Gry dla 6 latków – najciekawsze propozycje

Gry dla 6 latków - najlepsze i sprawdzone propozycje.

W zestawieniu zebrałam nasze ulubione i najczęściej wybierane gry dla 6 latków. Większość z nich to również propozycja świetnej zabawy dla całej rodziny. Starałam się, aby we wpisie pokazać zarówno klasyczne gry planszowe, jak i gry rozwijające spostrzegawczość, zdolności matematyczne lub językowe.

Gry planszowe to jedna z naszych ulubionych zabawek – lubię je za to, że pozwalają zaangażować kilka osób i ciekawie spędzać czas. Bonusem są umiejętności, które w niezauważalny sposób dziecko ćwiczy i nabywa podczas takich rozgrywek. Ok, ale nie przedłużam, przechodzimy do sedna!

Spis treści:

Najciekawsze gry dla 6 latków:

Makemaki – zrób swoje sushi!

Lubicie sushi? My bardzo! Uwielbienie sushi to zdecydowanie jedna z cech, które przekazałam potomstwu. Być może właśnie dlatego Makemaki jest jedną z naszych ulubionych, rodzinny gier. Ćwiczy zręczność (a u starszych dzieci także biegłość posługiwania się pałeczkami :P). W grze dwóch szefów kuchni stara się w jak najkrótszym czasie przygotować sushi wg wzoru na karcie. Dobra zabawa jest gwarantowana (również dla rodziców, którzy odważą się stanąć do kulinarnego pojedynku).

Producent: Milaniwood

Liczba graczy: 2

Zręcznościowe gry dla 6 latków to sposób na rozwój koordynacji ruchowej.
Zręcznościowe gry dla 6 latków to sposób na rozwój koordynacji ruchowej.
Zręcznościowe gry dla 6 latków to sposób na rozwój koordynacji ruchowej.

Dostępne tutaj: Makemaki

Budowanie drzewa – gra typu domino

Pomóż wiewiórkom zbudować ich przepiękne drzewo marzeń wykorzystując wszystkie gałęzie! Zobacz jak drzewo rośnie dzięki pomaganiu sobie nawzajem w jego ułożeniu.
Celem jest wykorzystanie wszystkich swoich kafelków. Każdy gracz otrzymuje taką samą liczbę kart – część z nich do siebie pasuje część nie. Jest wiele kombinacji zakończenia gry, wiele możliwości ułożenia drzewa – jak zapewnia Londji: 100 możliwości!

Producent: Londji

Dostępne tutaj: Dream a tree

Świat zwierząt – Pod Lupą

BrainBoxy to złoto – występują w wielu wersjach, dostosowanych do różnych grup wiekowych. Nie ma gry, która lepiej ćwiczy pamięć i spostrzegawczość. Celem gry Pod Lupą jest zapamiętanie jak największej ilości różnic między dwoma obrazkami. Ale uwaga – masz na tylko chwilkę. Później drugi gracz odpyta Cię szczegółowo – żeby zdobyć punkt i zachować kartę, trzeba będzie trochę się natrudzić. Świetna propozycja gry dla 6 latków, które lubią wcielać się w rolę detektywa lub pasjonują się przyrodą. Choć tak naprawdę, każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.

Producent: Albi

Liczba graczy: 2 i więcej

Pod Lupą - BrainBox to przykład gry dla 6 latków, która ćwiczy zapamiętywanie i szybkość.

Dostępne tutaj: Świat zwierząt – Pod Lupą

Połącz Kostki

To prosta i poręczna gra logiczna dla dzieci – idealnie mieści się w niewielkim plecaku lub torebce, ratuje życie np. podczas oczekiwania na posiłek w restauracji. Celem gry jest ułożenie 4 drewnianych kostek w jednym kolorze obok siebie: pionowo, poziomo lub na ukos. Dziecko musi nie tylko planować swoje ruchy, ale próbować przewidzieć ruch przeciwnika – to świetny trening analitycznego myślenia. Kostki możemy układać na płasko lub, w trudniejszej wersji, budować z nich murek.

Producent: Milaniwood

Liczba graczy: 2

Gry dla 6 latków to wartościowe zabawki, które wspomagają naukę matematyki.
Gry dla 6 latków to wartościowe zabawki, które wspomagają naukę matematyki.
Gry dla 6 latków to wartościowe zabawki, które wspomagają naukę matematyki.

