnym momencie przerwać – złożyć i rozłożyć, kiedy będziemy mieć możliwość kontynuowania. To zdecydowanie propozycja z serii tych, które będą ciekawe również dla rodziców.

Producent: The Purple Cow

Liczba graczy: 2

Dostępna tutaj: Rummy – Elefunto

Ghost Hunters

Rozmieść tak puzzle, aby każdy z duchów został podświetlony znajdującą się w niższej warstwie latarką. Zadanie pozornie wydaje się proste, w rzeczywistości jednak nad niektórymi układami trzeba nieźle się nagłówkować! Okazuje się, że czasem gry dla 5 latków mogą stanowić wyzwanie również… dla dorosłych!

Producent: Smart Games

Liczba graczy: 1

Dostępna tutaj: Ghost Hunters

Pytaki – NieZwykła Gra Rodzinna

Pytaki to niezwykła gra, nie tylko dlatego, że jest planszówką bez planszy. Ta gra stanowi tak naprawdę spotkanie i rozmowę bawiących się osób. Brak tu rywalizacji i rozbudowanych zasad, nie ma wygranych, ani przegranych. Jest za to wzajemne poznawanie się dzieci i rodziców. W grze losujemy z tajemniczego woreczka żetony z pytaniami. Odpowiedź na nie będzie świetnym punktem wyjścia do rodzinnej rozmowy i budowania bliskości.

TUTAJ: znajdziesz pełną recenzję rodzinnej Gry Pytaki.

Producent: Dobreto Wydawnictwo

Liczba graczy: 2 – 6

Dostępna tutaj: Pytaki – NieZwykła Gra Rodzinna

Ślimaki to mięczaki – Gra planszowa

Przewrotny rodzaj gry dla 5 latków, bo… ten wyścig wygrywa najwolniejszy ślimak! Zabawa polega też na tym, że podczas rozgrywki gracze nie znają kolorów ślimaków współzawodników. To fajna, rodzinna planszówka, przy której czeka Was sporo śmiechu. Ślimaki to mięczaki zostały uznane za najlepszą grę planszową dla dzieci 2019 roku – to jest naprawdę doskonała rekomendacja!

Producent: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 2 – 6

Dostępna tutaj: Ślimaki to mięczaki – Gra planszowa

Zgadnij kim jestem!

Klasyczna gra w niecodziennej, zwierzęcej odsłonie. Każdy gracz losuje postać, w którą wcieli się w rozgrywce. Celem gry jest odgadnięcie, kim jest drugi uczestnik. Aby to osiągnąć, dziecko musi zadawać proste pytania, np. „Czy Twoje zwierzątko nosi okulary?”. Na podstawie odpowiedzi (wyłącznie TAK lub NIE) za pomocą krzyżyków wielokrotnego użytku skreśla niepasujące zwierzątka. Drogą eliminacji musimy ustalić, kim jest drugi gracz, wygrywa ten, kto trzy razy jako pierwszy rozpozna przeciwnika.

Gra występuję w dwóch wariantach, różniących się stopniem trudności.

Producent: Janod

Liczba graczy: 2

Dostępna tutaj: Zgadnij kim jestem!

Savanimo – Gra edukacyjna

Savanimo to przykład zręcznościowej gry dla 5 latków, która ćwiczy refleks i koordynację. Celem szybkiej, ok 10-minutowej rozgrywki jest zgromadzenie 6 żetonów. Zbieramy je wykazując się szybkością – to rzut różnokolorowymi kostkami wskazuje, którą figurkę zwierzęcia należy złapać. Pomyłki słono kosztują – należy wtedy oddać jeden ze zgromadzonych żetonów. Przyjazna gra w afrykańskim klimacie, świetna nie tylko na lato 😉

Producent: 2 – 4

Liczba graczy: Djeco

Dostępna tutaj: Savanimo – Gra edukacyjna

Cztery w rzędzie – proste gry dla 5 latków

Siłą tej gry jest prostota – przeznaczona jest dla dwóch graczy, którzy siedzą po przeciwnych stronach planszy. Każdy dostaje garść kulek w jednym kolorze, a celem gry jest ułożenie… 4 w rzędzie. Gracze mogą sobie nawzajem przeszkadzać, należy uważnie śledzić poczynania przeciwnika i trzymać rękę na pulsie. Cztery w rzędzie uczy skupienia, analitycznego myślenia, a także precyzji ruchów – idealnie nadaje się do ćwiczenia małej motoryki.

Producent: Goki

Liczba graczy: 2

Dostępna tutaj: Cztery w rzędzie

Szalony Pałac

Kreatywna gra, której celem jest zbudowanie szalonego pałacu o jak największej wysokości. To gra zręcznościowa, która uczy koncentracji i rozwija umiejętność planowania, a także wspiera kreatywność i elastyczność. Budowanie z drewnianych klocków to bardzo fajna rodzinna gra, przy której wiele jest śmiechu – nie tylko jak zwariowana budowla w końcu upada 😛

Producent: Milaniwood

Liczba graczy: 2

Dostępna tutaj: Szalony Pałac

Magic school – Gra karciana

Abra-kadabra, hokus-pokus! Celem gry jest wykonanie 10 różnych magicznych sztuczek. Aby to zrobić, musimy połączyć odpowiednie karty w pary. Magic school to gra kooperacyjna, gdzie wszyscy wygrywają lub przegrywają. Dedykowana jest graczom do 99 roku życia i to faktycznie jedna z pozycji, w które dorośli grają bez ociągania się.

Producent: Djeco

Liczba graczy: 1 – 6

Dostępna tutaj: Magic school – Gra karciana

BrainBox – Moje pierwsze obrazki 

BrainBox’y są rewelacyjne i występują w wielu wersjach (TUTAJ znajdziesz pozostałe gry z tej serii). Moje pierwsze obrazki to gra ćwicząca pamięć, dedykowana dzieciom od piątego roku życia. W opakowaniu znajdziemy ponad 70 kolorowych kart z obrazkami, klepsydrę oraz kostkę. Każdy gracz losuje kartę i ma 10 sekund, aby dobrze się jej przyjrzeć i zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Po drugiej stronie obrazka zapisane są do niego pytania. Gracz rzucając kostką losuje, na które z nich będzie musiał poprawnie odpowiedzieć.

BrainBox’y to wciągająca rozrywka dla całej rodziny. Wspomagają koncentrację, pamięć i spostrzegawczość, a także wspierają naukę nowych słówek.

Producent: Albi

Liczba graczy: 1 i więcej

Dostępna tutaj: BrainBox – Moje pierwsze obrazki

Colour Code

To zestaw 100 zagadek dla jednego gracza – wspaniałe wprowadzenie do świata kolorów i kształtów. Elementy, z których dziecko ma za zadanie odtworzyć wzory z dołączonej książeczki są półprzezroczyste. Daje to nieskończenie wiele możliwości układania figur i odkrywania ich relacji przestrzennych. Uwaga – wciąga!

Producent: Smart Games

Liczba graczy: 1

Dostępna tutaj: Colour Code

Taniec kaczuszek – Gra ruchowa

Gra strategiczno-zręcznościowa, w której gracze wykładają swoje karty na stole aż – całkiem niespodziewanie, oczywiście – pojawi się kart STOP MUZYKA. Wtedy należy jak najszybciej ułożyć swoją kaczuszkę na boi, trik jest w tym, że miejsc jest zawsze o jedno mniej niż kaczek (coś a’la stara dobra gra ze spacerowaniem wokół krzeseł). Ten, kto nie zdąży, musi zgarnąć wszystkie karty ze stołu do swojej puli. Celem gry jest oczywiście pozbycie się wszystkich kart 🙂

Producent: nazwa

Liczba graczy:

Dostępna tutaj: Taniec kaczuszek – Gra ruchowa

Top 10 – Gra strategiczna

Świetna gra, która równocześnie wprowadza dzieci w tajniki prostego dodawania. W zabawie może brać udział od 2 do 8 osób, a ich zadaniem jest dodawanie do 10. Karty przestawiają różne zwierzęta żyjące na wsi oraz cyferki od 1 do 10. Podczas swojej kolejki dziecko musi dopasować jedną ze swoich kart do karty leżącej na stole w taki sposób, aby suma cyfr wyniosła 10. W talii są również karty specjalne – jak „dam ci kartę” czy „tracisz kolejkę”, a wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się swoich kart.

Producent: Janod

Liczba graczy: 2 – 8

Gry dla 5 latków mogą być świetnym wprowadzeniem do nauki matematyki.
Gry dla 5 latków mogą być świetnym wprowadzeniem do nauki matematyki.
Gry dla 5 latków mogą być świetnym wprowadzeniem do nauki matematyki.

Dostępna tutaj: Top 10 – Gra strategiczna

Zanimatch – gra karciana

Niewielkich rozmiarów gra karciana, w której liczy się refleks i spostrzegawczość (a przy okazji można poznać wiele gatunków zwierząt). Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart „z ręki”, możemy to zrobić, dopasowując trzymane przez siebie karty z pojedynczymi zwierzakami do karty z grupą zwierząt, leżącą na stole. Fajna pozycja dla młodych przyrodników i nie tylko!

Producent: Djeco

Liczba graczy: 2 – 6

Dostępna tutaj: Zanimatch – gra karciana

Jajko na łyżce – gra wyścig

Wyścigi z jajkiem na łyżce bez konieczności sprzątania! Gra ruchowa, ćwicząca koordynację, zwinność oraz szybkość – idealna w plenerze lub większych przestrzeniach. Dorośli również – o ile odważą się podjąć wyzwanie – będą się przy niej dobrze bawić.

Producent: BS Toys

Liczba graczy: 2 – 4

Wyścig z jajkiem to przykład zręcznościowej gry dla 5 latków.
Wyścig z jajkiem to przykład zręcznościowej gry dla 5 latków.
Wyścig z jajkiem to przykład zręcznościowej gry dla 5 latków.

Dostępna tutaj: Jajko na łyżce – gra wyścig

Uno Junior – gra karciana

Uno Junior to kolorowy, karciany klasyk w wersji dla najmłodszych graczy. Do wyboru macie dwie wersje gry, o różnym stopniu trudności. Karty różnią się od siebie kolorem oraz wizerunkiem zwierzątka – są tu m.in. słonie, tygrysy i małpy. Gracze po kolei muszą wykładać kartę dopasowując ją kolorem lub obrazkiem zwierzęcia. Emocje rosną, bo kart należy pozbyć się jak najszybciej, a tu wkracza inny zawodnik z kartą akcji i… musimy dobrać dodatkową kartę. Albo omija nas kolejka. Dużo się dzieje, nie zabraknie emocji i wybuchów śmiechu. To gra, która przyniesie dużo radości i do której wraca się latami.

Producent: Mattel

Liczba graczy: 2 – 4

Dostępna tutaj: Uno Junior – gra karciana

Zbierz jabłka – Gra zręcznościowa

Wciągająca gra zręcznościowa, w której zadaniem jest zebranie jak największej ilości jabłuszek (lub zebraniu największej ilości punktów, bo każdy kolor jest inaczej punktowany). Podczas zbierania jabłuszek za pomocą specjalnego uchwytu, dziecko ćwiczy małą motorykę, a także koncentrację i pamięć wzrokową. Niecodzienna propozycja dla tych, którym klasyczne gry planszowe chwilowo się znudziły.

Producent: BS Toys

Liczba graczy: 2 – 4

Dostępna tutaj: Zbierz jabłka – Gra zręcznościowa

Mały Odkrywca

Celem gry jest skompletowanie swojej walizki pełnej skojarzeń z różnymi krajami. Świetna propozycja dla młodych podróżników i odkrywców świata i nieformalna lekcja geografii dla najmłodszych. Całość zapakowana jest w poręczne, metalowe opakowanie, które łatwo może wyruszyć z Wami w podróż.

Producent: The Purple Cow

Liczba graczy: 2 – 4

Dostępna tutaj: Mały Odkrywca


Jeśli interesują Cię gry planszowe dla dzieci w innym wieku, zestawienia najciekawszych pozycji znajdziesz poniżej:

– gry dla 2 latków

– gry dla 3 latków

– gry dla 4 latków

– gry dla 6 latków

– gry dla 7 latków

Polecane posty

Najlepsze seriale Netflix

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?

Ojciec moich dzieci nie pomaga mi w domu!

Najciekawsze gry dla 2 latków – TOP 15

Park rozrywki Playmobil – Dziecięca Mapa Świata

Mogą Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments