Zabawy z chorym dzieckiem w domu

Zabawy z chorym dzieckiem w domu

Kiedy dziecko choruje, naszym priorytetem jest zapewnienie mu komfortu i ulgi w nieprzyjemnych objawach. Poza troską o odpowiednią dawkę leków i nawodnienie, warto zadbać również o to, by czas choroby nie był dla dziecka nudny i męczący. W dzisiejszym wpisie zebrałam mnóstwo propozycji aktywności, wraz z linkami do pobrania materiałów. Mam nadzieję, że infekcje będą Was obchodziły szerokim łukiem. A jeśli jednak trzeba będzie zostać trochę w domu i zadbać o zdrówko – że inspiracje, które tu znajdziesz uratują niejedno popołudnie :).

Do stworzenia tego wpisu zaprosił mnie producent syropu Hederasal – sprawdzonego sposobu na kaszel dla całej rodziny.

Odpoczynek i relaks

Podstawą leczenia każdej choroby jest odpoczynek. Dziecko powinno spędzać więcej czasu w łóżku, leżąc lub siedząc w wygodnej pozycji. Warto zadbać o ciszę i półmrok w pokoju, by zapewnić mu komfortowe warunki do snu i regeneracji.


Zdrowie dziecka na pierwszym miejscu

Zależy mi na zdrowiu dziecka, dlatego dbam o nie naturalnymi sposobami, np. podając syrop z cebuli lub herbatę z naturalnym sokiem z malin. W przypadku kaszlu mokrego, warto podać dziecku syrop wykrztuśny, który ułatwi odkrztuszanie wydzieliny. Ja w apteczce zawsze mam sprawdzony syrop Hederasal, idealny na kaszel mokry.

Hederasal to doskonały wybór dla rodziców, którzy szukają naturalnego i skutecznego sposobu na walkę z kaszlem u dziecka. Dlaczego Hederasal? Po pierwsze, nie zawiera cukru. Po drugie, to ziołowy syrop o działaniu wykrztuśnym, który łagodnie rozkurcza oskrzela i pomaga w stanach zapalnych dróg oddechowych.

Zawarty w syropie suchy wyciąg z liści bluszczu:

  • ułatwia odkrztuszanie,
  • rozrzedza zalegającą wydzielinę,
  • zmniejsza częstotliwość i bolesność ataków kaszlu.

Pamiętaj, że syrop wykrztuśny to tylko jeden z elementów leczenia kaszlu. Ważne jest również, aby dziecko piło dużo płynów. Zawsze podczas infekcji staram się nawilżać powietrze w domu i regularnie wietrzyć.

Kiedy zdrowie jest już zaopiekowane, można przejść do zabawy :)

Edukacyjne zabawy z chorym dzieckiem

Zdarza się tak, że dziecko czuje się na tyle dobrze, że mimo choroby, chce się bawić. Okres przeziębienia może być dobrą okazją do wspólnego spędzania czasu, warto więc trochę poczarować, aby był on jak najlepszy. Możecie wspólnie przejrzeć zawartość szafek i szuflad, a nawet zrobić “plan zabawy”, czyli spisać aktywności, na jakie macie ochotę w tych dniach. Wyciągnijcie zapomniane gry planszowe czy puzzle, które kiedyś były za trudne. U nas super sprawdzają się też proste gry typu “papier i ołówek” – ja przypominam sobie czasy podstawówki, a dzieciaki mają ubaw. Kółko i krzyżyk, statki, państwa – miasta, kropki rozgrywane na kartce w kratkę albo stary, poczciwy Ziemniak. Czasem naprawdę do przedniej zabawy nie potrzeba wiele.

Jeśli lubicie puścić wodze fantazji, możecie napisać wspólne opowiadanie, stworzyć komiks albo… zaprojektować fotoksiążkę. Nie odkryję Ameryki pisząc, że w obecnych, cyfrowych czasach robimy więcej zdjęć niż kiedykolwiek wcześniej, a równocześnie – oglądamy je najrzadziej. Czas choroby dziecka można wykorzystać na zaprojektowanie albumu czy zamówienie odbitek, które zawisną np. na ścianie. Jeśli jesteście fanami nowych technologii – możecie stworzyć pokaz slajdów z jakiegoś niezapomnianego wyjazdu albo rodzinną kronikę całego roku. Choroba minie, a piękne wspomnienia zostaną utrwalone!

Przymusowy okres spowolnienia czy wręcz zatrzymania w domu można wykorzystać również na snucie planów – to też może być sposób spędzenia czasu czy zabawy z chorym dzieckiem. Porozmawiajcie o miejscach, które chcecie odwiedzić – tych najbliższych i tych, do których odkrycia będzie potrzebny globus. Ale również – o dalszej rodzinie i znajomych, z którymi chcecie umówić się na wspólne wyjście na plac zabaw, oglądanie bajek albo pyszny obiad. Dzieci, które są nieustannie w ruchu, mogą się na dłuższy bądź krótszy moment zatrzymać. Na przykład, aby zadzwonić do dziadków, dawno niewidzianych kolegów z przedszkola czy poprzedniego miejsca zamieszkania. Możecie też napisać listy do rodziny lub przyjaciół – za kilka dni razem wybierzecie się na pocztę, aby je wysłać.

Inne propozycje z kategorii zabaw edukacyjnych z chorym dzieckiem to:

  • Nauka nowych słów lub piosenek
  • Rysowanie map lub planów
  • Zabawy w odgrywanie ról

Kreatywne zabawy z chorym dzieckiem

Jeśli dziecko czuje się na siłach, możecie wspólnie zająć się zabawami kreatywnymi. Rysujcie, malujcie, lepcie z plasteliny lub budujcie z klocków. Tego typu zabawy rozwijają wyobraźnię i kreatywność dziecka, a przy okazji przynoszą mnóstwo radości.

  • Malowanie farbami, kredkami lub mazakami
  • Lepienie z plasteliny, ciastoliny lub masy solnej
  • Wyklejanie obrazków z kolorowego papieru
  • Robienie biżuterii lub ozdób
  • Budowanie konstrukcji z klocków
  • Szycie lub haftowanie
  • Wykonywanie prostych doświadczeń naukowych

Jeśli nie chcesz kupować nowych zabawek… zróbcie je! Na przykład z rolek po papierze toaletowym możecie wyczarować prawdziwe cuda – zobacz sama: Co zrobić z rolki po papierze toaletowym?

A jeśli Twoje dziecko lubi kolorować, tu zostawiam link, pod którym znajdziesz mnóstwo bezpłatnych kolorowanek do pobrania i wydrukowania.

Zabawy ruchowe

To propozycja dla dzieci będących zawsze, nawet w chorobie, w ruchu. Dla żywych sreber, których w pędzie życia nie zatrzyma kaszel czy katar.

  • Tańczenie do muzyki
  • Ćwiczenia gimnastyczne
  • Zabawa w chowanego
  • Budowanie fortów z koców i poduszek
  • Granie w gry planszowe z elementem ruchu
  • Zabawy z piłką (najlepiej miękką jeśli lubisz wyposażenie domu) ;)

Inne:

  • Rozwiązywanie krzyżówek lub łamigłówek
  • Granie w gry online
  • Wspólne gotowanie lub pieczenie

Czytajcie książki

Czytanie książek to nie tylko sposób na zabicie nudy, ale również okazja do budowania więzi z dzieckiem. Wybierzcie książkę o tematyce, która interesuje dziecko, a następnie czytajcie ją na głos, wtulając się w ciepły koc. Możecie również wspólnie wymyślać historie lub tworzyć własne ilustracje. Jeśli marzy Ci się przytulić do dziecka i przymknąć oko, sięgnij po audiobooki – mamy obecnie taki ich wybór, że z pewnością znajdziesz coś interesującego (polecam Audiotekę lub Storytel – moje kopalnie propozycji, nie tylko dziecięcych).

Możecie też zrobić swój własny festiwal ulubionej muzyki – przypomnieć sobie najukochańsze kołysanki, wakacyjne piosenki albo hity z lat 90-tych. One zawsze robią robotę!

Grajcie w gry planszowe

Gry planszowe to świetny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem i poćwiczenie jego umysłu. Wybierzcie grę odpowiednią do wieku i umiejętności dziecka, a następnie bawcie się wspólnie, rywalizując lub współpracując. Domowe rozgrywki w planszówki to zdecydowanie jeden z moich ulubionych sposobów zabawy z chorym dzieckiem, niezależnie od pogody i stanu zdrowia. Jeśli szukasz gry, która wciągnie Was na długo, na blogu zebrałam nasze hity z podziałem na wiek – do wyboru, do koloru:

Puśćcie bajki lub filmy

Kiedy dziecko ma ochotę na bierny odpoczynek, możesz puścić mu jego ulubione bajki lub filmy. Pamiętaj jednak, by ograniczać czas spędzany przed ekranem, a wybierać pozycje edukacyjne i wartościowe. Poniżej zostawiam Ci linki do dwóch zestawień sprawdzonych propozycji:

Najlepsze filmy rodzinne

Najpiękniejsze filmy dla dzieci i bajki na Disney+

Współpraca reklamowa z Herbapol Wrocław S.A., producentem syropu Hederasal. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Pełna informacja o leku Hederasal: www.hederasal.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments