Gry dla 5 latków – najciekawsze propozycje

Gry dla 5 latków - najciekawsze propozycje

Nadeszła pora na kolejny wpis z cyklu RODZINNE GRY PLANSZOWE. Dziś na tapecie najlepsze gry dla 5 latków – zebrałam tu nasze pewniaki, do których wielokrotnie wracamy ku radości dzieci. Pojawiają się też oczywiście odkrycia i nowości. Jeśli interesują Cię gry dla dzieci w innym wieku, na dole wpisu zostawiła linki do zestawień gier dla 2 latków, 3 latków oraz 4 latków.

Gry dla 5 latków – nasze TOP 20

Lisek urwisek – Gra kooperacyjna

Nasza ulubiona gra, przy której spędziliśmy niejeden wieczór. Ja lubię ją za to, że dzieci nie rywalizują tu ze sobą. Uważam, że każda okazja, aby pokazywać jak ważna jest współpraca i wzajemne pomaganie sobie, jest bezcenna. W grze każdy wciela się w rolę detektywa, a wspólnym celem jest zbieranie wskazówek, które pomogą zdemaskować liska urwiska. Wśród dzieci zachwyt budzi specjalny dekoder, za pomocą którego weryfikujemy podejrzanych. Podczas gry dziecko ćwiczy umiejętność podejmowania decyzji i ponoszenie konsekwencji, a wszyscy gracze podejmują wysiłek, aby odgadnąć, która postać jest liskiem, nim uda jej się dotrzeć do końca planszy.

Gra, absolutnie słusznie, zdobyła prestiżowe nagrody w wielu krajach, podbijając serca dzieci niezależnie od szerokości georaficznej.

Producent: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 2 – 4

Lisek urwisek - Gra kooperacyjna
Lisek urwisek - Gra kooperacyjna
Lisek urwisek - Gra kooperacyjna

Dostępna tutaj: Lisek urwisek – Gra kooperacyjna

Penguins Parade – logiczne gry dla 5 latków

Przykład podróżnej gry dla 5 latków, która przypadnie do gustu także starszym dzieciom. Zamknięta w formacie niewielkiej książeczki Parada Pingwinów to zabawka, która pojedzie z Wami wszędzie. Idealnie sprawdza się w samochodzie lub samolocie, w poczekalni lub dłuższej kolejce lub na wakacjach. Po rozłożeniu książeczki, po jednej stronie mamy zadania, ułożone wg rosnącego stopnia trudności, a po drugiej – magnetyczną planszę z klockami w kształcie kawałków lodu z pingwinami. Zadaniem dziecka jest takie dopasowanie lodowych kier, aby pingwinki znalazły się obok siebie. Bo wiadomo – towarzyskie z nich zwierzaki!

Producent: Smart Games

Liczba graczy: 1

Penguins Parade - logiczne gry dla 5 latków
Penguins Parade - logiczne gry dla 5 latków
Penguins Parade - logiczne gry dla 5 latków

Dostępna tutaj: Penguins Parade

Rummy – Elefunto

Przyjemna gra w wydaniu podróżnym – każdy gracz otrzymuje dwie magnetyczne tabliczki, a jego zadaniem jest ułożenie dwóch serii słoni w tym samym kolorze. Grę można w dowolnym momencie przerwać – złożyć i rozłożyć, kiedy będziemy mieć możliwość kontynuowania. To zdecydowanie propozycja z serii tych, które będą ciekawe również dla rodziców.

Producent: The Purple Cow

Liczba graczy: 2

Rummy – Elefunto
Rummy – Elefunto

Dostępna tutaj: Rummy – Elefunto

Ghost Hunters

Rozmieść tak puzzle, aby każdy z duchów został podświetlony znajdującą się w niższej warstwie latarką. Zadanie pozornie wydaje się proste, w rzeczywistości jednak nad niektórymi układami trzeba nieźle się nagłówkować! Okazuje się, że czasem gry dla 5 latków mogą stanowić wyzwanie również… dla dorosłych!

Producent: Smart Games

Liczba graczy: 1

Ghost Hunters gra Smart Games
Ghost Hunters
Ghost Hunters gra

Dostępna tutaj: Ghost Hunters

Roads

Wyobraź sobie najdłuższą, zabawkową drogę na świecie. Czy odważysz się ją zbudować? Aby pokonać wyzwanie, musisz użyć wszystkich elementów z tej gry Londji! Najpierw zbudujesz drogę, a potem będzie można jej używać do zabawy samochodami!

Gra kooperacyjna dla całej rodziny z ponad 1000 różnych dróg do ułożenia.

Producent: Londji

Roads gra Londji
Roads gra Londji

Dostępna tutaj: Roads – Drogi

Pytaki – NieZwykła Gra Rodzinna

Pytaki to niezwykła gra, nie tylko dlatego, że jest planszówką bez planszy. Ta gra stanowi tak naprawdę spotkanie i rozmowę bawiących się osób. Brak tu rywalizacji i rozbudowanych zasad, nie ma wygranych, ani przegranych. Jest za to wzajemne poznawanie się dzieci i rodziców. W grze losujemy z tajemniczego woreczka żetony z pytaniami. Odpowiedź na nie będzie świetnym punktem wyjścia do rodzinnej rozmowy i budowania bliskości.

TUTAJ: znajdziesz pełną recenzję rodzinnej Gry Pytaki.

Producent: Dobreto Wydawnictwo

Liczba graczy: 2 – 6

Pytaki – NieZwykła Gra Rodzinna
Pytaki – NieZwykła Gra Rodzinna
Pytaki – NieZwykła Gra Rodzinna

Dostępna tutaj: Pytaki – NieZwykła Gra Rodzinna

Ślimaki to mięczaki – Gra planszowa

Przewrotny rodzaj gry dla 5 latków, bo… ten wyścig wygrywa najwolniejszy ślimak! Zabawa polega też na tym, że podczas rozgrywki gracze nie znają kolorów ślimaków współzawodników. To fajna, rodzinna planszówka, przy której czeka Was sporo śmiechu. Ślimaki to mięczaki zostały uznane za najlepszą grę planszową dla dzieci 2019 roku – to jest naprawdę doskonała rekomendacja!

Producent: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 2 – 6

Ślimaki to mięczaki – Gra planszowa
Ślimaki to mięczaki – Gra planszowa
Ślimaki to mięczaki – Gra planszowa

Dostępna tutaj: Ślimaki to mięczaki – Gra planszowa

Paszczaki

Łapiemy paszczaki! Podczas gry wszyscy kolejno wykładamy na stół po jednej karcie. Jak złapać paszczaka? Musisz swoją kartę wyłożyć w taki sposób, aby na początku i na końcu rzędu kart znalazł się taki sam paszczak. Gdy to ci się uda, zdobędziesz wszystkie paszczaki z tego rzędu!

Paszczaki gra kooperacyjna

Dostępne tutaj: Paszczaki

Budowanie drzewa – gra typu domino

Pomóż wiewiórkom zbudować ich przepiękne drzewo marzeń wykorzystując wszystkie gałęzie! Zobacz jak drzewo rośnie dzięki pomaganiu sobie nawzajem w jego ułożeniu.
Celem jest wykorzystanie wszystkich swoich kafelków. Każdy gracz otrzymuje taką samą liczbę kart – część z nich do siebie pasuje część nie. Jest wiele kombinacji zakończenia gry, wiele możliwości ułożenia drzewa – jak zapewnia Londji: 100 możliwości!

Producent: Londji

Budowanie drzewa - gra typu domino Londji

Dostępna tutaj: Dream a tree

Gra w kalambury z kartami – Poulet!

Gra krzyków i naśladowania: gracz musi sprawić aby pozostali odgadli jaka ilustracja znajduje się na jego karcie poprzez krzyk, naśladowanie lub obydwa na raz. Ilość kart 120.

Gra w kalambury z kartami - Poulet!

Dostępne tutaj: Poulet! Poulet!

Savanimo – Gra edukacyjna

Savanimo to przykład zręcznościowej gry dla 5 latków, która ćwiczy refleks i koordynację. Celem szybkiej, ok 10-minutowej rozgrywki jest zgromadzenie 6 żetonów. Zbieramy je wykazując się szybkością – to rzut różnokolorowymi kostkami wskazuje, którą figurkę zwierzęcia należy złapać. Pomyłki słono kosztują – należy wtedy oddać jeden ze zgromadzonych żetonów. Przyjazna gra w afrykańskim klimacie, świetna nie tylko na lato ;)

Producent: 2 – 4

Liczba graczy: Djeco

Savanimo - Gra edukacyjna
Savanimo - Gra edukacyjna

Dostępna tutaj: Savanimo – Gra edukacyjna

Cztery w rzędzie – proste gry dla 5 latków

Siłą tej gry jest prostota – przeznaczona jest dla dwóch graczy, którzy siedzą po przeciwnych stronach planszy. Każdy dostaje garść kulek w jednym kolorze, a celem gry jest ułożenie… 4 w rzędzie. Gracze mogą sobie nawzajem przeszkadzać, należy uważnie śledzić poczynania przeciwnika i trzymać rękę na pulsie. Cztery w rzędzie uczy skupienia, analitycznego myślenia, a także precyzji ruchów – idealnie nadaje się do ćwiczenia małej motoryki.

Producent: Goki

Liczba graczy: 2

Dostępna tutaj: Cztery w rzędzie

Klasyczne gry w magnetycznej wersji – idealne w podróży

Firma the Purple Cow specjalizuje się w tworzeniu pięknego designu gier znanych i popularnych na całym świecie. Dla pięciolatków polecane są: Chińskie Warcaby, Szachy, Sudoku, Ubieranki, Bingo, Statki oraz Kółko i Krzyżyk. Każda z nich zapakowana w metalowe, zgrabne pudełko, które wykorzystywane jest podczas zabawy jako magnetyczna tablica. Idealna opcja podczas jazdy samochodem.

Klasyczne gry w magnetycznej wersji - idealne w podróży
Klasyczne gry w magnetycznej wersji - idealne w podróży

Dostępne tutaj: The Purple Cow – gra magnetyczna

Postman

Świetna gra obserwacyjna dla całej rodziny. Pomóż listonoszowi z Londji dostarczyć jak najszybciej listy i pocztówki. Zabawa jest dla 2 do 6 osób. Ułóż z puzzli miasto, w dowolnej konfiguracji. Poszczególne elementy bez problemu łączą się ze sobą z różnych stron. To też oznacza, że za każdym razem ułożenie miasta może być zupełnie inne od poprzedniej wersji.

Producent: Londji

Liczba graczy: max 6

Postman Londji to świetna gra obserwacyjna dla całej rodziny

Dostępny tutaj: Listonosz

Szalony Pałac

Kreatywna gra, której celem jest zbudowanie szalonego pałacu o jak największej wysokości. To gra zręcznościowa, która uczy koncentracji i rozwija umiejętność planowania, a także wspiera kreatywność i elastyczność. Budowanie z drewnianych klocków to bardzo fajna rodzinna gra, przy której wiele jest śmiechu – nie tylko jak zwariowana budowla w końcu upada :P

Producent: Milaniwood

Liczba graczy: 2

Milaniwood szalony pałac
Milaniwood szalony pałac
Milaniwood szalony pałac

Dostępna tutaj: Szalony Pałac

Magic school – Gra karciana

Abra-kadabra, hokus-pokus! Celem gry jest wykonanie 10 różnych magicznych sztuczek. Aby to zrobić, musimy połączyć odpowiednie karty w pary. Magic school to gra kooperacyjna, gdzie wszyscy wygrywają lub przegrywają. Dedykowana jest graczom do 99 roku życia i to faktycznie jedna z pozycji, w które dorośli grają bez ociągania się.

Producent: Djeco

Liczba graczy: 1 – 6

Magic school - Gra karciana Djeco
Magic school - Gra karciana Djeco

Dostępna tutaj: Magic school – Gra karciana

BrainBox – Moje pierwsze obrazki 

BrainBox’y są rewelacyjne i występują w wielu wersjach (TUTAJ znajdziesz pozostałe gry z tej serii). Moje pierwsze obrazki to gra ćwicząca pamięć, dedykowana dzieciom od piątego roku życia. W opakowaniu znajdziemy ponad 70 kolorowych kart z obrazkami, klepsydrę oraz kostkę. Każdy gracz losuje kartę i ma 10 sekund, aby dobrze się jej przyjrzeć i zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Po drugiej stronie obrazka zapisane są do niego pytania. Gracz rzucając kostką losuje, na które z nich będzie musiał poprawnie odpowiedzieć.