Dostępne tutaj: Połącz Kostki

Twister

Absolutny klasyk, który już sześciolatkom sprawi wiele radości. To gra, w której zawsze jest dużo śmiechu i sporo wygibasów. Zakręć kołem, a później ustaw dłoń lub stopę na wskazanym kolorze. Brzmi banalnie? Poczekaj na kolejną rundą – wszyscy gracze będą zaplątani niczym supełek :P. Przegrywa oczywiście ten, kto pierwszy straci równowagę. Uwaga – nigdy nie kończy się na jednej rundzie, każdy chce dogrywkę!

Producent: Hasbro

Liczba graczy: 2

Dostępne tutaj: Twister

Klasyczne gry w magnetycznej wersji – idealne w podróży

Firma the Purple Cow specjalizuje się w tworzeniu pięknego designu gier znanych i popularnych na całym świecie. Dla sześciolatków polecane są: Tangram, Sekretny kod, Piłka nożna, Wyścig dookoła świata, Wisielec lub Szachy. Każda z nich zapakowana w metalowe, zgrabne pudełko, które wykorzystywane jest podczas zabawy jako magnetyczna tablica. Idealna opcja podczas jazdy samochodem.

Dostępne tutaj: gra magnetyczna The purple cow

Story Cubes

Świetna gra dla starszych dzieci i dorosłych, która rozwija wyobraźnię i kreatywność. Zasady są proste, a gra piękna: rzuć kostkami, a później stwórz opowieść tak, aby wkomponować wszystkie wyrzucone na nich obrazki. Do gry można dokupować dodatkowe kostki, rozszerzając w ten sposób zasób historyjek, jakie mogą się wydarzyć. Jedna z najpopularniejszych gier słownych na rynku, sprzedana dotychczas w ponad 7 milionach egzemplarzy – imponujący wynik!

Producent: Rebel

Liczba graczy: 1 – 3

Dostępne tutaj: Story Cubes

Scotland Yard Junior

Proste zasady i dynamiczna rozgrywka dla młodych detektywów – tak najkrócej można określić Scotland Yard Junior. Tajemniczy Pan X ucieka po londyńskich ulicach – bądź sprytniejszy niż on i złap go! Fajna, dynamiczna gra dla całej rodziny.

Producent: Ravensburger

Liczba graczy: 2 – 4

Dostępne tutaj: Scotland Yard Junior

Gra karciana pamięciowa – Minki – Grimaces

Gra karciana Grimaces to gra pamięciowa, w której trzeba odgadnąć serię grymasów, przedstawianą przez pozostałych graczy, aby wygrać. Można w nią grać również z podziałem na drużyny. To naprawdę świetna zabawa!

Producent: Djeco

Dostępne tutaj: Gra karciana pamięciowa – Minki

Jamniki

Pięknie wydana gra planszowa dla całej rodziny, w którą już sześcioletnie dzieci grają z uwielbieniem. Zadaniem każdego gracza jest ubranie swojego jamnika w jak najdłuższy kubraczek. Można wybrać podstawowy lub trudniejszy wariant rozgrywki. W obu cel jest identyczny, ale w wersji łatwiejszej nie używamy kart ze specjalnymi zadaniami. Zasady są proste, świetnie wyjaśnia je poniższy filmik:

Producent: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 2 – 5

Dostępne tutaj: Jamniki

Labirynt

Opis

Producent: Ravensburger

Liczba graczy: 2 – 4

Dostępne tutaj: Labirynt

Rummy – zoo – gra magnetyczna

Rummy to przyjemna gra, która przypadnie do gusta zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. W wersji magnetycznej świetnie sprawdzi się w podróży. Magnetyczne elementy nie pogubią się, w każdej chwili można wrócić do gry. Całość zapakowana jest w poręczne, metalowe pudełka.

Na czym polega gra w Rummy? Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy. Celem każdego z graczy jest jak najszybsze pozbycie się swoich magnesów. Można pozbyć się magnesów na dwa sposoby: kładąc na stole stworzoną serię magnesów lub dodając magnesy do istniejących serii.

Producent: The purple cow

Dostępne tutaj: Rummy – zoo – gra magnetyczna

Gra w szachy

Nie bez powodu szachy określane są mianem królewskiej gry. Sześciolatek to już zwykle sprytny człowiek, który jest w stanie poznać jej zasady. Propozycja Vilac jest przepiękna, wykonana z solidnego drewna i ma szansę stać się zabawką służącą przez wiele lat.

Producent: Vilac

Liczba graczy: 2

Dostępne tutaj: Gra w szachy

Kotek i motylki

Matematyczno-logiczna wyprawa na łąkę. Na pięknie ilustrowanych kartach znajdziemy 10 różnych gatunków motyli (szczegółowo opisanych we wnętrzu pudełka). Świetna kreska i urocze ilustracje zachęcają do planszowej rozgrywki. Grając w Kotka i motyli dziecko ćwiczy dodawanie i refleks, świetnie się przy tym bawiąc. To zdecydowanie jeden z moich pomysłów na naukę matematyki, która przychodzi z uśmiechem na twarzy!

Producent: Zielona Sowa

Liczba graczy: 2 – 6

Dostępne tutaj: Kotek i motylki

Chop! Chop! – Gra planszowa

Świetna gra taktyczna – kot chciałby upolować mysz, myszki mają ochotę na serek. Wszyscy spotykają się w kuchni, aby stoczyć bój – kto będzie pierwszy? Czy graczowi-myszce uda się odzyskać wszystkie 10 kawałków żółtego sera? Czy też kot pierwszy złowi 4 myszki? Gracze wcielają się w role kota i myszki na przemian, przy większej liczbie graczy jest jeden kot, a pozostali współpracują ze sobą w roli myszek. Rozgrywka trwa ok. 15 minut i jest wciągająca nie tylko dla dzieci ;).

Producent: Djeco

Liczba graczy: 3 – 5

Dostępne tutaj: Chop! Chop! – Gra planszowa

Dinosaurs Mystic Island 

Smart Games prezentuje swoją propozycję logicznej gry dla 6 latków. Świetnie wykonana i bajecznie kolorowa gra przeznaczona dla jednego gracza. Celem gry jest rozmieszczenie czerwonych i zielonych dinozaurów na tropikalnych wyspach, zgodnie z rysunkami w dołączonej książeczce. Na dziecko czeka aż 80 wyzwań, których stopień trudności powoli rośnie – nad niektórymi z nich musieliśmy się naprawdę nieźle nagłówkować!

Producent: Smart Games

Liczba graczy: 1

Dinozaury to propozycja logicznej gry dla 6 latków.
Dinozaury to propozycja logicznej gry dla 6 latków.
Dinozaury to propozycja logicznej gry dla 6 latków.

Dostępne tutaj: Dinosaurs Mystic Island 

Sekretny Kod – gra magnetyczna

Gra spakowana w płaskie, metalowe pudełko – świetnie sprawdza się zarówno w domu, jak i w podróży. Odgadnij sekretny, kolorowy kod przeciwnika, zanim on… rozgryzie Twój! Dzięki prostym zasadom i poręcznemu formatowi grać można wszędzie – w samochodzie, na plaży czy na pikniku.

Producent: The Purple Cow

Liczba graczy: 2

Dostępne tutaj: Sekretny Kod – gra magnetyczna

Dobble

Świetna gra rodzinna, w którą równocześnie może grać aż 8 osób. Ćwiczy refleks i spostrzegawczość – zadaniem graczy jest jak najszybsze odnalezienie symbolu łączącego dwie karty. Tylko wtedy można swoją kartę odrzucić na stos, a celem gry jest oczywiście jak najszybsze pozbycie się ich. Tylko uwaga – kto się pomyli, zbiera karty leżące na stosie! :P

Producent: Rebel

Liczba graczy: 2 – 8

Dostępne tutaj: Dobble

XOXO – gra logiczna

Gra logiczna w wersji kieszonkowej. Niewielki jest tylko jej rozmiar, za to potencjał ma ogromny. Zasady są proste – należy ułożyć wszystkie kolorowe elementy tak, aby zmieściły się na tabliczce. W dołączonej książeczce znajdują się zadania – ułożone rosnąco pod względem trudności. Leon dostał tę grę jeszcze w czasach, gdy chodził do przedszkola, do dziś pozostaje jej wiernym fanem (i dalej niektóre z wyzwań są dla niego baaardzo trudne!).

Producent: Smart Games

Liczba graczy: 1

Dostępne tutaj: XOXO – gra logiczna


Mam nadzieję, że nasze gry dla 6 latków przypadły Ci do gustu. Jeśli interesują Cię propozycje dla dzieci w innym wieku, zestawienia znajdziesz poniżej:

gry dla 2 latków

– gry dla 3 latków

– gry dla 4 latków

– gry dla 5 latków

– gry dla 7 latków

prezent dla 2 latka

prezent dla 3 latka

prezent dla 4 latka

prezent dla 5 latka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments