Czego szukasz?

Nowości książkowe dla dzieci – czerwiec 2020

Wiosna tego roku obfitowała w nowości wydawnicze. Wybrałam 16 tytułów, które nas zachwyciły i które z jakiegoś względu są wyjątkowe. Zwróćcie uwagę na Wydawnictwo Kropka, które dopiero powstało, a już ma na swoim koncie dwie piękne publikacje. Oprócz tego w zestawieniu znalazły się nowości wydawców znanych i lubianych od lat – jest Mamania, jest Nasza Księgarnia, Entliczek, Tatarak i innych.

Mam nadzieję, że będziecie mieć podczas lektury tyle radości, co my!

Nowe książki dla dzieci:

1. Kiedy nie możemy się przytulić

Wydawnictwo: Mamania

Pięknie ilustrowana, ciepła książka, która pomaga oswoić nową, wymagającą, pandemiczną rzeczywistość. Bohaterami są Jeż i Żółw, którzy uczą się, jak mimo przeszkód i ograniczeń, okazywać sobie miłość. Opowieść o świecie, w którym czasem nie możemy tulić się czy pocałować z dziadkami czy przyjaciółmi. Ba, czasem bezpieczniej jest nie podawać nawet ręki na przywitanie. Lektura pomaga dzieciom zrozumieć, jak możemy wyrażać swoje uczucia i dbać o najbliższych, mimo ograniczeń zmieniającego się świata. Dobry punkt wyjścia do rozmów i zrozumienia, że miłość i troska są stałe i niezmienne, a można je wrażać na wiele sposobów.

Dostępna tutaj: Kiedy nie możemy się przytulić

2. Mój dom

Wydawnictwo: Entliczek

Najnowsza część bestsellerowej serii „Miłość” duetu Astrid Desbordes i Pauline Martin. Tym razem Archibald wprowadza dzieci do swojego domu – opowiada o tym, jak bardzo go lubi i dlaczego czasem go zostawia, aby poznać inne domy. Razem z chłopcem odwiedzamy jego przyjaciół, z których każdy mieszka w wyjątkowym miejscu. Znane i uwielbiane przez czytelników ilustracje i zdania pełne miłości, które zapadają w pamięć.

Archibald z każdej wycieczki wraca do swojego domu. I mimo, że nie jest on ani największy, ani najpiękniejszy na świecie, to jednak… jest najbardziej niezwykły.

Dostępna tutaj: Mój dom

3. Przekroje: owoce i warzywa

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Czym zajmuje się pektyna? Dlaczego magnez jest w dobrym humorze i co najczęściej robi witamina B? Te i inne postacie spotykamy w książce o najzdrowszych pokarmach. Znajdziemy tu przekroje kilkunastu owoców i warzyw, a w humorystyczny sposób dowiemy się, czym zajmują się “ich mieszkańcy” i jakie niosą korzyści dla naszego zdrowia.

Dostępna tutaj: Przekroje owoce i warzywa

4. Miejsce na miotle

Wydawnictwo: Tekturka

Zabawna, napisana rymem historia o czarownicy, która leci na miotle. Podczas podróży dosiadają się do niej towarzysze podróży. Kiedy pod ciężarem tej wesołej gromady miotła pęka… wszyscy lądują na głowie smoka. To oczywiście nie koniec ich przygody, która – jak każda porządna bajka dla dzieci – kończy się dobrze i wyczarowuje uśmiech na dziecięcych buziach.

Dostępna tutaj: Miejsce na miotle

5. Miasto Potwór

Wydawnictwo: Kropka

Miastoszewo to miasto, w którym może mieszkać każdy z nas. W książce znajdziecie humorystyczne ilustracje i opowieść o Potworze, który jest specjalistą od miast. Dzięki niemu dzieci uczą się, jak i dlaczego powinniśmy dbać o estetykę miejsc, w których mieszkamy. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przestrzeń, w której mieszkamy, a dzięki tej opowieści (i poradom zebranym na końcu książki) dowiadujemy się, jak możemy sprawić, by stała się przyjazna i ładna.

Dostępna tutaj: Miasto Potwór

6. Rozumiemy się bez słów

Wydawnictwo: Muchomor

Jak porozumiewają się ze sobą zwierzęta i rośliny? Czy drzewa naprawdę ze sobą rozmawiają? Z jakiej odległości można usłyszeć śpiew wieloryba? W jaki sposób pszczoły pokazują sobie drogę do miejsca, gdzie znajduje się cenny nektar? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w nowej pozycji Wydawnictwa Muchomor. Ciekawa przyrodnicza pozycja nie tylko dla dzieci.

Dostępna tutaj: Rozumiemy się bez słów

7. Wszyscy się liczą

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Każdy jest inny, ale wszyscy się liczą! Błyskotliwe połączenie wyszukiwanki, książki do nauki liczenia i obrazkowej opowieści o ludzkości.

Niezwykła książka, dzięki której nauczysz się liczyć od 0 do 7,7 miliarda – bo tyle właśnie jest ludzi na świecie. Każdy jest inni, a wszyscy wyjątkowi. Na stronach książki wyszukujemy i odkrywamy ludzi – ich historie, emocje, a czasem nawet sekrety. Wspaniała lekcja różnorodności i tolerancji, której bardzo potrzebujemy we współczesnym świecie. To niezwykle ważne, aby od najmłodszych lat pokazywać dzieciom całe bogactwo świata i uczyć je, że wszyscy są potrzebni i wyjątkowi.

Dostępna tutaj: Wszyscy się liczą

8. Kasia, Pola i Marek z Ulicy Czereśniowej

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Trzy świetne książeczki, w których spotykamy dobrze znanych bohaterów z Ulicy Czereśniowej. Te krótkie opowieści wywołają uśmiech na twarzy każdego dziecka, zakochanego w tych dobrze znanych wyszukiwankach.

Dostępna tutaj: Ulica Czereśniowa

9. “Muminki w lesie” i “Muminki i morze” Szukaj i znajdź

Wydawnictwo: Egmont

Gratka dla wszystkich fanów Muminków! Dwie książeczki z Mamą i Tatą Muminka, Panną Migotką, Małą Mi i innymi znanymi bohaterami. Koncept obu części jest podobny i polega na wyszukiwaniu różnych rzeczy z poleceń na dość prostych ilustracjach. Wycieczka z Muminkami to okazja do nauki i ćwiczenia kolorów, kształtów czy umiejętności liczenia.

Dostępna tutaj: Muminki

10. Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau

Wydawnictwo: Tekturka

Piękna opowieść o marzeniu podbicia podwodnego świata, nie tylko dla nurków. To historia małego Jacques’a, który marzył o tym, aby pływać niczym ryba i móc oddychać pod wodą. Jego pragnienie było tak silne, że pewnego dnia zbudował pierwszy akwalung i zszedł pod powierzchnię. To poetycka opowieść o sile marzeń, a zarazem prawdziwa historia jednego z najwybitniejszych badaczy mórz i oceanów na świecie.

Dostępna tutaj: Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau

11. Bombastica Naturalis

Wydawnictwo: Tekturka

Cudownie ilustrowana, dziwna i zachwycająca książka o roślinach, których nie znacie. Nie znacie ich, bo są doprawdy niezwykłe – stworzone przez wybitnego botanika Bombastusa Cymbalina. Jego fantazja nie zna granic, oto przedstawia bawełnę skarpetnik, z której wyrastają gotowe do założenia skarpety. Albo dynię karocę, której owoce są pojazdem gotowym do baśniowej drogi. Lub bukszpan labiryntnik, który tworzy labirynt, którego nie można przejść więcej niż raz, bo zmienia za każdym razem układ korytarzy.

Cudna to pożywka dla dziecięcej fantazji i gwarantowana spora porcja śmiechu podczas lektury!

Dostępna tutaj: Bombastica Naturalis

12. Kocyk

Wydawnictwo: Kropka

To niezwykła, czuła historia o dzieciństwie, o prawdziwej bliskości i miłości w rodzinie. Opowieść wywodzi się z tradycji żydowskiej, jest prosta i ujmuje za serce zarówno dzieci, jak i dorosłych. Za każdym razem, gdy czytam ją Leonowi i Mili i zbliżamy się do końca, dziwnie szklą mi się oczy i głos się łamie. A przecież w tej historii jest samo życie, pokazane z delikatnością i spięte klamrą.

TUTAJ znajdziesz moją recenzję książki “Kocyk”.

Dostępna tutaj: Kocyk

Dla rodziców:

1. Kiedy wzywa nas dzicz

Wydawnictwo: Mamania

Piękna i poruszająca książka o tym, jak przyroda może otworzyć nasze serca i umysły oraz o wpływie przyrody na nasze życie i samopoczucie. Misją tej pozycji jest uświadomienie rodzicom, jak ważne dla harmonijnego rozwoju dzieci jest obcowanie ze zwierzętami. To ważny głos w dialogu o wpływie nowych technologii i pędzie świata, w którym przyszło nam żyć. Bardzo o tym, co możemy zrobić, aby ocalić naszą duchowość i poprawić samopoczucie.

Dostępna tutaj: Kiedy wzywa nas dzicz

Polecane posty

Najlepsze seriale Netflix

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?

Ojciec moich dzieci nie pomaga mi w domu!

Najciekawsze gry dla 2 latków – TOP 10

Park rozrywki Playmobil – Dziecięca Mapa Świata

Mogą Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joasia R
Joasia R
2 lat temu

Zachwyca mnie książka „Kocyk” odkąd przeczytałam u Ciebie jej recenzje.Wzrusza i jakoś tak robi się cieplej na sercu gdy widzę jej okładkę:) marzy nam się ona bardzo ❤️

Magdalena
Magdalena
2 lat temu

Dzień dobry. Czy konkurs odbywa się też na blogu czy tylko na fb?

Kaja Wolnicka
Reply to  Magdalena
2 lat temu

Można zgłaszać się w obu miejscach :)

JasiekS
JasiekS
2 lat temu

Muminka i jego rodzinę odkryłem na początku lat 70. Zaraziłem muminkozą moją córkę i teraz pracuję nad wnuczkami. Zainteresowały mnie dwie nowe pozycje w cyklu “szukaj i znajdź”: “Muminki w lesie” i “Muminki i morze”.

Łukasz Urbański
Łukasz Urbański
2 lat temu

Często kiedy jesteśmy na spacerze mój syn zadaje mi pytania np. “Tato a czy drzewa rozmawiają ze sobą?”, “Tato a co te ptaki mówią?”. Myślę że takich pytań będzie wiecej?Dlatego książka “Rozumiemy się bez słów” byłaby strzałem w dziesiątkę. Już nie musiałbym dwoić się i troić co odpowiedzieć dziecku. A jak będzie starsze to same chętnie przeczyta.

Magdalena
Magdalena
2 lat temu

Przyroda to życie. Ona pomoże Tobie, Ty pomóż jej”.To nasze rodzinne motto. Dzięki książce “Kiedy wzywa nas dzicz” jeszcze z zwiększą świadomością będę mogła otworzyć nasze serca i umysły, na to że nie człowiek jest na Ziemi najważniejszy i nie ma prawa uzurpować sobie wszystkich dobrodziejstw naszej planety. Są też inne stworzenia, które też odgrywają ważną rolę w całościowym procesie jakim jest życie.

Lukasz
Lukasz
2 lat temu

“Przyroda to życie. Ona pomoże Tobie, Ty pomóż jej”.To nasze rodzinne motto. Dzięki książce “Kiedy wzywa nas dzicz” jeszcze z zwiększą świadomością będę mogła otworzyć nasze serca i umysły, na to że nie człowiek jest na Ziemi najważniejszy, że ludzie, rośliny i zwierzęta mogą żyć razem a nie obok i przeciwko sobie.

Magdalena
Magdalena
2 lat temu

Na mnie ogromne wrażenie zrobiła już sama recenzja książki “Kocyk” i nie mogę sie już doczekać kiedy zacznę czytać jej pierwsze zdanie. Na pewno będziemy ją czytać wiele razy i będę chciała ją przekazywać z pokolenia na pokolenie. Takich książek brakuje na polskim rynku. Chciałabym uświadomić moje dzieci ,że piękne dzieciństwo nie zależy od ilości drogich zabawek a kryje się w drobiazgach danych od najbliższych. To w ich zaklęta jest moc wspomnień, uczuć i pamięć o dawnych chwilach(przyznam się,że sama mam taką szmacianą lalkę, którą dostałam od swojej prababci. Jest w niej tyle wspomnień ze nic jej nie zastąpi).

Alicja
Alicja
2 lat temu

Rozumiemy sie bez słów… wyglada zachwycajaco. Uwielbiamy ksiazki o przyrodzie… w ogole uwielbiamy ksiazki