BrainBox’y to wciągająca rozrywka dla całej rodziny. Wspomagają koncentrację, pamięć i spostrzegawczość, a także wspierają naukę nowych słówek.

Producent: Albi

Liczba graczy: 1 i więcej

BrainBox - Moje pierwsze obrazki 
BrainBox - Moje pierwsze obrazki 

Dostępna tutaj: BrainBox – Moje pierwsze obrazki

Colour Code

To zestaw 100 zagadek dla jednego gracza – wspaniałe wprowadzenie do świata kolorów i kształtów. Elementy, z których dziecko ma za zadanie odtworzyć wzory z dołączonej książeczki są półprzezroczyste. Daje to nieskończenie wiele możliwości układania figur i odkrywania ich relacji przestrzennych. Uwaga – wciąga!

Producent: Smart Games

Liczba graczy: 1

Colour Code gra Smart Games
Colour Code gra Smart Games

Dostępna tutaj: Colour Code

Top 10 – Gra strategiczna

Świetna gra, która równocześnie wprowadza dzieci w tajniki prostego dodawania. W zabawie może brać udział od 2 do 8 osób, a ich zadaniem jest dodawanie do 10. Karty przestawiają różne zwierzęta żyjące na wsi oraz cyferki od 1 do 10. Podczas swojej kolejki dziecko musi dopasować jedną ze swoich kart do karty leżącej na stole w taki sposób, aby suma cyfr wyniosła 10. W talii są również karty specjalne – jak “dam ci kartę” czy “tracisz kolejkę”, a wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się swoich kart.

Producent: Janod

Liczba graczy: 2 – 8

Janod Top 10 - Gra strategiczna
Janod Top 10 - Gra strategiczna
Janod Top 10 - Gra strategiczna

Dostępna tutaj: Top 10 – Gra strategiczna

Zanimatch – gra karciana

Niewielkich rozmiarów gra karciana, w której liczy się refleks i spostrzegawczość (a przy okazji można poznać wiele gatunków zwierząt). Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart “z ręki”, możemy to zrobić, dopasowując trzymane przez siebie karty z pojedynczymi zwierzakami do karty z grupą zwierząt, leżącą na stole. Fajna pozycja dla młodych przyrodników i nie tylko!

Producent: Djeco

Liczba graczy: 2 – 6

Djeco Zanimatch - gra karciana
Djeco Zanimatch - gra karciana

Dostępna tutaj: Zanimatch – gra karciana

Jajko na łyżce – gra wyścig

Wyścigi z jajkiem na łyżce bez konieczności sprzątania! Gra ruchowa, ćwicząca koordynację, zwinność oraz szybkość – idealna w plenerze lub większych przestrzeniach. Dorośli również – o ile odważą się podjąć wyzwanie – będą się przy niej dobrze bawić.

Producent: BS Toys

Liczba graczy: 2 – 4

BS Toys Jajko na łyżce - gra wyścig
BS Toys Jajko na łyżce - gra wyścig
BS Toys Jajko na łyżce - gra wyścig

Dostępna tutaj: Jajko na łyżce – gra wyścig

Uno Junior – gra karciana

Uno Junior to kolorowy, karciany klasyk w wersji dla najmłodszych graczy. Do wyboru macie dwie wersje gry, o różnym stopniu trudności. Karty różnią się od siebie kolorem oraz wizerunkiem zwierzątka – są tu m.in. słonie, tygrysy i małpy. Gracze po kolei muszą wykładać kartę dopasowując ją kolorem lub obrazkiem zwierzęcia. Emocje rosną, bo kart należy pozbyć się jak najszybciej, a tu wkracza inny zawodnik z kartą akcji i… musimy dobrać dodatkową kartę. Albo omija nas kolejka. Dużo się dzieje, nie zabraknie emocji i wybuchów śmiechu. To gra, która przyniesie dużo radości i do której wraca się latami.

Producent: Mattel

Liczba graczy: 2 – 4

Uno Junior - gra karciana
Uno Junior - gra karciana
Uno Junior - gra karciana

Dostępna tutaj: Uno Junior – gra karciana

Zbierz jabłka – Gra zręcznościowa

Wciągająca gra zręcznościowa, w której zadaniem jest zebranie jak największej ilości jabłuszek (lub zebraniu największej ilości punktów, bo każdy kolor jest inaczej punktowany). Podczas zbierania jabłuszek za pomocą specjalnego uchwytu, dziecko ćwiczy małą motorykę, a także koncentrację i pamięć wzrokową. Niecodzienna propozycja dla tych, którym klasyczne gry planszowe chwilowo się znudziły.

Producent: BS Toys

Liczba graczy: 2 – 4

BS Toys Zbierz jabłka - Gra zręcznościowa
BS Toys Zbierz jabłka - Gra zręcznościowa
BS Toys Zbierz jabłka - Gra zręcznościowa

Dostępna tutaj: Zbierz jabłka – Gra zręcznościowa

Mały Odkrywca

Celem gry jest skompletowanie swojej walizki pełnej skojarzeń z różnymi krajami. Świetna propozycja dla młodych podróżników i odkrywców świata i nieformalna lekcja geografii dla najmłodszych. Całość zapakowana jest w poręczne, metalowe opakowanie, które łatwo może wyruszyć z Wami w podróż.

Producent: The Purple Cow

Liczba graczy: 2 – 4

The Purple Cow Mały Explorer
The Purple Cow Mały odkrywca
The Purple Cow Mały odkrywca

Dostępna tutaj: Mały Odkrywca

Gra karciana – Bataflash

Gra obserwacji oraz sprytu.

Tradycyjna gra bitwy. Każdy z graczy odwraca jedną ze swoich kart w tym samym czasie i jeśli jest identyczne zwierzątko na wszystkich kartach, to ten gracz który pierwszy wykrzyknie nazwę tego zwierzątka, wygrywa kolejkę. Jeżeli nie ma identycznego zwierzątka trzeba wypowiedzieć ‘batflash’. Pierwszy gracz który zgarnie wszystkie karty wygrywa grę.

Djeco Gra karciana - Bataflash

Dostępne tutaj: Bataflash

Zgadnij moje ubranie – gra pamięciowa

Gra dla dwóch osób. Czas trwania zabawy – około 15 minut. Ubierz swoją postać tak twórczo, jak tylko potrafisz i ukryj to. Twój przeciwnik ma odgadnąć jak ją ubrałeś! Dzięki układaniu ubrań maluchy rozwijają wyobraźnię oraz ćwiczą pamięć i koncentrację. Stymuluje logiczne myślenie i zachęca do komunikacji. Gra ma różne poziomy: podstawowy, średniozaawansowany i ekspert.

Zgadnij moje ubranie - gra pamięciowa Londji
Zgadnij moje ubranie - gra pamięciowa Londji

Dostępne tutaj: Zgadnij moje ubranie


Jeśli interesują Cię gry planszowe dla dzieci w innym wieku, zestawienia najciekawszych pozycji znajdziesz poniżej:

– gry dla 2 latków

– gry dla 3 latków

– gry dla 4 latków

– gry dla 6 latków

– gry dla 7 latków

prezent dla niemowlaka

prezent dla 2 latka

prezent dla 3 latka

prezent dla 4 latka

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
2 lat temu

Super zestawienie. Dziękuję. Dopiero zaczynamy więc pierwsze co zaraz zamawiam liska urwiska. Mam 2,5 latkę i 4.5 latkę. Wertujemy Ubongo, wersja podstawowa 2d i jest świetna dla dorosłych jak i takich małych dzieci. Farmer ze starszą ok, młodsza jeszcze ma inne plany niż trzymanie się dziwnych zasad w grach
Będę wracać do propozycji i chętnie poczytam inne wpisy. Pozdrawiam